Wtorek, 11 Grudzień, Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Schab z jelenia w randze wojewódzkiej (zdjęcia)


Smaki mazurskich lasów – dziczyzna i grzyby. Taki był „temat przewodni” zmagań młodych adeptów sztuki gastronomicznej. Organizatorem tegorocznego Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego był Zespół Szkół nr 2 w Szczytnie.

 



W konkursowe szranki stanęły reprezentacje 9 szkół, chociaż chęć udziału zgłosiło 12. To i tak nie wszystkie „gastronomiki” w województwie, bo tych jest 16. Być może pozostałych uczestników odstraszył surowiec, bo dziczyzna nie jest dość rozpowszechniona ani dostępna.
 

To się nieco zmieniło, bo zgodnie z nowymi przepisami, Lasy Państwowe mają otwierać i prowadzić sprzedaż mięsa i wyrobów z leśnych zwierząt łownych w specjalnie tworzonych sklepach. Taki powstał w Olsztynie przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. I to właśnie RDLP został głównym sponsorem szczycieńskiego konkursu, dostarczając młodym kucharzom jelenie schaby.


Poza tymże schabem i grzybami pozostałe składniki potraw zależały już od inwencji twórczej uczestników, którzy jednak musieli spełnić jeszcze dodatkowe warunki. Przygotowywane dania musiały nawiązywać bowiem do tradycji kuchni mazurskiej.
 

Kulinarne dzieła oceniały dwie komisje sędziowskie: techniczna i degustacyjna. W skład pierwszej wchodzili szefowie kuchni: restauracji z Gdańska, hotelu Natura Mazur z Warchał, z rozoskiego Tusinka oraz z Zamku w Rynie. Także jury degustacyjne było głównie rodzime, bowiem sferę „mięsną” oceniał m.in. nadleśniczy ze Spychowa Krzysztof Krasula, Bolesław Woźniak, myśliwy, a nawet łowczy rejonowy, a sferę grzybową – Elżbieta Łapińska z Wielbarka, która od lat gra pierwsze skrzypce przy organizacji tamtejszego „Grzybowania”.
 


Jury techniczne oceniało fazę przygotowywania dań: organizację stanowisk pracy, czystość itp., zaś jury degustacyjne – efekt końcowy czyli wygląd dania na talerzu, sposób jego podania do stołu i – oczywiście smak.
 

Dla młodych, uczących się gastronomików taki konkurs jest więc sporym wyzwaniem, bo liczą się najdrobniejsze szczegóły. I właśnie te szczegóły zadecydowały o ostatecznej klasyfikacji.
 

Na czołowych miejscach znalazły się dania, w których młodzież umiejętnie połączyła tradycję z nowoczesną technologią. Pierwsze miejsce uzyskała drużyna z Mrągowa, drugie – gospodarze czyli team z Zespołu Szkół nr 2 (w ubr. szkoła wygrała taki konkurs i dlatego była tegorocznym organizatorem), zaś trzecie – ich koledzy z Olsztyna.
 

Szkoła zadbała o to, by całe konkursowe otoczenie łączyło się z przewodnim motywem. W auli „posadzono” las, przybyła „żywa” zwierzyna, myśliwscy hejnaliści odegrali swoje sygnały, a liczna grupa myśliwych z różnych kół powiatowych zachęcała młodzież do poznawania także łowieckich tradycji.



Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

  • Kot postawił strażaków na nogi
    To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
    Autor: Wiewiorka
    2018-12-10 20:06:27
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:15:09
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:09:42
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
    Autor: Ela
    2018-12-10 10:12:34
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
    Autor: miejscowy
    2018-12-10 08:49:44
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
    Autor: Ccc
    2018-12-09 23:32:57
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-08 23:33:23
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    … kino, teatr i filharmonię na okrasę, żeby było co burzyć za kilka lat. Bo jak ktoś nie pamięta, to kino padło z braku widzów. A ci, którzy najwięcej darli mordy, że nie ma kina, chodzili do tego, które było, raz na pięć lat albo i to nie. Już widzę, jak tatuś z mamusią i 2-3 dzieci codziennie zapitala na basen, żeby to-to zarabiało na siebie przynajmniej. Może jakiś nieliczne sztuki z odległości maks 20 km też czasem zahaczą, Bo z takich wsi jak Warszawa, Szczecin czy Katowice to na ten basen pies z kulawą nogą nie zajrzy. Baseny z maleńkimi aquaparkami są prawie wszędzie. InnoPolice - nie ma nigdzie, więc panie \"mieszkaniec\" włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne.
    Autor: zbudować basen...
    2018-12-08 20:18:57
  • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
    jak tam powstanie ekskluzywny hotel to ja bende ksiendzem
    Autor: antoni buszylo /zielonka
    2018-12-08 18:17:52
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    No tak, po co władzom ludzie kreatywni, kompetentni, z doświadczeniem i własnym zdaniem na wiele tematów. Nimi przecież nie da się manipulować. Najlepiej pozbyć się ich jak najszybciej, żeby jeszcze przypadkiem czegoś nie wymyślili... To już trzecia dyrektorka GOK w powiecie szczycieńskim do przysłowiowego odstrzału. Wcześniej była dyrektorka z Rozóg, a jeszcze wcześniej z Pasymia. Najlepiej odgórnie \"zaożcie ten ugór kultury\" w całym powiecie. Po co komu „kulturalna dyrektorka” z całym swoim „kulturalnym dorobkiem”!!! Niebezpieczna jest!!! Trudno z nią walczyć, więc najlepiej się jej pozbyć i zatrudnić osobę nie związaną z kulturą ale wypróbowaną, uległą!!! Przecież na kulturze każdy się zna.
    Autor: TTT
    2018-12-08 09:24:42