Poniedziałek, 16 Lipiec, Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

SEJM BEZDZIETNY – felieton Jerzego Niemczuka

Tym razem w Sejmie Dzieci i Młodzieży nie mieliśmy żadnego posła z naszego powiatu. Marne to pocieszenie, ale przynajmniej zaoszczędziło mu to pierwszego politycznego upokorzenia. Właśnie by się dowiedział, że przegrał, zanim otworzył usta. W przeciwieństwie do wielu posłów musiał się wykazać wiedzą i kompetencjami. Dzieci są mądre. Część z nich z czasem głupieje, a mimo to niektóre z nich zostają marszałkami sejmu i posłami.Odwiedził mnie kiedyś w Piecach bardzo młody człowiek. Chciałem mu zaimponować. Szczekałem, kwakałem, ryczałem jak jeleń, skrzeczałem jak żaba, miauczałem, piałem, na koniec zagdakałem i skończył mi się repertuar. Młody popatrzył na mnie uważnie i powiedział.

 

- A teraz zrób jajko.

 

Zapamiętałem tę lekcję dobrze. Nawet nie podjąłem próby. Na tym zadaniu Janusz Głowacki wyłożył się na egzaminie do szkoły teatralnej. Nie udało się, więc został pisarzem.

 

W sejmie zwycięża niepełnosprawność. Umysłowa. Marszałek sejmu przy okazji dnia dziecka odwołał dziecięcy parlament po raz pierwszy w dziejach. A przecież takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Marszałek zrozumiał chowanie młodzieży na swój sposób: że trzeba ją schować, bo może będzie miała coś niewygodnego do powiedzenia albo co gorsza, korzystając z immunitetu, przyłączy się do protestu niepełnosprawnych oraz ich matek. „Dobra zmiana” na dzień dziecka.

 

Dołożyła do tych zdarzeń swoją cegłę posłanka. Z cyklu czarne jest białe: Krynic(k)a – mądrości. Że strzelnice są dla niepełnosprawnych i też sobie mogą postrzelać. Nie wszyscy wprawdzie, bo niewidomych i sparaliżowanych to nie dotyczy. Zostają ci, co kul potrzebują i niepełnosprawni umysłowo. Sama Krynicka na przykład nie tylko wykazuje skłonności do wieszania, ale i strzela z zamiłowaniem. Do tego projektu należałoby dołączyć zdjęcie, które obiegło Internet. Krynicka kroczy z zaciętą twarzą korytarzem sejmowym, a za nią stoją strajkujący z zawiedzionymi minami.

 

A pod nim napis: Matki niepełnosprawnych są za Krynicką. Do tego tylko mały krok ustawodawczy, żeby rozliczyć potrzeby niepełnosprawnych, skoro im pampersy nie pasują, kulami. Dla tych z niedowładem dolnych kończyn. Sama ma dziecko z niepełnosprawnością umysłową i jako troskliwa matka daje mu się bawić bronią na strzelnicy.

 

Co mogę dobrego o niej powiedzieć to tyle, że nie jest ze Szczytna.

 

Choć w powyższym przypadku by należało, to dzieciństwo trudno oderwać od macierzyństwa. Jednak dzieci są odrywane i we wczesnym wieku trafiają do przedszkoli. Tam mają matki zastępcze w pełnym wymiarze dnia pracy. Nauczycielki wychowania przedszkolnego. Nie lubią, kiedy mówi się o nich: przedszkolanki. I słusznie. Nie docenia się ich roli w chowaniu dla Rzeczpospolitej, a przecież one z nimi spędzają więcej czasu od pracujących matek. To prawdziwa misja.

 

Kiedy idę przez Szczytno przed południem, zawsze zwracam uwagę na korowody przedszkolaków. Nie jestem specjalnie sentymentalny, ale patrzę na nie z satysfakcją. Z przodu jedna pani czujna jak owczarek, z tyłu druga, czasem i trzecia kontroluje przemarsz. Często otaczają te powierzone dzieci większą uwagą niż ich własne matki. W zamian mają miłość, a zasługują na prestiż, bo są niedoceniane. Mam wrażenie, że to one swoją misję wykonują z prawdziwą pasją, której często brakuje w późniejszej edukacji. Nie zapomnijmy o nich w dniu dziecka, bo takie Rzeczpospolite, jakie dzieci chowanie. Także w przedszkolach. Bo w sejmie się na razie nie da.

Jerzy Niemczuk

 

 Komentarze do artykułu

krzysztof

Typowy bajkopisarz! Pod legendą swojej działalności angażuje się w politykę lokalną. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie incydent z aktywnością podczas warszawskich manifestacji KOD (w tym zatrzymanie). Najwyższy czas zdecydować bajki i dzieci czy aktywna polityczna działalność? Dobrze że mam dorosłe dzieci bo jak tu czytać im prace takiego autora?

Napisz


Komentarze

 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
  Autor: massakra
  2018-07-14 18:07:40
 • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
  Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
  Autor: Maria
  2018-07-13 23:40:00
 • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
  Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
  Autor: stef
  2018-07-13 14:14:39
 • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
  Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
  Autor: anna
  2018-07-13 09:41:31
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
  Autor: Marian
  2018-07-12 12:41:27
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
  Autor: Piotr
  2018-07-12 09:45:54
 • Satyryczne namawianie do wyborów
  Z jakiego kraju masoneria was spuscila z łańcucha. Najprawdopodobnie kanada która jest siedliskiem.
  Autor: Nar
  2018-07-11 18:55:19
 • Aktywni obywatele za pieniądze z FIO
  Opracowując raport warto wskazać metodę badawczą oraz wszystkie uzyskane informacje aby otrzymane wyniku ktokolwiek mógł traktować poważnie. Przykro ale na dziś taka informację oceniam jako kiełbasę wyborczą. Poza tym kolejny problem to reprezentatywność i wiarygodność uzyskanych informacji. Jeżeli swoje uwagi przekaże 200 osób (np zainteresowanych jakąś sprawą) to czy np kosztem istotnych nakładów a co za tym idzie może także wbrew innym (niewypowiadającym się) samorząd powinien to realizować? Może i ciekawy pomysł na pozyskanie środków ale efekt niestety będzie mizerny. Szkoda tylko środków bo mogły być lepiej wydane!
  Autor: mieszkaniec
  2018-07-11 13:25:05
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  No tak, PSL również w tej kadencji nie zrobi nic by wyprowadzić ruch ciężarówek poza centrum miasta, ma w nosie mieszkańców centrum Szczytna. W związku z tym PSL nie otrzyma mojego głosu w tych wyborach. Z tego co wiem bardzo duża rzesza mieszkańców myśli podobnie.
  Autor: Jan Mazur
  2018-07-11 09:54:06
 • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
  Przypominam że jest już 11 lipca więc chyba początek lipca minął. Czyżby PSL wstydził się własnego szyldu że planuje iść pod szyldem "partnerskiej" inicjatywy? :) Panie Rafale i jeszcze jedno. Co robiliście przez ostatnie 12 lat kiedy Burmistrz Górska z poparcia PSL kierowała naszym miastem? Dopiero po wyborach chcecie realizować nawet takie prozaiczne rzeczy jak winda dla niepełnosprawnych w SP Nr 2? Od Pani Górskiej też się przed wyborami odcinacie? Wydaje mi się że będzie trochę trudno!
  Autor: fred
  2018-07-11 08:33:48