Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Szkolny Meksyk – felieton Romana Żokowskiego


Dobre zmiany zawitały do szkoły. Wygasza się gimnazja, połączono szkoły w jeden twór, utworzono siódme i ósme klasy, opracowano nowy program dydaktyczny i wszyscy powinni być zadowoleni. Kartkówka pogania kartkówkę, materiał przerobiony w niższych klasach jest dublowany, a nauczyciele mają tyle wolnego czasu, że mogą pozwolić sobie na zwolnienia lekarskie. Nic lepszego nie mogło nas rodziców spotkać. Do tego egzamin próbny ósmoklasisty a za cztery miesiące, następny końcowy egzamin. Zafundowano nam „Matrix” z dostaniem się do szkoły średniej, gdzie dwa roczniki będą kandydowały na jedno miejsce. Zbierając to wszystko do kupy, ”szkolny Meksyk” gotowy.Środa 19 grudnia 2018 roku. Normalny dzień, jak każdy inny w tygodniu, ale nie dla ósmoklasisty. Otóż tego dnia odbywał się próbny egzamin z matematyki. Czy był on trudny czy też łatwy, dowiemy się niebawem, po ogłoszeniu wyników.

 

Z relacji internetowych można wyczytać, że do najłatwiejszych nie należał, a nawet był trudniejszy niż egzamin gimnazjalistów. Królowa nauk pokazała swoje pazurki jak nasza ekspremier Beata. Mnie jednak w szczególności zainteresowało zadanie numer 17 o następującej treści cyt.: „na pozalekcyjne zajęcia sportowe zapisanych jest 37 osób. Uzasadnij, że w tej grupie są co najmniej 4 osoby, które urodziły się w tym samym miesiącu”.

 

Pomyślałem sobie, że to łatwe zadanie i drogą dedukcji, w „tri miga” znajdę rozwiązanie. Ale czy na pewno? Postanowiłem to sprawdzić. Używając znanych mi wyuczonych technik matematycznych, usiłowałem znaleźć rozwiązanie. Po pewnym czasie stwierdziłem, że jestem kiepskim matematykiem. Jakbym nie kombinował, to w żaden sposób nie mogłem udowodnić, że 4 osoby urodziły się w tym samym miesiącu.

 

Owszem 3,1 osoba to mi wychodziło, ale jak uznać, że urodziły się 3 osoby i kawałek czwartej? Czy ten kawałek to już osoba? Jakbym nie dzielił i kombinował, to za cholerę nie wychodziły mi te cztery osoby. Poszedłem na łatwiznę i drogą dedukcji wymyśliłem, że cztery osoby urodziły się w styczniu, a reszta w pozostałych miesiącach. Rozumując tym tokiem, to znalazłem dwanaście rozwiązań do tego zadania. Można przyjąć, że w każdym miesiącu urodziły się cztery osoby. Że miesięcy w roku jest dwanaście, to i rozwiązań tyle. Da się? Da. Proste jak sto metrów sznurka zwiniętego w kieszeni.


 

Dla świętego spokoju, postanowiłem sprawdzić jak wygląda prawidłowe rozwiązanie tego zadania. Według autora zadania, wynik jest taki, że 37 podzielono na 12 miesięcy i wyszło 3,1 czyli, że w jedenastu miesiącach urodziło się po trzy osoby a w jednym miesiącu urodziły się cztery osoby. Jak się ma dzielenie do uzasadnienia, to do tej pory nie mogę zrozumieć. Ciekawe, w którym miesiącu urodziło się tych czworo osób? Pod rozwiązaniem znalazłem też ciekawy komentarz internauty cyt. „zadania z matematyki nie były trudne tylko po....ne!

 

Co za kretyn je wymyślił? No ale jakoś muszą odsiać tych, co cudem i czasem zwykłym fartem je napiszą dobrze. Szkoły nie są z gumy choć niektórzy temu zaprzeczają” - koniec cytatu. Nic dodać, nic ująć. Słyszałem też opinię jednego z profesorów, który w radio przekonywał, że egzamin ten nie miał nic wspólnego z matematyką. To w takim razie z czym? Może z „wyimaginowaną” matematyką, bo to słowo ostatnio w modzie. Oceńcie Państwo to sami.

 

Jak się zakończy ten „szkolny Meksyk”, tego nie wie nikt. Oby jak najszybciej. Może to tylko moje pobożne życzenie, ale jak tu nie życzyć skoro nowy rok się zbliża. Więc w Nowym Roku, życzę wszystkim uczniom tyle prawidłowych rozwiązań, ile zadań na teście, a rodzicom mało stresu i wytrwałości.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22