Wtorek, 13 Listopad, Imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

SEJM BEZDZIETNY – felieton Jerzego Niemczuka


Tym razem w Sejmie Dzieci i Młodzieży nie mieliśmy żadnego posła z naszego powiatu. Marne to pocieszenie, ale przynajmniej zaoszczędziło mu to pierwszego politycznego upokorzenia. Właśnie by się dowiedział, że przegrał, zanim otworzył usta. W przeciwieństwie do wielu posłów musiał się wykazać wiedzą i kompetencjami. Dzieci są mądre. Część z nich z czasem głupieje, a mimo to niektóre z nich zostają marszałkami sejmu i posłami.Odwiedził mnie kiedyś w Piecach bardzo młody człowiek. Chciałem mu zaimponować. Szczekałem, kwakałem, ryczałem jak jeleń, skrzeczałem jak żaba, miauczałem, piałem, na koniec zagdakałem i skończył mi się repertuar. Młody popatrzył na mnie uważnie i powiedział.

 

- A teraz zrób jajko.

 

Zapamiętałem tę lekcję dobrze. Nawet nie podjąłem próby. Na tym zadaniu Janusz Głowacki wyłożył się na egzaminie do szkoły teatralnej. Nie udało się, więc został pisarzem.

 

W sejmie zwycięża niepełnosprawność. Umysłowa. Marszałek sejmu przy okazji dnia dziecka odwołał dziecięcy parlament po raz pierwszy w dziejach. A przecież takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Marszałek zrozumiał chowanie młodzieży na swój sposób: że trzeba ją schować, bo może będzie miała coś niewygodnego do powiedzenia albo co gorsza, korzystając z immunitetu, przyłączy się do protestu niepełnosprawnych oraz ich matek. „Dobra zmiana” na dzień dziecka.

 

Dołożyła do tych zdarzeń swoją cegłę posłanka. Z cyklu czarne jest białe: Krynic(k)a – mądrości. Że strzelnice są dla niepełnosprawnych i też sobie mogą postrzelać. Nie wszyscy wprawdzie, bo niewidomych i sparaliżowanych to nie dotyczy. Zostają ci, co kul potrzebują i niepełnosprawni umysłowo. Sama Krynicka na przykład nie tylko wykazuje skłonności do wieszania, ale i strzela z zamiłowaniem. Do tego projektu należałoby dołączyć zdjęcie, które obiegło Internet. Krynicka kroczy z zaciętą twarzą korytarzem sejmowym, a za nią stoją strajkujący z zawiedzionymi minami.

 

A pod nim napis: Matki niepełnosprawnych są za Krynicką. Do tego tylko mały krok ustawodawczy, żeby rozliczyć potrzeby niepełnosprawnych, skoro im pampersy nie pasują, kulami. Dla tych z niedowładem dolnych kończyn. Sama ma dziecko z niepełnosprawnością umysłową i jako troskliwa matka daje mu się bawić bronią na strzelnicy.


 

Co mogę dobrego o niej powiedzieć to tyle, że nie jest ze Szczytna.

 

Choć w powyższym przypadku by należało, to dzieciństwo trudno oderwać od macierzyństwa. Jednak dzieci są odrywane i we wczesnym wieku trafiają do przedszkoli. Tam mają matki zastępcze w pełnym wymiarze dnia pracy. Nauczycielki wychowania przedszkolnego. Nie lubią, kiedy mówi się o nich: przedszkolanki. I słusznie. Nie docenia się ich roli w chowaniu dla Rzeczpospolitej, a przecież one z nimi spędzają więcej czasu od pracujących matek. To prawdziwa misja.

 

Kiedy idę przez Szczytno przed południem, zawsze zwracam uwagę na korowody przedszkolaków. Nie jestem specjalnie sentymentalny, ale patrzę na nie z satysfakcją. Z przodu jedna pani czujna jak owczarek, z tyłu druga, czasem i trzecia kontroluje przemarsz. Często otaczają te powierzone dzieci większą uwagą niż ich własne matki. W zamian mają miłość, a zasługują na prestiż, bo są niedoceniane. Mam wrażenie, że to one swoją misję wykonują z prawdziwą pasją, której często brakuje w późniejszej edukacji. Nie zapomnijmy o nich w dniu dziecka, bo takie Rzeczpospolite, jakie dzieci chowanie. Także w przedszkolach. Bo w sejmie się na razie nie da.

Jerzy Niemczuk

 

 Komentarze do artykułu

krzysztof

Typowy bajkopisarz! Pod legendą swojej działalności angażuje się w politykę lokalną. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie incydent z aktywnością podczas warszawskich manifestacji KOD (w tym zatrzymanie). Najwyższy czas zdecydować bajki i dzieci czy aktywna polityczna działalność? Dobrze że mam dorosłe dzieci bo jak tu czytać im prace takiego autora?

Napisz


Komentarze

 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jacek, za co tak bardzo Konstytucji nie lubisz, skoro przez jej \"obecność\" w tej firmie JUZ tam nie zajrzysz? Bez Konstytucji było cacy, a z nią jest beee? To nie o firmie, a o Tobie wiele mówi.
  Autor: Obserwator
  2018-11-10 14:47:28
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Firma wie jak starcic klientów . Ja już do was nie zajrzę . Żegnam
  Autor: Jacek
  2018-11-09 22:18:36
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Projekt centrum zabaw i aktywnej rekreacji tzn CZAR jest moim autorskim projektem i owszem. Powstał on kiedy nie byłem radnym. Była to inicjatywa moja i moich sąsiadów z ulicy Lanca, Solidarności, Boh. Września i Leyka. Pokazałem tym samy,że my mieszkańcy możemy wspólnie coś zrobić nie oglądając się na władzę. Do czego i Pana zachęcam. Wprowadzanie mylnych twierdzeń nikomu nie przystoi. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Paweł Krassowski
  Autor: Paweł Krassowski
  2018-11-09 21:36:30
 • Działkowcy blokują helikopter LPR (zdjęcia)
  Mieszkam w bloku przy Łomżyńskiej, gdzie nie ma działek , a w godzinach wieczornych jest takie zadymienie i smród, ze nie można otworzyć okna ponieważ można się udusić. Powodem tego jest kotłownia przy budynku gminy. Coś okropnego.
  Autor: Ewa
  2018-11-09 18:55:08
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Panie Paweł Krassowski: Zacytujmy Tygodnik Szczytno piszący 28 maja 2015 roku o kolejnej inwestycji realizowanej w ramach budżetu obywatelskiego: \"Przypomnijmy też, że autorem zwycięskiego projektu w ubiegłym roku był Paweł Krassowski\" http://tygodnik.szczytno.pl/CZAR_juz_czaruje-n5413.html Czyli Czar na ul. Lanc nie jest tworem radnego Krassowskiego? Nie było aktywnie wykorzystywany w kampanii stowarzyszenia Aktywne Szczytno którego jesteś Pan członkiem? To straszne, że tak wiele osób mylnie przypisuje Panu te dzieło. To może napisze Pan to na swojej tablicy w popularnym portalu społecznościowym - niech ludzie wiedzą! Więcej pokory Panie Radny - z Waszego stowarzyszenie w całych wyborach wprowadziło tylko jedną osobę do samorządu. Jako radny wielokadencyjnie opozycyjny zanim zacznie Pan ogłaszać \'konkursy\' na projekty proszę sprawdzić co o tym sądzą burmistrz i pozostali radni.
  Autor: Paweł Karczewski
  2018-11-09 17:28:42
 • CZAR już czaruje
  Pozdrawiam radnego
  Autor: Paweł Karczewski
  2018-11-09 17:05:08
 • 10-11 listopada – Powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
  My się tu lokalnie i ogólnopolsko nawalamy w związku tą historyczną datą. a tymczasem litewskie koleje zorganizowały wykonanie hymnu polskiego przez siedem lokomotyw dobranych specjalnie pod kątem wydawanego dźwięku. Przygotowaniem i wykonaniem zajął się koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, Zbigniew Lewicki. To dopiero pomysł wspaniały!
  Autor: Krajan
  2018-11-09 15:28:53
 • Dramatyczny wypadek na Chrobrego, ciężko ranna piesza
  Podobny wypadek był kilka lat temu na ul. Polskiej koło Rossmanna. Wówczas stwierdzono winą pieszej.
  Autor: miki
  2018-11-09 14:09:10
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Obserwowałem propozycje mieszkańców i wyniki głosowanie. Oprócz wskazanych potrzeb w tym artykule, sporo osób wskazała duży problem braku obwodnicy. Krótko mówiąc, problem wyprowadzenia tranzytu z centrum miasta.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-09 09:59:51
 • Kto zostanie starostą, kto wicestarostą?
  Może nareszcie pora na zmiany na stanowisku starosty. Niech radnymi kieruje dobro powiatu a nie polityczne \"układziki\". Pan Marcin Nowociński jest młodym, wykształconym, błyskotliwym, o wysokiej kulturze osobistej człowiekiem. Idealna osoba na stanowisko starosty. Co do pani Jaskulskiej, już przecież piastowała urząd wicestarosty i według opinii mnóstwa osób, była to totalna porażka. Czy ludowcy naprawdę nie potrafią wyciągać właściwych wniosków?
  Autor: Ela
  2018-11-09 09:42:47