Czwartek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Terytorialsów z naszego powiatu połączyła pasja do wojska


Kolejne siedem osób z naszego powiatu wstąpi do 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Nasi terytorialsi przysięgę złożą w niedzielę, 28 października w Braniewie. Wśród nich są 3 osoby ze Szczytna, 2 z Wielbarka i po jednej z Dźwierzut oraz Spychowa (2 kobiety i 5 mężczyzn).Łącznie słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 100 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystość odbędzie się na placu przed bazyliką pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie, o godz. 14.00.

 

Obecnie w Wojskach Obrony Terytorialnej służbę pełni blisko 15 tys. żołnierzy, w tym 12,5 tys. ochotników oraz 2,5 tys. żołnierzy zawodowych. Blisko tysiąc trzystu żołnierzy to Terytorialsi z Warmii i Mazur.

 

Nowi terytorialsi to między innymi: nauczyciele, uczniowie, przedsiębiorcy, ślusarze, lakiernicy, technolodzy, żeglarze, informatycy, fotograficy.

 

- Ludzie pełni pasji, w naszych szeregach mamy także ratowników medycznych, ratowników wodnych, operatora koparki, pielęgniarkę, księgową – podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

 

- Każdy z nich jest inny, mają różnorakie zawody, życiowe pasje, dążą do wyznaczonych celów i dopingują siebie nawzajem do działania. Dzieli ich wiele, ale łączy jedno – służba” – dodaje ppłk Jarosław Kowalski, dowódca batalionu lekkiej piechoty w Braniewie

 


 

Przez złożenie przysięgi wojskowej blisko 100 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stanie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Uroczystość będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego.

 

 

W uroczystości wezmą udział bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy. Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w bazylice pw. św. Katarzyny z Aleksandrii w Braniewie, o godzinie 12.15.

 

 

* * *

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

 

 Komentarze do artykułu

Obatel szmalcownik

x80 masz racje "fajna przygoda" tylko że ta przygoda to za pieniądze podatników . Jeśli masz ochotę postrzelać załóż sobie kółko strzeleckie kup sobie broń i amunicje i strzelaj do woli.Ile będzie to kosztowało? 300 zł miesięcznie za gotowość do walki i 94 zł za każde ćwiczenia.okazuje się, że mobilizacja żołnierzy WOT będzie kosztować od 126 do niemal 191 mln zł, natomiast ćwiczenia (wciąż zakładając, że odbywałyby się raz na miesiąc) od 39,5 do 59,8 mln zł. Do tego dochodzą też zwroty pieniędzy za dojazd na ćwiczenia i wyżywienie ochotników, nie wspominając nawet o wyposażeniu, które ma kosztować kilka miliardów złotych.

Marpis

Najpierw dowiedz się jak wygląda system szkolenia i jak wygląda OT w innych państwach. 16 dni jest jedynie początkiem długoletniego etapu szkoleń. Ci ludzie w wielu przypadkach pasjonaci w 1 weekend nauczą się więcej niż nie jeden "poborowy" przez miesiąc. Jedynym problemem tej formacji są tacy ludzie jak ty, którzy własne upodobania polityczne przedkładają ponad dobro państwa i jedyne co potrafią to komentować wszystko zza biurka.

Prawie wiking

Wolf zmień onuce...

x80

OT nie jest złym pomysłem dopiero wszystko się formuje i kształtuje jest to zawsze fajna przygoda można nauczyć się wielu ciekawych rzeczy poznać fajnych ludzi i posmakować odrobinę wojska. Ja osobiście też dołączyłem do 4 WMBOT jestem żołnierzem który w 2005 roku odszedł z wojska z powodów osobistych teraz dobrze mi się wiedzie mam bardzo dobrze płatną pracę a służba to odskocznia od codzienności i fajne wypełnienie wolnego weekendu. Myślę że dobrym pomysłem było stworzenie tego rodzaju sił zbrojnych gdyż wielu ludzi po wojsku ma możliwość powrotu i pogodzenia służy z pracą na etacie w dotychczasowej pracy a młodzi mogą poznać podstawy taktyki i obycia z bronią. Oby nigdy nie doszło do tego żeby weryfikować umiejętności na prawdziwym polu walki cieszmy się że mamy pokój. Byłem na misji i widziałem wojnę oraz jej efekty więc wiem o czym piszę... pozdrawiam kpiarzy i myślicieli teoretyków i zapraszam do służby

Wolf

Mogę spać spokojnie, bo piechota kwarciana po 16 dniowym szkoleniu czuwają nad moim snem. Dzięki ci panie Macierewicz, że zamiast dac pieniądze na porządna armię, stworzyłeś coś pomiędzy drużyną harcerską a paintballową. Za grube miliardy. A wszystko dla nowych stanowisk dla lojalnych z armii i ich awansów

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego układu towarzysko-adoracyjnego. Czy będzie lepiej? czy Szczytno podniesie się gospodarczo? czy powstanie \"Brama Mazur\"? Wątpliwe.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-15 14:03:02
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Do do Konstantego: Szeroką dyskusję chcesz Pan zacząć. Na temat forsa nowa nie mam planu dyskutować. A już na pewno nie na temat folksdojczów namnażających brednie o MN. Żegnam.
  Autor: Konstanty
  2018-11-15 13:47:09
 • Spokojnie. Damy radę!
  A ja słyszałem zawsze słowa \"...spokojnie jakoś to będzie...\" i tak jakoś zawsze było, coś się udało bardziej, a coś mniej. Loteria, brak profesjonalizmu pomimo prawdopodobnie dobrych chęci to wiele spraw z tego co zaobserwowało wiele osób było niedopiętych pozostawionych czystemu przypadkowi.
  Autor: Wojtek
  2018-11-15 12:35:36
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  No to dopiero teraz odczujemy kogo sobie wybraliśmy. Pożałujecie na kogo głosowaliście.
  Autor: mieszkaniec
  2018-11-15 11:48:44
 • Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie
  Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.
  Autor: Osa
  2018-11-14 22:58:23
 • Jubileuszowy Fotograf Szczycieński (zdjęcia)
  Foto numer 2 - bezcenne
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 17:40:30
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jakie tam \"sprawne propagowanie\" Konstytucji (mówienie, że ta ustawa jest znakiem KOD-u jest chore) na jednym maszcie w Szczytnie. Powiewające licznie nad Marszem Niepodległości flagi takiej np. faszystowskiej Forza Nuova to jest prawdziwa propaganda - z siłą przekazu na cały świat.
  Autor: do Konstantego
  2018-11-14 16:36:37
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Panie Tadeuszu - aż tak otwarcie?! Panie rzeczniku prasowy Starosty Powiatowego w Szczytnie z okresu śp. Andrzeja Kijewskiego - pamięta Pan te wspaniałe czasy? Ale minęły.
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 15:20:58
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Z powodu miernych, dotychczasowych osiągnięć jako samorządowiec, pan Mańkowski nie był moim faworytem. Trzeba jednak uszanować wolę wyborców . Zobaczymy, jak \"wizjoner\" wywiąże się ze swoich obietnic.
  Autor: Nela
  2018-11-14 14:59:25
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  To właściwy człowiek, doświadczony samorządowiec z pomysłami dla rozwoju miasta i któremu zaufali mieszkańcy. Uważam, że nie zawiedzie oczekiwań i doprowadzi do tego, że Szczytno będzie \" Bramą Mazur\".
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2018-11-14 11:23:02