Wtorek, 11 Grudzień, Imieniny: Biny, Damazego, Waldemara -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Samorządy kontra rząd


Rada Gminy Rozogi jako pierwsza w powiecie, przyjęła stanowisko – apel i protest w jednym. Przedmiotem pisma są zapowiadane zmiany w zasadach wybierania i działania samorządów lokalnych. W środę w ślad za Rozogami poszedł Wielbark.



Treść protestu została przygotowana i przyjęta podczas największego chyba z dotychczasowych spotkań samorządowych głów, które odbyło się 18 marca, zorganizowanego przez Związek Gmin Polskich, Miast Polskich i kilka innych organizacji i związków, zrzeszających samorządowców i samorządy. - Uczestnicy, w liczbie około 2000 osób, zdecydowali, by właśnie w formie takiego apelu-protestu przeciwstawić się zamiarom zmian legislacyjnych, które uderzą także w prawa wyborcze obywateli – mówi wójt Zbigniew Kudrzycki.

O zamiarze wprowadzenia kadencyjności w samorządach – jest dość głośno. Odrobinę ciszej mówi się o tym, że przepis ten miałby działać wstecz, choć to sprzeczne z jedną z najbardziej podstawowych zasad prawa. Jeśli taka zmiana zostanie przyjęta, w naszym powiecie na pewno nie będą mogli ubiegać się o reelekcję: burmistrz Danuta Górska, Grzegorz Zapadka, wójt Wielbarka i Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. Te akurat rządowe zakusy „zagrażają” tylko pojedynczym osobom, ale są i takie, które mogą uderzyć w konstytucyjne prawa obywateli. - Rozważana jest zmiana, według której wybory samorządowe byłyby wyłącznie polityczne, partyjne, czyli że kandydatów na radnych, wójtów czy burmistrzów nie mogłyby zgłaszać komitety obywatelskie, społeczne, a osoby wybierane musiałyby być członkami partii – wyjaśnia wójt Kudrzycki. - Mówi się też o takich zmianach ustrojowych, które ograniczą uprawnienia i kompetencje samorządów.


Jednym z przejawów tych z kolei ograniczeń i centralizacji władzy – jak mówi Kudrzycki – jest m.in. złożony już w sejmie projekt dotyczący kompetencji regionalnych izb obrachunkowych. - Dotychczas RIO kontrolowało gospodarkę finansową tylko pod względem formalno-prawnym. Ma być tak, że kontrolujący będzie również tę gospodarkę oceniał pod względem rzeczowym – komentuje wójt gminy Rozogi.

Co to oznacza dla samorządów? Dokładnie to samo, z czym się one borykają we własnym łonie, kiedy np. jeden radny czy ich grupa uważa, iż remontowana powinna być ulica X, a inna grupa optuje za ulicą Y. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, to RIO będzie mogła zakwestionować budowę ulicy X, jeśli jej zdaniem, powinna być jednak zrobiona ulica Y. - A to już spore ograniczenie swobody funkcjonowania samorządów – podkreśla Kudrzycki. Obawy samorządowców są uzasadnione, bo taka zmiana to groźba, że samorządy, zanim podejmą decyzję o jakiejś inwestycji czy jakimkolwiek innym wydatku budżetowym, będą mniej czy bardziej formalnie ubiegały się w RIO o akceptację, by się później nie narazić na zarzuty. Czyli o tych wydatkach będzie decydowała tak naprawdę RIO, a to wszak organ administracji rządowej.



Komentarze do artykułu

Ona

Co Zbysiu boisz się?

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Poniedziałek, 2018-10-15 09:35:28

Po co nam ten samorząd? - Igor Chmieliński

  • Piątek, 2018-10-05 15:16:04

Po co nam ten samorząd?

  • Poniedziałek, 2018-07-30 21:03:01

Samorządowa kasa na wakacje (zdjęcia)

  • Środa, 2018-05-16 12:54:35

Kultura kontra pięści 57-latka


Komentarze

  • Kot postawił strażaków na nogi
    To nie kot ,tylko ktoś postawił strażaków na nogi.Jaja sobie robią.
    Autor: Wiewiorka
    2018-12-10 20:06:27
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    I proszę na głos i ze zrozumieniem przeczytać definicje tego słowa.
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:15:09
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Hola hola tu nikt nikogo nie poniża proszę się nie rozpędzać. Nie padają wyzwiska wulgaryzmy itp. Jest tylko własne zdanie i nic innego:)
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-10 19:09:42
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Do Ccc. Jeżeli wypisuje się jakieś komentarze, to warto dokładnie sprawdzić a nie wypisywać głupoty. 6 tysięcy to ma cała gmina a nie Świętajno. Świętajno ma około 2 tysięcy mieszkańców.
    Autor: Ela
    2018-12-10 10:12:34
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    Widzę że temat budzi emocje więc może kilka faktów. InnoPolice kojarzone z WSpol niestety to tylko mit. WSPol pomagał tylko do etapu koncepcji więc bezpieczeństwem będą tam zajmowali się samorządowcy lub emeryci. Zainteresowanie tym produktem było szacowane tylko na podstawie danych statystycznych GUS! Może obecny Burmistrz będzie miał odwagę aby powiedzieć oficjalnie mieszkańcom na co się porywają :) Koszt utrzymania a możliwość generowania ewentualnych zysków? Jaki trzeba będzie wygenerować obrót aby koszt zamknąć na 0? itd. Włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne!!!
    Autor: miejscowy
    2018-12-10 08:49:44
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    Mieszkanko, słowo hejt nie jest popularne, ale ma swoje zdefiniowane określenie. Z DEFINICJI: Co oznacza słowo hejt? To spolszczona wersja słowa hate, czyli nienawidzić. Hejtem określa się działanie w Internecie, które jest przejawem złości, agresji i nienawiści. Wielu internautów czuje się w sieci bezkarnych, dlatego chętnie obrażają innych. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber -przemocy. Należy również zadać pytanie o powody krytyki innych – często wypływa to z niskich pobudek osób krytykujących. Jest to być może próba dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślność, czerpanie „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiar czasu i brak pomysłu na jego spędzenie. Spod płaszcza anonima wylewa się fala nienawiści, złości, głupoty czy psychopatycznego poczucia wartości. Mieszkanko powoływanie się na \"pół wsi\" to nie jest własna opinia... Również życzę miłego wieczoru i spokojnej nocy.
    Autor: Ccc
    2018-12-09 23:32:57
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    O Boże..no tak tak tak samo jak kultura była we Wielbarku stoisko przepiękne ale reszta... Hehehe przepraszam tak.... KULTURA
    Autor: Mieszkanka
    2018-12-08 23:33:23
  • InnoPolice już po przetargu, droższe o 14 milionów
    … kino, teatr i filharmonię na okrasę, żeby było co burzyć za kilka lat. Bo jak ktoś nie pamięta, to kino padło z braku widzów. A ci, którzy najwięcej darli mordy, że nie ma kina, chodzili do tego, które było, raz na pięć lat albo i to nie. Już widzę, jak tatuś z mamusią i 2-3 dzieci codziennie zapitala na basen, żeby to-to zarabiało na siebie przynajmniej. Może jakiś nieliczne sztuki z odległości maks 20 km też czasem zahaczą, Bo z takich wsi jak Warszawa, Szczecin czy Katowice to na ten basen pies z kulawą nogą nie zajrzy. Baseny z maleńkimi aquaparkami są prawie wszędzie. InnoPolice - nie ma nigdzie, więc panie \"mieszkaniec\" włącz pan wyobraźnię, jeśli to nie za trudne.
    Autor: zbudować basen...
    2018-12-08 20:18:57
  • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
    jak tam powstanie ekskluzywny hotel to ja bende ksiendzem
    Autor: antoni buszylo /zielonka
    2018-12-08 18:17:52
  • Czy dyrektor GOK Małgorzata Walas straci pracę?
    No tak, po co władzom ludzie kreatywni, kompetentni, z doświadczeniem i własnym zdaniem na wiele tematów. Nimi przecież nie da się manipulować. Najlepiej pozbyć się ich jak najszybciej, żeby jeszcze przypadkiem czegoś nie wymyślili... To już trzecia dyrektorka GOK w powiecie szczycieńskim do przysłowiowego odstrzału. Wcześniej była dyrektorka z Rozóg, a jeszcze wcześniej z Pasymia. Najlepiej odgórnie \"zaożcie ten ugór kultury\" w całym powiecie. Po co komu „kulturalna dyrektorka” z całym swoim „kulturalnym dorobkiem”!!! Niebezpieczna jest!!! Trudno z nią walczyć, więc najlepiej się jej pozbyć i zatrudnić osobę nie związaną z kulturą ale wypróbowaną, uległą!!! Przecież na kulturze każdy się zna.
    Autor: TTT
    2018-12-08 09:24:42