Wtorek, 23 Kwiecień, Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Szczycieński smok(g) – felieton Romana Żokowskiego


Kraków ma swojego smoka wawelskiego, a Szczytno ma swojego „smoga dymnego”. Jedno i drugie miasto ma swoje zwierzątko. Kraków może chwalić się swoim smokiem, bo to piękna legenda. Za to my mamy swojego „smoga” w realu. I czyj jest lepszy? Chyba ten krakowski, bo to tylko bajka. Ten nasz nie jest taki bajkowy a wręcz przeciwnie szkodzi naszemu zdrowiu. To po co nam takie zwierzątko?W sylwestrowy wieczór wjeżdżałem do Szczytna od strony Olsztyna. Na wjeździe do miasta pojawiła się mgła jak z filmu o tym samym tytule. Mgła jak mgła i dość często pojawia się w tym rejonie, ale gdy wjechałem w tę mgłę, to tak jakby ktoś uderzył mnie obuchem w tył głowy. Pomimo szczelnie zamkniętego samochodu, gryzący dym wdzierał się do środka.

 

Nasz „smog” złapał mnie za gardło i przycisnął do kierownicy. Szczęście, że jechałem dalej, więc wyrwałem się z paszczy tego drapieżnika. Odetchnąłem z ulgą i od razu na usta cisnęło mi się pytanie. Czym oni palą? Jak tak można kopcić? Nie wiem skąd to ustrojstwo nadleciało, ale do przyjemnych nie należało. Aura sprawiła, że dym ścielił się przy gruncie. Pomyślałem wtedy, że zgryźliwy sąsiad uprzyjemnia sylwestra swojemu sąsiadowi i zatruwa mu zabawę. A jak się znajdzie kilku takich zgryźliwych sąsiadów?

 

Masakra. A tyle mówi się i pisze o zatruwaniu powietrza. Temat smogu wałkowany jest codziennie na szklanym ekranie. I co? Jak smrodziliśmy, tak dalej smrodzimy. Miasto wprowadziło program wymiany pieców na te bardziej ekologiczne. Oferowane są dopłaty przy wymianie starych śmierdziuchów na te nowe pachnące. Ciekawość mnie zżera, ile osób skorzystało z tego programu?

 

W jaki sposób kontrolowana jest ta akcja? Czy ktoś sprawdza czy te piece zostały w ogóle wymienione i na jakie? Jaki piec traktowany jest jako ekologiczny i łapie się w dotację? Jaką dokumentację należy złożyć, aby otrzymać dotację? Czy najpierw otrzymam dotację, a potem kupuję piec, czy najpierw muszę kupić piec, a potem zwrócić się o dotację do tego zakupu? Tysiąc pytań w tej sprawie. Jak na taką akcję, to zbyt mało informacji jest w lokalnych mediach. Taka jedna akcja, to zbyt mało, aby walczyć z tym potworem.

 

Dziwi mnie, że poszczególne osiedla domków jednorodzinnych nie są przyłączane do sieci ciepłowniczej. Przecież miasto ma 47% udziałów w spółce ciepłowniczej. Miastu powinno zależeć, aby jak najwięcej odbiorców przyłączyć do sieci. Pięćset domów podłączonych do sieci, to pięciuset trucicieli mniej. Kalkulacja jest prosta i czytelna. A i dla tych pięciuset trucicieli jest wygoda. Nie muszą kupować opału i zużywać energii na podgrzewanie wody. Oszczędność i wygoda. To jest odpowiedni kierunek walki z naszym „smogiem”.


 

Następna sprawa to obwodnica. Temat wałkowany od kilku lat jak nie dłużej. Szczytno zalane jest samochodami, które codziennie ślą do atmosfery tony trujących gazów. Obwodnica powinna być sprawą priorytetową. Ci, co nie muszą wjeżdżać do miasta, niech omijają miasto bokiem. Niech nas nie trują. Zaraz pewnie odezwą się głosy, że jak będą nas omijać to nie będą nas odwiedzać. I tak nie mają się gdzie zatrzymać więc strat tu nie poniesiemy.

 

Dla przykładu gdzie w mieście może zatrzymać się kierowca TIR-a aby zwiedzić miasto? Odpowiedź: w bazie PKS ul. Piłsudskiego lub CPN ul. Pasymska. To tzw. noclegownie TIR, czyli wylot miasta. Niewiele jest tam do zwiedzania. Kolejna sprawa to transport miejski. Może darmowa komunikacja miejska dla wszystkich zmniejszyłaby ilość aut poruszających się w mieście? Zamiast jechać własnym samochodem i płacić za paliwo, może lepiej przesiąść się do darmowej komunikacji miejskiej? Prosta kalkulacja: niech nasz samochód spali dwa litry benzyny dziennie na dojazd do pracy, to w przeciągu 20 dni roboczych daje nam oszczędność około 200 złotych. Dwie stówy w kieszeni to już jest coś. Do tego dołożyć elektryczne autobusy, może jakieś dopłaty do elektrycznych taksówek i wielu trucicieli zniknie z naszych ulic. Ależ to piękna wizja.

 

Legendy to piękna sprawa o czym wie już Kraków. Może i nasz „smog” kiedyś przejdzie do legendy. Może za trzydzieści lat będziemy opowiadać swoim wnukom: „dawno, dawno temu w mieście Szczytnie....”. Tylko czy musimy czekać te trzydzieści lat?Komentarze do artykułu

WZ

\"Pięćset domów podłączonych do sieci, to pięciuset trucicieli mniej. Kalkulacja jest prosta i czytelna.\" Bardzo fajny tok myślenia. Mieszkam w domku i jestem trucicielem, nie ważne, że nie palę węglem i śmieciami. A ja się pytam, czym palą ciepłownie? Z daleka widać góry węgla zapewne niskiej jakości.

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  Jakim prawem niektórzy włodarze w naszym powiecie, notabene z wykształcenia nauczyciele, wspominają o pomocy finansowej dla strajkujących? Kto dał im przyzwolenie na szafowanie samorządowymi pieniędzmi? Przepisy prawa stwierdzają jednoznacznie, iż za czas strajku nie należy się wynagrodzenie a wypłacanie z miejskiej kasy pieniędzy dla niepracujących nauczycieli jest co najmniej niemoralne i bardzo krzywdzące w stosunku do pozostałych mieszkańców.
  Autor: jaga
  2019-04-22 19:49:16
 • Egzaminy mimo strajku
  No i tak to jest. Żadnej konsekwencji w działaniu. Nawet wspólne cele nie są w stanie zjednoczyć jednego środowiska. A urzędnicy na pasku tej, czy innej partii będą robić, co należy, aby im z głowy włos nie spadł. Ale to też świadomość rodziców - czy chcą, by ich dzieci chodziły do dobrej szkoły z dobrymi nauczycielami, czy do byle jakiej szkoły - i tym samym nauczycielom płacić za korepetycje po szkole. A więc - jak kto woli!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-21 19:15:47
 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27