Niedziela, 19 Listopad, Imieniny: Elżbiety, Faustyny, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

„Śmieciowy” bunt gmin

Bój toczy się o pieniądze. Te, które ostatecznie zapłaciliby mieszkańcy, czyli producenci odpadów. - W przypadku śmieci jest tak, że ich odbioru i utylizacji nie można w żaden sposób dofinansować – tłumaczy burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. - Opłaty ponoszone przez mieszkańców i wszystkie koszty muszą się...


Bój toczy się o pieniądze. Te, które ostatecznie zapłaciliby mieszkańcy, czyli producenci odpadów. - W przypadku śmieci jest tak, że ich odbioru i utylizacji nie można w żaden sposób dofinansować – tłumaczy burmistrz Pasymia Cezary Łachmański. - Opłaty ponoszone przez mieszkańców i wszystkie koszty muszą się wzajemnie bilansować, a ZGOK zaproponował takie ceny zagospodarowania odpadów, że opłaty uiszczane przez mieszkańców musiałyby znacznie wzrosnąć.

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi to utworzona sporo lat temu spółka, która w perspektywie ma rozwiązać śmieciowy problem dla 37 gmin województwa warmińsko-mazurskiego. Koncepcji na to rozwiązanie było wiele. Elementem systemu miało być, na przykład, wysypisko w Linowie, ale już nie będzie, bo nie ma wysypiska. Miała być w Olsztynie (lub w pobliżu) budowana centralna spalarnia śmieci, ale tej spalarni też już nie będzie, bo została oprotestowana. W zamian za to wybudowany został Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Tracku, w którym to zakładzie produktem końcowym mechanicznego przerobu odpadów ma być tzw. RDF, w jednym dokumencie nazywany „paliwem energetycznym” a w innym „odpadem”. Różnica to znaczna, bo za „paliwo” producent czyli ów ZUOK mógłby dostawać kasę od odbiorcy, a za „odpad” sam będzie musiał zapłacić.

Jak na razie nie te jednak rozbieżności w dokumentach ZGOK-u stanowią podstawę „buntu” włodarzy pięciu szczycieńskich gmin.

W oświadczeniu, podpisanym przez burmistrza Pasymia Cezarego Łachmańskiego oraz wójtów: Mariannę Szydlik (Dźwierzuty), Alicję Kołakowską (Świętajno), Zbigniewa Kudrzyckiego (Rozogi) oraz Sławomira Ambroziaka (Jedwabno) czytamy m.in.: „Na ostatnim walnym Zgromadzeniu Wspólników Spółki ZGOK Sp. z o.o., Prezes Spółki ZGOK zaproponował cenę 350 zł netto za 1 tonę „na bramie” dostarczanych przez gminy śmieci. Cena ta jest znacząco wyższa od obowiązującej w dniu dzisiejszym ceny rynkowej, wynoszącej ok. 190 zł netto za tonę. Po burzliwej dyskusji Zgromadzenie przyjęło cenę 270 zł netto za 1 tonę. Kwota 350 zł netto stanowiła podstawę do sporządzenia przez Spółkę ZGOK planu rzeczowo-finansowego na lata 2015-2016. Różnicę ceny proponowanej przez Prezesa ZGOK i przyjętej przez Zgromadzenie Wspólników, zgodnie z zapisami Umowy Wykonawczej, będą musieli pokryć mieszkańcy gmin.”

- Ze zwykłego matematycznego obliczenia wynika, że przy zaakceptowanej cenie za zagospodarowanie 1 tony śmieci, ZGOK-owi zabraknie około 5 milionów złotych do zamknięcia budżetu. Te stratę, zgodnie z zawartymi umowami, będą musieli pokryć udziałowcy, czyli gminy – tłumaczy burmistrz Łachmański.

Sprzeciw wszystkich nowych włodarzy gmin budzi także wspomniana wyżej „Umowa Wykonawcza”. Mówi ona – w skrócie – o tym, że udziałowcy (gminy) zobowiązują się oddawać wszystkie „swoje” śmieci ZGOK-owi do 2034 roku, przy czym umowa ta jest „nierozwiązywalna”.

- W naszym przekonaniu jest to działanie monopolistyczne i na to się nie godzimy. Podważamy też legalność tej umowy, bowiem rodzi ona dla gmin zobowiązania finansowe, a nie ma na niej kontrasygnaty skarbników – dodaje burmistrz Pasymia.

Odmienne stanowisko mają włodarze samorządów, którzy piastują swe funkcje dłużej niż jedną kadencję. - Ten wspólny system budowany jest od kilku lat, a jego głównym celem było uwolnienie poszczególnych gmin od samodzielnego i bardzo kosztownego inwestowania w pełen system unieszkodliwiania śmieci – mówi Grzegorz Zapadka, wójt Wielbarka a jednocześnie członek Rady Nadzorczej ZGOK-u. - Ustawowych wymogów nie udźwignęłaby żadna gmina. Nawet dla Olsztyna było to za dużo, stąd pomysł, by objąć systemem dużą liczbę gmin. Cały projekt uzyskał dofinansowanie z Unii Europejskiej. Jeśli nie zostanie w pełni zrealizowany i nie osiągnie zakładanych parametrów, trzeba będzie zwrócić 120 milionów dotacji – wyjaśnia Zapadka. - Nie ma się co czarować: na całym świecie „śmieciowy” biznes jest dochodowy i u nas nie brakuje firm, które chciałyby od gmin ten rarytas przejąć. Również nasz ZGOK ma swoją konkurencję i nie jest wykluczone, że niektóre ze „zbuntowanych” gmin dają posłuch tej konkurencji.

Na wzrost „śmieciowych” kosztów ma wpływ przede wszystkim tzw. opłata środowiskowa. - W naszych stawkach tę opłatę uwzględniliśmy i dlatego czy to w Wielbarku czy np. w gminie Szczytno nie ma podwyżek – dodaje Zapadka.Powiązane wydarzenia

 • Sobota, 2017-11-04 22:14:37

Gminny przegląd poezji papieskiej

 • Środa, 2017-11-01 13:13:20

Fikcyjne łapanie psów w gminie

 • Piątek, 2017-10-27 13:14:36

Lider jest tylko jeden - Gmina JedwabnoKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Ta pani Lidia maluje sie jak szesnastoletnia metalowa panienka a jej starsza corka wyglada starzej niz ta pani z kolczykiem pod brwia, Moze niech troche dostrosnie ta Lidia i do roboty pojdzie i zmyje z siebie ten mocny makijarz bo to w tym wieku juz nie przystoi.
  Autor: obiektywnie
  2017-11-18 22:33:38
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  A te kobiety które tak się wypowiadają na temat pani Lidii to niech się zajmą swoimi sprawami.Zal ? Trzeba było zgłosić się do prgramu ! Zazdrosne babiszony i na dodatek wścibskie zazdrosnice
  Autor: Wiola
  2017-11-18 22:12:55
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Jestem w szoku ile w ludzi jest zawiści i zazdrości. Dla mnie jest to niepojęte. Jak można komuś życzyć tak źle i niszczyć cudzą pracę? Ta kobieta naprawdę przeszła dużo w życiu, a mieszkańcy Szczytna mogą jedynie się wstydzić swojego okropnego zachowania. Jak oni mogą spokojnie spać w nocy? Nie wyobrażam sobie jak można być tak nieczułym człowiekiem, bez jakiejkolwiek empatii. Nie rozumiem osób, które tylko zazdroszczą i wylewają swoją nienawiść, zamiast sami wziąć się w garść i zrobić coś ze swoim życiem, zamiast osądzać. Może zamiast interesować się i uprzykrzać życie pani Lidii, ludzie zaczniecie się interesować swoim? Mam tylko jedno pytanie do mieszkań Szczytna: Po co to robicie? Tego jednego nie jestem w stanie pojąć w szczególności, po co, jaki jest cel tego zachowania? Po co uprzykrzać życie komuś, kto w końcu może odczuć szczęście? Radzę zająć się sobą i odpuścić uprzykrzanie życia innym, a większą uwagę zwrócić na siebie i może samemu osiągnąć szczęście, nie czyniąc źle drugiemu.
  Autor: Wstyd
  2017-11-18 20:35:57
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Boli wszystkich sąsiadów ze ktos ma remont i zazdrosc ze lepiej ktos ma buraki
  Autor: Nnn
  2017-11-18 18:44:46
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Do Krzysztof: kolejny "wrażliwy społecznie", który życzy innym stryczka. Niczym się nie różnisz od tych, których krytykujesz.
  Autor: Artur
  2017-11-18 17:05:30
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Pani Lidio zasłużyła Pani na ten remont! Pani Kasiu i Ekipo zrobiliście kawał super roboty!!! Gratulacje dla Was! Pani Lidio proszę się cieszyć z całego serca z tego remontu i poprawy warunków na lepsze. Gniazdko macie przepiękne! Proszę chodzić po Szczytnie z uniesioną głową i gawiedzią się nie przejmować! Psy szczekają-karawana jedzie dalej...
  Autor: ex-Szczytnianka
  2017-11-18 08:35:34
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Dzięki Pani Katarzyno za oszczedzenie mieszkańcom Szczytna wstydu i nie pokazanie grupy zawistnych ,leniwych, bezmyślnych gapiów .Wstyd mi za nich.Gdybym wiedziala co sie dzieje przyjechałabym z sąsiadkami z wioski choćby po to by pokazać, że nie wszyscy sa tacy bezduszni i nawet ekipy nie poczestowali chocby ciasteczkiem
  Autor: Emerytka z okolicy Szczytna
  2017-11-18 07:59:12
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  A czemu pani Lidia nie weźmie się do pracy tylko żyje ciągle na cudzy koszt (mopsy, zapomogi itp.)? Pełnoletnia córka nie wygląda na osobę potrzebującą opieki 24h na dobę.
  Autor: Ania
  2017-11-17 23:24:58
 • Cukrzyca zabrała 5-letniej Ninie przedszkole
  Pani Sylwio proszę walczyć,No tak najlepiej jest stwierdzić,że RODZIC NASTAWIONY JEST WROGO....skąd ja to znam...sama jestem mamą dziecka niepełnosprawnego i wiem co Pani przechodzi.Rodzic który chce pomóc swojemu dziecku traktowany jest jak intruz a dziecko jak kula u nogi.Niby jak choroba jednego dziecka dyskryminuje inne dzieci?Pani dyrektor urwała się chyba z choinki....Jeśli tak uczy dzieci tolerancji,że zamiast podawania ręki będzie uczyła jak podkładać nogę to niestety ale zostawię to bez komentarza.
  Autor: ...
  2017-11-17 23:04:32
 • Katarzyna Dowbor remontowała mieszkanie w Szczytnie (zdjęcia)
  Święte krowy się odezwały na portalach i pojechały kobietę. Własnymi dupami się zajmijcie i życiem. Jakby się ich wszystkich powiesiło, to nie tylko mieszkanie, ale i Szczytno by było wyremontowane jeszcze. Cieszę się, że komuś się tak poszczęściło i ubolewam, że buractwo Szczycieńskie nie pozwoliło się maksymalnie cieszyć tej rodzinie.
  Autor: Krzysztof
  2017-11-17 20:13:17