Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ruszyła wyborcza układanka – dzielą okręgi wyborcze

Szczytno może zostać podzielone na cztery okręgi wyborcze. Taka jest przynajmniej propozycja. Zakończyły się właśnie konsultacje w tej sprawie. Każdy mieszkaniec Szczytna mógł zgłaszać swoje uwagi do przygotowanego projektu. Radni muszą zatwierdzić nowe okręgi do końca marca. Zrobią to na piątkowej sesji.Oczywiście podział okręgów największe emocje budzi wśród obecnych radnych. Każdy z nich kalkuluje bowiem, z którego okręgu będzie najłatwiej dostać się im ponownie do Rady Miejskiej. Konsultacje zakończyły się 26 marca.

 

Projekt, przygotowany przez sekretarza Urzędu Miejskiego w Szczytnie Lucjana Wołosa zakłada, że Szczytno podzielone zostanie na cztery okręgi. W trzech okręgach będzie po 5 mandatów, a jednym 6.

 

Ma być przejrzyście

 

- Nowa ordynacja wyborcza zlikwidowała okręgi jednomandatowe w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców – tłumaczy zmiany sekretarz Wołos. - Funkcjonowały one, co prawda, tylko jedną kadencję, ale przez ten czas miasto też nam się znacząco zmieniło, dlatego trudno powrócić do starego podziału. Nowy dzieli Szczytno niemal na równe części pod względem liczby mieszkańców. Średnio na jeden mandat radnego przypada około 1090 mieszkańców. Ustawodawca narzucił też wiele innych ograniczeń, takich jak na przykład to, że nie można dzielić ulic, czy że pojedyncza ulica nie może przenikać do innego okręgu. Podział ma być klarowny dla wyborców i radnych. W poszczególnych okręgach są ulice z domkami jednorodzinnymi oraz osiedlami bloków.

 

Szczytno zostało podzielone wzdłuż najważniejszych ciągów dróg krajowych na cztery części.

 

Kto zostanie nowym radnym?

 

W Szczytnie w najbliższych wyborach wybierzemy 21 radnych. Ugrupowania, które założą komitety wyborcze będą rejestrowały listy kandydatów w poszczególnych okręgach. Na listach będzie musiało być minimum 5 (w trzech) i 6 (w jednym), a maksymalnie 7 (w trzech) i 8 (w jednym) kandydatów do rady.

 

 

W odróżnieniu od wcześniejszego systemu, w którym na liście wyborczej mogło być dwa razy więcej kandydatów niż mandatów w danym okręgu. O tym, kto zostanie radnym będzie decydował przelicznik D’Hondta, który faworyzuje większe ugrupowania. Metoda oparta jest na proporcjonalnej reprezentacji z listami partyjnymi. Jej nazwa pochodzi od nazwiska belgijskiego matematyka Victora D’Hondta. W metodzie tej dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy pomiędzy całkowitą liczbą głosów uzyskanych przez dany komitet, a następującymi po sobie liczbami naturalnymi, czyli tzw. ilorazy wyborcze. W skrócie to oznacza, że do rady może dostać się osoba, która w danym okręgu wcale nie uzyska największego poparcia.

 

 

Tak, według ulic, wygląda projekt podziału nowych okręgów w Szczytnie:

 

 

 

Numer okręgu

wyborczego

Granice okręgu wyborczego

Liczba

radnych wybieranych w okręgu

1

Ulice:

3 Maja,Adama Asnyka,Adama Mickiewicza,Akacjowa,Bartna Strona,

Bolesława Chrobrego,Bursztynowa,Ciasna,Gen. Władysława Andersa,

Gustawa Gizewiusza,Henryka Sienkiewicza,Ignacego Krasickiego,

Ignacego Paderewskiego,Jana Kasprowicza,Jana Lipperta,Jantarowa,

Janusza Korczaka,Jaśminowa,Jeziorna,Juliusza Słowackiego,

Kazimierza Przerwy-Tetmajera,Klasztorna,Klonowa,Krzysztofa Mrongowiusza,Kujawska,Marii Konopnickiej,Mazurska,Melchiora Wańkowicza,Michała Drzymały,Michała Kajki,Michała Rafajłowicza,

Mikołaja Reja,Miodowa,Odrodzenia,Ogrodowa,Oskara Kolberga,

Piaskowa,Plac Juranda,Plac Wolności,Podgórna,Pomorska,Reinholda Barcza,Spacerowa,Suwalska,Sybiraków,Śląska,Tadeusza Kościuszki,

Targowa,Tęczowa,Walentego Barczewskiego,Wojciecha Kętrzyńskiego,

Wołyńska,Wrzosowa,Żwirki i Wigury.

5

2

Ulice:

1Maja,Bohaterów Września 1939,Bydgoska,Działkowa,Fryderyka, Leyka,Jerzego Lanca,Kazimierza Pułaskiego,Lemańska,Łódzka,

Nauczycielska,Poznańska,Stanisława Wyspiańskiego,Stefana Żeromskiego,Solidarności,Toruńska,Walentego Habandta,Władysława Broniewskiego.

5

3

Ulice:

Antoniego Osuchowskiego,Antoniego Słonimskiego,Armii Krajowej,

Boczna,Bohaterów Westerplatte,Bolesława Prusa,Cypriana Kamila Norwida,Długa,Elizy Orzeszkowej,Feliksa Nowowiejskiego,Fryderyka Chopina,Gnieźnieńska,Jakuba Kowalewskiego,Jana Brzechwy,Jana Kochanowskiego,Jarosława Iwaszkiewicza,Józefa Bema,Juliana Tuwima,Kard. Stefana Wyszyńskiego,Kasztanowa,Konstantego I. Gałczyńskiego,Krótka,Ks. Władysława Łaniewskiego,Kwiatowa,Leśna,

Lipowa,Lniana,Lwowska,Marii Rodziewiczówny,Mikołaja Kopernika,

Mławska,Niepodległości,Nowa,Osiedleńcza,Partyzantów,Pasymska,

Pawła Nowakowskiego,Piastów,Polskich Dzieci Wojny,Poprzeczna,

Powstańców Warszawy,Robotnicza,Romualda Traugutta,Równoległa,

Słoneczna,Spółdzielcza,Warmińska,Władysława Sikorskiego,

Władysława Tatarkiewicza,Wspólna,Zbigniewa Sobieszczańskiego.

6

4

Ulice:

Białostocka,Bogumiła Linki,Bolesława Krzywoustego,Borowa,

Brzozowa,Gdańska,Grudziądzka,Gustawa Wasińskiego,Henryka Wieniawskiego,Jana III Sobieskiego,Jarosława Dąbrowskiego,

Jędrzeja Śniadeckiego,Józefa Narońskiego,Kazimierza Jagiellończyka,Kazimierza Wielkiego,Kolejowa,Królowej Jadwigi,Krzywa,Lidzbarska,Łomżyńska,Marii Curie Skłodowskiej,Marsz. Józefa Piłsudskiego,Mieszka I,Ostrołęcka,

Podleśna,Polna,Polska,Przemysłowa,Rzemieślnicza,Sportowa,

Stanisława A. Poniatowskiego,Stanisława Moniuszki,Stanisława Staszica,Stefana Batorego,Szwedzka,Towarowa,Warszawska,

Wiejska,Wielbarska,Wileńska,Wincentego Pola,Władysława IV,

Władysława Jagiełły,Władysława Łokietka,Władysława Warneńczyka,Zakole.

5

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Mam jedno konkretne pytanie odnośnie tego wypadku: JAKIEJ MARKI i MODEL był radiowóz którym Ci policjanci RD mieli wypadek ??? Ze zdjęć i nagrań w mediach nie idzie tego ustalić. Proszę o konkretną odpowiedz. Pozdrawiam
  Autor: Fafik
  2018-05-27 13:48:07
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Jedno wiem, że nikt z mojej rodziny i sąsiadów nie zagłosuje na poprzedniego wójta. Pan Pabich powinien raczej poszukać nowego sposobu na życie, bo w lokalnej polityce już był i dostał czerwoną kartkę od wyborców.
  Autor: Marta P.
  2018-05-27 13:30:40
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Jak można pomóc skoro nawet nie wiadomo jak wygląda? Czy aż tak ciężko policji wpaść na pomysł aby udostępnić zdjęcie zaginionego?
  Autor: Szerlok
  2018-05-27 12:23:52
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:58:58
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:51:42
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Armagiedin rudkiwski
  Autor: Walaus
  2018-05-26 21:11:19
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
  Autor:
  2018-05-26 18:44:43
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
  Autor: Krzysztof - emeryt
  2018-05-26 14:45:00
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
  Autor: Przyjaciółka
  2018-05-26 10:50:00
 • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
  Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
  Autor: Ala
  2018-05-26 06:29:54