Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Rośnie nowe szpitalne skrzydło (zdjęcia)


Chorzy, umierający, leżą na korytarzach – tak wygląda codzienność na oddziale wewnętrznym szpitala w Szczytnie. Szpital jest po prostu przepełniony. Pod koniec tego roku ma to się zmienić. Oddane ma być bowiem nowe skrzydło palcówki. W piątek, 1 lutego, stan prac zweryfikowali radni powiatowi.Radni zapoznali się ze stanem prac budowlanych nowego skrzyła szczycieńskiego szpitala. W piątek, 1 lutego, po pacu budowy oprowadzał ich między innymi starosta szczycieński Jarosław Matłach.

 

- W tej chwili najbardziej przepełniony jest oddział wewnętrzny – mówi starosta. - Powstające nowe skrzydło rozkurczy szpital, a co za tym idzie poprawią się warunki i komfort chorych, ale też lekarzy i całego personelu.

 

 

 

Smutna rzeczywistość

 

Budowa nowej bryły szczycieńskiego szpitala rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Jest to prawdopodobnie jedna z największych, po 1989 roku inwestycji w naszym powiecie, realizowanych przez samorząd. Ale też bardzo wyczekiwana.

 

- To, z czym mamy w tej chwili do czynienia, to się w głowie nie mieści, aż trudno opisywać – mówi Beata Kostrzewa, dyrektor szpitala w Szczytnie. - Bo jak ma się czuć człowiek chory, ciężko chory czy umierający leżąc na korytarzu, gdzie ludzie przechodzą, stukają w łóżko, czasem przesuwają. To urąga godności. Ta budowa to przede wszystkim poprawa warunków leczenia.

 

 

 

Szpital gotowy w połowie

 

Nowa część szpitala ma powstać do 17 lutego 2020 roku. Jest jednak szansa, że budowa zakończy się wcześniej. - W tej chwili zaawansowanie prac budowlanych jest na poziomie pięćdziesięciu procent – mówi Michał Królak z firmy KIM, która wygrała przetarg na budowę i wyposażenie nowego skrzydła szpitala. - A przypomnę, że budujemy dopiero nieco ponad pół roku. Wiec zakończenie prac w sierpniu, czy wrześniu jest naprawdę realne. Budując szpital w Szczytnie korzystamy z nowoczesnych, modułowych technik budowlanych. Stąd to tempo.

 

 

 

Powstanie małe hospicjum

 

Według planu w nowej części będą się znajdować: oddział dziecięcy na 20 łóżek, oddział wewnętrzny na 50 łóżek, apteka szpitalna, laboratorium analityczne oraz zespół pracowni endoskopowych. - To uwolni część pomieszczeń w starym budynku, w którym chcemy między innymi stworzyć oddział dla pacjentów długoterminowych tak zwany zakład opieki długoterminowej – mówi Beata Kostrzewa. - Niektórzy nazywają to małym hospicjum, ale jest to nazwa na wyrost.


 

 

 

Nowoczesność skusi lekarzy?

 

O rozbudowę szpitala zabiegano od wielu lat. Jest to inwestycja niezbędna, która przysłuży się każdemu mieszkańcowi i turyście w naszym powiecie. Dotychczasowy budynek szpitala jest przepełniony. Pacjenci często muszą leżeć na dostawianych łóżkach i na korytarzach.

 

- W naszym powiecie jest ogromne zapotrzebowanie na oddziały paliatywne – mówi Jarosław Czaplicki, radny powiatowy, który kiedyś pracował w szczycieńskim szpitalu. - Ta rozbudowa ma umożliwić utworzenie takiego oddziału. Mam nadzieję, że nowoczesne skrzydło przyciągnie też do pracy nowych lekarzy, specjalistów, których brakuje, niestety, na rynku pracy.

 

 

 

Miasto dołoży...

 

I budowa, i zaopatrzenie w niezbędny sprzęt były przedmiotem jednego przetargu. Dzięki temu po zakończeniu inwestycji obiekt będzie w pełni gotowy do pracy i przyjmowania pacjentów. Pieniądze na rozbudowę szczycieńskiego szpitala wyłożyło starostwo powiatowe w Szczytnie.

 

- Inwestycja kosztuje 19 milionów złotych – mówi starosta Matłach.

 

Ale, jak się okazuje, nowy burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski nie wyklucza dofinansowania placówki. - Po zakończeniu prac budowlanych myślę, że miasto będzie chciało wesprzeć szpital kwotowo bądź sprzętowo – mówi. - Zwrócę się z taką propozycją do miejskich radnych. Samorządy powinny ze sobą współpracować, zwłaszcza przy takich inwestycjach, które dotyczą każdego z nas, bez względu na miejsce zamieszkania. Dobry szpital to nasze bezpieczeństwo.Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56