Piątek, 26 Kwiecień
Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda -

Reklama


Reklama

Rewolucja energetyczna


Dobiega końca potężna gminna inwestycja ciepłownicza. Rzecz dotyczy nie tylko modernizacji istniejących kotłowni w Świętajnie i Spychowie, ale radykalnej zmiany systemu ogrzewania. - Dlaczego mamy dawać zarabiać górnikom, jak możemy naszym mieszkańcom – rolnikom? - tajemniczo uzasadnia rozmach inwestycyjny ...


  • Data:

Dobiega końca potężna gminna inwestycja ciepłownicza. Rzecz dotyczy nie tylko modernizacji istniejących kotłowni w Świętajnie i Spychowie, ale radykalnej zmiany systemu ogrzewania. - Dlaczego mamy dawać zarabiać górnikom, jak możemy naszym mieszkańcom – rolnikom? - tajemniczo uzasadnia rozmach inwestycyjny wójt Janusz Pabich.

Tajemnica tkwi w nośniku energii. W obu kotłowniach stare urządzania opalane węglem zostały zlikwidowane, a w ich miejsce wstawiono piece, w których energię wytwarzać będą zrąbki drewna. - To materiał, którego w naszym terenie nie brakuje – podkreśla wójt Pabich.


Reklama

Jeszcze w tym roku, a najprawdopodobniej w przyszłym drewniany opał będzie przez gminę kupowany. - Docelowo chcę jednak przekonać rolników z naszej gminy, a może i ościennych, by zaczęli uprawiać wierzbę energetyczną – mówi Pabich. - Mieliby zapewniony zbyt, a co za tym idzie także dochód, a nasze kotłownie uniezależniłyby się od zewnętrznych dostawców. Wszystkie pieniądze pozostawałyby w gminie.

Inwestycja ciepłownicza kosztowała aż 9 milionów złotych. Z własnego budżetu gmina nie podołałaby takiemu wydatkowi. Zadanie zostało jednak dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego, a kwota dotacji wyniosła 6 milionów złotych.

Reklama

Halina Bielawska

Fot. Paweł Salamucha



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama