Czwartek, 22 Marzec, Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ratowanie jeziora za unijne pieniądze

Ponad 2,2 mln zł otrzyma gmina Jedwabno na budowę wodociągu w miejscowościach wokół jeziora Świętajno. - To pierwsza część inwestycji, obejmująca głównie Brajniki – mówi wójt Sławomir Ambroziak.Brak wodociągów w miejscowościach okalających jezioro Świętajno powodował, że mieszkańcy pozyskiwali wodę w najróżniejszy sposób. Najczęściej – za pomocą indywidualnie wierconych i eksploatowanych studni. Ten pobór wody był wskazywany jako jeden z powodów, i to znaczących, degradacji jeziora Świętajno. Likwidacja tych studni i „prywatnego” odsączania jeziora powinno znacznie poprawić istniejący stan.
 

- Niewątpliwie poprawi się też jakość wody, która dla tego obszaru będzie pozyskiwana z nowoczesnej hydroforni w Witowie, która stanowi zresztą najkosztowniejszą cześć inwestycji – mówi wójt. - To pierwszy krok do likwidacji paradoksu: braku wodociągów w najbardziej turystycznych miejscowościach. Przyznam, że gdy startowałem do fotelu wójta nawet mi przez myśl nie przeszło, że w tych miejscowościach woda pobierana jest z przydomowych studni. I to było moje największe zdziwienie i... chyba przerażenie, gdy objąwszy funkcję zobaczyłem z czym przyjdzie walczyć.
 

Tylko w obrębie Brajnik nowy wodociąg będzie miał długość 11 kilometrów. Zostanie umieszczony we wszystkich uliczkach, otoczonych najczęściej domami letniskowymi, chociaż nie brakuje tam też większych ośrodków wypoczynkowych. - I tylko te ośrodki, na potrzeby wczasowiczów, ciągnęły latem ogromne ilości wody, co musiało mieć wpływ na jezioro – twierdzi Ambroziak.
 

Wodociąg w Warchałach jest już zaprojektowany, w przygotowaniu jest dokumentacja na wodociąg w Nartach i ich budowa będzie stanowiła kolejne dwa etapy tej samej inwestycji. - O dofinansowanie tych etapów też będziemy się ubiegać. Wnioski zostaną złożone już w marcu.
 

Brak wodociągu to jedna z sześciu przyczyn wysychania jeziora Świętajno (znanego bardziej jako Narty), które są wskazywane. Są to m.in.: złe rozwiązania melioracyjne z lat 80., granica wododziału (Wisły i Pregoły) na polach w okolicy Brajnik, kwestia wykonania sztucznych odpływów jeszcze przez Niemców, nieprawidłowa gospodarka wodna polegająca na niewłaściwym regulowaniu poziomów wody pomiędzy jeziorami Świętajno i Brajnickim oraz to, na co już nikt wpływu nie ma – czyli sama natura, która w ostatnich latach wody z nieba skąpiła.

 

Wodociąg w Brajnikach i hydrofornia w Witowie kosztować będą blisko 3,2 mln zł, z czego 2,2 mln to unijna dotacja w ramach RPO.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2018-01-29 19:41:53

Są pieniądze na modernizację GOK-u i... piec

 • Niedziela, 2017-11-26 18:37:00

Powiat tuli pieniądze na drogi

 • Czwartek, 2016-06-02 13:47:33

Duża ochrona za małe pieniądze

 • Poniedziałek, 2015-07-13 10:37:40

Debatowali o jeziorach

 • Środa, 2015-06-03 10:38:01

Uczniowie dostaną pieniądze

 • Czwartek, 2015-04-23 09:00:43

Policjanci drukują pieniądze


Komentarze

 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Kiedyś jeden z radnych mi powiedział "radny to nie praca - to funkcja". Swoją drogą 2 tys miesięcznie to dla niektórych etat (8h dziennie) i to czasami naprawdę ciężkiej pracy a do dwóch tysięcy nie dobijają. Kto to jest radny? Dla mnie radny to jest ktoś kto chce rozwoju miasta. Ktoś kto kocha (może zbyt mocno), lubi to miasto, że gotów jest oddać dla niego kawałek swego życia. Potrzebni tam są (w Radzie) ludzie, dla których pieniądz nie jest wszystkim... Osobiście byłbym za tym aby zlikwidować pensje radnych - to pozwoli odsiać ziarno od plew i pokaże ludzi, którzy robią to od serca a nie dla pieniędzy. Koszty, nie ma problemu - faktura imienna lub na Radę Miasta, albo przedstawienie biletu (identycznie jak przy rozliczeniu diety). Wyjazdy ? Załatwiane standardową dietą państwową (30 zł dziennie). Czy są jeszcze jakieś inne argumenty ? Jeśli tak to poproszę chętnie je odeprę. Oczywiście tak nigdy się nie stanie bo nikt nie odda tego co przychodzi niedużym kosztem.
  Autor: WM
  2018-03-21 23:23:28
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Do obywatela. Dyżury? Taki przypada raz na 21 TYGODNI czyli w roku przeciętny radny ma takie dwa, a pechowy - -trzy. Sesja? Raz na dwa miesiące 1-2 godziny, a niekiedy 15 minut. Komisja? Raz w miesiącu też 1-2 godziny. Ile więc godzin "pracuje" radny? Nawet taki fanatycznie aktywny (których notoryczny brak) z pewnością nie poświęca tej społecznej służbie 8 godzin dziennie. I dieta jest za mała? Większa dawałaby lepsze gwarancje, że radni będą bardziej sprawni? Czyli za 1680 zł nie opłaca im się być sprawnymi? No... takie oczekiwania mógł chyba tylko wymyślić radny... sprawny inaczej, więc może obywatel by się ujawnił. Wtedy można byłoby ocenić czy i jak bardzo jest sprawny i dlaczego obecna dieta nie pozwala mu solidniej "pracować".
  Autor: pirania
  2018-03-21 16:46:23
 • Bycie radnym to niezły biznes!? Sprawdź, jakie diety otrzymują
  Nie podoba mi się ton artykułu sugerujący, że radni biorą wielkie pieniądze za nic. Praca radnego wymaga poświęcenia dużej ilości czasu (dyżury radnego, udział w sesjach rady, załatwianie spraw w urzędach, itp.) i wiąże się z ponoszeniem kosztów (choćby na przejazdy). Nikt nie ma prawa oczekiwać, że radny będzie robił to społecznie, za przysłowiowe "dziękuję". Za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie a za poniesione koszty ich zwrot. Temu właśnie służą diety. Pamiętajmy, że sprawny radny przyniesie społeczności lokalnej wiele więcej zysków niż wypłacone mu diety. Sprawy miałyby się nieco inaczej, gdyby diety były znacznie wyższe, ale te szczycieńskie są moim zdaniem raczej niskie niż wysokie.
  Autor: Obywatel
  2018-03-21 16:29:40
 • Czy nad Sędrowem widziano UFO?
  Też to widziałam myślałam że mi się przewidzialo ale teraz już wiem że nie...mnie osobiście to przeraża
  Autor: Ania D...
  2018-03-20 20:32:44
 • Kiedy i czy ruszą narty wodne w Szczytnie?
  A kiedy postanie ścieżka rowerowa na nasypie kolejowym w stronę Biskupca?
  Autor: wolf
  2018-03-20 14:04:08
 • Obrobił mieszkanie z fajek, bo myślał że wujek się zgodzi
  Ja to myślałem że w tej gminie to nikt nie zna numeru na psy
  Autor: Jo tam
  2018-03-19 15:37:52
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  Kopalnie zlikwidowali
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 09:22:41
 • Najstarszy tata w kraju mieszka w Pasymiu
  stary dziad ktoremu juz blisko do zejscia z tego swiata powinien sie zajmowac prawnukami bo w tym wieku to ma prawnokow niedozyje nawet do doroslego wieku swojego syna piotrusia to jest chore!
  Autor: Zbyszek z Sobiecina
  2018-03-18 08:36:45
 • Sołtys Piotr czarował kobiety z Targowa (zdjęcia)
  Dziękuję za pomoc w organizacji takiego dnia kobiet do kolegi radnego Pawła Wyszyńskiego. I wszystkim sponsorom: Ośrodkowi Targowski Dwór za udostępnienie przepięknej sali i za poczęstunek, i za wsparcie finansowe, Bank Spółdzielczy w Dzwierzutach, Pani Wójt Gminy Dzwierzuty, OSP Targowo, Andrzej i Agata Grzebska, Czesław Gołębiowski, Paweł i Małgorzata Sztymelska, Paweł Szydlik, Roksana Mucka , Klaudia Mucka i przedstawicielce AVON za zabiegi komety znęcanie i nagrody.
  Autor: Soltys
  2018-03-16 18:55:57
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05