Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Sesje z dzwonkiem, przewodnicząca z... łańcuchem (zdjęcia)


Może przewodniczący w przyszłej kadencji będzie go używał? - mówiła cztery lata temu Elżbieta Brzóska, odmawiając wkładania na siebie imponującego łańcucha. No i stało się. Jest przewodniczący rady kolejnej kadencji i będzie używał swojego mosiężnego insygnium władzy. Tyle że... to ponownie jest Elżbieta Brzóska.Krótka jeszcze historia naszyjnego łańcucha dla szefa Rady Gminy Jedwabno jest ciekawsza niż przebieg pierwszej sesji, która – jak wszędzie - przebiegała wg schematu: wręczenie zaświadczeń radnym, ślubowanie, wybór prezydium rady, stwierdzenie, że wójt jest wójtem i jego ślubowanie.

 

Zgodnie z powyższym w Jedwabnie Bożena Harbaszewska (szefowa gminnej komisji wyborczej) wręczyła radnym zaświadczenia, nowi radni złożyli ślubowanie i mogli przystąpić do swoich zadań. Wybór przewodniczącego ani nie dziwił, ani nie był trudny. Jedyną kandydatką była przewodnicząca z minionej kadencji – Elżbieta Brzóska. Chętnych do piastowania funkcji wiceprzewodniczącego było natomiast aż troje: Sylwester Janowski, Adam Szewczyk i Marianna Szydlik i żadna z tych osób w pierwszym głosowaniu nie uzyskała wymaganej bezwzględnej większości głosów. Głosowanie więc powtórzono, tym razem skutecznie, na zastępcę Brzóski typując Sylwestra Janowskiego.

 

Wójt Sławomir Ambroziak, gdy już przyjęto od niego kolejne ślubowanie (bo jedno wszak składał cztery lata temu), wyciągnąwszy wcześniej gdzieś z dna szafy wielkie etui z równie wielkim łańcuchem przekazał dzieło sztuki snycerskiej na ręce przewodniczącej. Zadecydowano bowiem o przywróceniu do łask sławnego łańcucha.

 

A zatem słów kilka o owym łańcuchu. To uznany atrybut władzy przewodniczącego, nadaje mu powagi i może być używany tylko podczas wyjątkowych wydarzeń, do których sesja się zalicza. Właściwie to relikt poprzedniej epoki i niewiele samorządów ten zwyczaj kultywuje. W powiecie szczycieńskim, od początku istnienia samorządów, solidny łańcuch dźwiga jedynie szef radnych z Dźwierzut.


 

I o takiej ozdobie zamarzyła przewodnicząca rady w Jedwabnie, jeszcze za czasów wójtowania Krzysztofa Otulakowskiego. Z zakupem zwlekano aż do ostatniego roku urzędowania. I stało się – ozdoba dotarła do gminy w czasie, gdy już władzę przejął „nowy garnitur”. Inicjatorka zakupu łańcuchem się więc nie nacieszyła, a nowa przewodnicząca... przeżyła szok, podobnie zresztą jak radni i wójt, też już nowy. Szokująca była cena: za komplet atrybutów władzy uchwałodawczej gmina zapłaciła blisko 3,8 tysiąca złotych.

 

Komplet – bo imponującemu łańcuchowi towarzyszył także równie imponujący ręczny dzwonek (podobny nieco do tych, jakich używali woźni w szkołach, gdy jeszcze elektryki ni było). Wkurzyła się głównie Elżbieta Brzóska, bo o zamyśle zakupowym, choć pełniła wcześniej funkcję wiceprzewodniczącej, nikt jej nie powiadomił. Odmówiła zatem korzystania z biżuterii, stwierdzając między innymi, że za tę kasę można było wiatę postawić na przystanku autobusowym, żeby dzieciaki nie mokły. Sprawa zrobiła się zresztą głośna na kraj nawet, bo o kaprysie z Jedwabna wspomniano nawet w „Teleexpresie”.

 

I ten właśnie sławny łańcuch podczas pierwszej sesji Rady Gminy Jedwabno VIII kadencji został przywrócony do łask, włącznie z dzwonkiem.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23
 • Łachmański rozstał się z Trusewicz
  Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
  Autor: Łukasz Z Tylkowa
  2019-03-19 21:08:43
 • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
  A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
  Autor: Obserwator
  2019-03-19 17:49:11
 • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
  A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
  Autor: Bąbelek
  2019-03-19 17:20:54
 • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
  Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
  Autor: Lucjan
  2019-03-18 23:30:11
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
  Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
  2019-03-18 23:13:04
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Przepraszam, że tak późno ale dopiero dziś miałem trochę czasu aby zajrzeć do komentarzy. Nie wiem gdzie znalazł Pan jakiekolwiek uwagi pod adresem rządu. Jeszcze raz przeczytałem i nie widzę więc sorki ale nie mogłem opluć. Większość tekstu dotyczy Wiosny oraz spraw lokalnych. Z sympatią wypowiadam się także pod adresem tutejszego lidera rządzącej partii. Przepraszam ale nie każda gazeta to prorządowy biuletyn typu TVP. Natomiast nie ukrywam, iż z tym rządem nie jest mi po drodze i robię to z otwartą przyłbicą pod własnym nazwiskiem. Co do żółci, to pomimo słusznego już wieku ze zdrowiem u mnie ok, czego i Panu życzę.
  Autor: wiesław madrzejowski
  2019-03-18 17:20:25
 • Ogień nie zna się na zegarku
  A czy przypadkiem w Radzie Gminy nie zasiada 3 strażaków i oni nie widzą co się dzieje , my ich wybraliśmy żeby nas reprezentowali i również dbali o nasze bezpieczeństwo
  Autor: Mariusz
  2019-03-18 15:03:21
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Widziałam dziwne światła nad lasem 11.03.2019 ok.godz.20 40. na Warmii z okna swojego domu. Najpierw rząd świateł ok.6 pojawił się nad lasem potem nagle światła zniknęły i po chwili pokazały się kawałek dalej w moją prawą stronę i zniknęły. Następnie po mojej prawej stronie pojawiła się \"gwiazda\" mieniąca się na pomarańczowo po czym od tej gwiazdy znowu pojawił się rząd świateł tym razem wpadających w kolor pomarańczowy od mojej prawej do lewej strony i chwilę po tym zniknęły łącznie z tą gwiazdą. To było bardzo ekscytujące i wiem ,że z sąsiedniej wioski też było to widziane przez innych ludzi.
  Autor: Wiola
  2019-03-18 14:42:01
 • Ogień nie zna się na zegarku
  A Ja chciałbym podziękować Panu Redaktorowi że zajął się tą sprawą . Być może że dzięki artykułowi i nagłośnieniu w prasie może w końcu będzie jakaś zmiana i poprawi się bezpieczeństwo mieszkańców . Przyznam jednak rację Mieszkance że Pan Komendant Gminny i Pan Prezes Osp Rozogi będą siebie i jednostkę przedstawiać w jak najlepszym świetle. Żeby rzetelnie przedstawić jak rzeczywiście wygląda sytuacja trzeba zapytać Strażaków !
  Autor: Sławek
  2019-03-18 09:59:45