Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ratowanie jeziora za unijne pieniądze

Ponad 2,2 mln zł otrzyma gmina Jedwabno na budowę wodociągu w miejscowościach wokół jeziora Świętajno. - To pierwsza część inwestycji, obejmująca głównie Brajniki – mówi wójt Sławomir Ambroziak.



Brak wodociągów w miejscowościach okalających jezioro Świętajno powodował, że mieszkańcy pozyskiwali wodę w najróżniejszy sposób. Najczęściej – za pomocą indywidualnie wierconych i eksploatowanych studni. Ten pobór wody był wskazywany jako jeden z powodów, i to znaczących, degradacji jeziora Świętajno. Likwidacja tych studni i „prywatnego” odsączania jeziora powinno znacznie poprawić istniejący stan.
 

- Niewątpliwie poprawi się też jakość wody, która dla tego obszaru będzie pozyskiwana z nowoczesnej hydroforni w Witowie, która stanowi zresztą najkosztowniejszą cześć inwestycji – mówi wójt. - To pierwszy krok do likwidacji paradoksu: braku wodociągów w najbardziej turystycznych miejscowościach. Przyznam, że gdy startowałem do fotelu wójta nawet mi przez myśl nie przeszło, że w tych miejscowościach woda pobierana jest z przydomowych studni. I to było moje największe zdziwienie i... chyba przerażenie, gdy objąwszy funkcję zobaczyłem z czym przyjdzie walczyć.
 

Tylko w obrębie Brajnik nowy wodociąg będzie miał długość 11 kilometrów. Zostanie umieszczony we wszystkich uliczkach, otoczonych najczęściej domami letniskowymi, chociaż nie brakuje tam też większych ośrodków wypoczynkowych. - I tylko te ośrodki, na potrzeby wczasowiczów, ciągnęły latem ogromne ilości wody, co musiało mieć wpływ na jezioro – twierdzi Ambroziak.
 

Wodociąg w Warchałach jest już zaprojektowany, w przygotowaniu jest dokumentacja na wodociąg w Nartach i ich budowa będzie stanowiła kolejne dwa etapy tej samej inwestycji. - O dofinansowanie tych etapów też będziemy się ubiegać. Wnioski zostaną złożone już w marcu.
 

Brak wodociągu to jedna z sześciu przyczyn wysychania jeziora Świętajno (znanego bardziej jako Narty), które są wskazywane. Są to m.in.: złe rozwiązania melioracyjne z lat 80., granica wododziału (Wisły i Pregoły) na polach w okolicy Brajnik, kwestia wykonania sztucznych odpływów jeszcze przez Niemców, nieprawidłowa gospodarka wodna polegająca na niewłaściwym regulowaniu poziomów wody pomiędzy jeziorami Świętajno i Brajnickim oraz to, na co już nikt wpływu nie ma – czyli sama natura, która w ostatnich latach wody z nieba skąpiła.

 

Wodociąg w Brajnikach i hydrofornia w Witowie kosztować będą blisko 3,2 mln zł, z czego 2,2 mln to unijna dotacja w ramach RPO.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia


Komentarze

  • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
    Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
    Autor: Bozena
    2018-05-27 01:58:58
  • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
    Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
    Autor: Bozena
    2018-05-27 01:51:42
  • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
    Armagiedin rudkiwski
    Autor: Walaus
    2018-05-26 21:11:19
  • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
    Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
    Autor:
    2018-05-26 18:44:43
  • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
    Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
    Autor: Krzysztof - emeryt
    2018-05-26 14:45:00
  • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
    Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
    Autor: Przyjaciółka
    2018-05-26 10:50:00
  • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
    Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
    Autor: Ala
    2018-05-26 06:29:54
  • Świętajno – stracona szansa rozwoju? Rozmowa z byłym wójtem Januszem Pabichem
    Poprzedni wójt miał swój czas i się nie sprawdził. Nie wybraliśmy go i już nie wybierzemy. Nie rozumiem skąd u niego takie parcie na urząd. Poza tym jak widzę tych ludzi co są za nim: Krzyśków, Pasławska to wiem, że jest pozamiatane. Klasyk by zaśpiewał "ALE TO JUŻ BYŁO I NIE WRÓCI WIĘCEJ" - na nasze szczęście, na szczęście gminy. Pozdrawiam wszystkich ziomali. Bądźmy przy urnach jesienią.
    Autor: Szwejk ze Świętajna
    2018-05-26 00:49:56
  • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
    Zdecydowanie skupiłbym się na stanie technicznym radiowozu, a nie nad tym ile jechali oraz czy mieli zapięte pasy. W tej firmie wszystko naprawia się po taniości i tylko w ostateczności. Ten kto pracował i jeszcze pracuje w tej firmie wie o co chodzi. Poza tym policjanci traktowani są jak psy na posyłki, jak ktoś chce sobie sprawdzić autokar przed wyjazdem to niech podjedzie do najbliższej komendy, albo do stacji kontroli pojazdów. Jest zbyt dużo absurdów w tej firmie, a przede wszystkim zachowanie przełożonych, którzy przez całe życie byli popychadłami, a jak się dostają do władzy to mają się za nie wiadomo kogo. Tego chłopaka zabił SYSTEM. Świeć Panie nad jego duszą, a drugiemu daj zdrowie.
    Autor: sierż. sztab.
    2018-05-25 22:49:08
  • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
    Rodzina szybko zglaszac sprawe do prokuratury niech zabezpeicza wrak a biegły obnaży cała prawdę o stanie techniczym. Śpij bracie....
    Autor: st sierż -
    2018-05-25 21:50:51