Czwartek, 15 Listopad, Imieniny: Amielii, Idalii, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Rehabilitacja w szponach korupcji?


Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjnego w Szczytnie. Korupcyjne zarzuty usłyszała szefowa stowarzyszenia Promyk, które jest organem prowadzącym placówki. Co stanie się z pracownikami i pacjentami centrum – to teraz najważniejsze pytanie?Zarzuty korupcyjne w olsztyńskiej prokuraturze usłyszały dwie osoby: urzędniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odpowiedzialna m.in. za kontraktowanie świadczeń medycznych oraz właścicielka jednej z przychodni zdrowia (NZOZ) z województwa warmińsko-mazurskiego – mówi Piotr Kaczorek z Centralnego Biura Antykorupcyjnego CBA. - Kobieta jest jednocześnie prezesem zarządu jednego ze stowarzyszeń świadczących usługi medyczne.

 

 

Poważne oskarżenia

 

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zabezpieczyli w mieszkaniach osób i siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ, a także kilku innych lokalizacjach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego dokumentację dotyczącą podpisanych umów na świadczenie usług medycznych i elektroniczne nośniki informacji.

 

- Ustalenia CBA wskazują, że w zamian za preferencyjne traktowanie w konkursach na świadczenie usług medycznych organizowanych przez NFZ, szefowa przychodni zdrowia wręczała korzyści majątkowe i osobiste – dodaje Kaczorek. - Dzięki temu mogła tylko w latach 2017-2018 podpisać z Warmińsko-Mazurskim Oddziałem NFZ kontrakty na świadczenie usług medycznych na ponad 5 milionów złotych.

 

Prokuratura zastosowała wobec podejrzanych wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci zawieszenia w czynnościach i poręczenia majątkowego.

 

 

Co z pacjentami i pracownikami?

 

Pracownicy Centrum Edukacyjno-Rehabilitacyjnego w Szczytnie i pacjenci są zdezorientowani. Pierwsi boją się o swoją pracę, a drudzy martwią o swoją rehabilitację. W Centrum pracuje około 40 wysoko wykwalifikowanych osób – lekarze, fizjoterapeuci, niektórzy mają nawet tytuły doktorskie. Łącznie rocznie z usług Centrum korzysta grubo ponad 4 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku wykonano ponad 145 tys. zabiegów o łącznej wartości 1 miliona 543 tys. zł.


 

 

Centrum działa bez zakłóceń

 

Zarząd stowarzyszenia Promyk nie chce na razie komentować sprawy.

 

- Prowadzone jest śledztwo i niepotrzebne są zbędne komentarze – mówi „Tygodnikowi” jeden z członków zarządu. - Pragnę tylko uspokoić pracowników i pacjentów, Centrum Rehabilitacyjno-Edukacyjne funkcjonuje normalnie. Realizowane są wszystkie zakontraktowane zabiegi.

 

Członek zarządu dodaje, że zarówno pracownicy, jak i członkowie stowarzyszenia zorientowani są, że obydwie panie łączy kilkudziesięcioletnia przyjaźń. + Ale ich relacja absolutnie pozostawała bez wpływu na zdobywane kontrakty - zapewnia. - Mamy świetną kadrę, wysokiej jakość sprzęt, dawaliśmy w przetargach niższe ceny niż konkurencyjne podmioty, to zdobycie kontraktu wydaje się rzeczą oczywistą. Natomiast konkurencja bądź organy ścigania zawsze dopatrywać się będą jakiegoś związku pomiędzy przyjaźnią, a udzieleniem kontraktu. Liczymy, że prowadzone śledztwo wykaże, czy tak było faktycznie. I skończy się to całe obrzucanie błotem.

 

 

Oświadczenie NFZ

 

Narodowy Fundusz Zdrowia w Olsztynie też nie chce komentować sprawy. Wydał tylko pisemne oświadczenie: „Warmińsko-Mazurski OW NFZ w Olsztynie ściśle współpracuje z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Z uwagi na toczące się postępowanie, nie możemy komentować sprawy i udzielać informacji. Oddział na bieżąco przekazuje organom ścigania wszelkie niezbędne dokumenty i pozostaje do dyspozycji służb.”Komentarze do artykułu

Śmieszek

Sens tej przyjaźni to na naszą szkodę, czy może na naszą korzyść - oto jest pytanie!

Emilia

Nie wiem kto pisze i redaguje takie artykuły ale niech Jeszce raz sprawdzi i skupi się przede wszystkim na odmianie cyt: Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnym... A może powinno być Pracownicy Centrum Edukacyjno Rehabilitacyjnego? Czyż nie?

kizia

w końcu się dopatrzyli sensu tej przyjaźni

Iga

Proszę zaczekajcie z wyrokiem

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Czwartek, 2017-09-21 11:03:45

Szymany w szponach motocyklistów (zdjęcia)


Komentarze

 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Jesteśmy świadkami tworzenia się nowego układu towarzysko-adoracyjnego. Czy będzie lepiej? czy Szczytno podniesie się gospodarczo? czy powstanie \"Brama Mazur\"? Wątpliwe.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-15 14:03:02
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Do do Konstantego: Szeroką dyskusję chcesz Pan zacząć. Na temat forsa nowa nie mam planu dyskutować. A już na pewno nie na temat folksdojczów namnażających brednie o MN. Żegnam.
  Autor: Konstanty
  2018-11-15 13:47:09
 • Spokojnie. Damy radę!
  A ja słyszałem zawsze słowa \"...spokojnie jakoś to będzie...\" i tak jakoś zawsze było, coś się udało bardziej, a coś mniej. Loteria, brak profesjonalizmu pomimo prawdopodobnie dobrych chęci to wiele spraw z tego co zaobserwowało wiele osób było niedopiętych pozostawionych czystemu przypadkowi.
  Autor: Wojtek
  2018-11-15 12:35:36
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  No to dopiero teraz odczujemy kogo sobie wybraliśmy. Pożałujecie na kogo głosowaliście.
  Autor: mieszkaniec
  2018-11-15 11:48:44
 • Nie bądź obojętny! Jeden telefon może uratować czyjeś życie
  Często słyszę komentarze : co to dla niej/niego ze oddali bezdomnemu starą kołdrę czy płaszcz, pomagają bo im się wydaje że są lepsi. Nie jest tak. Widzisz w swoim zabiegany życiu człowieka siedzącego na schodach, wiesz że mu będzie w nocy zimno ale masz tyle jeszcze spraw na głowie. Potem za dzień dwa lub trzy słyszysz : ktoś zmarł na działkach lub spłonął w pustostanie... Przez chwilę wspominasz zwinietego człowieka siedzącego na schodach potem zapominasz. Ile w nas człowieka jeszcze zostało w gonitwie sukcesu. Dla mnie sukcesem jest: umieć się zatrzymać zauważyć potrzeby innego człowieka i pomoc na ile umiemy. Nawet wykonać telefon żeby nie musieć się zastanawiać czy zamarzł ten którego mijalismy. Los jest pokretny i maloprzewidywalny. Ty pomagasz dziś może ktoś kiedyś pomoże tobie bądź twoim bliskim.
  Autor: Osa
  2018-11-14 22:58:23
 • Jubileuszowy Fotograf Szczycieński (zdjęcia)
  Foto numer 2 - bezcenne
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 17:40:30
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jakie tam \"sprawne propagowanie\" Konstytucji (mówienie, że ta ustawa jest znakiem KOD-u jest chore) na jednym maszcie w Szczytnie. Powiewające licznie nad Marszem Niepodległości flagi takiej np. faszystowskiej Forza Nuova to jest prawdziwa propaganda - z siłą przekazu na cały świat.
  Autor: do Konstantego
  2018-11-14 16:36:37
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Panie Tadeuszu - aż tak otwarcie?! Panie rzeczniku prasowy Starosty Powiatowego w Szczytnie z okresu śp. Andrzeja Kijewskiego - pamięta Pan te wspaniałe czasy? Ale minęły.
  Autor: Śmieszek
  2018-11-14 15:20:58
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  Z powodu miernych, dotychczasowych osiągnięć jako samorządowiec, pan Mańkowski nie był moim faworytem. Trzeba jednak uszanować wolę wyborców . Zobaczymy, jak \"wizjoner\" wywiąże się ze swoich obietnic.
  Autor: Nela
  2018-11-14 14:59:25
 • Szczytno w wizji Krzysztofa Mańkowskiego
  To właściwy człowiek, doświadczony samorządowiec z pomysłami dla rozwoju miasta i któremu zaufali mieszkańcy. Uważam, że nie zawiedzie oczekiwań i doprowadzi do tego, że Szczytno będzie \" Bramą Mazur\".
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2018-11-14 11:23:02