Czwartek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Stare mury z nowym wzmocnieniem


O murach, okalających ratusz i Plac Juranda można by powiedzieć: niemiecka, solidna robota. Mają jednak ponad sto lat i zaczynają „puszczać w szwach”. Miasto, rękoma miejscowej firmy, przystąpiło do ich renowacji.Zdaniem pracowników, dokonujących remontu, nowoczesność nie sprzyja trwałości tych murów. Remont zaczęto od strony ulicy Sienkiewicza, gdzie mur jest najbardziej zagrożony.

 

- Różnica poziomów Placu Juranda powoduje, że podeszczowa woda właśnie z tej strony mur najbardziej uszkadza – tłumaczą fachowcy. - Do tego dochodzą wibracje, spowodowane dużym natężeniem ruchu w centrum miasta. Każdy przejeżdżający tir wywołuje drgania powierzchni, które przenoszą się także na ten mur. Puszczają więc spojenia, kruszeje też pokrywający kamienie.

 

Pracownicy szczycieńskiego przedsiębiorstwa podkreślają jednak, że mimo tych wszystkich negatywnych wpływów mury trzymają się dość dobrze. Jeszcze. Trzeba je jednak jak najszybciej wyremontować i wzmocnić, zanim się zupełnie nie rozpadły. To wzmacnianie odbywa się niejako od środka, bez rozbierania remontowanych fragmentów.

 

- Mur jest zbudowany jakby z dwóch połączonych ze sobą ścian kamiennych – tłumaczą fachowcy. - Łączymy je i wzmacniamy w ten sposób, że do środka wprowadzamy specjalną zaprawę cementową. To bardzo skuteczna, chociaż czasochłonna metoda. Po wprowadzeniu jednej warstwy trzeba bowiem odczekać 24 godziny, by związała i dopiero wtedy dokładać kolejną warstwę.


 

W trybie awaryjnym remontowane są te fragmenty, które mogły zagrażać bezpieczeństwu. Ich naprawa ma się zakończyć przed Dniami i Nocami.

 

- Ale zaprosiliśmy do Szczytna konserwatora zabytków, by obejrzał całe mury – mówi burmistrz Danuta Górska. - Uznał, że istotnie, powinny być one odremontowane w całości. Mamy więc jego zgodę i przygotowujemy już dokumentację.Komentarze do artykułu

Mieszkaniec Szczytna

A kiedy Pani Burmistrz wyprowadzicie tranzyt z centrum Szczytna. Niedługo domy zaczną pękać.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego układu towarzysko-adoracyjnego. Czy będzie lepiej? czy Szczytno podniesie się gospodarczo? czy powstanie \"Brama Mazur\"? Wątpliwe.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-15 14:03:02
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Do do Konstantego: Szeroką dyskusję chcesz Pan zacząć. Na temat forsa nowa nie mam planu dyskutować. A już na pewno nie na temat folksdojczów namnażających brednie o MN. Żegnam.
  Autor: Konstanty
  2018-11-15 13:47:09
 • Spokojnie. Damy radę!
  A ja słyszałem zawsze słowa \"...spokojnie jakoś to będzie...\" i tak jakoś zawsze było, coś się udało bardziej, a coś mniej. Loteria, brak profesjonalizmu pomimo prawdopodobnie dobrych chęci to wiele spraw z tego co zaobserwowało wiele osób było niedopiętych pozostawionych czystemu przypadkowi.
  Autor: Wojtek
  2018-11-15 12:35:36
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  No to dopiero teraz odczujemy kogo sobie wybraliśmy. Pożałujecie na kogo głosowaliście.
  Autor: mieszkaniec
  2018-11-15 11:48:44
 • Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie
  Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.
  Autor: Osa
  2018-11-14 22:58:23
 • Jubileuszowy Fotograf Szczycieński (zdjęcia)
  Foto numer 2 - bezcenne
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 17:40:30
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jakie tam \"sprawne propagowanie\" Konstytucji (mówienie, że ta ustawa jest znakiem KOD-u jest chore) na jednym maszcie w Szczytnie. Powiewające licznie nad Marszem Niepodległości flagi takiej np. faszystowskiej Forza Nuova to jest prawdziwa propaganda - z siłą przekazu na cały świat.
  Autor: do Konstantego
  2018-11-14 16:36:37
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Panie Tadeuszu - aż tak otwarcie?! Panie rzeczniku prasowy Starosty Powiatowego w Szczytnie z okresu śp. Andrzeja Kijewskiego - pamięta Pan te wspaniałe czasy? Ale minęły.
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 15:20:58
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Z powodu miernych, dotychczasowych osiągnięć jako samorządowiec, pan Mańkowski nie był moim faworytem. Trzeba jednak uszanować wolę wyborców . Zobaczymy, jak \"wizjoner\" wywiąże się ze swoich obietnic.
  Autor: Nela
  2018-11-14 14:59:25
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  To właściwy człowiek, doświadczony samorządowiec z pomysłami dla rozwoju miasta i któremu zaufali mieszkańcy. Uważam, że nie zawiedzie oczekiwań i doprowadzi do tego, że Szczytno będzie \" Bramą Mazur\".
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2018-11-14 11:23:02