Wtorek, 25 Wrzesień, Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ruszyła rozbudowa szpitala w Szczytnie, firma jest już na placu budowy


Firma budująca nową część szpital weszła właśnie na plac budowy. Inwestycja ma kosztować 17 milionów 999 tys. zł. Będzie to jedna z największych (bo najkosztowniejszych), po 1989 roku inwestycji w naszym powiecie, realizowanych przez samorządy. Nowa część szpitala ma powstać do 17 lutego 2020 roku.Jest jednak szansa, że budowa zakończy się znacznie wcześniej. Chce tego przedstawiciel firmy budowlanej, która wygrała przetarg na realizację tego zadania. Aby tak się stało, szczycieńskie starostwo musiałoby też szybciej znaleźć pieniądze, bo na razie inwestycja skalkulowana jest na trzy lata.

Według planu w nowej części szpitala mają się mieścić: oddział dziecięcy na 20 łóżek, oddział wewnętrzny na 50 łóżek, apteka szpitalna, laboratorium analityczne oraz zespół pracowni endoskopowych.

Umowę podpisano uroczyście podczas specjalnie zorganizowanego spotkania z udziałem powiatowych samorządowców i innych zainteresowanych osób. Była to okazja, z której skorzystał starosta Matłach, by szczegółowo zaprezentować koncepcję rozbudowy szpitala i jego przyszłego funkcjonowania

 


 

 

Jarosław Matłach,

starosta szczycieński 

Umowa na rozbudowę szpitala podpisana, na twarzy pana starosty było widać radość...

 

Bo jest to ogromny sukces. O rozbudowę szpitala zabiegałem od wielu lat. Jest to inwestycja niezbędna, która przysłuży się każdemu mieszkańcowi i turyście w naszym powiecie. Oczywiście, życzyłbym sobie, aby każdy z nas jak najrzadziej korzystał z tej formy pomocy, ale jeśli już się zdarzy, to będziemy mieć pewność, że trafimy do nowoczesnego i świetnie wyposażonego szpitala.

 

 

Rozbudowa będzie kosztowała niemal 18 milionów złotych. Czy powiat stać na taką inwestycję, czy nie będzie ona robiona na przykład kosztem budowy dróg?

 

Nasz samorząd powiatowy jest naprawdę w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Zadłużenie to około 4 procent, więc nie ma ryzyka, że ta budowa odbije się na innych potrzebnych inwestycjach. Owszem, będziemy pewnie posiłkować się kredytem, ale jednocześnie zabiegamy o środki zewnętrzne. Nasze wnioski znajdują się między innymi w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, Ministerstwie Zdrowia i w Urzędzie Wojewódzkim. Czekamy na ich rozpatrzenie, a jednocześnie wciąż szukamy innych możliwości, innych źródeł, które dają szansę na pozyskanie pieniędzy.

 

Wykonawca na plac budowy ma wejść jeszcze w tym tygodniu. Zakończenie budowy przewidziano na luty 2020, a co z wyposażeniem placówki?

 

Nowe skrzydło szpitala będzie w pełni wyposażone w ramach jednego zadania. I budowa, i zaopatrzenie w niezbędny sprzęt były przedmiotem przetargu. Czyli mówiąc wprost, po zakończeniu budowy otrzymamy obiekt w pełni gotowy do potrzeb szpitalnych.

 

Wraz z lekarzami?


 

Aż tak dobrze to nie będzie (śmiech). Ale liczę na to, że do tego czasu pani dyrektor szpitala uda się pozyskać kadrę specjalistów. Z tego co wiem są już jakieś konkretne ruchy i sukcesy na oddziale chirurgi, ale na razie nie chciałbym mówić o szczegółach. Prawda jest jednak taka, że rzeczywiście bardzo trzeba się starać, aby pozyskać dobrych lekarzy. Jest ich po prostu za mało na rynku medycznym.

 

 

 

Beata Kostrzewa,

dyrektor szpitala w Szczytnie

 

Czy rozbudowa szpitala jest potrzebna?

 

Bardzo potrzebna. W tej chwili nasza placówka jest tak przepełniona, że pacjenci leżą na korytarzach. Rozbudowa poprawi komfort i pacjentom, i lekarzom. Spełnimy też w końcu wymogi sanepidu, który zarzuca nam właśnie przepełnienie. Dał nam czas na dostosowanie do 2020 roku.

 

Po rozbudowie szpitala w części starej bryły ma powstać minihospicjum...

 

Dokładnie to Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. To spora różnica. W naszym szpitalu, głównie na oddziele wewnętrznym, czasowo przebywa dużo osób w podeszłym wieku, które tak naprawdę nie wymagają leczenia, a opieki. Dożyliśmy, niestety, takich czasów, że ludzie tak dużo pracują, że bywa, iż nie mają czasu, aby w pełni opiekować się starszymi członkami swoich rodzin. Niejednokrotnie spotykamy się z prośbami, aby kogoś zostawić na oddziale dłużej, gdy nawet nie ma ku temu medycznych podstaw. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy będzie takim właśnie miejscem, gdzie pacjenci w podeszłym wieku będą mieli całodobową opiekę. I być może dlatego niektórzy nazywają to minihospicjum. Zaznaczę jednak, że będzie to usługa odpłatna.

 

Rozbudowa szpitala to jedno, a co z kadrą, lekarzami? Nawet duże szpitale miewają kłopoty z pozyskaniem specjalistów.

 

Niestety, takie są realia. Ale staramy się robić wszystko, aby pozyskiwać kadrę lekarzy. Między innymi służyć ma temu właśnie rozbudowa szpitala. Polepszą się warunki pracy. Negocjacje z lekarzami bywają trudne i długotrwałe, ale na szczęście udaje nam się powoli odbudować kadrę specjalistów. Myślę że w perspektywie kilkunastu miesięcy te zmianę dostrzegą również pacjenci.

 


 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Nie każdy miał by odwagę jechać za bandą pijanych ludzi Chłopak sam udzielił pomocy wszyscy stali patrzyli Brawo !
  Autor: Kierowca
  2018-09-24 18:37:57
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  No dla mnie nic w tym złego, że taka gospoda powstanie w Szczytnie przy kościele, czy szkole. Zwłaszcza przy kościele - będą mieli ruch: stypy, śluby, wesela oraz matury. Natomiast widzę tu szybki ruch w związku z inwestycją Gminy Wiejskiej Szczytno w okolicach Jeziora Domowego Dużego. Ot co! Jak oni nam pałą to my im maczugą. Śmiechu warte. Wszystko jest uzależnione od tego, kto obejmie władzę, więc te zamiary, które objawił miejscowy inwestor, mogą spełznąć na niczym. No to sobie zażartuję z okazji jesieni: są wykopki. Każdy ziemniak usiłuje się utrzymać różnymi sposobami w swoim gruncie. Bo wyrastają przy nim potomkowie typu Wilczek, Gontarzewski. Reszta to są poukrywane pod różnymi szyldami stowarzyszeń i komitetów osoby, które jakby się wstydzą tego, co do tej pory robiły. Czyli źle robiły (pracowały)? Inną kategorią jest zadłużona pani Lenard, która pokazała w swoich wypowiedziach, jak mało zna to miasto. Niech pilnuje przedszkola. Bo miasto nim nie jest.
  Autor: Śmieszek
  2018-09-24 18:06:25
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Ta Kobieta to wstyd, matka dwójki dzieci i po imprezach jeździ pijana. Porażka . Jej mąż powinien taką babę pogonić . Dobrze że nikogo nie zabiła. Bo takich ludzi się nie żałuje ( zamiast w domu to się szlaja )
  Autor: Agata
  2018-09-24 16:40:34
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Pani Kaju, tak na marginesie nie ma takiego czegoś jak usiłowanie jazdy pod wpływem alkoholu, a dla Pana Michała wielkie brawa!
  Autor: Onn
  2018-09-24 16:26:12
 • Wielkie sprawy miasta i mniejsze... mieszkańców, co o nich wiedzą i mówią kandydaci
  Ciekawe, kto ma nie najciekawsze zdanie nt. p.Wilczka, bo uważam całkiem co innego, jest osobą, która wprowadziła Purdę w 21 wiek, jest zaangażowany w sprawy gminne, pozyskuje dla nas pieniądze, wdrożył szereg ciekawych inicjatyw, Urząd wygląda jak urząd, a nie jak kiedyś jak jakiś barak, obsługa mieszkańców na wysokim poziomie, współpracuje z każdym sołtysem i radnym, jest osobą lubianą aczkolwiek wymagającą, szczerze to wolałbym żeby przegrał, bo szkoda żeby odchodził od nas :( a ten Pan Adamowicz, co sieje negatywną propagandę jest u nas znany jako oszołom i ma wyrok za pobicie, a uważa się za redaktora co walczy z wójtem
  Autor: Purdziak
  2018-09-24 15:40:11
 • Gospoda stanie przy Mickiewicza?
  Ciekawe jest lokowanie obiektów gastronomicznych, hotelowych i "rozrywkowych" przy szkole i kościele. W ogóle to mamy przedwyborczy wysyp pomysłów na inwestycje, których wcześniej nie podejmowano, nie ogłaszano. No po prostu wiosna jesienią! Nikomu źle nie życzę, niech mu się - temu lokalnemu inwestorowi powiedzie - ale przepraszam - dlaczego tak późno? teraz, kiedy uzgodnienia z obecnymi władzami nie są pewne? Może przyjść coś nowego, co będzie miało inną koncepcję zagospodarowania tego terenu. No cóż, najwięcej hasełek i informacji pojawia się u nas przed wyborami, a potem to już zwykła codzienna siermięga.
  Autor: Waga
  2018-09-24 15:33:30
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  LUDZIE DZWOŃCIE NA 999 998 997 A NIE NA 112. 112 KIERUJE WAS DO OLSZTYNA A TAMTE NUMERY DO SZCZYTNA. JEST SZYBCIEJ!
  Autor: 999 998 997
  2018-09-24 15:28:31
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  Co ty kobieto pleciesz ten człowiek sam jechał samochodem A druga sprawa był w pracy A trzecia że i tak by nie zdarzyl. A towarzystwo na pewno by go posłuchał śmiechu warte . Ta panna co prowadziła ten samochód powinna dostać taką karę że by jej się odechciało i samochodu i prawka bezmozgowiec i tyle
  Autor: Dzezabel
  2018-09-24 14:39:13
 • Pijana 27-latka roztrzaskała auto o latarnie (zdjęcia)
  " Dopóki jednak nie odpalili auta niewiele mogłem zrobić." ?????? Czy Pan wie, że jest coś takiego jak usiłowanie?? Trzeba było podejść jeżeli Pan widział, że wszyscy są pijani lub zadzwonić szybko na policje, a nie próbować jeździć za autem kiedy już i tak stanowiło ono zagrożenie. A potem wielki bohater robi sobie zdjęcia przy słupach. Nie zrobił Pan nic żeby uniknąć wypadku więc nie wiem z czego się Pan tak cieszy.
  Autor: Kaja
  2018-09-24 13:12:06
 • Przemysłowa chce „trzydziestki”
  Obwodnica??? to Przemysłowa i Łomżyńska tworzą jakąś obwodnicę. Buhahahahaha..... :))))))))))) Szczytno to na prawdę stan umysłu...
  Autor: tworki.pl
  2018-09-24 12:38:20