Czwartek, 18 Styczeń, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Rondo zakręciło wjazdami

Budowa ronda w Rozogach zlikwidowała i to dosłownie jeden z wjazdów na posesję Romana Drężka. Drugi został zwężony. Problem w tym, że pan Roman od lat prowadzi firmę transportową. Potężne tiry mają potężny problem. Ale takich perełek w Rozogach jest więcej.Budowa ronda w Rozogach to inwestycja Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zdaniem mieszkańców Rozóg instytucja nie liczy się z ich zdaniem i robi co chce. Zamyka wjazdy na drogi i posesje, przesuwa je.

- Problem w tym, że nikt z nami tego nie konsultuje – mówi Roman Drężek z Rozóg. - Dochodzi do przedziwnych sytuacji.

Pan Roman od 1989 roku w Rozogach prowadzi firmę transportową. Jego dom i siedziba działalności znajdują się przy ulicy Mazurskiej.

 

Likwidują bezpieczeństwo?

- W 2005 roku dokupiliśmy działkę z wjazdem, aby polepszyć funkcjonowanie. Dzięki temu nie trzeba było manewrować potężnym składami na podwórku, tylko wjeżdżało się jedną stroną, a drugą wyjeżdżało. Było bezpieczniej – mówi Drężek. - Wjazdy istniały od lat, były zaznaczone na mapach i nikomu nie przeszkadzały. A teraz okazuje się, że jeden z nich jest nielegalny? To jakaś bzdura – denerwuje się pan Roman.

Rodzina Drężków z budowy ronda i dróg dojazdowych początkowo się cieszyła. - Miało to usprawnić ruch, polepszyć bezpieczeństwo, ale z tego, co widać, to raczej będzie jeszcze gorzej – mówi Seweryn Drężek, syn pana Romana. - Komuś przy tej inwestycji zabrakło wyobraźni albo projektant w ogóle się tu nie pojawił, nie zapoznał się z realiami i bazował na jakichś starych mapach.

 

Uszkodzili samochód

Mieszkańcy Rozóg pokazują latarnie, które były stawiane na wjazdach albo tuż obok, wysokie krawężniki, zwężone wjazdy na posesje. - Takie „cuda” można mnożyć – mówi pan Seweryn i pokazuje usytuowanie jednej z lamp oświetleniowych, która stoi tuż przy skraju ich wjazdu. - Jak bezpiecznie wjechać tu tirem, czy duży sprzętem rolniczym? Nie ma szans. Kilka dni temu sami tego doświadczyliśmy. W naszej ciężarowce zniszczona została opona, która jest warta ponad 1200 zł. Wjazd jest za wąski. Latarnia stoi za blisko.

Podobna sytuacja spotkała Mateusza Krajzę.

- Brakuje słów na to, co tu się dzieje – mówi pan Mateusz. - Byliśmy u wójta, ale on bezradnie rozkłada ręce.

 

Budowa trafi do sądu?

Roman Drężek w sprawie swojego wjazdu interweniował w GDDKiA w Olsztynie. - Byłem tam chyba z dziesięć razy – mówi. - Złożyłem jedno pismo, kazali je wycofać, napisać inne. Zrobiłem tak, ale odpowiedzi nie mam do tej pory. Mam wrażenie, że zwodzi się nas po to, aby roboty się skończyły i wówczas nic nie będzie można już zrobić. Takiej fuszerki już dawno nie widziałem. Przecież jak robi się tak potężną inwestycję, to powinno myśleć się o wszystkim. Miało być lepiej, a wygląda, że będzie zdecydowanie gorzej. Na pewno tej sprawy tak nie zostawię, jak będzie trzeba to o swoje będę walczył w sądzie.

 

Generalna Dyrekcja tłumaczy

O komentarz do sprawy pana Drężka poprosiliśmy Karola Głębockiego, głównego specjalistę ds. komunikacji społecznej GDDKiA w Olsztynie. Taką odpowiedź otrzymaliśmy mailem:

„Jeden ze zjazdów na posesję p. Drężka został zlikwidowany, ponieważ był nielegalny. Został wykonany bez zgody zarządcy drogi (art. 29 ust 1 ustawy o drogach publicznych) oraz nie był ujęty w ewidencji prowadzonej przez zarządcę. Pan Drężek został o tym fakcie poinformowany i w związku z tym wystąpił z wnioskiem o zezwolenie na lokalizację tego zjazdu. Została wydana decyzja odmowna, ponieważ nieruchomość p. Drężka ma już zapewniony inny zjazd. Naczelną zasadą, jaką kieruje się zarządca drogi w wydawaniu tego typu decyzji, jest zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Funkcjonowanie dwóch zjazdów obok siebie (w tym przypadku jest to ok. 40 m) zmniejsza płynność ruchu i wpływa negatywnie na bezpieczeństwo ruchu.

Drugi zjazd na działkę p. Drężka widnieje w ewidencji drogowej jako zjazd indywidualny, czyli do obsługi obiektu użytkowanego indywidualnie, gdzie nie jest prowadzona działalność gospodarcza lub inna działalność o charakterze publicznym. W związku z tym w dokumentacji technicznej zjazd ten został zaprojektowany o szerokości 3,5 m. Po sygnałach od p. Drężka, że zjazd jest za wąski, wykonana została analiza przejezdności, w wyniku której podjęto decyzję o poszerzeniu zjazdu, co zostało wykonane.”Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2018-01-04 14:14:50

Rondo na Leyka, Wileńskiej... coraz bliżej

 • Czwartek, 2017-09-21 12:24:37

Przy torach będzie jednak rondo

 • Czwartek, 2017-09-07 09:59:56

Przy torach będzie jednak rondoKomentarze do artykułu

Brudek

Typowo polska fuszerka i typowo polska biurokracja. A jakby to były oddzielne nieruchomości, tak jak to było przed wykupieniem dodatkowej działki to wtedy oddzielne wjazdy byłyby bezpieczne? Jeszcze odnośnie funkcjonowania samej strony - po co daliście czcionkę a'la pismo ręczne skoro ona nie obsługuje polskich liter?

Napisz

Komentarze

 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
  Autor: Krzysztof Chodkowski
  2018-01-07 20:08:04
 • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
  Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
  Autor: Obserwator
  2018-01-07 13:14:58