Środa, 22 Listopad, Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szczytno na marginesie, czy naprawdę jest tak źle?

Naukowcy Polskiej Akademii Nauk uważają, że Szczytno zagrożone jest marginalizacją. A co na to nasi samorządowcy? Poniżej ich opinie.

 


Szczytno znalazło się na 31 miejscu w analizie Polskiej Akademii Nauk pod względem najbardziej zagrożonych marginalizacją średnich miast w Polsce. Przebadano 255 miast. W naszym województwie słabiej wypadły tylko Bartoszyce i Kętrzyn.

Co na to ci, którzy rządzą miastem, czyli burmistrz, radni? Szczycieńscy samorządowcy zdają się nie dostrzegać problemu. Ale trudno im się dziwić, gdy ten widok przysłaniają im stabilna praca, pieniądze – dieta, czy pensja. Choć nie wszystkim.

 

Danuta Górska,

burmistrz Szczytna

W tym zestawieniu jest szereg miast z naszego województwa: Kętrzyn, Bartoszyce, Mrągowo... Głównym kryterium oceny było ubywanie mieszkańców. Jeśli chodzi o Szczytno jest to kryterium nieco zakłamane. Po pierwsze nasze miasto ma chyba najmniejszą powierzchnię. Po drugie otacza nas gmina wiejska Szczytno. To sprawia, że mieszkańcy Szczytna, gdy żyje im się lepiej, przekraczają granicę administracyjną i budują się w gminie wiejskiej Szczytno. Tam zamieszkują, ale wciąż „korzystają” z miasta, czyli tu pracują, robią zakupy, posyłają dzieci do szkół. Doskonale widać to właśnie w statystykach. Na 100 mieszkańców, którzy wymeldowali się ze Szczytna, niemal 100 zameldowało się właśnie na ternie gminy wiejskiej Szczytno. Tego zmniejszenia liczy mieszkańców, o której piszą naukowcy PAN, nie widać w naszych przedszkolach, szkołach, czy na ulicach. Granice administracyjne pomiędzy miastem, a gminą zacierają się i zaczynają funkcjonować wyłącznie w dokumentach. Być może czas, aby zacząć rozmawiać o połączeniu obu samorządów. Ale to musi wyjść od samych mieszkańców, tak miasta, jak przede wszystkim gminy, bo w przeciwnym razie będzie rodziło niepotrzebne emocje i konflikty.

 

 

 

Paweł Krassowski,

radny miejski

Dziwi mnie to miejsce, bo Szczytno na naprawdę ogromny potencjał. Kto jest winny marginalizacji Szczytna? To pytanie trzeba byłoby zadać chyba pani burmistrz. Samodzielny radny niewiele może. Co innego grupa radnych. Ale w Szczytnie nie ma grupy radnych, która działałaby dla dobra miasta. Radni działają dla dobra ulicy, dzielnicy, siebie jak radnego. I właściwie nie ma w tym nic złego, ale to powinno być przy okazji. Nie ma zintegrowanego planu, wizji rozwoju miasta. Szerszego spojrzenia i działania. Taki program był tylko opracowany i realizowany w 2006 roku i wówczas nasze miasto przyśpieszyło, rozwijało się. To było widać gołym okiem. Kto dziś jest winny tej stagnacji? Moim zdaniem winni jesteśmy my wszyscy, czyli mieszkańcy. Mieszkańcy Szczytna nie interesują się tym, co w mieście się dzieje, nie rozliczają swoich radnych. Dają się mamić obietnicami, z których niewiele wynika. Moim zdaniem każdy z mieszkańców powinien rozliczyć swojego radnego z obietnic. To wcale nie jest takie trudne. Obietnice były wypisane w ulotkach, gazetach. Warto sobie to przypomnieć. A potem rozliczyć radnego. Zrobiłeś to, co obiecałeś? Nie. To do widzenia. Zrobiłeś to, co obiecałeś? Tak. No dobrze, to co dalej mi proponujesz? To naprawdę jest proste. Nie dajmy się oszukiwać. Myślę, że trzeba też popracować trochę bardziej nad świadomością mieszkańców. Bo mało kto wie, ale to właśnie mieszkańcy mają wpływ na cenę w przedszkolach, czy przy jakiej ulicy będzie chodnik, czy asfalt.

Inna rzecz, że wielu radnych to takie chorągiewki. Chcą mieć korzyści tylko dla siebie, czy swojego osiedla zapominając, że są radnymi miasta. A najgorszą rzeczą dla rozwoju Szczytna jest chyba to, że radni ścierają się na płaszczyznach osobistych, a nie rozwojowych, projektowych, czy pomysłowych. Co to oznacza? A no to, że jak np. nie lubię radnego „x”, to dlatego, cokolwiek on wymyśli, nawet gdyby był to genialny pomysł, to i tak będę przeciw. Ten rak niszczy nasze miasto.

 

 

 

Rafał Kiersikowski,

radny miejski

Moim zdaniem miejsce Szczytna w tym rankingu to efekt asekuracyjnych budżetów naszego miasta. Miasto się rozwija, ale asekuracyjnie, a przez to wolniej. Trzeba tu zwrócić uwagę na to, że z miast, które zostały przeanalizowane Szczytno, ma najmniejsze zadłużenie. Moim zdaniem nie powinniśmy bać się inwestowania nawet w duże projekty, nawet nieco je kredytując: basen, rewitalizacja ruin, boisko. Druga sprawa to zagospodarowanie brzegów naszych jezior. Gdzie są restauracje, puby, czy szkółki pływackie? Może warto zastanowić się też nad tym, aby zwolnić przedsiębiorców na jakiś czas z podatków, aby takie obiekty utworzyli nad naszymi jeziorami. Miasto się rozwija, ale asekuracyjnie. Przykład? Mamy do zrobienia około 40 dróg. Znowu zajęliśmy się tylko połową. Ja, nawet kosztem kredytu, załatwiłbym sprawę za jednym razem i temat byłby zamknięty. A tak to siedzimy, spieramy się, która droga będzie pierwsza, gdzie powstanie chodnik. Nic z tego nie wynika poza kłótniami. Ten temat można zamknąć od ręki przy naszej kondycji finansowej miasta. Wówczas moglibyśmy zająć się sprawami zdecydowanie większymi, które pozwoliłby rozwinąć się miastu. Idąc tak asekuracyjnie możemy naprawdę zostać w tyle za innymi samorządami. Dlaczego na przykład projekt InnoPolice nie zakłada budowy basenu, miejskiego basenu? To też asekuracja? Przecież dobrze wiemy, że basen by się przydał, a mając w centrum miasta dwa jeziora basen doskonale wpisuje się w aspekt bezpieczeństwa na wodzie. Taka asekuracja może nas w przyszłość naprawdę drogo kosztować.

 

 

 

Mariusz Pardo,

przewodniczący Rady Miejskie w szczytnie

Zastanawiam się, jakie kryteria przyjęli naukowcy z PAN dokonując tej analizy. To ważne pytanie. Choć, jako mieszkaniec i radny doskonale zdaję sobie sprawę, że Szczytno w obecnych granicach administracyjnych niewiele może zaproponować biznesowi, inwestorom. Brak pracy przekłada się i na nastroje i na liczbę mieszkańców. Szczytno jest o tyle specyficzne, że część mieszkańców, którym żyje się tu lepiej, też wyprowadzają się ze Szczytna właśnie na tereny gminy wiejskiej Szczytno, tam po prostu się budują, mieszkają, ale wciąż „żyją” w Szczytnie. Szczytno jest naprawdę dobrym miastem do życia, świadczy o tym chociażby to, jak rozwija się tu kultura. Młodzi ludzie wciąż realizują tu swoje nowe projekty. My jako radni musimy tylko w to się wsłuchiwać i pomagać. Owszem. kultura nie zatrzyma tu mieszkańców, bo oni potrzebują pracy, dobrych zarobków. I w ten sposób ponownie wracamy do granic administracyjnych Szczytna. Może rzeczywiście czas poważnie rozmawiać o połączeniu obu samorządów miejskiego i wiejskiego, aby dać miastu i ludziom tu mieszkającym szanse rozwoju.

 

 

Opinia naukowców z Polskiej Akademii Nauk:

 

Problemy rozwojowe, o których piszą naukowcy z PAN dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. „Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik” – podkreślił.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

W krajowych programach operacyjnych, którymi zarządza minister rozwoju, przewidziano preferencje dla miast średnich, m.in. poprzez dedykowane nabory. Możliwe jest też zdobycie kapitału na wkład własny do projektów finansowanych ze środków unijnych. Resort chce również stymulować lokalizację nowych inwestycji prywatnych na terenie średnich miast poprzez preferencyjne warunki pomocy publicznej dla inwestorów.

Źródło PAP, tom

 

 

 

 Galeria zdjęć

Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

lepsze Szczytno

Pani Górska z roku na rok coraz bardziej szkodzi miastu, to co zostało zrobione z wieza cisinien to powinno trafic do prokuratury a osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy powinny byc pociagniete do odpowiedzialnosci. W Gizycku i Gołdapi potrafionbo pieknie wykorzystac wierze cisnien w szczytnie jak zawsze nic sie nie da zrobic.

m@t

Nie trzeba naukowców z PAN,gołym okiem widać pustki na ulicach Szczytna..Miasto piękne ale peryspektyw żadnych,zero rozwoju,dziura po kinie jak straszyła tak straszy!!!!Ani Burmistrz ani radni nie wiele mają do powiedzenia w tym temacie.Wieża ciśnień -drugie straszydło...Jakie umowy podpisaliście z właścicielami tych straszydeł że mają was gdzieś,drodzy włodarze????

lucjan

To widze ze nasi radni mądrzejsi od PANauk. Pan Krasowski wypowiada sie w przedziwny sposob jest w koalicji z grupa radnych i Gorską na czele a krytykuje ich i podgryza. Oj nie ładnie.

Napisz

Komentarze

 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Internauci zrzutke zrobimy na samochod i wiekszy dom w innym otoczeniukto jest za ja na tak zdecydowanie na szczytny cel tubylcom i wandalom na zlosc hahahahah
  Autor: mk
  2017-11-21 12:30:23
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wg info kierowniczki MOPS w Szczytnie ta cała "pani" Lidia nigdy w życiu nie pracowała. Zasiłek pobiera od czasów, kiedy nie miała jeszcze dzieci (obliczcie sobie ile to lat). Ten typ cechuje maksymalnie roszczeniowa postawa we wszelkich sprawach, w których moze coś uzyskać (bo jej sie należy). Ponadto normą stało się przyjmowanie przez nią coraz to innych mężczyzn w nocyi, a ostatnio również za dnia. Nie uważacie, że to nie zawiść a uczucie skrajnej niesprawiedliwości leży u podstaw niechęci prezentowanej przez tzw. sąsiadów. Bo jak mają się czuć ci, którzy swoje, również niezbyt dostatnie życie zapracowali przez długie lata? A tu nagle takiemu nierobowi i leniowi wszystko spada z nieba. A czy wiecie jakie zasiłki otrzymuje miesięcznie bidulka? Zainteresujcie się tym. I jeszcze ktoś ma czelnośc twierdzić, że zasłużył na ten remont. Czym niby? Objadaniem społeczeństwa? Dobro dzieci (prawie zresztą dorosłych) nie wymaga aby ich matka przez 24 godziny na dobę przebywała w domu bezczynnie (psując jedynie powietrze i ew. goszcząc miłych panów). Nie zaszkodziłoby jej pójść do pracy ale sie nie opłaca, bo przecież by zasiłki straciła. Do roboty! Masz u nas wszyskich dług do spłacenia za te 18 czy 20 lat życia na nasz koszt. Do tego dochodzi kompletnie nieetyczne postępowanie ze strony p. Dowbor i ekipy programu, która nie sprawdza komu pomaga, co prowadzi to to moralnie nagannych sytuacji.
  Autor: Zawiść?
  2017-11-21 11:42:17
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  ludzie którzy wysyłają ja do pracy zapominają ze przez to straci zasiłki i opiekuńcze na córkę... Takie mamy prawo w Polsce po przekroczeniu pewne kwoty brutto. Jak nawet znalazla prace dorywcza to pewnie Ci sami sasiedzi co ja wysylaja do pracy jako pierwsi by zameldowali ze pracuje "na czarno"....
  Autor: ass
  2017-11-21 10:45:57
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wstyd że taki rejon jest w polsce. Na jakimkolwiek portalu poznaję ludzi z Warmińsko-mazurskiego okazują się bardzo zawistnymi zazdrosnymi i bardzo podłymi ludzmi.Udaja przyjaźń by podstępem niszczyć ludzi. Bóg ich opuścił to judasze. Mają nas za idiotów żebrzą o jałmużnę bo są biedni. Biedni bo to śmierdzące lenie. Nawet pani Lidi nie życzą dobrze kobiecie która odważyła się być szczesliwa.
  Autor: Anna Konczak / pigi
  2017-11-21 09:00:04
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  tylko co na to szczycieńskie lasy
  Autor: nn
  2017-11-21 08:47:34
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Niestety u nas w kraju tak jest ze czesto pomoc nie trafia do najbardziej potrzebujacych tylko do cwaniakow. Moja znajoma z warszawy dostala mieszkanie komunalne aby gzic się z kochankiem mimo ze pracowala w zagranicznej firmie jako księgowa i zarabiają masę pieniedzy on też pracowal a jej dzieci zostały z ojcem. Tak samo ta o.Lidia ma na kosmetyki i łajdaków życie a do roboty się nie bierze.
  Autor: Ala nowak
  2017-11-21 07:50:17
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Nie tylko zwykli mieszkańcy są zawistni w tej mieścinie ale urzędasy z MOPSU to dopiero pokazują tam zawiść! Mam bardzo chorego ojca który wymaga całodobowej opieki w lipcu złożył podanie o umieszczenie go w domu opieki to zamiast zając się moim ojcem to zainteresowali się moim majątkiem i życiem prywatnym a decyzji o umieszczeniu w domu pomocy do dziś nie wydali. Mało tego jak zadzwoniłem żeby się dowiedzieć kiedy będzie wydana decyzja to usłyszałem w słuchawce jak pięknisia z mops rzuciła wyzwiskami w moim kierunku. Mimo złożonej skargi do Dyrektor mops w Szczytnie do dzisiejszego dnia nie zostałem przeproszony ani ta pięknisia nie poniosła żadnych konsekwencji, może jak Polsatowi udostępnię nagranie z tej rozmowy i pójdzie to na cały kraj to może wtedy wstydu się najedzą. Normalny człowiek tam od nich pomocy nie otrzyma.
  Autor: Z.S
  2017-11-21 04:49:43
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Wschodnia mentalność. Tu się głosuje na pis, tu się klęczy na granicach z różańcem, tu się linczuje gdy ktoś wychyli głowę ponad przeciętność.
  Autor: barszcz
  2017-11-20 23:26:47
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Współczuję normalnym mieszkańcom Szczytna życia w towarzystwie takich prostackich, patologicznych, zawistnych śmieci. Pokazali całej Polsce jakim dnem są... szkoda tylko, że pociągnęli za sobą na to dno normalnych ludzi.
  Autor: Samanta
  2017-11-20 22:31:12
 • Firma Novum chce odbudować pasymską starówkę
  wszystko ładnie i pięknie dla oka Panie Burmistrzu ale nic dla mieszkańców. Poczekamy jeszcze rok lub dwa i w Pasymiu jednym sklepem będzie Biedronka a gminie będzie grozić totalne bezrobocie
  Autor: nika
  2017-11-20 19:28:09