Czwartek, 21 Marzec, Imieniny: Joachima, Kiry, Maurycego -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Rehabilitacja w szponach korupcji?


Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Szczytnie. Korupcyjne zarzuty usłyszała szefowa stowarzyszenia Promyk, które jest organem prowadzącym placówki. Co stanie się z pracownikami i pacjentami centrum – to teraz najważniejsze pytanie?Zarzuty korupcyjne w olsztyńskiej prokuraturze usłyszały dwie osoby: urzędniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzialna m.in. za kontraktowanie świadczeń medycznych oraz właścicielka jednej z przychodni zdrowia (NZOZ) z województwa warmińsko-mazurskiego – mówi Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego CBA. - Kobieta jest jednocześnie prezesem zarządu jednego ze stowarzyszeń świadczących usługi medyczne.

 

 

Poważne oskarżenia

 

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zabezpieczyli w mieszkaniach osób i siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, a także kilku innych lokalizacjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dokumentację dotyczącą podpisanych umów na świadczenie usług medycznych i elektroniczne nośniki informacji.

 

- Ustalenia CBA wskazują, że w zamian za preferencyjne traktowanie w konkursach na świadczenie usług medycznych organizowanych przez NFZ, szefowa przychodni zdrowia wręczała korzyści majątkowe i osobiste – dodaje Kaczorek. - Dzięki temu mogła tylko w latach 2017-2018 podpisać z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ kontrakty na świadczenie usług medycznych na ponad 5 milionów złotych.

 

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach i poręczenia majątkowego.

 

 

Co z pacjentami i pracownikami?

 

Pracownicy Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego w Szczytnie i pacjenci są zdezorientowani. Pierwsi boją się o swoją pracę, a drudzy martwią o swoją rehabilitację. W Centrum pracuje około 40 wysoko wykwalifikowanych osób – lekarze, fizjoterapeuci, niektórzy mają nawet tytuły doktorskie. Łącznie rocznie z usług Centrum korzysta grubo ponad 4 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku wykonano ponad 145 tys. zabiegów o łącznej wartości 1 miliona 543 tys. zł.


 

 

Centrum działa bez zakłóceń

 

Zarząd stowarzyszenia Promyk nie chce na razie komentować sprawy.

 

- Prowadzone jest śledztwo i niepotrzebne są zbędne komentarze – mówi „Tygodnikowi” jeden z członków zarządu. - Pragnę tylko uspokoić pracowników i pacjentów, Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne funkcjonuje normalnie. Realizowane są wszystkie zakontraktowane zabiegi.

 

Członek zarządu dodaje, że zarówno pracownicy, jak i członkowie stowarzyszenia zorientowani są, że obydwie panie łączy kilkudziesięcioletnia przyjaźń. + Ale ich relacja absolutnie pozostawała bez wpływu na zdobywane kontrakty - zapewnia. - Mamy świetną kadrę, wysokiej jakość sprzęt, dawaliśmy w przetargach niższe ceny niż konkurencyjne podmioty, to zdobycie kontraktu wydaje się rzeczą oczywistą. Natomiast konkurencja bądź organy ścigania zawsze dopatrywać się będą jakiegoś związku pomiędzy przyjaźnią, a udzieleniem kontraktu. Liczymy, że prowadzone śledztwo wykaże, czy tak było faktycznie. I skończy się to całe obrzucanie błotem.

 

 

Oświadczenie NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie też nie chce komentować sprawy. Wydał tylko pisemne oświadczenie: „Warmińsko-Mazurski OW NFZ w Olsztynie ściśle współpracuje z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Z uwagi na toczące się postępowanie, nie możemy komentować sprawy i udzielać informacji. Oddział na bieżąco przekazuje organom ścigania wszelkie niezbędne dokumenty i pozostaje do dyspozycji służb.”Komentarze do artykułu

Śmieszek

Sens tej przyjaźni to na naszą szkodę, czy może na naszą korzyść - oto jest pytanie!

Emilia

Nie wiem kto pisze i redaguje takie artykuły ale niech Jeszce raz sprawdzi i skupi się przede wszystkim na odmianie cyt: Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnym... A może powinno być Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnego? Czyż nie?

kizia

w końcu się dopatrzyli sensu tej przyjaźni

Iga

Proszę zaczekajcie z wyrokiem

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2017-09-21 11:03:45

Szymany w szponach motocyklistów (zdjęcia)


Komentarze

 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  A jak dziecko umiera lub zostaje kaleka po szczepionce to dlaczego tak o tym nie trabicie?! A moze w tym wypadku zawinili lekarze?moze to byla koincydencja?
  Autor: Koleżanka
  2019-03-21 09:42:19
 • Hilton w Wałpuszu, a w Lipowej Górze hotel z basenem?
  Hotel to będzie ale na bilbordach
  Autor: Zozola
  2019-03-20 19:35:57
 • Marszałek wierzy w cierpliwość inwestorów
  Kolejna baśń z serii baśni 1001 nocy. Już wybudowano obwodnicę Szczytna, już rozbudowano drogę DK53 do przekroju 2+1. Teraz województwo wybuduje strefę inwestycyjną. Śmiech na sali.
  Autor: Mazur
  2019-03-20 10:38:23
 • Łachmański rozstał się z Trusewicz
  Dziekuję Pani Trusewicz, za profesjonalizm, przynazją obsługę i dobrą robotę dla Pasymia i całej gminy.
  Autor: Łukasz Z Tylkowa
  2019-03-19 21:08:43
 • Dzielnicowy Osowiecki odnalazł zaginionego 14-latka
  A ciebie Tusk za komentarz roku :) Za zasługi dla Ciemno Grodu :) Panie Milicjo
  Autor: Obserwator
  2019-03-19 17:49:11
 • Pijana 31-latka z gminy Wielbark w rękach policji
  A mówi się, że w Wielbarku sami złodzieje. Jak widać złodziejki nieźle sobie radzą. ????
  Autor: Bąbelek
  2019-03-19 17:20:54
 • Przewodniczący Tomasz Łachacz z gwiazdkami i szpilami
  Populizm, I stronniczosc. Ostatnie 8 lat z Górską chodził krok w krok w koalicji a tuż przed wyborami przysłowiową ,, nogę jej podstawił\".... Innopolis na ulotkach wyborczych chwalił i wielbił a teraz przeciw projektowi. Zmarnowane pieniądze z budzetu miasta w kwocie ok 300.000 zł jak i setki roboczogodzin pracowników urzędu zaangażowanych w projekt Innopolis. Gdzie tu rozsądek i ....?
  Autor: Lucjan
  2019-03-18 23:30:11
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  No to teraz widać jak kompromituje się służba zdrowia. Żeby pozwolić dziecku umrzeć na tak łatwo wyleczalną chorobę, to trzeba być totalnym ignorantem a nie lekarzem. PRAWDZIWY LEKARZ nie dopuściłby do takiej tragedii z powodu takiej błahostki. Po 2: jeżeli dziecko było szczepione na ospę to już tym bardziej przegięcie!!! Założenie i reklamy koncernów farmaceutycznych ich jakże \"cudownych\" szczepionek poległo na polu chwały. W ch***j z taką szczepionką, skoro dziecko nie żyje. Miało przejść lżej chorobę a NIE ŻYJE. Więc niech sobie koncerny wypiją zawartość tego gówna co produkują. Bardzo współczuję rodzicom, że przez chory system muszą tak cierpieć.
  Autor: Konowały i big pharma do piachu!!!!!
  2019-03-18 23:13:04