Czwartek, 17 Styczeń, Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Stare mury z nowym wzmocnieniem


O murach, okalających ratusz i Plac Juranda można by powiedzieć: niemiecka, solidna robota. Mają jednak ponad sto lat i zaczynają „puszczać w szwach”. Miasto, rękoma miejscowej firmy, przystąpiło do ich renowacji.Zdaniem pracowników, dokonujących remontu, nowoczesność nie sprzyja trwałości tych murów. Remont zaczęto od strony ulicy Sienkiewicza, gdzie mur jest najbardziej zagrożony.

 

- Różnica poziomów Placu Juranda powoduje, że podeszczowa woda właśnie z tej strony mur najbardziej uszkadza – tłumaczą fachowcy. - Do tego dochodzą wibracje, spowodowane dużym natężeniem ruchu w centrum miasta. Każdy przejeżdżający tir wywołuje drgania powierzchni, które przenoszą się także na ten mur. Puszczają więc spojenia, kruszeje też pokrywający kamienie.

 

Pracownicy szczycieńskiego przedsiębiorstwa podkreślają jednak, że mimo tych wszystkich negatywnych wpływów mury trzymają się dość dobrze. Jeszcze. Trzeba je jednak jak najszybciej wyremontować i wzmocnić, zanim się zupełnie nie rozpadły. To wzmacnianie odbywa się niejako od środka, bez rozbierania remontowanych fragmentów.

 

- Mur jest zbudowany jakby z dwóch połączonych ze sobą ścian kamiennych – tłumaczą fachowcy. - Łączymy je i wzmacniamy w ten sposób, że do środka wprowadzamy specjalną zaprawę cementową. To bardzo skuteczna, chociaż czasochłonna metoda. Po wprowadzeniu jednej warstwy trzeba bowiem odczekać 24 godziny, by związała i dopiero wtedy dokładać kolejną warstwę.


 

W trybie awaryjnym remontowane są te fragmenty, które mogły zagrażać bezpieczeństwu. Ich naprawa ma się zakończyć przed Dniami i Nocami.

 

- Ale zaprosiliśmy do Szczytna konserwatora zabytków, by obejrzał całe mury – mówi burmistrz Danuta Górska. - Uznał, że istotnie, powinny być one odremontowane w całości. Mamy więc jego zgodę i przygotowujemy już dokumentację.Komentarze do artykułu

Mieszkaniec Szczytna

A kiedy Pani Burmistrz wyprowadzicie tranzyt z centrum Szczytna. Niedługo domy zaczną pękać.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
  Autor: kolega
  2019-01-15 14:44:58
 • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
  Pan Rafał jak mnie pamięć nie myli będąc Dyrektorem GOK w Pasymiu zapewniał wszystkich, że uruchomi w tamtej gminie \"Hollywood\"! Na pewno można jego słowa brać na serio :)
  Autor: jan
  2019-01-15 14:41:39
 • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
  Bez urazy - perspektywy Pasymia (tamtejszego GOK) nie dotyczą Szczytna. Pan Kiersikowski jeszcze się nie ogarnął.
  Autor: Śmieszek
  2019-01-14 16:26:44
 • Rozogi i Szczytno z certyfikatem „Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego”
  Piekne wypelnienie zielonej sukienki. Moge wiedziec gdzie ta pania poznac?
  Autor: Pedro
  2019-01-14 09:42:19
 • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
  Dobrze, że propozycje kontrkandydata Pana Mańkowskiego zostały zauważone i będą realizowane :)
  Autor: mieszkaniec
  2019-01-14 08:32:53
 • Pasymski Disneyland – felieton Romana Żokowskiego
  No bez jaj, stary rynek jak i ratusz był obskurny i gburowaty.
  Autor: xyz
  2019-01-13 17:45:26
 • Lodowiska zamiast dróg powiatowych
  Zarządca drogi mówi że nie ma kasy. Ciekawe czy brakuje też na diety radnych powiatowych i wypłaty ,”trzynastki” dla Pana Starosty i jego pracowników...
  Autor: Himer
  2019-01-13 10:45:55