Piątek, 23 Marzec, Imieniny: Bogusława, Jagody, Katarzyny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Rozmowa z Bartoszem Abramskim, pasymskim następcą disco-Zenka

Coraz większą rzeszą fanów cieszy się nasz rodzimy discopolowiec, młody mieszkaniec Narajt, czyli Bartosz Abramski. Rozmawiamy o dotychczasowych dokonaniach Bartosza i jego planach na przyszłość.Podobno tylko prezes TV bez cienia zażenowania przyznaje się do tego, że lubi disco polo i mocno w publikatorach ten gatunek promuje. Inni twierdzą, że się nie „zniżają” do poziomu rżyska, ale co większe hity doskonale znają. Skąd ten taki, trochę jednak pogardliwy, stosunek do muzyki disco?

 

Obecnie już takiego pejoratywnego stosunku nie dostrzegam. Od jakichś 10 lat ten wizerunek mocno się zmienia na lepsze. Teraz popularność disco rośnie, ale bo też i rośnie jakość muzyczna utworów i wykonawców. Sam mam za sobą szkołę muzyczną II stopnia w klasie śpiewu i studia muzyczne na kierunku: edukacja muzyczna na UWM w Olsztynie.

 

A skąd w tobie się to upodobanie wzięło?

 

Gdy miałem ze 14 lat już zacząłem grać na różnych imprezach. Pewnie mam to w genach zakodowane, bo tata grał na akordeonie i gitarze, głównie podczas rodzinnych spotkań, ale jako młodzieniec też na jakichś publicznych imprezach.

 

Geny nie wyjaśniają jednak wyboru co do gatunku. Byłam przekonana, że dorastający młodzieńcy zaczynają od hałasu: im głośniej, tym lepiej.

 

Może, ale ja od najmłodszych lat wolałem muzykę tę tzw. taneczną. Jako 6-latek miałem już swój keyboard. Oczywiście, w szkołach muzycznych grałem różny repertuar”muzykę klasyczna, jazz itp. Ale kiedy zdecydowałem się zająć muzyką niejako zawodowo nie rozważałem innego gatunku, tylko właśnie disco polo.

 

Skąd utwory?

 

Muzykę komponuję sam, a tekst w większości tworzy Agnieszka Czerwińska z Białegostoku, która ma na swoim koncie już chyba kilka tysięcy piosenek tego rodzaju, w tym niemało hitów.

 

Dotychczasowe sukcesy?

 

Dwie autorskie płyty. Pierwsza, o tytule „Tam nasze są sny”, ukazała się w 2012 roku. Druga powstała w 2016 i nosi tytuł „Tylko dla mnie zatańcz”. Zrealizowaliśmy też 10 teledysków, które są emitowane w ogólnopolskich stacjach muzycznych telewizyjnych i radiowych. Są też dostępne – rzecz jasna – w youtube. Nie będzie zapewne zbytnim samochwalstwem gdy powiem, że „Zapłoną serca dwa” - jeden z moich utworów, ma obecnie w sumie około pół miliona odsłon na dwóch kanałach yt.

 

Mówisz: „zrealizowaliśmy”. Czyli kto?

 

Jak wspomniałem: autorów jest dwoje: ja – od muzyki i Agnieszka od tekstów. W zespole realizatorów jest też producent muzyczny Robert Balcerzak, z którym współpracuję od wielu lat. Jeśli chodzi o teledyski, to różne firmy się tym zajmują.

 

 

Najbliższe plany?

 

Jeden już zrealizowany. Dokładnie wczoraj odbyła się premiera najnowszego teledysku do piosenki „Dom rodzinny”. To jest też najnowsza z moich piosenek. Praca nad nią trwała od września. Ma charakter folkowo-biesiadny, z nutą nostalgii, która powinna w słuchaczach wywołać wspomnienia dzieciństwa i młodości, swobody, beztroski... czyli właśnie tego wszystkiego, z czym dom rodzinny się kojarzy.

 

Czy ma szansę stać się hitem? Czym w ogóle jest hit i kiedy piosenka staje się przebojem?

 

Chyba wtedy, gdy słuchający śpiewa razem z wykonawcą. Gdy nuci, jak piosenkę emituje radio, „podryguje” i śpiewa, gdy widzi ją i słyszy w tv czy w internecie. Przebój rodzi się wtedy, gdy ten słuchający, gdy trafi na nią raz, chętnie i często do niej wraca. Wtedy taką piosenkę zaczynają też wykonywać inne zespoły, nie tylko autor.

 

Mówi się, że dziś przebojami stają się nie te utwory, które zyskują dużą liczbę fanów, ale te, których autorów stać na to, by słono zapłacić za „lans” komercyjnym mass-mediom. Może dlatego wcale niemała liczba utworów tzw. bardzo modnych, bo często odtwarzanych, do niczego w rzeczywistości się nie nadaje...

 

Pewnie jakaś część prawdy w tym jest. Całą prawdą jest to, że nie jest łatwo bez „zaplecza”, w tym finansowego, zaistnieć na rynku show biznesu. Ale też, jeśli uda się z jakąś piosenką przebić, jeśli trafi ona na listy przebojów, to jest to autentyczny sukces i niewątpliwa gwarancja, że taki utwór jest po prostu... bardzo dobry, bo to wyłącznie słuchacze o tym decydują w takim wypadku. A gusta, jak wiadomo – są różne. Jeśli więc piosenka przekona bardzo wielu ludzi, to musi oznaczać, że jej melodia zapada w ucho, a słowa w serce. I właśnie „Dom rodzinny”, w moim przekonaniu, taki charakter ma. Nie jest też całkiem typowy. Zrezygnowaliśmy z syntetycznych brzmień na rzecz żywej muzyki: akordeonu i puzonu. To wciąż jest – oczywiście – disco polo – ale o tematyce nieco odmiennej, trochę głębszej niż tradycyjne damsko-męskie figo-fago.

 

Gdzie i kiedy można będzie tej piosenki posłuchać? Także innych, oczywiście z tobą w roli wykonawcy? Dużo koncertujesz?

 

„Dom rodzinny” i inne, do których nakręcone były teledyski, można znaleźć w serwisie youtube. Wystarczy wpisać „Bartosz Abramski” i same się znajdą. Są też dość często emitowane m.in. na takich kanałach jak Polo TV, Disco Polo Music i Power TV. Raz się nawet pojawiłem w Polsacie, podczas epizodu z programem „Must be the Music” z piosenką „Zapłoną serca dwa”. Że nie wspomnę o udziale, w 2010 roku, w programie „Rozmowy w toku”, gdy Ewa Drzyzga rozmawiała z młodymi wykonawcami disco polo. Pamiętam, że zaśpiewałem wtedy „Perłowe oczy”.

 

Ale nie wspominasz o koncertach na żywo. Jak to wygląda? Czy estrada będzie twoim źródłem utrzymania czy już jest?

 

Już jest. Może nie tyle sama estrada, co muzyka. Część moich dochodów to tantiemy z koncertów, a część – to wynagrodzenie za pracę, bo jestem też instruktorem muzyki. Nie wykluczam też tego, że zgodnie z dyplomową profesją, prędzej czy później podejmę pracę jako nauczyciel. W każdym razie, niezależnie od zawodowych niuansów, moje życie związałem z muzyką już jako ledwie zaczynające chodzić i mówić chłopię i tak już raczej zostanie do... emerytury.

 

A jak się nie uda? Jeśli nawet pogwiazdorzysz, ale z sezon czy dwa?

 

Nie wiem. Może pracę zmienię, ale miłości nie. I tak będę pisał te swoje piosenki, i śpiewał dzieciom, później wnukom... A pierwszy krok w tym kierunku już zrobiłem, bo się pod koniec sierpnia ożeniłem. Żona Ewelina z muzyką powiązana nie jest. Jest bardziej ode mnie racjonalna i pragmatyczna, bo – jak to mówią - „ktoś w rodzinie musi być trzeźwy”. Dzięki temu ja... Ja mogę wciąż marzyć o swojej muzycznej drodze. A marzenia są po to, by starać się je spełniać.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Kiedyś jeden z radnych mi powiedział "radny to nie praca - to funkcja". Swoją drogą 2 tys miesięcznie to dla niektórych etat (8h dziennie) i to czasami naprawdę ciężkiej pracy a do dwóch tysięcy nie dobijają. Kto to jest radny? Dla mnie radny to jest ktoś kto chce rozwoju miasta. Ktoś kto kocha (może zbyt mocno), lubi to miasto, że gotów jest oddać dla niego kawałek swego życia. Potrzebni tam są (w Radzie) ludzie, dla których pieniądz nie jest wszystkim... Osobiście byłbym za tym aby zlikwidować pensje radnych - to pozwoli odsiać ziarno od plew i pokaże ludzi, którzy robią to od serca a nie dla pieniędzy. Koszty, nie ma problemu - faktura imienna lub na Radę Miasta, albo przedstawienie biletu (identycznie jak przy rozliczeniu diety). Wyjazdy ? Załatwiane standardową dietą państwową (30 zł dziennie). Czy są jeszcze jakieś inne argumenty ? Jeśli tak to poproszę chętnie je odeprę. Oczywiście tak nigdy się nie stanie bo nikt nie odda tego co przychodzi niedużym kosztem.
  Autor: WM
  2018-03-21 23:23:28
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Do obywatela. Dyżury? Taki przypada raz na 21 TYGODNI czyli w roku przeciętny radny ma takie dwa, a pechowy - -trzy. Sesja? Raz na dwa miesiące 1-2 godziny, a niekiedy 15 minut. Komisja? Raz w miesiącu też 1-2 godziny. Ile więc godzin "pracuje" radny? Nawet taki fanatycznie aktywny (których notoryczny brak) z pewnością nie poświęca tej społecznej służbie 8 godzin dziennie. I dieta jest za mała? Większa dawałaby lepsze gwarancje, że radni będą bardziej sprawni? Czyli za 1680 zł nie opłaca im się być sprawnymi? No... takie oczekiwania mógł chyba tylko wymyślić radny... sprawny inaczej, więc może obywatel by się ujawnił. Wtedy można byłoby ocenić czy i jak bardzo jest sprawny i dlaczego obecna dieta nie pozwala mu solidniej "pracować".
  Autor: pirania
  2018-03-21 16:46:23
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Nie podoba mi się ton artykułu sugerujący, że radni biorą wielkie pieniądze za nic. Praca radnego wymaga poświęcenia dużej ilości czasu (dyżury radnego, udział w sesjach rady, załatwianie spraw w urzędach, itp.) i wiąże się z ponoszeniem kosztów (choćby na przejazdy). Nikt nie ma prawa oczekiwać, że radny będzie robił to społecznie, za przysłowiowe "dziękuję". Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie a za poniesione koszty ich zwrot. Temu właśnie służą diety. Pamiętajmy, że sprawny radny przyniesie społeczności lokalnej wiele więcej zysków niż wypłacone mu diety. Sprawy miałyby się nieco inaczej, gdyby diety były znacznie wyższe, ale te szczycieńskie są moim zdaniem raczej niskie niż wysokie.
  Autor: Obywatel
  2018-03-21 16:29:40
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Też to widziałam myślałam że mi się przewidzialo ale teraz już wiem że nie...mnie osobiście to przeraża
  Autor: Ania D...
  2018-03-20 20:32:44
 • Kiedy i czy ruszą narty wodne w Szczytnie?
  A kiedy postanie ścieżka rowerowa na nasypie kolejowym w stronę Biskupca?
  Autor: wolf
  2018-03-20 14:04:08
 • Obrobił mieszkanie z fajek, bo myślał że wujek się zgodzi
  Ja to myślałem że w tej gminie to nikt nie zna numeru na psy
  Autor: Jo tam
  2018-03-19 15:37:52
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  Kopalnie zlikwidowali
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 09:22:41
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  stary dziad ktoremu juz blisko do zejscia z tego swiata powinien sie zajmowac prawnukami bo w tym wieku to ma prawnokow niedozyje nawet do doroslego wieku swojego syna piotrusia to jest chore!
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 08:36:45
 • Sołtys Piotr czarował kobiety z Targowa (zdjęcia)
  Dziękuję za pomoc w organizacji takiego dnia kobiet do kolegi radnego Pawła Wyszyńskiego. I wszystkim sponsorom: Ośrodkowi Targowski Dwór za udostępnienie przepięknej sali i za poczęstunek, i za wsparcie finansowe, Bank Spółdzielczy w Dzwierzutach, Pani Wójt Gminy Dzwierzuty, OSP Targowo, Andrzej i Agata Grzebska, Czesław Gołębiowski, Paweł i Małgorzata Sztymelska, Paweł Szydlik, Roksana Mucka , Klaudia Mucka i przedstawicielce AVON za zabiegi komety znęcanie i nagrody.
  Autor: Soltys
  2018-03-16 18:55:57
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05