Piątek, 18 Styczeń, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Rehabilitacja w szponach korupcji?


Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Szczytnie. Korupcyjne zarzuty usłyszała szefowa stowarzyszenia Promyk, które jest organem prowadzącym placówki. Co stanie się z pracownikami i pacjentami centrum – to teraz najważniejsze pytanie?Zarzuty korupcyjne w olsztyńskiej prokuraturze usłyszały dwie osoby: urzędniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzialna m.in. za kontraktowanie świadczeń medycznych oraz właścicielka jednej z przychodni zdrowia (NZOZ) z województwa warmińsko-mazurskiego – mówi Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego CBA. - Kobieta jest jednocześnie prezesem zarządu jednego ze stowarzyszeń świadczących usługi medyczne.

 

 

Poważne oskarżenia

 

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zabezpieczyli w mieszkaniach osób i siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, a także kilku innych lokalizacjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dokumentację dotyczącą podpisanych umów na świadczenie usług medycznych i elektroniczne nośniki informacji.

 

- Ustalenia CBA wskazują, że w zamian za preferencyjne traktowanie w konkursach na świadczenie usług medycznych organizowanych przez NFZ, szefowa przychodni zdrowia wręczała korzyści majątkowe i osobiste – dodaje Kaczorek. - Dzięki temu mogła tylko w latach 2017-2018 podpisać z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ kontrakty na świadczenie usług medycznych na ponad 5 milionów złotych.

 

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach i poręczenia majątkowego.

 

 

Co z pacjentami i pracownikami?

 

Pracownicy Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego w Szczytnie i pacjenci są zdezorientowani. Pierwsi boją się o swoją pracę, a drudzy martwią o swoją rehabilitację. W Centrum pracuje około 40 wysoko wykwalifikowanych osób – lekarze, fizjoterapeuci, niektórzy mają nawet tytuły doktorskie. Łącznie rocznie z usług Centrum korzysta grubo ponad 4 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku wykonano ponad 145 tys. zabiegów o łącznej wartości 1 miliona 543 tys. zł.


 

 

Centrum działa bez zakłóceń

 

Zarząd stowarzyszenia Promyk nie chce na razie komentować sprawy.

 

- Prowadzone jest śledztwo i niepotrzebne są zbędne komentarze – mówi „Tygodnikowi” jeden z członków zarządu. - Pragnę tylko uspokoić pracowników i pacjentów, Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne funkcjonuje normalnie. Realizowane są wszystkie zakontraktowane zabiegi.

 

Członek zarządu dodaje, że zarówno pracownicy, jak i członkowie stowarzyszenia zorientowani są, że obydwie panie łączy kilkudziesięcioletnia przyjaźń. + Ale ich relacja absolutnie pozostawała bez wpływu na zdobywane kontrakty - zapewnia. - Mamy świetną kadrę, wysokiej jakość sprzęt, dawaliśmy w przetargach niższe ceny niż konkurencyjne podmioty, to zdobycie kontraktu wydaje się rzeczą oczywistą. Natomiast konkurencja bądź organy ścigania zawsze dopatrywać się będą jakiegoś związku pomiędzy przyjaźnią, a udzieleniem kontraktu. Liczymy, że prowadzone śledztwo wykaże, czy tak było faktycznie. I skończy się to całe obrzucanie błotem.

 

 

Oświadczenie NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie też nie chce komentować sprawy. Wydał tylko pisemne oświadczenie: „Warmińsko-Mazurski OW NFZ w Olsztynie ściśle współpracuje z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Z uwagi na toczące się postępowanie, nie możemy komentować sprawy i udzielać informacji. Oddział na bieżąco przekazuje organom ścigania wszelkie niezbędne dokumenty i pozostaje do dyspozycji służb.”Komentarze do artykułu

Śmieszek

Sens tej przyjaźni to na naszą szkodę, czy może na naszą korzyść - oto jest pytanie!

Emilia

Nie wiem kto pisze i redaguje takie artykuły ale niech Jeszce raz sprawdzi i skupi się przede wszystkim na odmianie cyt: Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnym... A może powinno być Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnego? Czyż nie?

kizia

w końcu się dopatrzyli sensu tej przyjaźni

Iga

Proszę zaczekajcie z wyrokiem

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2017-09-21 11:03:45

Szymany w szponach motocyklistów (zdjęcia)


Komentarze

 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
  Autor: kolega
  2019-01-15 14:44:58