Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?


Do końca lutego miejscy radni muszą ustalić sieć szkół. Jak będzie ona wyglądała w 2019 roku? O to pytamy przewodniczącego komisji oświaty, radnego Zbigniewa Orzoła.To ostatnie miesiące istnienia gimnazjów. Przed komisją analiza nowej sieci szkół podstawowych. W kampanii wyborczej burmistrz Krzysztof Mańkowski mówił, że będzie ich pięć.

 

To nie jest jeszcze przesądzone. Na ostatniej komisji oświaty dyskutowaliśmy właśnie na ten temat. Burmistrz Mańkowski zaproponował powołanie komisji do rozwiązania tej sprawy. W pracach uczestniczyliby przedstawiciele: urzędu, rady i szkół.

 

Ale radna Anna Rybińska uparcie wracała do obietnic wyborczych burmistrza i wypomniała mu, że obiecał pięć szkół podstawowych.

 

Rzeczywiście tak było. Burmistrz odpowiedział jej, że niektóre obietnice ewoluują adekwatnie do realiów i rzeczywistych potrzeb. W moim odczuciu wystarczyłoby utworzenie czterech szkół podstawowych.

 

 

W tej chwili dzieci uczą się: w Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Kętrzyńskiego, Szkole Podstawowej nr 3 przy ulicy Skłodowskiej-Curie, Szkole Podstawowej nr 6 przy Bohaterów Września oraz w dwóch budynkach byłych gimnazjów przy Lanca oraz Kasprowicza. Czyli jest pięć szkół...

 

Nie szkół, a pięć budynków szkolnych, bo szkoły są trzy. Ta komisja, która zostanie utworzona, będzie analizowała sytuację i podejmie decyzję, czy do pomieszczenia uczniów potrzebne będzie pięć budynków, czy cztery. Moim zdaniem wystarczyłby cztery budynki i cztery szkoły.


 

 

Z którego budynku by pan zrezygnował?

 

Będzie tu pewien problem. Najsensowniej byłoby zrezygnować z budynku przy ulicy Kasprowicza, ale to z kolei będzie rodziło kłopot w postaci utworzenia odpowiednich rejonów szkolnych, bo dwie placówki, czyli SP 6 i były budynek Gimnazjum nr 2 są blisko siebie. Gdy dorzucimy do tego budynek SP 2 wychodzi nam, że po jednej stronie miasta są trzy szkoły, a po drugiej zaledwie jedna – SP 3. Budynek przy ulicy Kasprowicza jest stary, sala gimnastyczna jest po drugiej strony ulicy. Poza tym, gdyby ten budynek został zwolniony, bo przypomnę, że należy on do miasta tylko w połowie, a druga nieużytkowana należy do urzędu marszałkowskiego, być może udałoby się rozwiązać problem wieży ciśnień. Ponieważ można byłoby utworzyć całościową ofertę inwestycyjną dla potencjalnego inwestora, czyli budynek szkoły, wieża ciśnień, a może i nawet boisko orlik, co dałoby atrakcyjne teren inwestycyjny nad samym jeziorem.

 

Czyli ile będzie szkół i gdzie one będą się znajdowały?

 

Według mnie powstaną cztery szkoły. Co do ich lokalizacji zadecyduje komisja, a w finale radni. Ale wydaje mi się, że moja propozycja likwidacji szkoły w budynku przy ulicy Kasprowicza jest najsensowniejsza.Komentarze do artykułu

Agata

Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .

Agnieszka

Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja

kolega

Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!

Krajan

Najlepiej zostawić SP3 (to szkoła p. Burmistrza, który był tam wicedyrektorem), SP6, SP4 (później gimnazjum) i SP2 z oddziałami integracyjnymi. To dopiero pierwszorzędny pomysł! Zlikwidować - pod hasłem inwestycji turystycznej - gmach dawnej SP1 (później gimnazjum). Szkoła, która najwcześniej po 1945 r. ruszyła, położona w samym centrum miasta, gdzie rodzice mogą decydować - czy posłać dziecko do \'trójki\", \"czwórki\", dwójki\" - a może właśnie do \"jedynki\"? - ma ulec likwidacji?Dlaczego część Szczytna położona od centrum za przejazdem kolejowym ma mieć tylko 1. szkołę podstawową? A Szczytno przed przejazdem kolejowym - patrząc od ratusza - ma mieć do wyboru aż 3 placówki? Coś mi się tu nie podoba. Poza tym cała historia z tą wieżą ciśnień - to już przebrzmiały temat. Nic z tego nie będzie, a Szczytno zostanie z tym wrzodem. Ale może właśnie budynek dawnej SP1 i Kolegium nauczycielskiego - odpowiadający w miarę szkolnym wymogom, mógłby być po prostu obiektem o przeznaczeniu oświatowym, tylko owe przeznaczenie należy dokładnie przemyśleć i przewidzieć na lata, a nie tylko na 4 lata najbliższe. Wynajem na kursy, studia wyżej, lub mniej dyplomowe i podyplomowe - przecież WSPol to robi. No tylko najpierw trzeba trochę zainwestować. Może nie byłoby problemu, gdyby poprzednia władza bardziej inwestowała w ten obiekt (a przynajmniej w kible). No ale co tam - moim zdaniem należałoby iść w tym kierunku. Ale poza wszystkim SP1 należy utrzymać.

Gaja

Szkoła ma długoletnią tradycję. Szkoda likwidować, gdyż nr 3 jest daleko, a pozostałe jeszcze dalej. Z tej wieży i tak nici.

Eywidzecie

Wolałabym żeby nie likwidowali tego budynku

Marek

A może by tak sprawdzić ile dzieci w wieku szkolnym (szkoła podstawowa) mieszka w części miasta położonej po stronie Szkoły Podstawowej nr 3. Może się okazać, że jedna placówka z tej strony miasta nie jest w stanie pomieścić wszystkich dzieci. I co w takim przypadku? Proszę sobie wyobrazić wędrówkę takiego malca przez całe miast np z ul. Mławskiej, Leśnej czy Partyzantów do szkoły nr 2 czy 6. Może tak warto sprawdzić ile dzieci w wieku szkolnym mieszka w poszczególnych częściach miasta przed rozważeniem likwidacji którejkolwiek placówki.

Napisz


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22