Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ruszyła rozbudowa szpitala w Szczytnie, firma jest już na placu budowy

Firma budująca nową część szpital weszła właśnie na plac budowy. Inwestycja ma kosztować 17 milionów 999 tys. zł. Będzie to jedna z największych (bo najkosztowniejszych), po 1989 roku inwestycji w naszym powiecie, realizowanych przez samorządy. Nowa część szpitala ma powstać do 17 lutego 2020 roku.Jest jednak szansa, że budowa zakończy się znacznie wcześniej. Chce tego przedstawiciel firmy budowlanej, która wygrała przetarg na realizację tego zadania. Aby tak się stało, szczycieńskie starostwo musiałoby też szybciej znaleźć pieniądze, bo na razie inwestycja skalkulowana jest na trzy lata.

Według planu w nowej części szpitala mają się mieścić: oddział dziecięcy na 20 łóżek, oddział wewnętrzny na 50 łóżek, apteka szpitalna, laboratorium analityczne oraz zespół pracowni endoskopowych.

Umowę podpisano uroczyście podczas specjalnie zorganizowanego spotkania z udziałem powiatowych samorządowców i innych zainteresowanych osób. Była to okazja, z której skorzystał starosta Matłach, by szczegółowo zaprezentować koncepcję rozbudowy szpitala i jego przyszłego funkcjonowania

 


 

 

Jarosław Matłach,

starosta szczycieński 

Umowa na rozbudowę szpitala podpisana, na twarzy pana starosty było widać radość...

 

Bo jest to ogromny sukces. O rozbudowę szpitala zabiegałem od wielu lat. Jest to inwestycja niezbędna, która przysłuży się każdemu mieszkańcowi i turyście w naszym powiecie. Oczywiście, życzyłbym sobie, aby każdy z nas jak najrzadziej korzystał z tej formy pomocy, ale jeśli już się zdarzy, to będziemy mieć pewność, że trafimy do nowoczesnego i świetnie wyposażonego szpitala.

 

 

Rozbudowa będzie kosztowała niemal 18 milionów złotych. Czy powiat stać na taką inwestycję, czy nie będzie ona robiona na przykład kosztem budowy dróg?

 

Nasz samorząd powiatowy jest naprawdę w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Zadłużenie to około 4 procent, więc nie ma ryzyka, że ta budowa odbije się na innych potrzebnych inwestycjach. Owszem, będziemy pewnie posiłkować się kredytem, ale jednocześnie zabiegamy o środki zewnętrzne. Nasze wnioski znajdują się między innymi w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Ministerstwie Zdrowia i w Urzędzie Wojewódzkim. Czekamy na ich rozpatrzenie, a jednocześnie wciąż szukamy innych możliwości, innych źródeł, które dają szansę na pozyskanie pieniędzy.

 

Wykonawca na plac budowy ma wejść jeszcze w tym tygodniu. Zakończenie budowy przewidziano na luty 2020, a co z wyposażeniem placówki?

 

Nowe skrzydło szpitala będzie w pełni wyposażone w ramach jednego zadania. I budowa, i zaopatrzenie w niezbędny sprzęt były przedmiotem przetargu. Czyli mówiąc wprost, po zakończeniu budowy otrzymamy obiekt w pełni gotowy do potrzeb szpitalnych.

 

Wraz z lekarzami?

 

Aż tak dobrze to nie będzie (śmiech). Ale liczę na to, że do tego czasu pani dyrektor szpitala uda się pozyskać kadrę specjalistów. Z tego co wiem są już jakieś konkretne ruchy i sukcesy na oddziale chirurgi, ale na razie nie chciałbym mówić o szczegółach. Prawda jest jednak taka, że rzeczywiście bardzo trzeba się starać, aby pozyskać dobrych lekarzy. Jest ich po prostu za mało na rynku medycznym.

 

 

 

Beata Kostrzewa,

dyrektor szpitala w Szczytnie

 

Czy rozbudowa szpitala jest potrzebna?

 

Bardzo potrzebna. W tej chwili nasza placówka jest tak przepełniona, że pacjenci leżą na korytarzach. Rozbudowa poprawi komfort i pacjentom, i lekarzom. Spełnimy też w końcu wymogi sanepidu, który zarzuca nam właśnie przepełnienie. Dał nam czas na dostosowanie do 2020 roku.

 

Po rozbudowie szpitala w części starej bryły ma powstać minihospicjum...

 

Dokładnie to Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. To spora różnica. W naszym szpitalu, głównie na oddziele wewnętrznym, czasowo przebywa dużo osób w podeszłym wieku, które tak naprawdę nie wymagają leczenia, a opieki. Dożyliśmy, niestety, takich czasów, że ludzie tak dużo pracują, że bywa, iż nie mają czasu, aby w pełni opiekować się starszymi członkami swoich rodzin. Niejednokrotnie spotykamy się z prośbami, aby kogoś zostawić na oddziale dłużej, gdy nawet nie ma ku temu medycznych podstaw. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy będzie takim właśnie miejscem, gdzie pacjenci w podeszłym wieku będą mieli całodobową opiekę. I być może dlatego niektórzy nazywają to minihospicjum. Zaznaczę jednak, że będzie to usługa odpłatna.

 

Rozbudowa szpitala to jedno, a co z kadrą, lekarzami? Nawet duże szpitale miewają kłopoty z pozyskaniem specjalistów.

 

Niestety, takie są realia. Ale staramy się robić wszystko, aby pozyskiwać kadrę lekarzy. Między innymi służyć ma temu właśnie rozbudowa szpitala. Polepszą się warunki pracy. Negocjacje z lekarzami bywają trudne i długotrwałe, ale na szczęście udaje nam się powoli odbudować kadrę specjalistów. Myślę że w perspektywie kilkunastu miesięcy te zmianę dostrzegą również pacjenci.

 


 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Mam jedno konkretne pytanie odnośnie tego wypadku: JAKIEJ MARKI i MODEL był radiowóz którym Ci policjanci RD mieli wypadek ??? Ze zdjęć i nagrań w mediach nie idzie tego ustalić. Proszę o konkretną odpowiedz. Pozdrawiam
  Autor: Fafik
  2018-05-27 13:48:07
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Jedno wiem, że nikt z mojej rodziny i sąsiadów nie zagłosuje na poprzedniego wójta. Pan Pabich powinien raczej poszukać nowego sposobu na życie, bo w lokalnej polityce już był i dostał czerwoną kartkę od wyborców.
  Autor: Marta P.
  2018-05-27 13:30:40
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Jak można pomóc skoro nawet nie wiadomo jak wygląda? Czy aż tak ciężko policji wpaść na pomysł aby udostępnić zdjęcie zaginionego?
  Autor: Szerlok
  2018-05-27 12:23:52
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:58:58
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:51:42
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Armagiedin rudkiwski
  Autor: Walaus
  2018-05-26 21:11:19
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
  Autor:
  2018-05-26 18:44:43
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
  Autor: Krzysztof - emeryt
  2018-05-26 14:45:00
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
  Autor: Przyjaciółka
  2018-05-26 10:50:00
 • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
  Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
  Autor: Ala
  2018-05-26 06:29:54