Sobota, 24 Luty, Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Show kosztem mieszkańców Szczytna

Szczytno znalazło się na językach całej Polski. Ale z pewnością nie o taką promocję miasta chodzi. Wszystko za sprawą programu „Nasz nowy dom” telewizji Polsat. Przeraźliwy hejt wylał się na mieszkańców. Czy słusznie?Program Polsatu „Nasz Nowy Dom” kręcony w Szczytnie wywołał ogromne emocje. Nasze miasto znalazło się na ustach całej Polski. Niestety opinie nie są pochlebne. To był mocno poruszający program. Matka i dwie córki, które żyją w strasznych warunkach na niespełna 30 metrach kwadratowych. Części mieszkańców Szczytna nie spodobało się to, komu ekipa programu „Nasz Nowy Dom” wyremontowała mieszkanie. W małym środowisku mieszkańcy wiedzą kto czym się zajmuje, z czego żyje, czy i gdzie pracuje. I mają też ugruntowane poczucie zwykłej, społecznej i ludzkiej uczciwości.

 

Nieuzasadniony hejt

Puściły emocje i posypały się wściekłe komentarze. Te z kolei wywołały komentarze internautów z innych części kraju. Równie niewybredne, krytykujące zachowanie mieszkańców Szczytna, którzy zdaniem prowadzącej polsatowski program nie chcieli pomóc ekipie przy sprzątaniu remontowanego mieszkania. „Tygodnik Szczytno” jako pierwszy opisał całą sytuację. Poruszyliśmy również aspekt zniszczenia elewacji przez jakiegoś wandala. Na nasz tekst powołują się ogólnopolskie media. Niestety, stworzono z niego sensację oczerniającą mieszkańców Szczytna. Ale z perspektywy widza gdzieś z Krakowa czy Katowic sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej niż z perspektywy najbliższego sąsiada pani Lidii. Może warto byłoby się nad tym pochylić? A nie wrzucać mieszkańców Szczytna do jednego worka.

 

Była manipulacja?

Jaka jest prawda? Zniszczenie elewacji jest faktem. Ktoś oblał budynek farbą. Wykroczenie to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonej. Pani Lidia jednak takiego nie złożyła. - Kilka dni temu był u niej nawet nasz dzielnicowy, aby dopytać o ten incydent, ale ta pani oświadczyła, że nie chce złożyć zawiadomienia o zniszczeniu mienia – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek ze szczycieńskiej policji.

Także to, co usłyszeliśmy na antenie polsatowskiego programu znacząco różni się od tego, jak było naprawdę. Prowadząca Katarzyna Dowbor stwierdziła, że rodzina, której remontowano mieszkanie była wielokrotnie sprawdzana, między innymi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w miejskim ratuszu. Według autorki programu nikt nie chciał też pomóc ekipie w uprzątnięciu bałaganu po remoncie, choć o pomoc rzekomo prosiła strażaków.

 

Nikt nie pytał

- Ani pani Dwobor, ani nikt z Polsatu nie kontaktował się z nami w sprawie tej rodziny – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Hanna Bojarska, dyrektor MOPS w Szczytnie. - Przyznaję, że zdenerwowaliśmy się, gdy przeczytaliśmy jak Katarzyna Dowbor opowiadała o sprawdzaniu rodzin, które biorą udział w programie. To było bardzo nieuczciwe. Szczytno jest małym miasteczkiem, ludzie tu się znają. Trudno wiele rzeczy ukryć. A potrzebujących rodzin jest wiele.

Podobnie mówi burmistrz Szczytna Danuta Górska. - Nikt z ekipy Polsatu nie kontaktował się z nami – twierdzi. - Przez tę manipulację cały hejt wylał się na naszych mieszkańców. To jest bardzo nieuczciwe i przykre.

 

Krzywdząca opinia

Oburzony całą sytuacją jest też Mariusz Gęsicki, Komendant Powiatowy PSP w Szczytnie. - Nawet nie wiedziałem, że taki program jest kręcony – mówi. - Dopiero po emisji dotarły do mnie informacje, że pani Katarzyna rzekomo zwracała się o pomoc do strażaków, aby pomogli uprzątnąć remontowany teren. Bzdura, bo nikt się z nami w tej sprawie nie kontaktował. A ten, kto zna naszych strażaków doskonale wie, że nie odmawiamy pomocy w takich sytuacjach. Mam wrażenie, że ktoś chciał zrobić show i podkręcić temat. Udało się. Ale jakim kosztem? Nieuczciwa manipulacja i wobec mieszkańców Szczytna, i wobec strażaków.

 

Radni bronią mieszkańców

Urażony jest też miejski radny Rafał Kiersikowski. - Jest to wypaczona opinia o Szczytnie – mówi. - Wybryk chuligański, jakim było oblanie farbą elewacji na pewno zasługuje na potępienie, ale takie rzeczy zapewne zdarzają się też w innych miastach. Nie można obrzucać 24 tysięcy mieszkańców naszego miasta takim hejtem. Większość mieszkańców z pewnością nawet nie wiedziała, że taki program jest kręcony. Nie wiem, gdzie ta telewizja szukała pomocy do sprzątania, ale gdyby zgłosili się do mnie, czy do Urzędu Miejskiego na pewno byśmy im pomogli, podpowiedzieli. Problem w tym, że takiego kontaktu nie było. Było to po prostu nieuczciwe. Poza tym Szczytno to małe środowisko, ludzie się tu znają. I doskonale orientują, jak kto żyje. Może producenci programu nie odrobili lekcji? Przekaz telewizyjny poszedł, jaki poszedł. W Warszawie, Gdańsku, czy gdzieś na Śląsku mieszkańcy Szczytna są źli. Ale czy to jest prawda?

 

 

 

 

Burmistrz Danuta Górska: - Mieszkańcy Szczytna zostali pokazani w bardzo negatywnym świetle. To przykre i nieuczciwe. Szkoda, że ogólnopolskie medium pod pozorem pomocy jednej rodzinie zrobiło krzywdę tysiącom innych ludzi.

 

Komendant PSP Mariusz Gęsicki: - Nikt nas o pomoc przy tym remoncie nie prosił. Twierdzenie, że tak było, jest zwykłym kłamstwem.Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

lara

O kręceniu takiego programu w Szczynie dowiedziałam się, tak jak większość mieszkańców, dopiero, gdy wybuchła afera. Pani Dowbor ma niewiele wspólnego z dziennikarską uczciwością. Powinna przeprosić mieszkańców naszego miasta i instytucje, które oczerniła w swoim programie. Marny dziennikarzyna zrobi wszystko, aby podnieś oglądalność. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, chociażby w przypadku przeróżnych akcji charytatywnych, że zdecydowana większość mieszkańców Szczytna to wspaniali ludzie, którzy bardzo chętnie pomagają potrzebującym.

Napisz

Komentarze

 • Przy ulicy Burskiego powstanie plac zabaw
  Szkoda, ze na Łomżyńskiej w Szczytnie nikt nie chce postawić placu zabaw dla dzieci :( Stoi jedna zjeżdżalnia i jedna huśtawka, na ktore strach dziecko wsadzić ...
  Autor: Natalia Zapaśnik
  2018-02-22 12:06:30
 • Narkotyki schował w lodówce, bo… lubił je mieć
  Oby takich akcji było więcej. Jedna akcja oczywiście tylko dla pokazu, że Policja działa. Jeszcze to tylko jakiś młodziak, z mało ilością tego dziadostwa. Pięknie by się stało jak by się wzięli za tych grubszych dilerów tzw. Baronów narkotykowych. Oczywiście Policja ma w tym interes. Policja jest umoczona w tym po uszy. Tak samo jak w czasach "witaj w krainie co wszystko ginie“. Gdzie interes pomiędzy złodziejem, a policjantem kwitł. Kwitnie nadal...
  Autor: Krystyna
  2018-02-22 11:22:40
 • Anioły Sportu rozdane (zdjęcia)
  Sorry , ale to żenada. A tym bardziej ten klub biegacza, Jurand. Są chciwi na kasę. Oni już wiedzą o co chodzi, niech będą świadomi ,że inni też wiedzą.
  Autor: Piotr
  2018-02-21 14:49:12
 • Żłobkowa wojna pachnie wyborami
  Artykuł stronniczy.
  Autor: Beata N.
  2018-02-20 11:54:06
 • Nie żyje Karol Wojciechowski
  [`]
  Autor: Jola
  2018-02-20 09:09:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  ŁO MATKO BOSKO TO STRASZNE POD MUR ZE ZBRODNIARZEM !!!! hahahahhahahahahahha o uj brak słów :D
  Autor: czujny
  2018-02-20 08:50:47
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59