Wtorek, 19 Marca
Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety -

Reklama


Reklama

Sołecka pasterka w Rumach


NAPISALI DO NAS: W Rumach odbyła się sołecka pasterka. Mottem przewodnim były słowa wiersza księdza Jana Twardowskiego „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”.


  • Data:

Grupa kolędników w składzie: zespół RUMIANKI: Dana Kuchcińska – gitara, śpiew, Asia Kubicka, Ania Błażewicz, Kamila Świderska, Dorota Kuchcińska – śpiew, narrator Bogdan Dudziński, Maryja – Ada Kubicka, Józef – Bogdan Jarząbek, Aniołowie – Anna Lorenz, Trzej Królowie – Jerzy Świderski, Waldemar Gwiazda, Andrzej Kubicki, Pastuszkowie – Karolina Lorenz, Szymon Traczuk, Dawid i Paweł Mallek, Wiktor Surrey poprzez wiersze i pieśni odpowiadała na to pytanie. Słowami poezji Norwida, gdy „ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia...”, czy też w wierszu Kasprowicza „sercem Go przyjąć gorącym, na ścieżaj otworzyć wrota”, po to by odpowiedzieć, że święta są tak zwyczajnie po to, by być z sobą, bo „miłość to największa cnota”.

 


Reklama

Licznie przybyli na pasterkę wierni wysłuchali z uwagą słów i kolęd poruszających serce. Takie wprowadzenie w liturgię pasterki pozwoliło przeżyć tą uroczystość w sposób szczególny.

Ksiądz proboszcz Paweł Ostrowski wczuwając się w klimat „tej jedynej nocy” w duchu wzajemnej życzliwości odprawił nabożeństwo, przekazując wiernym radość z narodzenia Pana. Nie zabrakło również elementów humorystycznych, podczas ogłoszeń parafialnych, czy przy wizycie Mikołaja, który jak co roku obdarował zebranych słodkościami.

 

Wieczorna msza zgromadziła wielu gości oraz mieszkańców wsi, którzy wiedzą, że pasterka w Rumach jest zawsze wyjątkowym, świątecznym prezentem, który mogą sobie sami podarować.

Grupa organizatorów uroczystości ważnych dla danej społeczności robi to dla siebie i dla wszystkich mieszkańców Rum, i tych rozproszonych po świecie. Nieobecni odnajdują na facebooku, „ojcowski dom”, gdy piszą, że „cieszą się, że Was widzę”.To tak jakby Boże Narodzenie i miejsce ich pierwszych świąt powróciły na nowo. Każdy chce być dumny z miejsca, z którego pochodzi i z ludzi, którzy tu zostali. Każde działanie tworzy wizerunek miejsca i ludzi wpisanych w krajobraz społeczny. Historia i tradycja przeżywana we wspólnocie jest kotwicą, która daje poczucie przynależności do „własnego świata”,

Reklama

Taką właśnie tradycję tworzą mieszkańcy Rum, która w czasie świąt ma to wyjątkowy charakter i siłę przekazu.

Mieszkańcy Rum



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama