Czwartek, 17 Styczeń, Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ratowanie jeziora za unijne pieniądze


Ponad 2,2 mln zł otrzyma gmina Jedwabno na budowę wodociągu w miejscowościach wokół jeziora Świętajno. - To pierwsza część inwestycji, obejmująca głównie Brajniki – mówi wójt Sławomir Ambroziak.



Brak wodociągów w miejscowościach okalających jezioro Świętajno powodował, że mieszkańcy pozyskiwali wodę w najróżniejszy sposób. Najczęściej – za pomocą indywidualnie wierconych i eksploatowanych studni. Ten pobór wody był wskazywany jako jeden z powodów, i to znaczących, degradacji jeziora Świętajno. Likwidacja tych studni i „prywatnego” odsączania jeziora powinno znacznie poprawić istniejący stan.
 

- Niewątpliwie poprawi się też jakość wody, która dla tego obszaru będzie pozyskiwana z nowoczesnej hydroforni w Witowie, która stanowi zresztą najkosztowniejszą cześć inwestycji – mówi wójt. - To pierwszy krok do likwidacji paradoksu: braku wodociągów w najbardziej turystycznych miejscowościach. Przyznam, że gdy startowałem do fotelu wójta nawet mi przez myśl nie przeszło, że w tych miejscowościach woda pobierana jest z przydomowych studni. I to było moje największe zdziwienie i... chyba przerażenie, gdy objąwszy funkcję zobaczyłem z czym przyjdzie walczyć.
 

Tylko w obrębie Brajnik nowy wodociąg będzie miał długość 11 kilometrów. Zostanie umieszczony we wszystkich uliczkach, otoczonych najczęściej domami letniskowymi, chociaż nie brakuje tam też większych ośrodków wypoczynkowych. - I tylko te ośrodki, na potrzeby wczasowiczów, ciągnęły latem ogromne ilości wody, co musiało mieć wpływ na jezioro – twierdzi Ambroziak.
 


Wodociąg w Warchałach jest już zaprojektowany, w przygotowaniu jest dokumentacja na wodociąg w Nartach i ich budowa będzie stanowiła kolejne dwa etapy tej samej inwestycji. - O dofinansowanie tych etapów też będziemy się ubiegać. Wnioski zostaną złożone już w marcu.
 

Brak wodociągu to jedna z sześciu przyczyn wysychania jeziora Świętajno (znanego bardziej jako Narty), które są wskazywane. Są to m.in.: złe rozwiązania melioracyjne z lat 80., granica wododziału (Wisły i Pregoły) na polach w okolicy Brajnik, kwestia wykonania sztucznych odpływów jeszcze przez Niemców, nieprawidłowa gospodarka wodna polegająca na niewłaściwym regulowaniu poziomów wody pomiędzy jeziorami Świętajno i Brajnickim oraz to, na co już nikt wpływu nie ma – czyli sama natura, która w ostatnich latach wody z nieba skąpiła.

 

Wodociąg w Brajnikach i hydrofornia w Witowie kosztować będą blisko 3,2 mln zł, z czego 2,2 mln to unijna dotacja w ramach RPO.



Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Niedziela, 2018-12-23 14:31:03

Ratowanie ludzi mają we krwi

  • Poniedziałek, 2018-12-10 10:09:57

Będzie bezpieczniej nad jeziorami

  • Środa, 2018-10-03 14:07:42

Jeszcze są pieniądze na wymianę pieców

  • Środa, 2018-09-12 12:15:37

2,5 promila we krwi policjanta z jeziora


Komentarze

  • Najpierw diety, potem sprawy miasta
    A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
    Autor: dr
    2019-01-16 13:53:58
  • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
    Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
    Autor: Agnieszka
    2019-01-15 18:34:24
  • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
    Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
    Autor: Halina Biziuk
    2019-01-15 15:20:22
  • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
    Panie Zbyszku a może tak złozyć wniosek o środki z programu \"razem bezpieczniej\" Są środki na bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych!!! Trzeba tylko napisać wniosek. Powinien byc Pan zainteresowany. Sprawę reformy edukacji w mieście proszę pozostawić ludziom, którzy sie na tym znają i przekonywać też do tego Pana Burmistrza!
    Autor: kolega
    2019-01-15 14:44:58
  • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
    Pan Rafał jak mnie pamięć nie myli będąc Dyrektorem GOK w Pasymiu zapewniał wszystkich, że uruchomi w tamtej gminie \"Hollywood\"! Na pewno można jego słowa brać na serio :)
    Autor: jan
    2019-01-15 14:41:39
  • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
    Bez urazy - perspektywy Pasymia (tamtejszego GOK) nie dotyczą Szczytna. Pan Kiersikowski jeszcze się nie ogarnął.
    Autor: Śmieszek
    2019-01-14 16:26:44
  • Rozogi i Szczytno z certyfikatem „Szkolnego Ogrodu Dydaktycznego”
    Piekne wypelnienie zielonej sukienki. Moge wiedziec gdzie ta pania poznac?
    Autor: Pedro
    2019-01-14 09:42:19
  • Ambitne plany przewodniczącego Kiersikowskiego
    Dobrze, że propozycje kontrkandydata Pana Mańkowskiego zostały zauważone i będą realizowane :)
    Autor: mieszkaniec
    2019-01-14 08:32:53
  • Pasymski Disneyland – felieton Romana Żokowskiego
    No bez jaj, stary rynek jak i ratusz był obskurny i gburowaty.
    Autor: xyz
    2019-01-13 17:45:26
  • Lodowiska zamiast dróg powiatowych
    Zarządca drogi mówi że nie ma kasy. Ciekawe czy brakuje też na diety radnych powiatowych i wypłaty ,”trzynastki” dla Pana Starosty i jego pracowników...
    Autor: Himer