Piątek, 22 Luty, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szkoły średnie zmierzą się z... uczniami


Wrzesień może być prawdziwą rewolucją dla szczycieńskich szkół średnich. Będą one musiały zagospodarować dwa razy więcej uczniów niż zwykle. Mury opuszczą pierwsze roczniki klas ósmych szkół podstawowych i ostatnie gimnazjów – to łącznie ponad 1340 uczniów. Czy dla wszystkich wystarczy miejsc w szkołach średnich naszego powiatu?- Na pewno wystarczy – uspokaja Jarosław Matłach, starosta szczycieński. - Może się jednak okazać, że nie każdy z uczniów dostanie się do tej szkoły, do której chce. Liczba chętnych jest ogromna. A klasy i szkoły mają ograniczoną pojemność.

 

Jedyną szansą na spokojny wybór wymarzonej szkoły to jak najlepszy wynik egzaminów końcowych klas ósmych bądź gimnazjalnych oraz dobra średnia ocen.

 

- Tacy uczniowie będę mieli wybór, pozostali będą musieli iść do szkół i klas, gdzie po prostu będą wolne miejsca – mówi starosta Matłach. - Podobnie jest w całym kraju. Lepsza średnia, większy wybór. Zachęcam uczniów do nauki, bo jest jeszcze trochę czasu, aby poprawić oceny i dać sobie większą szansę przy wyborze szkoły średniej.

 

Całe zamieszanie spowodowane jest tym, że szkoły średnie będą musiały zmierzyć się z dwoma rocznikami absolwentów. W tym roku po raz pierwszy „na rynek edukacyjny” trafią absolwenci ośmioklasowej podstawówki, których w naszym powiecie będzie 678, oraz po raz ostatni absolwenci gimnazjów, których według wyliczeń starostwa jest 667.


 

Przy okazji tej reformy Zespół Szkół nr 3 imienia Jana III Sobieskiego w Szczytnie zmieni swoją nazwę. Wróci do tradycji – będzie to najprawdopodobniej I Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie.

 

- Jest taka propozycja i ją poważnie rozważamy – mówi Jarosław Matłach. - Jeżeli nie będzie przeszkód formalnych, to radni podejmą stosowną uchwałę.

 

W powiecie są trzy zespoły szkół średnich: ZS1, ZS2 i ZS 3. Jak mówi starosta każda z placówek w tym roku przygotowała kilka nowych kierunków. Przed szkołami stoi jednak jeszcze jedno wyzwanie. Będą on musiały realizować dwie podstawy programowe: dla absolwentów gimnazjów i podstawówek. Nauka będzie trwała w liceach 3 bądź 4 lata, a w technikach 4 bądź 5.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46