Sobota, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Samorząd przejął Środowiskowy Dom Samopomocy


W środę, na sesji nadzwyczajnej radni gminy Jedwabno przyjęli na siebie odpowiedzialność za tamtejszy Środowiskowy Dom Samopomocy. Zarówno podopieczni tej placówki, jak i samorząd liczą na to, że ŚDS ponownie rozpocznie swą działalność najpóźniej w lutym, mimo że sytuacja prawna jest dość skomplikowana.W poprzednim numerze papierowego wydania "Tygodnika Szczytno" pisaliśmy o tym, że wojewoda odmówił dotowania ŚDS w Jedwabnie, a dokładniej – Stowarzyszenia Helper, które tę placówkę prowadziło. Zawierając umowę z Helperem gmina przezornie zapewniła sobie możliwość jej natychmiastowego rozwiązania właśnie w przypadku braku finansowania. Tuż po decyzji wojewody gmina wypowiedziała Helperowi umowy (jedna użyczająca obiekt, druga obejmująca prowadzenie ŚDS) żądając natychmiastowego wydania nieruchomości.

 

„Natychmiast” trwało tydzień, a w międzyczasie Helper podjął działania „czyszczące”. - We worek (9 stycznia – przyp. H.B.) zostałem poinformowany, że przy budynku ŚDS stoją dwie ciężarówki, na które ładowane jest wyposażenie placówki – mówi wójt Sławomir Ambroziak. Pojechałem na miejsce, jednocześnie wzywając policję.

 

„Ruchem” między budynkiem a samochodami kierowała Katarzyna Kaczmarek, wiceprezes fundacji, posiadająca pisemne upoważnienie prezesa Helpera i męża jednocześnie – Tomasza Kaczmarka. Upoważnienie datowane na 5 stycznia, co ważne, bo dzień później Tomasz Kaczmarek, powszechnie w kraju rozsławiony parę lat temu jako „agent Tomek” wydał oficjalne oświadczenie, że z funkcji prezesa rezygnuje. Uznał bowiem (i ogłosił), że wszystkie problemy, z jakimi się Helper w ostatnim czasie boryka (wątpliwości co do wykorzystania 1,4 mln) mają swoje źródła w polityce i osobistej niechęci obecnego wojewody do dawnego partyjnego kolegi.

 

Dla 47 podopiecznych ŚDS w Jedwabnie uwarunkowania polityczne znaczenia nie mają, ale z rozstrzygnięciami wojewody też się nie zgadzają. Mowa o rozstawieniu tych osób „po katach” powiatu czyli rozstrzygające wskazanie wojewody o tym, że jedna grupa osób z gminy Jedwabno ma teraz korzystać z usług ŚDS w Wesołowie, a druga – w Szczytnie. - Żadna z osób, które uczestniczyły w zajęciach ŚDS w Jedwabnie nie skorzystała z tych ofert – mówi wójt Ambroziak. - Podopieczni ŚDS zdecydowali, że... zrobią sobie długie ferie i poczekają na ponowne otwarcie ICH domu.


 

To otwarcie powinno nastąpić, na co liczy wójt Ambroziak, już w lutym. Z formalnego punktu widzenia problem rozwiązuje środowa decyzja radnych, którzy postanowili przejąć ŚDS pod swoje skrzydła tworząc jednostkę samorządową.

 

Problemem może być jednak już wywiezione wyposażenie. Tu bowiem zdania się różnią. Helper twierdzi, że jest to jego własność.

- W ocenie samorządu wyposażenie zostało zakupione z dotacji budżetu państwa, przeznaczonej na ten właśnie cel, gdy ŚDS w Jedwabnie był tworzony i jest własnością gminy – wyjaśnia wójt Ambroziak.

 

Kwestii tej nie rozstrzygnęli też wezwani przez wójta policjanci, interweniujący podczas wywożenia mienia. Oficjalna informacja policyjna mówi o tym, że obie strony (wójt i Helper) doszły do porozumienia, które w skrócie sprowadziło się do tego, że stowarzyszenie wywiezie z ŚDS w Jedwabie co chce (w ramach ochrony mienia przed ewentualnymi złoczyńcami), a to co i do kogo należy naprawdę, to sobie będą ustalać później. Strona gminna twierdzi, że żadnego takiego porozumienia nie było i cała „wywózka” wcale nie zakończyła się tak zgodnie, ale tego policjanci już mogli nie wiedzieć, bo sobie pojechali.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Kolejna partia nierobow.
  Autor: Stefan
  2018-10-19 17:42:47
 • Łomiak, Malewicz, Szydlik... pojedynek o stołek wójta bez Wierzuka
  Dziwi mnie, iż pani Szydlik z jej poziomem myślenia ma czelność jeszcze ubiegać się o reelekcję na stanowisku wójta. Totalna indolencja umysłowa i takich samych urzędników sobie dobiera. Urzędniczy darwinizm widniejący w dokumentacji Urzędu Gminy będzie prostował jej następca.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2018-10-19 14:14:37
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  "Do Wagi". Ja się nie pytam o sprawy osobiste, chociaż - powtarzam - chętnie bym się dowiedział, co przywiodło Panią do Szczytna. Ja się pytam o wykształcenie, jego profil, czy to grzech? JESTEM WYBORCĄ I WAHAM SIĘ MIĘDZY MOS-em a KINDERLANDEM.
  Autor: Waga
  2018-10-19 12:18:57
 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Przestaną brzdąkać w końcu.
  Autor: fircyk
  2018-10-19 10:53:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Zakład wiele wnosi do lokalnej społeczności, jego powstanie to bez wątpienia duży krok naprzód :)
  Autor: złoto
  2018-10-19 09:08:23
 • Szach, mat, pat w Rozogach
  Z całym szacunkiem dla kolegi Darka to rozumiem że Wójt Gminy Rozogi nie jest mieszkańcem naszego powiatu ? (nie m to jak media) 16II Kudrzycki, Zbigniew POL 0 1800 20II Karabela, Dariusz
  Autor: aleia
  2018-10-18 22:41:39
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Pani Lenard startuje w wyborach, ale nie musi ci wyjawiać osobistych spraw, które nią kierowały, osiedlając się w tym mieście-bez perspektyw. To nie twój pierwszy post o takim charakterze i jeżeli się popiera kierującego MOS, to o czymś, to świadczy.
  Autor: Do Wagi
  2018-10-18 15:59:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Żeby dobrze zarządzać zespołem nie trzeba być doktorem. Kobieta w życiu już coś osiągnęła i widać, że się do tego nadaje. Jak patrzę jacy to wykształceni managerowie się pchają do koryta to ręce opadają. Który z nich wie cokolwiek o prowadzeniu firmy? Który sam utrzymał się na swoim? Wyścig szczurów.
  Autor: Wykształcony.
  2018-10-18 14:58:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  A jakie wykształcenie ma Pani Lenard? Poza tym, że stworzyła przedszkole? Mąż studiował w Gdańsku, a Pani? Mąż dostał pracę w Szczytnie. Jestem ciekaw gdzie. Matka dwojga dzieci, a mąż jakby w tle. Chętnie bym się dowiedział, jakie wiatry i z jakiego powodu przywiały Panią do Szczytna. Bo informacji konkretnych Pani nie podaje.
  Autor: Waga
  2018-10-18 13:58:57
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Szanowna Pani Burmistrz, mieszkam w Szczytnie od czterdziestu lat i jestem cząstką tego organizmu. Jeżdżę po Polsce, obserwuję i porównuję, muszę powiedzieć, że na ogół wyglądamy jako miasto blado. W zmaganiach o miejsca pracy, o inwestycje w tym zakresie słabiutko i brak perspektyw, tzw. InnoPolice również nie przyniosą miejsc pracy, a w każdym razie nic znaczącego. Remontowane ulice, trudno, żeby nic nie naprawiać. Najbardziej dziwię się Państwa lekceważeniu stanu bezpieczeństwa na ul. Ignacego Paderewskiego. Wiem, że była interpelacja jednego z radnych, odpowiedź była tak kuriozalna i nie rzeczowa, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Śmiać się z nieudolności, czy płakać z bo lekceważycie droga władzo uwagi społeczeństwa dotyczące bezpieczeństwa. Ja dzisiaj mam tę przewagę nad Panią, że nie zagłosuję na Panią, bo miasto zaczyna się zwijać, bo w mieście nie ma perspektyw rozwoju. A na koniec ileż to mieszkań komunalnych wybudowała Pani? A czemu nie widać Pani współpracy w temacie mieszkanie plus, czyżby gierki polityczne były ważniejsze, a może deweloperzy i ich drogie mieszkania? Mam nadzieję, że dostanie Pani czerwoną kartkę od mieszkańców, czego szanownej Pani życzę.
  Autor: Krzysztof
  2018-10-18 00:59:13