Poniedziałek, 19 Luty, Imieniny: Bettiny, Konrada, Mirosława -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Samorząd przejął Środowiskowy Dom Samopomocy

W środę, na sesji nadzwyczajnej radni gminy Jedwabno przyjęli na siebie odpowiedzialność za tamtejszy Środowiskowy Dom Samopomocy. Zarówno podopieczni tej placówki, jak i samorząd liczą na to, że ŚDS ponownie rozpocznie swą działalność najpóźniej w lutym, mimo że sytuacja prawna jest dość skomplikowana.W poprzednim numerze papierowego wydania "Tygodnika Szczytno" pisaliśmy o tym, że wojewoda odmówił dotowania ŚDS w Jedwabnie, a dokładniej – Stowarzyszenia Helper, które tę placówkę prowadziło. Zawierając umowę z Helperem gmina przezornie zapewniła sobie możliwość jej natychmiastowego rozwiązania właśnie w przypadku braku finansowania. Tuż po decyzji wojewody gmina wypowiedziała Helperowi umowy (jedna użyczająca obiekt, druga obejmująca prowadzenie ŚDS) żądając natychmiastowego wydania nieruchomości.

 

„Natychmiast” trwało tydzień, a w międzyczasie Helper podjął działania „czyszczące”. - We worek (9 stycznia – przyp. H.B.) zostałem poinformowany, że przy budynku ŚDS stoją dwie ciężarówki, na które ładowane jest wyposażenie placówki – mówi wójt Sławomir Ambroziak. Pojechałem na miejsce, jednocześnie wzywając policję.

 

„Ruchem” między budynkiem a samochodami kierowała Katarzyna Kaczmarek, wiceprezes fundacji, posiadająca pisemne upoważnienie prezesa Helpera i męża jednocześnie – Tomasza Kaczmarka. Upoważnienie datowane na 5 stycznia, co ważne, bo dzień później Tomasz Kaczmarek, powszechnie w kraju rozsławiony parę lat temu jako „agent Tomek” wydał oficjalne oświadczenie, że z funkcji prezesa rezygnuje. Uznał bowiem (i ogłosił), że wszystkie problemy, z jakimi się Helper w ostatnim czasie boryka (wątpliwości co do wykorzystania 1,4 mln) mają swoje źródła w polityce i osobistej niechęci obecnego wojewody do dawnego partyjnego kolegi.

 

Dla 47 podopiecznych ŚDS w Jedwabnie uwarunkowania polityczne znaczenia nie mają, ale z rozstrzygnięciami wojewody też się nie zgadzają. Mowa o rozstawieniu tych osób „po katach” powiatu czyli rozstrzygające wskazanie wojewody o tym, że jedna grupa osób z gminy Jedwabno ma teraz korzystać z usług ŚDS w Wesołowie, a druga – w Szczytnie. - Żadna z osób, które uczestniczyły w zajęciach ŚDS w Jedwabnie nie skorzystała z tych ofert – mówi wójt Ambroziak. - Podopieczni ŚDS zdecydowali, że... zrobią sobie długie ferie i poczekają na ponowne otwarcie ICH domu.

 

To otwarcie powinno nastąpić, na co liczy wójt Ambroziak, już w lutym. Z formalnego punktu widzenia problem rozwiązuje środowa decyzja radnych, którzy postanowili przejąć ŚDS pod swoje skrzydła tworząc jednostkę samorządową.

 

Problemem może być jednak już wywiezione wyposażenie. Tu bowiem zdania się różnią. Helper twierdzi, że jest to jego własność.

- W ocenie samorządu wyposażenie zostało zakupione z dotacji budżetu państwa, przeznaczonej na ten właśnie cel, gdy ŚDS w Jedwabnie był tworzony i jest własnością gminy – wyjaśnia wójt Ambroziak.

 

Kwestii tej nie rozstrzygnęli też wezwani przez wójta policjanci, interweniujący podczas wywożenia mienia. Oficjalna informacja policyjna mówi o tym, że obie strony (wójt i Helper) doszły do porozumienia, które w skrócie sprowadziło się do tego, że stowarzyszenie wywiezie z ŚDS w Jedwabie co chce (w ramach ochrony mienia przed ewentualnymi złoczyńcami), a to co i do kogo należy naprawdę, to sobie będą ustalać później. Strona gminna twierdzi, że żadnego takiego porozumienia nie było i cała „wywózka” wcale nie zakończyła się tak zgodnie, ale tego policjanci już mogli nie wiedzieć, bo sobie pojechali.Galeria zdjęć

Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59
 • „Szóstka” chce wychować sportowych mistrzów świata (zdjęcia)
  Papke siatkarskim mistrzem świata? Chyba że mówimy o turniejach juniorskich
  Autor: www.mpolski.pl
  2018-02-15 10:02:44
 • Gdy spłoną marzenia, pozostają łzy i nadzieja na ludzką dobroć
  Polecam ubezpieczać swoje wymarzone gniazdko, na które odkładało się każdy grosz. Wtedy nie ma takiego ambarasu.
  Autor: Zzzzz
  2018-02-13 12:20:57
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Moim zdaniem jest to idiotyczne, w Szczytnie jest bardzo wielu młodych kierowców interesujących się motosportami (najczęściej driftem) i nie mają miejsca gdzie mogli by rozwijać swoje zainteresowania i pasje, bo przecież nawet o 3.00 w nocy nie można zażucić bokiem na jakiejś mało uczęszczanej drodze bo policja zaraz przyjedzie, wlepi mandat i odjedzie cuesząc się jak to oni tym małolatom nie dali w kość. Apeluję do władz miasta aby wydawać pieniądze na jakieś niepotrzebne i nikomu nieprzydatne sprawy pieniędzy tylko na takie które będą dawały niezmierną frajdę a zarazem obniża stopień zatrzymań/interwencji policji czy innych incydentów na drogach.
  Autor: Igor
  2018-02-12 00:15:30
 • Weronika po raz pierwszy zawita do Szczytna
  Czytam, że organizatorem „Weroniki” jest Krajowy Cech Fotografów - czyli towarzystwo wzajemnej adoracji. Nic innego, jak tylko wspólne wspieranie w działaniu i imprezowaniu. A jakie to osiągnięcia w fotografii ma rzeczony cech, oprócz organizowania wspólnych imprez "o charakterze zamkniętym"?
  Autor: Paweł 77
  2018-02-11 17:32:25
 • Urzędnicy odpowiadający za stan dróg! POBUDKA! (zdjęcia)
  Czy Misie się obudzą wątpię. Ludzie z gminy Wielbark zachłysnęli dobry rządzeniem pana Zapadki i jego Ekipy. Same załatwienie jakieś głupiej sprawy w gminie spotyka się z brakiem kompetencji ze strony urzędników. Oczywiście znajdą się i normalni ludzie którzy pomogą, wyjaśnia itd. Ale nie ulega temu zmianie, że to tylko mała garstka dobrych ludzi na odpowiedni stanowisku. Gmina wcale nie przyciąga żadnych nowych inwestycji, nie stara się. Ikea wieczna nie będzie wytną wszystkie lasy i pojadą dalej. Co do starania się o prawa miejskie to jakaś żenada. W niczym to gminie nie pomoże. Oczywiście pomoże Ekipie pana Zapadki na obsadzeniu nowych wolnych miejsc dla nieudolnych urzędników w tym dobrych znajomych. Nie słuchajcie głupot podatki i tak zostaną podwyższone. Młodzi ludzie opuszczają Gminę w poszukiwaniu lepszego życia emigrują do dalszych części Polski lub za granicę Polski bardziej opłacalna. Gmina nie inwestuje w młodych ludzi. W samym Wielbarku nie walczy się z narkotykami wręcz jest to pochlebiane, a moim zdaniem jest to największy problem. A artykułów taki jak ten powinno być więcej. To mieszkańcy Gminy Wielbark płacą Podatki i powinni wymagać dobrego sprawowania władzy przez Gminę. Komentarz wyżej "Maśćnabóldupy" świadczy tylko o inteligencji tej osoby. Zapewne jest to jakiś urzędnik, radny ... Oczywiście pani Sołtys wybrała taka formę zwrócenia się o pomoc, bo zwracając się do gminy w normalny sposób nie otrzyma żadnej pomocy. Zgłaszał bym to sprawę gdzieś wyżej. Wójt powinien rządzić przynajmniej dwie kadencję, a później zmiana. Mam nadzieje, że ta zmiana wkrótce nastąpi. Pozdrawiam
  Autor: 28latek
  2018-02-11 14:46:02
 • Nieludzkie oblicze szpitala (list do redakcji)
  Taaak , nie ma obowiazku informowac wiec nikt nie informuje . Proste . O zeby trzeba dbac calym rokiem a nie tylko jak zaczynaja bolec . Skoro w niemczech jest tak idealnie a wiem ze nie jest :) to trzeba bylo jechac po pomoc tam ????
  Autor: Pan carramba
  2018-02-10 20:57:24