Piątek, 22 Marzec, Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szkolny Meksyk – felieton Romana Żokowskiego


Dobre zmiany zawitały do szkoły. Wygasza się gimnazja, połączono szkoły w jeden twór, utworzono siódme i ósme klasy, opracowano nowy program dydaktyczny i wszyscy powinni być zadowoleni. Kartkówka pogania kartkówkę, materiał przerobiony w niższych klasach jest dublowany, a nauczyciele mają tyle wolnego czasu, że mogą pozwolić sobie na zwolnienia lekarskie. Nic lepszego nie mogło nas rodziców spotkać. Do tego egzamin próbny ósmoklasisty a za cztery miesiące, następny końcowy egzamin. Zafundowano nam „Matrix” z dostaniem się do szkoły średniej, gdzie dwa roczniki będą kandydowały na jedno miejsce. Zbierając to wszystko do kupy, ”szkolny Meksyk” gotowy.Środa 19 grudnia 2018 roku. Normalny dzień, jak każdy inny w tygodniu, ale nie dla ósmoklasisty. Otóż tego dnia odbywał się próbny egzamin z matematyki. Czy był on trudny czy też łatwy, dowiemy się niebawem, po ogłoszeniu wyników.

 

Z relacji internetowych można wyczytać, że do najłatwiejszych nie należał, a nawet był trudniejszy niż egzamin gimnazjalistów. Królowa nauk pokazała swoje pazurki jak nasza ekspremier Beata. Mnie jednak w szczególności zainteresowało zadanie numer 17 o następującej treści cyt.: „na pozalekcyjne zajęcia sportowe zapisanych jest 37 osób. Uzasadnij, że w tej grupie są co najmniej 4 osoby, które urodziły się w tym samym miesiącu”.

 

Pomyślałem sobie, że to łatwe zadanie i drogą dedukcji, w „tri miga” znajdę rozwiązanie. Ale czy na pewno? Postanowiłem to sprawdzić. Używając znanych mi wyuczonych technik matematycznych, usiłowałem znaleźć rozwiązanie. Po pewnym czasie stwierdziłem, że jestem kiepskim matematykiem. Jakbym nie kombinował, to w żaden sposób nie mogłem udowodnić, że 4 osoby urodziły się w tym samym miesiącu.

 

Owszem 3,1 osoba to mi wychodziło, ale jak uznać, że urodziły się 3 osoby i kawałek czwartej? Czy ten kawałek to już osoba? Jakbym nie dzielił i kombinował, to za cholerę nie wychodziły mi te cztery osoby. Poszedłem na łatwiznę i drogą dedukcji wymyśliłem, że cztery osoby urodziły się w styczniu, a reszta w pozostałych miesiącach. Rozumując tym tokiem, to znalazłem dwanaście rozwiązań do tego zadania. Można przyjąć, że w każdym miesiącu urodziły się cztery osoby. Że miesięcy w roku jest dwanaście, to i rozwiązań tyle. Da się? Da. Proste jak sto metrów sznurka zwiniętego w kieszeni.


 

Dla świętego spokoju, postanowiłem sprawdzić jak wygląda prawidłowe rozwiązanie tego zadania. Według autora zadania, wynik jest taki, że 37 podzielono na 12 miesięcy i wyszło 3,1 czyli, że w jedenastu miesiącach urodziło się po trzy osoby a w jednym miesiącu urodziły się cztery osoby. Jak się ma dzielenie do uzasadnienia, to do tej pory nie mogę zrozumieć. Ciekawe, w którym miesiącu urodziło się tych czworo osób? Pod rozwiązaniem znalazłem też ciekawy komentarz internauty cyt. „zadania z matematyki nie były trudne tylko po....ne!

 

Co za kretyn je wymyślił? No ale jakoś muszą odsiać tych, co cudem i czasem zwykłym fartem je napiszą dobrze. Szkoły nie są z gumy choć niektórzy temu zaprzeczają” - koniec cytatu. Nic dodać, nic ująć. Słyszałem też opinię jednego z profesorów, który w radio przekonywał, że egzamin ten nie miał nic wspólnego z matematyką. To w takim razie z czym? Może z „wyimaginowaną” matematyką, bo to słowo ostatnio w modzie. Oceńcie Państwo to sami.

 

Jak się zakończy ten „szkolny Meksyk”, tego nie wie nikt. Oby jak najszybciej. Może to tylko moje pobożne życzenie, ale jak tu nie życzyć skoro nowy rok się zbliża. Więc w Nowym Roku, życzę wszystkim uczniom tyle prawidłowych rozwiązań, ile zadań na teście, a rodzicom mało stresu i wytrwałości.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Śmieszek

Czytałem o tym w necie i kilku matematyków to zadanie rozwiązało w zupełnie w inny sposób. Ale mniejsza o to. Mnie interesuje, co za idiota ustala termin takich egzaminów na czas, kiedy tzw. dorastająca młodzież powinna uczestniczyć w przygotowaniach domu - rodziny do świąt: posprzątać swój pokój, poodkurzać - wytrzepać dywany, itd, itp., czyli się socjalizować. Już nie mówię, że powinna brać udział w rekolekcjach adwentowych.

Napisz


Komentarze

 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  A jak dziecko umiera lub zostaje kaleka po szczepionce to dlaczego tak o tym nie trabicie?! A moze w tym wypadku zawinili lekarze?moze to byla koincydencja?
  Autor: Koleżanka
  2019-03-21 09:42:19
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  Hotel to będzie ale na bilbordach
  Autor: Zozola
  2019-03-20 19:35:57
 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23