Niedziela, 23 Wrzesień, Imieniny: Maury, Milany, Tomasza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Stare mury z nowym wzmocnieniem


O murach, okalających ratusz i Plac Juranda można by powiedzieć: niemiecka, solidna robota. Mają jednak ponad sto lat i zaczynają „puszczać w szwach”. Miasto, rękoma miejscowej firmy, przystąpiło do ich renowacji.



Zdaniem pracowników, dokonujących remontu, nowoczesność nie sprzyja trwałości tych murów. Remont zaczęto od strony ulicy Sienkiewicza, gdzie mur jest najbardziej zagrożony.

 

- Różnica poziomów Placu Juranda powoduje, że podeszczowa woda właśnie z tej strony mur najbardziej uszkadza – tłumaczą fachowcy. - Do tego dochodzą wibracje, spowodowane dużym natężeniem ruchu w centrum miasta. Każdy przejeżdżający tir wywołuje drgania powierzchni, które przenoszą się także na ten mur. Puszczają więc spojenia, kruszeje też pokrywający kamienie.

 

Pracownicy szczycieńskiego przedsiębiorstwa podkreślają jednak, że mimo tych wszystkich negatywnych wpływów mury trzymają się dość dobrze. Jeszcze. Trzeba je jednak jak najszybciej wyremontować i wzmocnić, zanim się zupełnie nie rozpadły. To wzmacnianie odbywa się niejako od środka, bez rozbierania remontowanych fragmentów.

 

- Mur jest zbudowany jakby z dwóch połączonych ze sobą ścian kamiennych – tłumaczą fachowcy. - Łączymy je i wzmacniamy w ten sposób, że do środka wprowadzamy specjalną zaprawę cementową. To bardzo skuteczna, chociaż czasochłonna metoda. Po wprowadzeniu jednej warstwy trzeba bowiem odczekać 24 godziny, by związała i dopiero wtedy dokładać kolejną warstwę.


 

W trybie awaryjnym remontowane są te fragmenty, które mogły zagrażać bezpieczeństwu. Ich naprawa ma się zakończyć przed Dniami i Nocami.

 

- Ale zaprosiliśmy do Szczytna konserwatora zabytków, by obejrzał całe mury – mówi burmistrz Danuta Górska. - Uznał, że istotnie, powinny być one odremontowane w całości. Mamy więc jego zgodę i przygotowujemy już dokumentację.



Komentarze do artykułu

Mieszkaniec Szczytna

A kiedy Pani Burmistrz wyprowadzicie tranzyt z centrum Szczytna. Niedługo domy zaczną pękać.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Gontarzewski na burmistrza!!!
    Autor:
    2018-09-22 17:22:37
  • „Natura Mazur” będzie większa
    A woda w jeziorze robi się coraz brudniejsza ????
    Autor: Szp
    2018-09-22 14:24:21
  • Drózd, Jodłowski, Kudrzycki, – kto zostanie wójtem gminy Rozogi?
    Żal mi tych kandydatów z naszej gminy .następne 5 lat straconych jak ich wybierzemy. Koniec z uklasami czy się wziąć do roboty.A to tylko prawo i sprawiedliwość może zapewnić.
    Autor:
    2018-09-22 13:31:02
  • Pabich przeprosił i... otrzymał brawa (zdjęcia)
    Zapoznałam się z programem wyborczym kandydata na wójta. Drogi kandydacie . Były wójcie. Przydałoby się znać statut gminy do której Pan kandyduje To co jest w programie wyborczym tego komitetu , albo należy statutowo do obowiązków wójta i musi to wykonać Są też inne pana propozycje , które leżą w kompetencjach innych organów samorządowych.
    Autor: Nela
    2018-09-21 21:42:57
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Do pappa: pewnie masz rację. Sentyment do dobrze położonych bruków - to może staroświeckie. Ale na Pl. Juranda bruk musi być. Aby można było na bruk wyrzucać te pacynki, kukiełki, nieudolne postacie, które chcą siedzieć w wieży ratusza, co to jest uznawana za siedzibę "Danuśki", z której to Danuśka wyszła ledwo żywa, a Jurand przeżył rozpacz. Zobaczymy, co będzie z "Jurandem" - tą dziurą straszącą przez tyle lat w centrum miasta. Czy "Danuśka" pomoże? Czy może to jest ostatni oddech "Krzyżaków" w mieście Szczytno.
    Autor: Krajan
    2018-09-21 17:44:13
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Niech Gontarzewski dalej wysyła do mieszkańców smsy proszące o głosy nie znając ich prywatnie to na pewno wygra.
    Autor: Jan
    2018-09-21 17:26:58
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Czytając wypowiedzi kandydatów to jednak optuję za panem Mańkowskim, bo przynajmniej gwarantuje dynastię! Trzech synów - budrysów - tylko pogratulować! I to dorosłych. Ciekawe gdzie pracują - może będzie jakieś przełożenie?! A tak na poważnie, to rzeczywiście InnoPolice to inwestycja w WSPol, a nie w miasto. Szczytno nie ma infrastruktury, która pozwoliłaby na przyjmowanie jakiejś dużej, systematycznie napływającej publiczności. Hotele, restauracje, bary, puby, połączenia komunikacyjne z resztą kraju, parkingi? To, co w tej chwili mamy, to od biedy obsprawia turystykę indywidualną, gorzej z turystyką zorganizowaną. To potiomkinowska wieś. Coś ma, ale wygenerowane jest sztucznie.
    Autor: Krajan
    2018-09-21 17:15:05
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Jak obecna Pani Burmistrz może nie wiedzieć ile kosztuje bilet komunikacji miejskiej? Myślę, że po tylu latach powinna dać sobie spokój i dać miejsce innym kandydatom. Co do Pana Gontarzewskiego, jakim prawem wysyła Pan smsy z prośbą o głosy? Nie znamy się, nie wiem skąd ma mój nr i jeszcze nęka smsami. Żałosne, na pewno nie dostanie mojego głosu.
    Autor: student
    2018-09-21 15:19:20
  • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
    Ja osobiście polecam kandydaturę Pani Danuty Górskiej. Ma wieloletnie doświadczenie i potrafi zachować się odpowiednio w każdej, nawet trudnej sytuacji. Dba o nasze miasto już tyle lat, że myślę że każdy mieszkaniec Szczytna wyrobił już sobie opinie. Głosujmy mądrze!!!
    Autor: ASIA
    2018-09-21 15:15:52
  • Podniosą most i zlikwidują zieloną rurę
    Do KRAJANA, a mi nie szkoda !!!!! Proponuje , żebyś zamieszkał przy ulicy Sienkiewicza lub Mickiewicza i spróbował spać w nocy przy otwartym oknie, wówczas zrozumiesz dlaczego mi nie SZKODA tego bruku !!!!!!
    Autor: pappa
    2018-09-21 15:01:07