Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Show kosztem mieszkańców Szczytna

Szczytno znalazło się na językach całej Polski. Ale z pewnością nie o taką promocję miasta chodzi. Wszystko za sprawą programu „Nasz nowy dom” telewizji Polsat. Przeraźliwy hejt wylał się na mieszkańców. Czy słusznie?Program Polsatu „Nasz Nowy Dom” kręcony w Szczytnie wywołał ogromne emocje. Nasze miasto znalazło się na ustach całej Polski. Niestety opinie nie są pochlebne. To był mocno poruszający program. Matka i dwie córki, które żyją w strasznych warunkach na niespełna 30 metrach kwadratowych. Części mieszkańców Szczytna nie spodobało się to, komu ekipa programu „Nasz Nowy Dom” wyremontowała mieszkanie. W małym środowisku mieszkańcy wiedzą kto czym się zajmuje, z czego żyje, czy i gdzie pracuje. I mają też ugruntowane poczucie zwykłej, społecznej i ludzkiej uczciwości.

 

Nieuzasadniony hejt

Puściły emocje i posypały się wściekłe komentarze. Te z kolei wywołały komentarze internautów z innych części kraju. Równie niewybredne, krytykujące zachowanie mieszkańców Szczytna, którzy zdaniem prowadzącej polsatowski program nie chcieli pomóc ekipie przy sprzątaniu remontowanego mieszkania. „Tygodnik Szczytno” jako pierwszy opisał całą sytuację. Poruszyliśmy również aspekt zniszczenia elewacji przez jakiegoś wandala. Na nasz tekst powołują się ogólnopolskie media. Niestety, stworzono z niego sensację oczerniającą mieszkańców Szczytna. Ale z perspektywy widza gdzieś z Krakowa czy Katowic sytuacja wygląda zdecydowanie inaczej niż z perspektywy najbliższego sąsiada pani Lidii. Może warto byłoby się nad tym pochylić? A nie wrzucać mieszkańców Szczytna do jednego worka.

 

Była manipulacja?

Jaka jest prawda? Zniszczenie elewacji jest faktem. Ktoś oblał budynek farbą. Wykroczenie to ścigane jest na wniosek pokrzywdzonej. Pani Lidia jednak takiego nie złożyła. - Kilka dni temu był u niej nawet nasz dzielnicowy, aby dopytać o ten incydent, ale ta pani oświadczyła, że nie chce złożyć zawiadomienia o zniszczeniu mienia – mówi podkomisarz Ewa Szczepanek ze szczycieńskiej policji.

Także to, co usłyszeliśmy na antenie polsatowskiego programu znacząco różni się od tego, jak było naprawdę. Prowadząca Katarzyna Dowbor stwierdziła, że rodzina, której remontowano mieszkanie była wielokrotnie sprawdzana, między innymi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w miejskim ratuszu. Według autorki programu nikt nie chciał też pomóc ekipie w uprzątnięciu bałaganu po remoncie, choć o pomoc rzekomo prosiła strażaków.

 

Nikt nie pytał

- Ani pani Dwobor, ani nikt z Polsatu nie kontaktował się z nami w sprawie tej rodziny – mówi „Tygodnikowi Szczytno” Hanna Bojarska, dyrektor MOPS w Szczytnie. - Przyznaję, że zdenerwowaliśmy się, gdy przeczytaliśmy jak Katarzyna Dowbor opowiadała o sprawdzaniu rodzin, które biorą udział w programie. To było bardzo nieuczciwe. Szczytno jest małym miasteczkiem, ludzie tu się znają. Trudno wiele rzeczy ukryć. A potrzebujących rodzin jest wiele.

Podobnie mówi burmistrz Szczytna Danuta Górska. - Nikt z ekipy Polsatu nie kontaktował się z nami – twierdzi. - Przez tę manipulację cały hejt wylał się na naszych mieszkańców. To jest bardzo nieuczciwe i przykre.

 

Krzywdząca opinia

Oburzony całą sytuacją jest też Mariusz Gęsicki, Komendant Powiatowy PSP w Szczytnie. - Nawet nie wiedziałem, że taki program jest kręcony – mówi. - Dopiero po emisji dotarły do mnie informacje, że pani Katarzyna rzekomo zwracała się o pomoc do strażaków, aby pomogli uprzątnąć remontowany teren. Bzdura, bo nikt się z nami w tej sprawie nie kontaktował. A ten, kto zna naszych strażaków doskonale wie, że nie odmawiamy pomocy w takich sytuacjach. Mam wrażenie, że ktoś chciał zrobić show i podkręcić temat. Udało się. Ale jakim kosztem? Nieuczciwa manipulacja i wobec mieszkańców Szczytna, i wobec strażaków.

 

Radni bronią mieszkańców

Urażony jest też miejski radny Rafał Kiersikowski. - Jest to wypaczona opinia o Szczytnie – mówi. - Wybryk chuligański, jakim było oblanie farbą elewacji na pewno zasługuje na potępienie, ale takie rzeczy zapewne zdarzają się też w innych miastach. Nie można obrzucać 24 tysięcy mieszkańców naszego miasta takim hejtem. Większość mieszkańców z pewnością nawet nie wiedziała, że taki program jest kręcony. Nie wiem, gdzie ta telewizja szukała pomocy do sprzątania, ale gdyby zgłosili się do mnie, czy do Urzędu Miejskiego na pewno byśmy im pomogli, podpowiedzieli. Problem w tym, że takiego kontaktu nie było. Było to po prostu nieuczciwe. Poza tym Szczytno to małe środowisko, ludzie się tu znają. I doskonale orientują, jak kto żyje. Może producenci programu nie odrobili lekcji? Przekaz telewizyjny poszedł, jaki poszedł. W Warszawie, Gdańsku, czy gdzieś na Śląsku mieszkańcy Szczytna są źli. Ale czy to jest prawda?

 

 

 

 

Burmistrz Danuta Górska: - Mieszkańcy Szczytna zostali pokazani w bardzo negatywnym świetle. To przykre i nieuczciwe. Szkoda, że ogólnopolskie medium pod pozorem pomocy jednej rodzinie zrobiło krzywdę tysiącom innych ludzi.

 

Komendant PSP Mariusz Gęsicki: - Nikt nas o pomoc przy tym remoncie nie prosił. Twierdzenie, że tak było, jest zwykłym kłamstwem.Komentarze do artykułu

lara

O kręceniu takiego programu w Szczynie dowiedziałam się, tak jak większość mieszkańców, dopiero, gdy wybuchła afera. Pani Dowbor ma niewiele wspólnego z dziennikarską uczciwością. Powinna przeprosić mieszkańców naszego miasta i instytucje, które oczerniła w swoim programie. Marny dziennikarzyna zrobi wszystko, aby podnieś oglądalność. Wielokrotnie mogliśmy się przekonać, chociażby w przypadku przeróżnych akcji charytatywnych, że zdecydowana większość mieszkańców Szczytna to wspaniali ludzie, którzy bardzo chętnie pomagają potrzebującym.

Napisz


Komentarze

 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:58:58
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:51:42
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Armagiedin rudkiwski
  Autor: Walaus
  2018-05-26 21:11:19
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
  Autor:
  2018-05-26 18:44:43
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
  Autor: Krzysztof - emeryt
  2018-05-26 14:45:00
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
  Autor: Przyjaciółka
  2018-05-26 10:50:00
 • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
  Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
  Autor: Ala
  2018-05-26 06:29:54
 • Świętajno – stracona szansa rozwoju? Rozmowa z byłym wójtem Januszem Pabichem
  Poprzedni wójt miał swój czas i się nie sprawdził. Nie wybraliśmy go i już nie wybierzemy. Nie rozumiem skąd u niego takie parcie na urząd. Poza tym jak widzę tych ludzi co są za nim: Krzyśków, Pasławska to wiem, że jest pozamiatane. Klasyk by zaśpiewał "ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ" - na nasze szczęście, na szczęście gminy. Pozdrawiam wszystkich ziomali. Bądźmy przy urnach jesienią.
  Autor: Szwejk ze Świętajna
  2018-05-26 00:49:56
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Zdecydowanie skupiłbym się na stanie technicznym radiowozu, a nie nad tym ile jechali oraz czy mieli zapięte pasy. W tej firmie wszystko naprawia się po taniości i tylko w ostateczności. Ten kto pracował i jeszcze pracuje w tej firmie wie o co chodzi. Poza tym policjanci traktowani są jak psy na posyłki, jak ktoś chce sobie sprawdzić autokar przed wyjazdem to niech podjedzie do najbliższej komendy, albo do stacji kontroli pojazdów. Jest zbyt dużo absurdów w tej firmie, a przede wszystkim zachowanie przełożonych, którzy przez całe życie byli popychadłami, a jak się dostają do władzy to mają się za nie wiadomo kogo. Tego chłopaka zabił SYSTEM. Świeć Panie nad jego duszą, a drugiemu daj zdrowie.
  Autor: sierż. sztab.
  2018-05-25 22:49:08
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Rodzina szybko zglaszac sprawe do prokuratury niech zabezpeicza wrak a biegły obnaży cała prawdę o stanie techniczym. Śpij bracie....
  Autor: st sierż -
  2018-05-25 21:50:51