Wtorek, 18 Grudzień, Imieniny: Bogusława, Gracjana, Laury -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego


Arkadiusz Leska będzie dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu w Szczytnie. To będzie pierwsza personalna decyzja nowego burmistrza Szczytna Krzysztofa Mańkowskiego. Co z InnoPolice? Wieżą ciśnień? Kto zostanie zastępcą nowego burmistrza? O to między innymi pytamy burmistrza elekta.

 W drugiej turze wyborów na burmistrza wygrał zdecydowanie Krzysztof Mańkowski, którego poparło 63,96 procent głosujących. Swój głos oddały na niego 5 534 osoby. Na jego rywala Zbigniewa Gontarzewskiego zagłosowało 3 118 wyborców (36,04 procent). Frekwencja w drugiej turze wyniosła 46,10%.

Krzysztof Mańkowski zastąpi na fotelu burmistrza Szczytna, rządzącą od 12 lat miastem Danutę Górską.

 

Jest pan zadowolony z wyborczego wyniku?

 

Bardzo. Nie spodziewałem się, że aż tak dobry wynik mogę osiągnąć. Liczyłem się z końcowym sukcesem, ale nie sądziłem, że wygram te wybory z taką przewagą. Przeszło to moje najśmielsze oczekiwania.

 

Od samego początku wierzył pan, że zostanie pan nowym burmistrzem Szczytna? Czy ta wiara przyszła dopiero z czasem?

 

Jeśli podejmuje się taką decyzję to człowiek nie zakłada, że przegra tylko wierzy w sukces. Ale nie ukrywam, że z tyłu głowy chodziła taka myśl, że nie wszystko pójdzie zgodnie z nadziejami. Ciężka praca, którą wykonaliśmy, przyniosła ten upragniony sukces. Do tych wyborów przygotowywaliśmy się wiele miesięcy. Radni ze Stowarzyszenia Razem dla Mieszkańców pracowali w terenie, na sesjach, komisjach, pokazywali się. Rozmawialiśmy z ludźmi, mieszkańcami Szczytna. Byliśmy z nimi. Słuchaliśmy ich potrzeb.

 

W tych wyborach postawił pan wszystko na jedną kartę. Albo fotel burmistrza, albo nic. Nie kandydował pan na radnego. Co by pan zrobił, gdyby się nie udało zostać burmistrzem?

 

Ostatnio ktoś się mnie spytał, czy warto w życiu ryzykować. Mój przykład pokazał, że warto. Postawiłem wszystko na jedną kartę tak, jak sportowiec z krwi i kości. Nie kalkulowałem, nie asekurowałem się mandatem radnego miejskiego. Okazało się, że była to słuszna decyzja. Porównuję swoją kampanię do takiego wąskiego, ciasnego korytarza. Mogłem iść tylko do przodu. Myślę, że to mi pomogło, dało determinację. Nie rozglądałem się na boki, miałem jeden cel. Nie myślałem, co będzie, gdy mi się nie uda. Choć pomysłów na życie mi nie brakuje.

 

Wyborczy sukces, to wyłącznie pana sukces, czy ktoś panu pomagał maszerować tym „wąskim korytarzem”?

 

Jestem głównym beneficjentem tego sukcesu. Aczkolwiek, czy to można nazwać sukcesem, szczęściem, to się okaże dopiero za kilka miesięcy. Nawet najlepszy zawodnik nie jest w stanie samodzielnie wygrać meczu. To, że zostałem wybrany na burmistrza, zawdzięczam mieszkańcom Szczytna, bo to oni mnie wybrali. Ale odpowiedzialni za ten sukces są ludzie ze Stowarzyszenia Razem dla Mieszkańców. To zespół pewnych, zaufanych osób, który budowany był od lat. Z czasem do tego zespołu dołączały nowe osoby, z nowymi pomysłami... Byliśmy taką śnieżną kulą, która rosła w siłę zbierając najfajniejszych ludzi, najfajniejsze pomysły, ludzi, którym zależy na naszym Szczytnie. Na rozwoju tego miasta. Wzajemnie się napędzaliśmy. Ta wyborcza wygrana nie jest moim sukcesem. Bez ludzi, którzy byli ze mną i przy mnie nie byłoby tego sukcesu.


 

Skoro wiem już, że za ten sukces wyborczy odpowiada wiele osób, to czy te osoby nie będą teraz oczekiwały od „swojego” burmistrza dowodów wdzięczności, takich jak dobre stanowiska, posadki, profity... Muszę o to zapytać, czy toczą się rozmowy dotyczące podziału „łupu wyborczego”? Czy będzie to rozdawnictwo, czy jednak racjonalna polityka, która przyniesie korzyść miastu? Pan jako Krzysztof Mańkowski odniósł już sukces. Jest pan burmistrzem. Teraz wszyscy czekają na sukces miasta...

 

Ja też czekam na sukces Szczytna, bo to jest dla mnie najważniejsze. Postaram się pracować przez te najbliższe 5 lat tak, aby ten sukces miasta był zauważalny. Nie będę ukrywał, że pewne rozmowy personalne zaczęły się toczyć. Przede mną na przykład rozmowy z potencjalnymi koalicjantami w radzie miejskiej. Na pewno nie będzie żądnego rozdawnictwa stanowisk. Jeśli będą jakieś zmiany, czy nowe funkcje, czy nowe wydziały, bo myślę, że trzeba przebudować strukturę organizacyjną Urzędu Miejskiego w Szczytnie, to te nowe funkcje obejmą osoby na pewno nie z nadania politycznego. Będą to ludzie merytoryczni, którzy pociągną to wszystko do przodu. Tych osób w naszym mieście, czy nawet w samym urzędzie jest naprawdę dużo. Stawiam na mieszkańców Szczytna.

 

Podrążmy jednak ten temat personaliów. Kto będzie zastępcą nowego burmistrza? Bo zgodnie z prawem, gdy wygaśnie mandat burmistrz Danucie Górskiej, pracę traci też jej zastępca Krzysztof Kaczmarczyk.

Więcej w aktualnym, papierowym wydaniu "Tygodnika Szczytno".Komentarze do artykułu

Śmieszek

Panie Tadeuszu - aż tak otwarcie?! Panie rzeczniku prasowy Starosty Powiatowego w Szczytnie z okresu śp. Andrzeja Kijewskiego - pamięta Pan te wspaniałe czasy? Ale minęły.

Nela

Z powodu miernych, dotychczasowych osiągnięć jako samorządowiec, pan Mańkowski nie był moim faworytem. Trzeba jednak uszanować wolę wyborców . Zobaczymy, jak \"wizjoner\" wywiąże się ze swoich obietnic.

Tadeusz Zagozdziński

To właściwy człowiek, doświadczony samorządowiec z pomysłami dla rozwoju miasta i któremu zaufali mieszkańcy. Uważam, że nie zawiedzie oczekiwań i doprowadzi do tego, że Szczytno będzie \" Bramą Mazur\".

Napisz


Komentarze

 • Naćpany 17-latek uciekał golfem przed radiowozem
  Bandyci jeżdżą tymi golfami
  Autor: Księciu oo
  2018-12-17 11:54:51
 • Nowy burmistrz, nowy przewodniczący – tyle zmian
  Oj nie dobrze, nie dobrze! Bieda będzie, jak się Pan Burmistrz i Pan Przewodniczący Rady wykażą wielkim zaangażowaniem w swojej pracy. Zaskoczą wszystkich poziomem i rozmachem swoich działań. I co?... Skąd wezmą pieniądze na swoje nagrody? Nie mówiąc już o podwyżkach, bo zgodnie z treścią artykułu już dzisiaj wiedzą, że nie będą mogli na nie liczyć. I może tak się zdarzyć, że w takiej sytuacji stracą zapal do pracy. A tak w ogóle prawdę mówiąc, to wszyscy Ci Państwo Radni, głosujący za maksymalnym poziomem wynagrodzenia dla obu Panów, chyba nigdy nie mieli okazji zatrudniania pracownika, bo wiedzą na ten temat niestety się nie popisali. ... Zaraz, zaraz, a może ja się jednak mylę?! Może chodziło Państwu Radnym o danie przykładu wszystkim dyrektorom w Szczytnie, jak należy traktować przyszłego pracownika. Tak, to jest myśl! Super!... Przyszły pracowniku, widzisz jaką szansę dostałeś? Na początek zawalcz o kasę, a pracę będziesz mógł wykonywać bez specjalnego wysiłku. Wszak i tak osiągnąłeś wynagrodzenie najwyższe w swoich widełkach i podwyżka Ci już nie grozi.
  Autor: TTT
  2018-12-14 18:27:38
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Oj.....bylo by cudnie.....kierowcy gdyby mogli to wjechali by do sklepu swoim autem....parking na placu Juranda jest za darmo....gitara co nie? A ruszyc dupsko.Ruch to zdrowie. Samochody można zostawic na parkingach przy centrach handlowych i w dalszych bocznych ulicach.Kiedys mniej było aut i ludzie też żyli.Najwyższy czas zadbac o kondycję.
  Autor: Aga
  2018-12-14 15:53:48
 • Walter Późny wspomina powojenne Szczytno i powiat (cz. 4)
  A może by tak nie wprowadzać w błąd czytelników? Pod zdjęciem Jana Gauzego, które jest związane ze wspomnieniami Waltera Późnego - Woźniaka - należałoby może napisać \"Jan Gauze i służba zdrowia we wspomnieniach W.P-W\".
  Autor: Krajan
  2018-12-14 15:47:25
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Nic z tego nie rozumiem! Jak radni - którzy w tajnym głosowaniu personalnym wybierają daną osobę na Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczytnie - mieliby w jawnym głosowaniu nad uchwałą o wyborze tejże osoby na to stanowisko - sobie samym zaprzeczać - głosując przeciwko jej przyjęciu? Chyba, że w tych klubach, stronnictwach i - jakby tam ich nie nazywać - klik w Radzie Miejskiej - jest więcej Niewiernych Tomaszów, o których nie wiedzą wodzowie.
  Autor: Waga
  2018-12-14 15:26:36
 • Śmiertelny wypadek podczas prac w lesie, nie żyje 40-latek
  Mam nadzieje ze polcja z Chorzel nie bedzie zajmowalala sie ta sprawa. I postepowanie bedzie prowadzone rzetelnie. Niech sprawca otrzyma taka kare na jaka zasluzyl.
  Autor: Gosc
  2018-12-14 14:15:41
 • Czy Łachacz na pewno jest przewodniczącym Rady Miejskiej?
  Bazując wyłącznie na treści artykułu możnego domniemać, iż „złośliwy obserwator” jest nie tylko złośliwy, ale i leniwy w pracy. Pani Skowrońska ma w 100% rację. Ustawodawca wyraźnie wskazał, w jaki sposób przeprowadza się wybory przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady, o której mowa. Wyboru dokonuje się w „głosowaniu tajnym” zapewniającym swobodne, nieskrępowane udzielenie głosu, większością bezwzględną przy udziale, co najmniej połowy ustawowego składu rady. Uchwała o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących ma charakter informacyjny, jak kto woli deklaratywny i nie podlega głosowaniu. Napisała to pani Justyna. Niedopuszczalnym jest przegłosowywanie uchwały o wyborze przewodniczącego i wiceprzewodniczących w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy udziale połowy składu rady, którzy mandat ten już uzyskali w przeprowadzonym wcześniej głosowaniu tajnym bezwzględną ilością głosów itd. Istnienie takiego wymogu (a nie istnieje) dozwalałoby wybranym radnym ( lub jej części) skutecznie blokować, paraliżować pracę rady miasta poprzez brak wyboru jego przewodniczącego i wiceprzewodniczących. Reasumując przyznają racje pani Justynie
  Autor: Tomasz znajomy Tomasza
  2018-12-14 09:36:09
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  A czy kierowcy nie są mieszkańcami miasta? W naszym mieście jest mało parkingów. Chcąc załatwić coś w urzędzie to co mam zostawić samochód w Korpelach i iść dalej piechotą? Parking przy Kauflandzie czy PZU jest zapchany. Robiąc zakupy w centrum mam je nieść do samochodu 2-3 kilometry? Kierowcy też mają chyba coś do powiedzenia. A lodowisko w Szczytnie nie sprawdzi się, miasto małe a mróz trzyma góra 2-3 tygodnie. Te pomysły przypominają mi słynny slogan \"Igrzyska zamiast chleba\"
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-14 07:17:40
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej! Tyle razy to robiłeś! Byłeś od pierwszych Dni I Nocy Szczytna, odpalałeś fajerwerki od lat - nie żeby osobiście. Dasz sobie radę i mam głęboką nadzieję, że poradzisz sobie jak zwykle
  Autor: Śmieszek
  2018-12-14 00:38:26
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Świetny pomysł, wizja jak w starych filmach amerykańskich w czasie Świat Bożego Narodzenia.
  Autor:
  2018-12-13 16:06:38