Wtorek, 23 Kwiecień, Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szkoły średnie zmierzą się z... uczniami


Wrzesień może być prawdziwą rewolucją dla szczycieńskich szkół średnich. Będą one musiały zagospodarować dwa razy więcej uczniów niż zwykle. Mury opuszczą pierwsze roczniki klas ósmych szkół podstawowych i ostatnie gimnazjów – to łącznie ponad 1340 uczniów. Czy dla wszystkich wystarczy miejsc w szkołach średnich naszego powiatu?- Na pewno wystarczy – uspokaja Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Może się jednak okazać, że nie każdy z uczniów dostanie się do tej szkoły, do której chce. Liczba chętnych jest ogromna. A klasy i szkoły mają ograniczoną pojemność.

 

Jedyną szansą na spokojny wybór wymarzonej szkoły to jak najlepszy wynik egzaminów końcowych klas ósmych bądź gimnazjalnych oraz dobra średnia ocen.

 

- Tacy uczniowie będę mieli wybór, pozostali będą musieli iść do szkół i klas, gdzie po prostu będą wolne miejsca – mówi starosta Matłach. - Podobnie jest w całym kraju. Lepsza średnia, większy wybór. Zachęcam uczniów do nauki, bo jest jeszcze trochę czasu, aby poprawić oceny i dać sobie większą szansę przy wyborze szkoły średniej.

 

Całe zamieszanie spowodowane jest tym, że szkoły średnie będą musiały zmierzyć się z dwoma rocznikami absolwentów. W tym roku po raz pierwszy „na rynek edukacyjny” trafią absolwenci ośmioklasowej podstawówki, których w naszym powiecie będzie 678, oraz po raz ostatni absolwenci gimnazjów, których według wyliczeń starostwa jest 667.


 

Przy okazji tej reformy Zespół Szkół nr 3 imienia Jana III Sobieskiego w Szczytnie zmieni swoją nazwę. Wróci do tradycji – będzie to najprawdopodobniej I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie.

 

- Jest taka propozycja i ją poważnie rozważamy – mówi Jarosław Matłach. - Jeżeli nie będzie przeszkód formalnych, to radni podejmą stosowną uchwałę.

 

W powiecie są trzy zespoły szkół średnich: ZS1, ZS2 i ZS 3. Jak mówi starosta każda z placówek w tym roku przygotowała kilka nowych kierunków. Przed szkołami stoi jednak jeszcze jedno wyzwanie. Będą on musiały realizować dwie podstawy programowe: dla absolwentów gimnazjów i podstawówek. Nauka będzie trwała w liceach 3 bądź 4 lata, a w technikach 4 bądź 5.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  Jakim prawem niektórzy włodarze w naszym powiecie, notabene z wykształcenia nauczyciele, wspominają o pomocy finansowej dla strajkujących? Kto dał im przyzwolenie na szafowanie samorządowymi pieniędzmi? Przepisy prawa stwierdzają jednoznacznie, iż za czas strajku nie należy się wynagrodzenie a wypłacanie z miejskiej kasy pieniędzy dla niepracujących nauczycieli jest co najmniej niemoralne i bardzo krzywdzące w stosunku do pozostałych mieszkańców.
  Autor: jaga
  2019-04-22 19:49:16
 • Egzaminy mimo strajku
  No i tak to jest. Żadnej konsekwencji w działaniu. Nawet wspólne cele nie są w stanie zjednoczyć jednego środowiska. A urzędnicy na pasku tej, czy innej partii będą robić, co należy, aby im z głowy włos nie spadł. Ale to też świadomość rodziców - czy chcą, by ich dzieci chodziły do dobrej szkoły z dobrymi nauczycielami, czy do byle jakiej szkoły - i tym samym nauczycielom płacić za korepetycje po szkole. A więc - jak kto woli!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-21 19:15:47
 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27