Wtorek, 16 Październik, Imieniny: Jadwigi, Leonarda, Teresy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ruszyła wyborcza układanka – dzielą okręgi wyborcze


Szczytno może zostać podzielone na cztery okręgi wyborcze. Taka jest przynajmniej propozycja. Zakończyły się właśnie konsultacje w tej sprawie. Każdy mieszkaniec Szczytna mógł zgłaszać swoje uwagi do przygotowanego projektu. Radni muszą zatwierdzić nowe okręgi do końca marca. Zrobią to na piątkowej sesji.Oczywiście podział okręgów największe emocje budzi wśród obecnych radnych. Każdy z nich kalkuluje bowiem, z którego okręgu będzie najłatwiej dostać się im ponownie do Rady Miejskiej. Konsultacje zakończyły się 26 marca.

 

Projekt, przygotowany przez sekretarza Urzędu Miejskiego w Szczytnie Lucjana Wołosa zakłada, że Szczytno podzielone zostanie na cztery okręgi. W trzech okręgach będzie po 5 mandatów, a jednym 6.

 

Ma być przejrzyście

 

- Nowa ordynacja wyborcza zlikwidowała okręgi jednomandatowe w gminach powyżej 20 tysięcy mieszkańców – tłumaczy zmiany sekretarz Wołos. - Funkcjonowały one, co prawda, tylko jedną kadencję, ale przez ten czas miasto też nam się znacząco zmieniło, dlatego trudno powrócić do starego podziału. Nowy dzieli Szczytno niemal na równe części pod względem liczby mieszkańców. Średnio na jeden mandat radnego przypada około 1090 mieszkańców. Ustawodawca narzucił też wiele innych ograniczeń, takich jak na przykład to, że nie można dzielić ulic, czy że pojedyncza ulica nie może przenikać do innego okręgu. Podział ma być klarowny dla wyborców i radnych. W poszczególnych okręgach są ulice z domkami jednorodzinnymi oraz osiedlami bloków.

 

Szczytno zostało podzielone wzdłuż najważniejszych ciągów dróg krajowych na cztery części.

 

Kto zostanie nowym radnym?

 

W Szczytnie w najbliższych wyborach wybierzemy 21 radnych. Ugrupowania, które założą komitety wyborcze będą rejestrowały listy kandydatów w poszczególnych okręgach. Na listach będzie musiało być minimum 5 (w trzech) i 6 (w jednym), a maksymalnie 7 (w trzech) i 8 (w jednym) kandydatów do rady.

 

 

W odróżnieniu od wcześniejszego systemu, w którym na liście wyborczej mogło być dwa razy więcej kandydatów niż mandatów w danym okręgu. O tym, kto zostanie radnym będzie decydował przelicznik D’Hondta, który faworyzuje większe ugrupowania. Metoda oparta jest na proporcjonalnej reprezentacji z listami partyjnymi. Jej nazwa pochodzi od nazwiska belgijskiego matematyka Victora D’Hondta. W metodzie tej dla każdego komitetu wyborczego, który przekroczył próg wyborczy, obliczane są kolejne ilorazy pomiędzy całkowitą liczbą głosów uzyskanych przez dany komitet, a następującymi po sobie liczbami naturalnymi, czyli tzw. ilorazy wyborcze. W skrócie to oznacza, że do rady może dostać się osoba, która w danym okręgu wcale nie uzyska największego poparcia.

 

 

Tak, według ulic, wygląda projekt podziału nowych okręgów w Szczytnie:

 

 

 

Numer okręgu

wyborczego

Granice okręgu wyborczego

Liczba

radnych wybieranych w okręgu

1

Ulice:

3 Maja,Adama Asnyka,Adama Mickiewicza,Akacjowa,Bartna Strona,

Bolesława Chrobrego,Bursztynowa,Ciasna,Gen. Władysława Andersa,

Gustawa Gizewiusza,Henryka Sienkiewicza,Ignacego Krasickiego,

Ignacego Paderewskiego,Jana Kasprowicza,Jana Lipperta,Jantarowa,

Janusza Korczaka,Jaśminowa,Jeziorna,Juliusza Słowackiego,


Kazimierza Przerwy-Tetmajera,Klasztorna,Klonowa,Krzysztofa Mrongowiusza,Kujawska,Marii Konopnickiej,Mazurska,Melchiora Wańkowicza,Michała Drzymały,Michała Kajki,Michała Rafajłowicza,

Mikołaja Reja,Miodowa,Odrodzenia,Ogrodowa,Oskara Kolberga,

Piaskowa,Plac Juranda,Plac Wolności,Podgórna,Pomorska,Reinholda Barcza,Spacerowa,Suwalska,Sybiraków,Śląska,Tadeusza Kościuszki,

Targowa,Tęczowa,Walentego Barczewskiego,Wojciecha Kętrzyńskiego,

Wołyńska,Wrzosowa,Żwirki i Wigury.

5

2

Ulice:

1Maja,Bohaterów Września 1939,Bydgoska,Działkowa,Fryderyka, Leyka,Jerzego Lanca,Kazimierza Pułaskiego,Lemańska,Łódzka,

Nauczycielska,Poznańska,Stanisława Wyspiańskiego,Stefana Żeromskiego,Solidarności,Toruńska,Walentego Habandta,Władysława Broniewskiego.

5

3

Ulice:

Antoniego Osuchowskiego,Antoniego Słonimskiego,Armii Krajowej,

Boczna,Bohaterów Westerplatte,Bolesława Prusa,Cypriana Kamila Norwida,Długa,Elizy Orzeszkowej,Feliksa Nowowiejskiego,Fryderyka Chopina,Gnieźnieńska,Jakuba Kowalewskiego,Jana Brzechwy,Jana Kochanowskiego,Jarosława Iwaszkiewicza,Józefa Bema,Juliana Tuwima,Kard. Stefana Wyszyńskiego,Kasztanowa,Konstantego I. Gałczyńskiego,Krótka,Ks. Władysława Łaniewskiego,Kwiatowa,Leśna,

Lipowa,Lniana,Lwowska,Marii Rodziewiczówny,Mikołaja Kopernika,

Mławska,Niepodległości,Nowa,Osiedleńcza,Partyzantów,Pasymska,

Pawła Nowakowskiego,Piastów,Polskich Dzieci Wojny,Poprzeczna,

Powstańców Warszawy,Robotnicza,Romualda Traugutta,Równoległa,

Słoneczna,Spółdzielcza,Warmińska,Władysława Sikorskiego,

Władysława Tatarkiewicza,Wspólna,Zbigniewa Sobieszczańskiego.

6

4

Ulice:

Białostocka,Bogumiła Linki,Bolesława Krzywoustego,Borowa,

Brzozowa,Gdańska,Grudziądzka,Gustawa Wasińskiego,Henryka Wieniawskiego,Jana III Sobieskiego,Jarosława Dąbrowskiego,

Jędrzeja Śniadeckiego,Józefa Narońskiego,Kazimierza Jagiellończyka,Kazimierza Wielkiego,Kolejowa,Królowej Jadwigi,Krzywa,Lidzbarska,Łomżyńska,Marii Curie Skłodowskiej,Marsz. Józefa Piłsudskiego,Mieszka I,Ostrołęcka,

Podleśna,Polna,Polska,Przemysłowa,Rzemieślnicza,Sportowa,

Stanisława A. Poniatowskiego,Stanisława Moniuszki,Stanisława Staszica,Stefana Batorego,Szwedzka,Towarowa,Warszawska,

Wiejska,Wielbarska,Wileńska,Wincentego Pola,Władysława IV,

Władysława Jagiełły,Władysława Łokietka,Władysława Warneńczyka,Zakole.

5

 Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Doświadczenie zdobyte w ZOMO też się pewnie przyda na te mosty, drogi i ścieżki...
  Autor: pamiętliwy
  2018-10-15 11:10:36
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Do "Śmiechu warte". Nieco późna pora, ale mnie tknęło, żeby sobie pobuszować w necie. Zgadzam się z Tobą, że to smutne. Ale taka prawda. Wolę dać się okradać komuś, kogo znam znam. Mniej więcej wiem z czego mnie skroi. Te nowe wilczki, czy tam warchlaczki - w ogóle mają kiepskie pojęcie o świecie. Zmiana jest potrzebna. Tu nie ma dyskusji. Ale zmiana na lepsze, a nie zmiana "na nowszy model". Górska stoi za Wilczkiem. Wilczek stoi za Górską. Za Gontarzewskim stoi PiS. Za Mańkowskim stoją sportowcy + PSL + PO. PSL+PO + Mańkowski stoją za Starostą. Znikąd ratunku. Ci tzw. młodzi w tych tzw. stowarzyszeniach są nabierani - albo dają się nabierać - więc im nie wierzę, bo dają twarz starym układom. Młode świnki, stare świnki - co to za różnica. Wolę te bardzie utuczone - mniej jedzą - a ja je kiedyś dopadnę - Biały Kieł
  Autor: Śmieszek
  2018-10-15 01:44:53
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Ona nie pracuje dla niczyjego dobra, wraz z innymi zabroniła pozostać, mieszkać matce i dziecku w swoim mieście Szczytnie,i nie jest w takim przypadku burmistrzem dla Wszystkich jak mòwi itd.matka tą ma zdolności między innymi rzeźbiarskie, dziecko też ma zdolności, i nawet jeśli by po nich coś pozostało to nikt w takim przypadku nie ma do tego prawa, nie mają prawa wyciągać po to rąk. Amen.
  Autor: Megi
  2018-10-14 22:04:58
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Czyli Śmieszku cenisz stare układy, bo już się najedli? Bardzo to smutne, że tak wygląda na ten moment sytuacja w mieście, które zmarnowało w ten sposób swój potencjał, jeżeli stare wadery i basiory nadal się nie najedli za podatników pieniądze. To kpina z demokracji.
  Autor: Śmiechu warte
  2018-10-14 22:04:41
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Do "Śmiechu warte". No to tak: te stare basiory i wadery bardzo dobrze prowadzą swoje młode wilki (wilczki). To widać, słychać i czuć. Z każdej strony. Jak wejdzie ten młody miot, to po prostu będzie jatka, bo się będzie chciał odkuć za lata niedojadania. Natomiast basiory i wadery już utuczone nie będą może takie "żerkie". Poza tym wiedzą jak się poruszać po tym lesie, co go znają od lat. Ponadto te wadery i basiory to gruba przesada: wszyscy ciągną do koryta, a więc knury, lochy i warchlaki. Z pozdrowieniami - Biały Kieł
  Autor: Śmieszek
  2018-10-14 20:04:24
 • Rafał Wilczek z charyzmą i pazurem
  Krzysiu, więcej charyzmy niż u ciebie.
  Autor: Wilczy pazur
  2018-10-14 19:31:39
 • Rafał Wilczek z charyzmą i pazurem
  Owej charyzmy i pazura u Pana Wilczka nieto nie widać jedyne co można dostrzec po spolegliwość i partyjne powiązania.
  Autor: Krzysztof
  2018-10-14 11:15:44
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Śmieszku, a jak wyjaśnisz takie zachowanie: cztery kadencję w samorządzie, a teraz piątą? Nie polityk a gospodarz? Chyba odwrotnie.
  Autor: Śmiechu warte
  2018-10-12 20:00:33
 • GWIAZDKI Czytelniczki trafiły do sierżanta Niedzieli
  To ja bym chciał aby NIEDZIELA trwała w Szczytnie zawsze! Gratulacje!
  Autor: Waga
  2018-10-12 13:32:58
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Do "Śmiechu warte" - bo to jednak chodzi o koryto!?
  Autor: Śmieszek
  2018-10-12 11:59:07