Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Samorządy kontra rząd


Rada Gminy Rozogi jako pierwsza w powiecie, przyjęła stanowisko – apel i protest w jednym. Przedmiotem pisma są zapowiadane zmiany w zasadach wybierania i działania samorządów lokalnych. W środę w ślad za Rozogami poszedł Wielbark.



Treść protestu została przygotowana i przyjęta podczas największego chyba z dotychczasowych spotkań samorządowych głów, które odbyło się 18 marca, zorganizowanego przez Związek Gmin Polskich, Miast Polskich i kilka innych organizacji i związków, zrzeszających samorządowców i samorządy. - Uczestnicy, w liczbie około 2000 osób, zdecydowali, by właśnie w formie takiego apelu-protestu przeciwstawić się zamiarom zmian legislacyjnych, które uderzą także w prawa wyborcze obywateli – mówi wójt Zbigniew Kudrzycki.

O zamiarze wprowadzenia kadencyjności w samorządach – jest dość głośno. Odrobinę ciszej mówi się o tym, że przepis ten miałby działać wstecz, choć to sprzeczne z jedną z najbardziej podstawowych zasad prawa. Jeśli taka zmiana zostanie przyjęta, w naszym powiecie na pewno nie będą mogli ubiegać się o reelekcję: burmistrz Danuta Górska, Grzegorz Zapadka, wójt Wielbarka i Sławomir Wojciechowski, wójt gminy Szczytno. Te akurat rządowe zakusy „zagrażają” tylko pojedynczym osobom, ale są i takie, które mogą uderzyć w konstytucyjne prawa obywateli. - Rozważana jest zmiana, według której wybory samorządowe byłyby wyłącznie polityczne, partyjne, czyli że kandydatów na radnych, wójtów czy burmistrzów nie mogłyby zgłaszać komitety obywatelskie, społeczne, a osoby wybierane musiałyby być członkami partii – wyjaśnia wójt Kudrzycki. - Mówi się też o takich zmianach ustrojowych, które ograniczą uprawnienia i kompetencje samorządów.


Jednym z przejawów tych z kolei ograniczeń i centralizacji władzy – jak mówi Kudrzycki – jest m.in. złożony już w sejmie projekt dotyczący kompetencji regionalnych izb obrachunkowych. - Dotychczas RIO kontrolowało gospodarkę finansową tylko pod względem formalno-prawnym. Ma być tak, że kontrolujący będzie również tę gospodarkę oceniał pod względem rzeczowym – komentuje wójt gminy Rozogi.

Co to oznacza dla samorządów? Dokładnie to samo, z czym się one borykają we własnym łonie, kiedy np. jeden radny czy ich grupa uważa, iż remontowana powinna być ulica X, a inna grupa optuje za ulicą Y. Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane, to RIO będzie mogła zakwestionować budowę ulicy X, jeśli jej zdaniem, powinna być jednak zrobiona ulica Y. - A to już spore ograniczenie swobody funkcjonowania samorządów – podkreśla Kudrzycki. Obawy samorządowców są uzasadnione, bo taka zmiana to groźba, że samorządy, zanim podejmą decyzję o jakiejś inwestycji czy jakimkolwiek innym wydatku budżetowym, będą mniej czy bardziej formalnie ubiegały się w RIO o akceptację, by się później nie narazić na zarzuty. Czyli o tych wydatkach będzie decydowała tak naprawdę RIO, a to wszak organ administracji rządowej.



Komentarze do artykułu

Ona

Co Zbysiu boisz się?

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Czwartek, 2019-02-14 22:40:16

Urząd odarł radnych z tajemnicy

  • Środa, 2019-01-16 11:55:45

Samorząd bierze się za zabytki

  • Środa, 2018-12-19 15:42:17

To oni będą rządzić w Pasymiu

  • Środa, 2018-12-19 15:32:18

Szydlik i Nosek rządzą dalej

  • Poniedziałek, 2018-10-15 09:35:28

Po co nam ten samorząd? - Igor Chmieliński


Komentarze

  • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
    I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
    Autor: Szczytniak
    2019-03-21 14:20:47
  • Ogień nie zna się na zegarku
    Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
    Autor: Feministka
    2019-03-21 10:21:56
  • Ospa zabiła 6-letnią Maję
    A jak dziecko umiera lub zostaje kaleka po szczepionce to dlaczego tak o tym nie trabicie?! A moze w tym wypadku zawinili lekarze?moze to byla koincydencja?
    Autor: Koleżanka
    2019-03-21 09:42:19
  • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
    Hotel to będzie ale na bilbordach
    Autor: Zozola
    2019-03-20 19:35:57
  • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
    Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
    Autor: Mazur
    2019-03-20 10:38:23
  • Łachmański rozstał się z Trusewicz
    Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
    Autor: Łukasz Z Tylkowa
    2019-03-19 21:08:43
  • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
    A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
    Autor: Obserwator
    2019-03-19 17:49:11
  • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
    A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
    Autor: Bąbelek
    2019-03-19 17:20:54
  • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
    Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
    Autor: Lucjan
    2019-03-18 23:30:11
  • Ospa zabiła 6-letnią Maję
    No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
    Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
    2019-03-18 23:13:04