Wtorek, 16 Styczeń, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Sołecka pasterka w Rumach

NAPISALI DO NAS: W Rumach odbyła się sołecka pasterka. Mottem przewodnim były słowa wiersza księdza Jana Twardowskiego „Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia”.



Grupa kolędników w składzie: zespół RUMIANKI: Dana Kuchcińska – gitara, śpiew, Asia Kubicka, Ania Błażewicz, Kamila Świderska, Dorota Kuchcińska – śpiew, narrator Bogdan Dudziński, Maryja – Ada Kubicka, Józef – Bogdan Jarząbek, Aniołowie – Anna Lorenz, Trzej Królowie – Jerzy Świderski, Waldemar Gwiazda, Andrzej Kubicki, Pastuszkowie – Karolina Lorenz, Szymon Traczuk, Dawid i Paweł Mallek, Wiktor Surrey poprzez wiersze i pieśni odpowiadała na to pytanie. Słowami poezji Norwida, gdy „ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia...”, czy też w wierszu Kasprowicza „sercem Go przyjąć gorącym, na ścieżaj otworzyć wrota”, po to by odpowiedzieć, że święta są tak zwyczajnie po to, by być z sobą, bo „miłość to największa cnota”.

 

Licznie przybyli na pasterkę wierni wysłuchali z uwagą słów i kolęd poruszających serce. Takie wprowadzenie w liturgię pasterki pozwoliło przeżyć tą uroczystość w sposób szczególny.

Ksiądz proboszcz Paweł Ostrowski wczuwając się w klimat „tej jedynej nocy” w duchu wzajemnej życzliwości odprawił nabożeństwo, przekazując wiernym radość z narodzenia Pana. Nie zabrakło również elementów humorystycznych, podczas ogłoszeń parafialnych, czy przy wizycie Mikołaja, który jak co roku obdarował zebranych słodkościami.

 

Wieczorna msza zgromadziła wielu gości oraz mieszkańców wsi, którzy wiedzą, że pasterka w Rumach jest zawsze wyjątkowym, świątecznym prezentem, który mogą sobie sami podarować.

Grupa organizatorów uroczystości ważnych dla danej społeczności robi to dla siebie i dla wszystkich mieszkańców Rum, i tych rozproszonych po świecie. Nieobecni odnajdują na facebooku, „ojcowski dom”, gdy piszą, że „cieszą się, że Was widzę”.To tak jakby Boże Narodzenie i miejsce ich pierwszych świąt powróciły na nowo. Każdy chce być dumny z miejsca, z którego pochodzi i z ludzi, którzy tu zostali. Każde działanie tworzy wizerunek miejsca i ludzi wpisanych w krajobraz społeczny. Historia i tradycja przeżywana we wspólnocie jest kotwicą, która daje poczucie przynależności do „własnego świata”,

Taką właśnie tradycję tworzą mieszkańcy Rum, która w czasie świąt ma to wyjątkowy charakter i siłę przekazu.

Mieszkańcy Rum



Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2016-12-28 10:26:12

Wyjątkowa Pasterka w Rumach

  • Czwartek, 2016-07-14 11:29:05

Sołecka sobótka w Rumach



Komentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

  • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
    Niebawem wybory
    Autor: Michał Szczytno
    2018-01-16 11:50:29
  • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
    Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
    Autor: ncccc
    2018-01-15 21:17:58
  • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
    Najlepsi
    Autor: ja
    2018-01-15 12:58:15
  • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
    Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
    Autor: Paweł Malec
    2018-01-12 12:51:20
  • Nie żyje Stanisław Wrona
    Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
    Autor: jack609
    2018-01-11 09:15:21
  • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
    Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
    Autor: Romuald Amborski
    2018-01-10 20:32:07
  • Wikariusz w świecie edukowany
    bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
    Autor: eustacha
    2018-01-10 18:56:50
  • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
    To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
    Autor: Mieszkanka rudki
    2018-01-10 07:09:49
  • Nie żyje Stanisław Wrona
    To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
    Autor: Krzysztof Chodkowski
    2018-01-07 20:08:04
  • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
    Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
    Autor: Obserwator