Czwartek, 13 Grudzień, Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Sołecka pasterka w Rumach


NAPISALI DO NAS: W Rumach odbyła się sołecka pasterka. Mottem przewodnim były słowa wiersza księdza Jana Twardowskiego „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”.



Grupa kolędników w składzie: zespół RUMIANKI: Dana Kuchcińska – gitara, śpiew, Asia Kubicka, Ania Błażewicz, Kamila Świderska, Dorota Kuchcińska – śpiew, narrator Bogdan Dudziński, Maryja – Ada Kubicka, Józef – Bogdan Jarząbek, Aniołowie – Anna Lorenz, Trzej Królowie – Jerzy Świderski, Waldemar Gwiazda, Andrzej Kubicki, Pastuszkowie – Karolina Lorenz, Szymon Traczuk, Dawid i Paweł Mallek, Wiktor Surrey poprzez wiersze i pieśni odpowiadała na to pytanie. Słowami poezji Norwida, gdy „ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia...”, czy też w wierszu Kasprowicza „sercem Go przyjąć gorącym, na ścieżaj otworzyć wrota”, po to by odpowiedzieć, że święta są tak zwyczajnie po to, by być z sobą, bo „miłość to największa cnota”.

 

Licznie przybyli na pasterkę wierni wysłuchali z uwagą słów i kolęd poruszających serce. Takie wprowadzenie w liturgię pasterki pozwoliło przeżyć tą uroczystość w sposób szczególny.

Ksiądz proboszcz Paweł Ostrowski wczuwając się w klimat „tej jedynej nocy” w duchu wzajemnej życzliwości odprawił nabożeństwo, przekazując wiernym radość z narodzenia Pana. Nie zabrakło również elementów humorystycznych, podczas ogłoszeń parafialnych, czy przy wizycie Mikołaja, który jak co roku obdarował zebranych słodkościami.


 

Wieczorna msza zgromadziła wielu gości oraz mieszkańców wsi, którzy wiedzą, że pasterka w Rumach jest zawsze wyjątkowym, świątecznym prezentem, który mogą sobie sami podarować.

Grupa organizatorów uroczystości ważnych dla danej społeczności robi to dla siebie i dla wszystkich mieszkańców Rum, i tych rozproszonych po świecie. Nieobecni odnajdują na facebooku, „ojcowski dom”, gdy piszą, że „cieszą się, że Was widzę”.To tak jakby Boże Narodzenie i miejsce ich pierwszych świąt powróciły na nowo. Każdy chce być dumny z miejsca, z którego pochodzi i z ludzi, którzy tu zostali. Każde działanie tworzy wizerunek miejsca i ludzi wpisanych w krajobraz społeczny. Historia i tradycja przeżywana we wspólnocie jest kotwicą, która daje poczucie przynależności do „własnego świata”,

Taką właśnie tradycję tworzą mieszkańcy Rum, która w czasie świąt ma to wyjątkowy charakter i siłę przekazu.

Mieszkańcy Rum



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2016-12-28 10:26:12

Wyjątkowa Pasterka w Rumach

  • Czwartek, 2016-07-14 11:29:05

Sołecka sobótka w Rumach

  • Czwartek, 2016-03-31 12:39:34

Będą bronić szkół w Rumach i Linowie

  • Czwartek, 2015-11-19 10:45:55

Sałatkowe święto w Rumach


Komentarze

  • Gaspar Święciński mistrzem świata
    Brawo. Gaspar.
    Autor: Lemon
    2018-12-13 14:23:45
  • Marzenia ściętej głowy? - felieton Romana Żokowskiego
    Też się rozmarzyłem, chyba jest to zaraźliwe.
    Autor: Jacek
    2018-12-13 12:40:34
  • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
    Jak brzmi prawidłowe nazwisko tego Pana? Na stronie internetowej stowarzyszenia kulturalnego Niemców Heimat jest jako wiceprzewodniczący Arkadiusz Leske?!
    Autor: mieszkaniec
    2018-12-13 12:14:06
  • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
    Andrzej nie daj się! Pamiętaj ochrona no i oczywiście ubezpieczenie imprezy aby uniknąć takich problemów jak kiedyś w utraconym okiem!!
    Autor: laik
    2018-12-13 12:03:06
  • Miejski sylwester wraca na Plac Juranda
    Wydaje mi się, że Pan Burmistrz chce \"odstrzelić\" dyrektora MDK, skoro powierza mu organizację imprezy sylwestrowej w wymiarze jak wyżej, w ciągu dwóch tygodni. Pan Burmistrz ma zamiar rękoma dyrektora MOK złamać zlecenia ustawy o organizowaniu imprez masowych ze szczególnym ryzykiem? Brawo! Wejście smoka na bogato musi być! Szkoda tylko, że za wszystko odpowie dyrektor.
    Autor: TTT
    2018-12-13 11:09:33
  • Pierwsza, zapowiedziana nominacja - Arkadiusz Leska dyrektorem MOS
    Chyba nikt nie jest zaskoczony tą nominacją! Pan Burmistrz zaczyna spłacać dług wyborczy. Gratulacje i powodzenia obu Panom. Miejmy nadzieję, że obaj sprostają nowym funkcjom. Ciekawe tylko, czy \"stołków\" stanie dla pozostałych \"aktywnie wspierających\"?
    Autor: TTT
    2018-12-13 01:50:08
  • W powiecie dużo starego, ale bez... Nowocińskiego
    Siedzą sobie mali chłopcy w piaskownicy. Rozmawiają o swojej przyszłości. Ale żaden z nich nie chce zostać strażakiem, maszynistą, czy policjantem. Wszyscy marzą o tym, że by kiedyś w Szczytnie rozdawać \"karty\" ze stołków w ratuszu. I nie było by w tym marzeniu nic dziwnego gdyby po drodze do jego zrealizowania chłopcy zdobyli odpowiednie wykształcenie, ogładę towarzyską, empatię i umiejętność \"służenia pomocą\" drugiemu człowiekowi. Ale czy tak się stało...? Jak na razie moim zdaniem stało się jedynie kolesiostwo. Wiadomo, przyjaźń z piaskownicy rzecz święta!
    Autor: Teresa TTT
    2018-12-12 10:17:29
  • Kraków wraca do Szyman, Lwów zostaje
    Czy są szanse na wznowienie połączenia z Berlinem?
    Autor: Aga
    2018-12-12 07:13:28
  • Mapa potrzeb aktywnych obywateli
    Czy można gdzieś zapoznać się z tym raportem w necie?
    Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
    2018-12-10 23:22:21
  • Kot postawił strażaków na nogi
    To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
    Autor: Wiewiorka
    2018-12-10 20:06:27