Piątek, 17 Sierpień, Imieniny: Joachima, Nory, Stefana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ruszyła wyborcza układanka – dzielą okręgi wyborcze

Szczytno może zostać podzielone na cztery okręgi wyborcze. Taka jest przynajmniej propozycja. Zakończyły się właśnie konsultacje w tej sprawie. Każdy mieszkaniec Szczytna mógł zgłaszać swoje uwagi do przygotowanego projektu. Radni muszą zatwierdzić nowe okręgi do końca marca. Zrobią to na piątkowej sesji.Oczywiście podział okręgów największe emocje budzi wśród obecnych radnych. Każdy z nich kalkuluje bowiem, z którego okręgu będzie najłatwiej dostać się im ponownie do Rady Miejskiej. Konsultacje zakończyły się 26 marca.

 

Projekt, przygotowany przez sekretarza Urzędu Miejskiego w Szczytnie Lucjana Wołosa zakłada, że Szczytno podzielone zostanie na cztery okręgi. W trzech okręgach będzie po 5 mandatów, a jednym 6.

 

Ma być przejrzyście

 

- Nowa ordynacja wyborcza zlikwidowała okręgi jednomandatowe w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców – tłumaczy zmiany sekretarz Wołos. - Funkcjonowały one, co prawda, tylko jedną kadencję, ale przez ten czas miasto też nam się znacząco zmieniło, dlatego trudno powrócić do starego podziału. Nowy dzieli Szczytno niemal na równe części pod względem liczby mieszkańców. Średnio na jeden mandat radnego przypada około 1090 mieszkańców. Ustawodawca narzucił też wiele innych ograniczeń, takich jak na przykład to, że nie można dzielić ulic, czy że pojedyncza ulica nie może przenikać do innego okręgu. Podział ma być klarowny dla wyborców i radnych. W poszczególnych okręgach są ulice z domkami jednorodzinnymi oraz osiedlami bloków.

 

Szczytno zostało podzielone wzdłuż najważniejszych ciągów dróg krajowych na cztery części.

 

Kto zostanie nowym radnym?

 

W Szczytnie w najbliższych wyborach wybierzemy 21 radnych. Ugrupowania, które założą komitety wyborcze będą rejestrowały listy kandydatów w poszczególnych okręgach. Na listach będzie musiało być minimum 5 (w trzech) i 6 (w jednym), a maksymalnie 7 (w trzech) i 8 (w jednym) kandydatów do rady.

 

 

W odróżnieniu od wcześniejszego systemu, w którym na liście wyborczej mogło być dwa razy więcej kandydatów niż mandatów w danym okręgu. O tym, kto zostanie radnym będzie decydował przelicznik D’Hondta, który faworyzuje większe ugrupowania. Metoda oparta jest na proporcjonalnej reprezentacji z listami partyjnymi. Jej nazwa pochodzi od nazwiska belgijskiego matematyka Victora D’Hondta. W metodzie tej dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy pomiędzy całkowitą liczbą głosów uzyskanych przez dany komitet, a następującymi po sobie liczbami naturalnymi, czyli tzw. ilorazy wyborcze. W skrócie to oznacza, że do rady może dostać się osoba, która w danym okręgu wcale nie uzyska największego poparcia.

 

 

Tak, według ulic, wygląda projekt podziału nowych okręgów w Szczytnie:

 

 

 

Numer okręgu

wyborczego

Granice okręgu wyborczego

Liczba

radnych wybieranych w okręgu

1

Ulice:

3 Maja,Adama Asnyka,Adama Mickiewicza,Akacjowa,Bartna Strona,

Bolesława Chrobrego,Bursztynowa,Ciasna,Gen. Władysława Andersa,

Gustawa Gizewiusza,Henryka Sienkiewicza,Ignacego Krasickiego,

Ignacego Paderewskiego,Jana Kasprowicza,Jana Lipperta,Jantarowa,

Janusza Korczaka,Jaśminowa,Jeziorna,Juliusza Słowackiego,

Kazimierza Przerwy-Tetmajera,Klasztorna,Klonowa,Krzysztofa Mrongowiusza,Kujawska,Marii Konopnickiej,Mazurska,Melchiora Wańkowicza,Michała Drzymały,Michała Kajki,Michała Rafajłowicza,

Mikołaja Reja,Miodowa,Odrodzenia,Ogrodowa,Oskara Kolberga,

Piaskowa,Plac Juranda,Plac Wolności,Podgórna,Pomorska,Reinholda Barcza,Spacerowa,Suwalska,Sybiraków,Śląska,Tadeusza Kościuszki,

Targowa,Tęczowa,Walentego Barczewskiego,Wojciecha Kętrzyńskiego,

Wołyńska,Wrzosowa,Żwirki i Wigury.

5

2

Ulice:

1Maja,Bohaterów Września 1939,Bydgoska,Działkowa,Fryderyka, Leyka,Jerzego Lanca,Kazimierza Pułaskiego,Lemańska,Łódzka,

Nauczycielska,Poznańska,Stanisława Wyspiańskiego,Stefana Żeromskiego,Solidarności,Toruńska,Walentego Habandta,Władysława Broniewskiego.

5

3

Ulice:

Antoniego Osuchowskiego,Antoniego Słonimskiego,Armii Krajowej,

Boczna,Bohaterów Westerplatte,Bolesława Prusa,Cypriana Kamila Norwida,Długa,Elizy Orzeszkowej,Feliksa Nowowiejskiego,Fryderyka Chopina,Gnieźnieńska,Jakuba Kowalewskiego,Jana Brzechwy,Jana Kochanowskiego,Jarosława Iwaszkiewicza,Józefa Bema,Juliana Tuwima,Kard. Stefana Wyszyńskiego,Kasztanowa,Konstantego I. Gałczyńskiego,Krótka,Ks. Władysława Łaniewskiego,Kwiatowa,Leśna,

Lipowa,Lniana,Lwowska,Marii Rodziewiczówny,Mikołaja Kopernika,

Mławska,Niepodległości,Nowa,Osiedleńcza,Partyzantów,Pasymska,

Pawła Nowakowskiego,Piastów,Polskich Dzieci Wojny,Poprzeczna,

Powstańców Warszawy,Robotnicza,Romualda Traugutta,Równoległa,

Słoneczna,Spółdzielcza,Warmińska,Władysława Sikorskiego,

Władysława Tatarkiewicza,Wspólna,Zbigniewa Sobieszczańskiego.

6

4

Ulice:

Białostocka,Bogumiła Linki,Bolesława Krzywoustego,Borowa,

Brzozowa,Gdańska,Grudziądzka,Gustawa Wasińskiego,Henryka Wieniawskiego,Jana III Sobieskiego,Jarosława Dąbrowskiego,

Jędrzeja Śniadeckiego,Józefa Narońskiego,Kazimierza Jagiellończyka,Kazimierza Wielkiego,Kolejowa,Królowej Jadwigi,Krzywa,Lidzbarska,Łomżyńska,Marii Curie Skłodowskiej,Marsz. Józefa Piłsudskiego,Mieszka I,Ostrołęcka,

Podleśna,Polna,Polska,Przemysłowa,Rzemieślnicza,Sportowa,

Stanisława A. Poniatowskiego,Stanisława Moniuszki,Stanisława Staszica,Stefana Batorego,Szwedzka,Towarowa,Warszawska,

Wiejska,Wielbarska,Wileńska,Wincentego Pola,Władysława IV,

Władysława Jagiełły,Władysława Łokietka,Władysława Warneńczyka,Zakole.

5

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Nowe centrum? Piszesz tak bo mieszkasz na tej ulicy?
  Autor: MC
  2018-08-16 17:37:17
 • Od robotnika do kierownika...
  Swoją karierę w Ikei we Wielbarku zacząłem już 7 lat temu. Nie traktowałem początkowo tej pracy jako coś z czym bym wiązał moją przyszłość na tyle lat, ale faktycznie, stopniowo zdobywałem doświadczenie, wiedzę, umiejętności i awansowałem, obecnie zajmuje jedno z kierowniczych stanowisk i bardzo sobie cenię pracę tu. Bardzo pozytywne wrażenia, tym bardziej patrząc na te 7 lat, które już tu pracuję
  Autor: Krzysztof
  2018-08-16 12:47:29
 • Ronda jeszcze nie ma, a już... denerwuje
  szkoda ze temu cfaniakow"i w sutannie nie zabrali, nie zdziwie sie dy za nasze pieniądze jeszcze wokół koscioł alejki i chodniki miasto zrobi.
  Autor: Marcin
  2018-08-16 12:40:29
 • Kampanii jeszcze nie ma, a błotem już rzucają w... wójta
  skoro ktoś chce zadać te pytania, niech je zada oficjalnie w twarz wójtowi.
  Autor: macx
  2018-08-16 12:29:44
 • Protest... sąd w Szczytnie
  na zdjęciu odliczając dzieci to max 30 osób!!
  Autor: marta
  2018-08-16 11:52:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Wielbark bez wątpienia dużo zyskuje dzięki zlokalizowanemu tu zakładowi Ikea. Jest to miejsce pracy dla ogromnej liczby naszych mieszkańców i nie tylko.
  Autor: Tadeusz
  2018-08-16 10:56:32
 • Mamy potwierdzenie, McDonald's szuka działki w Szczytnie
  Z pewnością ul. Wielbarska to o wiele lepsza lokalizacja, co widać po ilości przejeżdżających pojazdów. Również ze względu na bliskość obwodnicy, która łączy drogę do Warszawy i na lotnisko i drogę do Ostrołęki. Pewnie dlatego lokalizację tam wybrała Biedronka. Teraz to się robi prawie nowe centrum, widać tam mnóstwo ludzi. Lemańska jest zaś za daleko, żeby lokalizacja była atrakcyjna też dla mieszkańców miasta.
  Autor: Szczytnianin
  2018-08-16 09:54:32
 • Złośliwy los i guz... Tomek potrzebuje pomocy

  Autor: AnaGuerrero
  2018-08-16 09:38:55
 • Romany i Dębówko połączy droga
  Dobrze że pamiętają o innych drogach w okolicy gdzie 2 samochody nie mogę się minąć , rownarke jak puszczą raz na pół roku to potem nie idzie przejechać bo powyciaga wszystkie kamienie i porobi skarpy ;)
  Autor: Anonim
  2018-08-16 00:20:10
 • Alarm w DPS, pracownicy podzieleni, mieszkańcy zdezorientowani
  Najlepiej wszystkich wyrzucić - zostawić tylko Dyrektora i pupili - a mieszkaniec niech sam się ogarnie. Ręce opadają jak się czyta takie komentarze - dziewczyno rozumiem że TY jakbyś mogła to bez miodu byś ogarnęła - ale może sama weź się za robotę a nie ublizasz koleżankom z pracy . Larwe karalucha może sama przynioslas z jakiegoś starego kościoła. ...... a może z miejscowego?
  Autor: Do Niezależnie
  2018-08-15 23:25:10