Czwartek, 13 Grudzień, Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Świetlice będą z odpłatnością


Nie wystarczy wybudować w każdej wsi świetlicę. Trzeba jeszcze sprawić, by były one racjonalnie wykorzystywane. Ten wniosek zatwierdzili radni w drodze regulaminu wiejskich świetlic.Jednym z istotnych założeń jest to, że korzystanie z obiektu będzie odpłatne: nie dla wszystkich i nie w równym stopniu.

- Kwestia konkretnych opłat będzie uregulowana w drodze zarządzenia, ale pewne ustalenia już są – informuje wójt Grzegorz Zapadka.

Bezpłatne będzie korzystanie ze świetlic w przypadku różnych wydarzeń o charakterze publicznym, służącym całej lokalnej społeczności czyli tzw. statutowa działalność świetlic. Mieszkaniec sołectwa, który będzie chciał w niej zorganizować własne imieniny czy inne prywatne przyjęcie – zapłaci 100 zł brutto. Więcej, bo 250 złotych brutto za każdą rozpoczętą dobę kosztować będzie wynajem świetlicy na działalność komercyjną.

- Jak na przykład ktoś będzie chciał zorganizować w świetlicy pokaz kołder czy garnków, to tyle właśnie zapłaci – mówi Zapadka.

Z przyczyn formalnych środki, jakie świetlica „zarobi” muszą zasilić budżet gminy. Czy i jak wrócą one do sołectw?


- Będziemy się starali przekazać te pieniądze, których zapewne będzie niewiele z powrotem na potrzeby świetlic i wsi – zapewnia wójt. - Jak? To jest jeszcze analizowane, bo przepisy o finansach publicznych nie pozwalają na zupełną swobodę.

Regulamin świetlic wiejskich i cennik wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem. Jasno i wyraźnie określone warunki utną w zarodku ewentualne konflikty. Można więc spokojnie przyjąć, że w gminie Wielbark nie będzie dochodziło do takich zgrzytów, jaki miał nie tak dawno miejsce ma osi: sołtys Jeleniowa – wójt gminy Dźwierzuty, czyli „zadyma” o to: kto płaci, komu i ile.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Gaspar Święciński mistrzem świata
  Brawo. Gaspar.
  Autor: Lemon
  2018-12-13 14:23:45
 • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
  Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
  Autor: Jacek
  2018-12-13 12:40:34
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
  Autor: mieszkaniec
  2018-12-13 12:14:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
  Autor: laik
  2018-12-13 12:03:06
 • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
  Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
  Autor: TTT
  2018-12-13 11:09:33
 • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
  Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
  Autor: TTT
  2018-12-13 01:50:08
 • W powiecie dużo starego, ale bez... Nowocińskiego
  Siedzą sobie mali chłopcy w piaskownicy. Rozmawiają o swojej przyszłości. Ale żaden z nich nie chce zostać strażakiem, maszynistą, czy policjantem. Wszyscy marzą o tym, że by kiedyś w Szczytnie rozdawać \"karty\" ze stołków w ratuszu. I nie było by w tym marzeniu nic dziwnego gdyby po drodze do jego zrealizowania chłopcy zdobyli odpowiednie wykształcenie, ogładę towarzyską, empatię i umiejętność \"służenia pomocą\" drugiemu człowiekowi. Ale czy tak się stało...? Jak na razie moim zdaniem stało się jedynie kolesiostwo. Wiadomo, przyjaźń z piaskownicy rzecz święta!
  Autor: Teresa TTT
  2018-12-12 10:17:29
 • Kraków wraca do Szyman, Lwów zostaje
  Czy są szanse na wznowienie połączenia z Berlinem?
  Autor: Aga
  2018-12-12 07:13:28
 • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
  Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-12-10 23:22:21
 • Kot postawił strażaków na nogi
  To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
  Autor: Wiewiorka
  2018-12-10 20:06:27