Sobota, 20 Kwiecień
Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha -

Reklama


Reklama

Rozebrano „historię” przy ul. Polskiej (zdjęcia)


We wtorek, 20 marca, pomnik przy ulicy Polskiej w Szczytnie - „40-lecia PRL” przestał istnieć. Został rozebrany. Właścicielowi terenu nakazała to znowelizowana ustawa dekomunizacyjna.


  • Data:

Właścicielem terenu, na którym stał pomnik jest Starostwo Powiatowe w Szczytnie. Zgodnie z ustawą starostwo miało czas na usunięcie monumentu do końca marca. Usunięciem pomnika zajęła się lokalna firma, kosztowało to kilka tysięcy złotych. Teren przy Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie, przy którym znajdował się pomnik, został uporządkowany.


Płyty główne pomnika jednak zostały. Zniknęły jedynie te elementy, które miały związek z „niechlubną” historią. Upamiętnionych było tam kilka historycznych wydarzeń, których znaczenie obecnie uległo zmianie, na przykład gloryfikacja „wyzwoleńczej” Armii Radzieckiej, czy władzy ludowej. Ale na płytach pomnika są też upamiętnione ważne dla polskiego Szczytna wydarzenia, takie jak początek polskiego osadnictwa na Bartnej Stronie, Grunwald – 1410, włączenie Prus Książęcych do Polski czy Mazurski Związek Ludowy.

 


Reklama

Przypomnijmy, że pomnik „40-lecia PRL” powstał w 1984 r. Pomysłodawcą i zleceniodawcą jego budowy były ówczesne wiodące struktury partyjne z lokalną pierwszą sekretarz. Zaprojektował go i w większości wykonał Eugeniusz Ozga, plastyk, wtedy także dyrektor Miejskiego Domu Kultury. Ciężkie prace budowlane czynem społecznym wykonały szczycieńskie przedsiębiorstwa, poświęcając nań „własne” przydziałowe materiały budowlane, które były wówczas rarytasem nie do zdobycia dla szarych ludzi.

Reklama



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Reklama

Reklama

Reklama


Komentarze

Reklama