Poniedziałek, 22 Październik, Imieniny: Celiny, Hilarego, Janusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ratowanie jeziora za unijne pieniądze


Ponad 2,2 mln zł otrzyma gmina Jedwabno na budowę wodociągu w miejscowościach wokół jeziora Świętajno. - To pierwsza część inwestycji, obejmująca głównie Brajniki – mówi wójt Sławomir Ambroziak.Brak wodociągów w miejscowościach okalających jezioro Świętajno powodował, że mieszkańcy pozyskiwali wodę w najróżniejszy sposób. Najczęściej – za pomocą indywidualnie wierconych i eksploatowanych studni. Ten pobór wody był wskazywany jako jeden z powodów, i to znaczących, degradacji jeziora Świętajno. Likwidacja tych studni i „prywatnego” odsączania jeziora powinno znacznie poprawić istniejący stan.
 

- Niewątpliwie poprawi się też jakość wody, która dla tego obszaru będzie pozyskiwana z nowoczesnej hydroforni w Witowie, która stanowi zresztą najkosztowniejszą cześć inwestycji – mówi wójt. - To pierwszy krok do likwidacji paradoksu: braku wodociągów w najbardziej turystycznych miejscowościach. Przyznam, że gdy startowałem do fotelu wójta nawet mi przez myśl nie przeszło, że w tych miejscowościach woda pobierana jest z przydomowych studni. I to było moje największe zdziwienie i... chyba przerażenie, gdy objąwszy funkcję zobaczyłem z czym przyjdzie walczyć.
 

Tylko w obrębie Brajnik nowy wodociąg będzie miał długość 11 kilometrów. Zostanie umieszczony we wszystkich uliczkach, otoczonych najczęściej domami letniskowymi, chociaż nie brakuje tam też większych ośrodków wypoczynkowych. - I tylko te ośrodki, na potrzeby wczasowiczów, ciągnęły latem ogromne ilości wody, co musiało mieć wpływ na jezioro – twierdzi Ambroziak.
 


Wodociąg w Warchałach jest już zaprojektowany, w przygotowaniu jest dokumentacja na wodociąg w Nartach i ich budowa będzie stanowiła kolejne dwa etapy tej samej inwestycji. - O dofinansowanie tych etapów też będziemy się ubiegać. Wnioski zostaną złożone już w marcu.
 

Brak wodociągu to jedna z sześciu przyczyn wysychania jeziora Świętajno (znanego bardziej jako Narty), które są wskazywane. Są to m.in.: złe rozwiązania melioracyjne z lat 80., granica wododziału (Wisły i Pregoły) na polach w okolicy Brajnik, kwestia wykonania sztucznych odpływów jeszcze przez Niemców, nieprawidłowa gospodarka wodna polegająca na niewłaściwym regulowaniu poziomów wody pomiędzy jeziorami Świętajno i Brajnickim oraz to, na co już nikt wpływu nie ma – czyli sama natura, która w ostatnich latach wody z nieba skąpiła.

 

Wodociąg w Brajnikach i hydrofornia w Witowie kosztować będą blisko 3,2 mln zł, z czego 2,2 mln to unijna dotacja w ramach RPO.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Kolejna partia nierobow.
  Autor: Stefan
  2018-10-19 17:42:47
 • Łomiak, Malewicz, Szydlik... pojedynek o stołek wójta bez Wierzuka
  Dziwi mnie, iż pani Szydlik z jej poziomem myślenia ma czelność jeszcze ubiegać się o reelekcję na stanowisku wójta. Totalna indolencja umysłowa i takich samych urzędników sobie dobiera. Urzędniczy darwinizm widniejący w dokumentacji Urzędu Gminy będzie prostował jej następca.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2018-10-19 14:14:37
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  "Do Wagi". Ja się nie pytam o sprawy osobiste, chociaż - powtarzam - chętnie bym się dowiedział, co przywiodło Panią do Szczytna. Ja się pytam o wykształcenie, jego profil, czy to grzech? JESTEM WYBORCĄ I WAHAM SIĘ MIĘDZY MOS-em a KINDERLANDEM.
  Autor: Waga
  2018-10-19 12:18:57
 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Przestaną brzdąkać w końcu.
  Autor: fircyk
  2018-10-19 10:53:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Zakład wiele wnosi do lokalnej społeczności, jego powstanie to bez wątpienia duży krok naprzód :)
  Autor: złoto
  2018-10-19 09:08:23
 • Szach, mat, pat w Rozogach
  Z całym szacunkiem dla kolegi Darka to rozumiem że Wójt Gminy Rozogi nie jest mieszkańcem naszego powiatu ? (nie m to jak media) 16II Kudrzycki, Zbigniew POL 0 1800 20II Karabela, Dariusz
  Autor: aleia
  2018-10-18 22:41:39
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Pani Lenard startuje w wyborach, ale nie musi ci wyjawiać osobistych spraw, które nią kierowały, osiedlając się w tym mieście-bez perspektyw. To nie twój pierwszy post o takim charakterze i jeżeli się popiera kierującego MOS, to o czymś, to świadczy.
  Autor: Do Wagi
  2018-10-18 15:59:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Żeby dobrze zarządzać zespołem nie trzeba być doktorem. Kobieta w życiu już coś osiągnęła i widać, że się do tego nadaje. Jak patrzę jacy to wykształceni managerowie się pchają do koryta to ręce opadają. Który z nich wie cokolwiek o prowadzeniu firmy? Który sam utrzymał się na swoim? Wyścig szczurów.
  Autor: Wykształcony.
  2018-10-18 14:58:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  A jakie wykształcenie ma Pani Lenard? Poza tym, że stworzyła przedszkole? Mąż studiował w Gdańsku, a Pani? Mąż dostał pracę w Szczytnie. Jestem ciekaw gdzie. Matka dwojga dzieci, a mąż jakby w tle. Chętnie bym się dowiedział, jakie wiatry i z jakiego powodu przywiały Panią do Szczytna. Bo informacji konkretnych Pani nie podaje.
  Autor: Waga
  2018-10-18 13:58:57
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Szanowna Pani Burmistrz, mieszkam w Szczytnie od czterdziestu lat i jestem cząstką tego organizmu. Jeżdżę po Polsce, obserwuję i porównuję, muszę powiedzieć, że na ogół wyglądamy jako miasto blado. W zmaganiach o miejsca pracy, o inwestycje w tym zakresie słabiutko i brak perspektyw, tzw. InnoPolice również nie przyniosą miejsc pracy, a w każdym razie nic znaczącego. Remontowane ulice, trudno, żeby nic nie naprawiać. Najbardziej dziwię się Państwa lekceważeniu stanu bezpieczeństwa na ul. Ignacego Paderewskiego. Wiem, że była interpelacja jednego z radnych, odpowiedź była tak kuriozalna i nie rzeczowa, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Śmiać się z nieudolności, czy płakać z bo lekceważycie droga władzo uwagi społeczeństwa dotyczące bezpieczeństwa. Ja dzisiaj mam tę przewagę nad Panią, że nie zagłosuję na Panią, bo miasto zaczyna się zwijać, bo w mieście nie ma perspektyw rozwoju. A na koniec ileż to mieszkań komunalnych wybudowała Pani? A czemu nie widać Pani współpracy w temacie mieszkanie plus, czyżby gierki polityczne były ważniejsze, a może deweloperzy i ich drogie mieszkania? Mam nadzieję, że dostanie Pani czerwoną kartkę od mieszkańców, czego szanownej Pani życzę.
  Autor: Krzysztof
  2018-10-18 00:59:13