Piątek, 22 Luty, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

SEJM BEZDZIETNY – felieton Jerzego Niemczuka


Tym razem w Sejmie Dzieci i Młodzieży nie mieliśmy żadnego posła z naszego powiatu. Marne to pocieszenie, ale przynajmniej zaoszczędziło mu to pierwszego politycznego upokorzenia. Właśnie by się dowiedział, że przegrał, zanim otworzył usta. W przeciwieństwie do wielu posłów musiał się wykazać wiedzą i kompetencjami. Dzieci są mądre. Część z nich z czasem głupieje, a mimo to niektóre z nich zostają marszałkami sejmu i posłami.Odwiedził mnie kiedyś w Piecach bardzo młody człowiek. Chciałem mu zaimponować. Szczekałem, kwakałem, ryczałem jak jeleń, skrzeczałem jak żaba, miauczałem, piałem, na koniec zagdakałem i skończył mi się repertuar. Młody popatrzył na mnie uważnie i powiedział.

 

- A teraz zrób jajko.

 

Zapamiętałem tę lekcję dobrze. Nawet nie podjąłem próby. Na tym zadaniu Janusz Głowacki wyłożył się na egzaminie do szkoły teatralnej. Nie udało się, więc został pisarzem.

 

W sejmie zwycięża niepełnosprawność. Umysłowa. Marszałek sejmu przy okazji dnia dziecka odwołał dziecięcy parlament po raz pierwszy w dziejach. A przecież takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie. Marszałek zrozumiał chowanie młodzieży na swój sposób: że trzeba ją schować, bo może będzie miała coś niewygodnego do powiedzenia albo co gorsza, korzystając z immunitetu, przyłączy się do protestu niepełnosprawnych oraz ich matek. „Dobra zmiana” na dzień dziecka.

 

Dołożyła do tych zdarzeń swoją cegłę posłanka. Z cyklu czarne jest białe: Krynic(k)a – mądrości. Że strzelnice są dla niepełnosprawnych i też sobie mogą postrzelać. Nie wszyscy wprawdzie, bo niewidomych i sparaliżowanych to nie dotyczy. Zostają ci, co kul potrzebują i niepełnosprawni umysłowo. Sama Krynicka na przykład nie tylko wykazuje skłonności do wieszania, ale i strzela z zamiłowaniem. Do tego projektu należałoby dołączyć zdjęcie, które obiegło Internet. Krynicka kroczy z zaciętą twarzą korytarzem sejmowym, a za nią stoją strajkujący z zawiedzionymi minami.

 

A pod nim napis: Matki niepełnosprawnych są za Krynicką. Do tego tylko mały krok ustawodawczy, żeby rozliczyć potrzeby niepełnosprawnych, skoro im pampersy nie pasują, kulami. Dla tych z niedowładem dolnych kończyn. Sama ma dziecko z niepełnosprawnością umysłową i jako troskliwa matka daje mu się bawić bronią na strzelnicy.


 

Co mogę dobrego o niej powiedzieć to tyle, że nie jest ze Szczytna.

 

Choć w powyższym przypadku by należało, to dzieciństwo trudno oderwać od macierzyństwa. Jednak dzieci są odrywane i we wczesnym wieku trafiają do przedszkoli. Tam mają matki zastępcze w pełnym wymiarze dnia pracy. Nauczycielki wychowania przedszkolnego. Nie lubią, kiedy mówi się o nich: przedszkolanki. I słusznie. Nie docenia się ich roli w chowaniu dla Rzeczpospolitej, a przecież one z nimi spędzają więcej czasu od pracujących matek. To prawdziwa misja.

 

Kiedy idę przez Szczytno przed południem, zawsze zwracam uwagę na korowody przedszkolaków. Nie jestem specjalnie sentymentalny, ale patrzę na nie z satysfakcją. Z przodu jedna pani czujna jak owczarek, z tyłu druga, czasem i trzecia kontroluje przemarsz. Często otaczają te powierzone dzieci większą uwagą niż ich własne matki. W zamian mają miłość, a zasługują na prestiż, bo są niedoceniane. Mam wrażenie, że to one swoją misję wykonują z prawdziwą pasją, której często brakuje w późniejszej edukacji. Nie zapomnijmy o nich w dniu dziecka, bo takie Rzeczpospolite, jakie dzieci chowanie. Także w przedszkolach. Bo w sejmie się na razie nie da.

Jerzy Niemczuk

 

 Komentarze do artykułu

krzysztof

Typowy bajkopisarz! Pod legendą swojej działalności angażuje się w politykę lokalną. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie incydent z aktywnością podczas warszawskich manifestacji KOD (w tym zatrzymanie). Najwyższy czas zdecydować bajki i dzieci czy aktywna polityczna działalność? Dobrze że mam dorosłe dzieci bo jak tu czytać im prace takiego autora?

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46