Piątek, 19 Kwiecień, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Sztandar – marzenie wielbarskich strażaków


Szymon Pawłowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej, podjął się trudnej roli reprezentowania jednostki i wykonania „czarnej roboty” przy zbieraniu środków na zakup nowego sztandaru. Rodzi się pytanie: po co nowy, skoro jeden jest? Ile to kosztuje? Łatwo czy trudno jest strażakom zyskać coś dla siebie, gdy na co dzień przyzwyczajeni są robić coś dla innych?Zatem zaczynamy. Po co nowy sztandar?

 

Po pierwsze, stary ma już ponad 30 lat i jest nadgryziony zębem czasu. Jest po prostu zużyty. Materiał już wypłowiał, a i dziury zdarzało nam się cerować. Trudno, surowce sprzed lat nie były takiej jakości, jak są teraz. Po drugie - i to jest chyba najważniejsze – nasz obecny sztandar nie spełnia regulaminowych norm. I zdarzało się, że nie mogliśmy z nim się pokazać na jakichś strażackich uroczystościach właśnie z tego powodu.

 

Szymon Pawłowski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielbarku.

 

Jakie to normy?

 

Dotyczą między innymi tego, co na sztandarze powinno się znajdować. Na awersie i rewersie. Na przykład na naszym sztandarze jest napis, że został on ufundowany przez parafian. A napisy, wg rozporządzenia, mogą być, ale inne. Głównie hasła, np. „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” czy podobne. Stary sztandar nie ma też właściwej kolorystyki. A we wspomnianym rozporządzeniu takie szczegóły zostały bardzo precyzyjnie określone.

 

 

 

Od kiedy te normy obowiązują?

 

Oj, dawno... Z kilkanaście lat, jak sądzę. Nieregulaminowy sztandar już dawno był naszym problemem. Uznaliśmy więc, że czas najwyższy z tym problemem się uporać tym bardziej, że są ku temu dość dobre motywy: odzyskanie praw miejskich przez Wielbark i 123 rocznica jednostki. Może to nie jest okrągła data, ale kolejne cyfry: 1, 2 i 3 – też fajnie wyglądają. Jednostkę powołali w 1896 roku mieszkający w Wielbarku Mazurzy. Z tych najwcześniejszych lat działania ochotników w Wielbarku udało mi się jedynie dowiedzieć, że szefem tej jednostki był człowiek o nazwisku Broschk. Później, oczywiście, w czasach wojennych, ta jednostka nie działała, chociaż formalnie istniała. Jako już polska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej została ponownie powołana w 1949 roku, czyli możemy świętować też 70-lecie istnienia już jako OSP Wielbark. I te daty będą na naszym nowym sztandarze uwidocznione.

 

Czyli projekt już jest?

 

Jest projekt, zatwierdzony przez wszystkie „odgórne” instancje, a nawet więcej – sztandar jest już w „produkcji”. Haftuje go specjalistyczna pracownia artystyczna z Barczewa. Czyli właściwie mamy już prawie wszystko, co jest niezbędne w związku z ufundowaniem nowego sztandaru. Prawie – bo brakuje nam jeszcze pieniędzy.


 

Komitet Społeczny

 

 

A ile takie dzieło kosztuje?

 

Sam sztandar, wyszywany ręcznie, to około 10 tysięcy złotych. Można, oczywiście zlecić haft maszynowy, ale to już nie to, to inna, gorsza jakość. Kosztuje jednak też sama uroczystość przekazania – wręczenia takiego sztandaru jednostce. To też precyzyjnie określony rytuał. Musi odbyć się uroczysta msza w kościele, muszą być uhonorowani wszyscy darczyńcy – sponsorzy. Dla każdego winna być przygotowana specjalna tabliczka, czyli tzw. gwoździe, które każdy z darczyńców podczas ceremonii wbija w drzewce sztandaru. Oczywiście, wszystko musi mieć też odpowiednią, strażacką oprawę, np. w postaci orkiestry. I niestety – to wszystko kosztuje. Przyznam nieoficjalnie, że w tym finansowym zakresie liczymy trochę na obecnych i ewentualnie przyszłych posłów. Szczęśliwie mamy akurat rok wyborczy i może któryś z polityków zechce się dołożyć.

 

Czy już wiadomo, kiedy się ta ceremonia odbędzie?

 

Planowana jest na 1 września. Mam nadzieję, że wszystko się uda tak, jak przewidujemy, mimo że z akcją pozyskiwania środków ruszyliśmy dopiero kilka dni temu. Nieco wcześniej zawiązał się Społeczny Komitet Fundatorów Sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Wielbarku. Jego szefem jest starosta Jarosław Matłach, który zresztą jest też członkiem naszej jednostki. Naszą zbiórkę rozpropagowaliśmy na facebookowej stronie naszej jednostki. Będziemy się również zwracać do firm i przedsiębiorców z terenu naszej gminy. Liczymy też, oczywiście, na życzliwość wszystkich mieszkańców gminy i innych osób, chętnych dołożyć się do naszego sztandaru.

 

 

Dołącz do społecznego komitetu

 

zostań fundatorem sztandaru, zapisz się w historii jednostki i spełnij marzenia strażaków z Wielbarka.

Wpłaty można dokonać na podane konto: 33 8838 1057 2008 0500 0260 0003 z dopiskiem "wpłata na sztandar".Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Nie dziwne piesi w szczytnie chodzą jak święte krowy
  Autor: edas
  2019-04-17 23:58:37
 • Burmistrz i radny pojechali podglądać Elbląg
  Orzoł wylądował w Elblągu :D nie ma jak sie bawic za kase podatników
  Autor: Wrona
  2019-04-17 20:36:23
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Łatwo osądzać matki/kobiety jak nie widziało się sytuacji, nie wy od tego jesteście! Ludzie przestańcie komentować!
  Autor: Marta
  2019-04-17 20:25:34
 • Radni krytykują szpital i... łatają jego dziurę budżetową
  Co tu dużo mówić. Jeżeli hospitalizowani pacjenci oddalają się ze szpitala bez kontroli - znajdowani są żywi, lub martwi - po interwencji policji. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakterią po - zdawałoby się - niegroźnym zabiegu, a następnie do śmierci i nikt tego nie wyjaśnia - no chyba, że rodzinie - ale powinno być wiadomo, czy szpital - oddział jest \"czysty\", czy nie. Generalizować nie można, ale Jeżeli ludzie mają ogólnie kiepską opinię o szczycieńskim szpitalu, to o czym to świadczy? Dlaczego szefostwo szpitala nic nie robi z takim wizerunkiem? Po zbudowaniu lądowiska dla LPR - kierownictwo szpitala zdaje się na dobre odleciało. To jest po prostu wyraz pogardy dla ludzi, \"bo i tak muszą tu trafić\", jak nie mają kasy, albo mozliwości leczyć się gdzie indziej. Śmiać mi się chce, ale nie wiem, czy to prawda, o utworzeniu oddziału geriatrii w naszym szpitalu. Czy to ma być punkt eutanazji?
  Autor: Waga
  2019-04-17 19:15:35