Piątek, 22 Luty, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Pszczelarstwo to pasja seniorów (zdjęcia)


Pszczelarze z naszego powiatu spotkali się w niedzielę na corocznym opłatku. Była to okazja do wspólnego świętowania, ale też rozmów o przyszłość tego ginącego zawodu. - Z roku na rok sytuacja jest trudniejsza – ubolewa Adam Błoński, pszczelarz z Rozóg, a zarazem szef Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie.W naszym powiecie w kole zrzeszone są 64 osoby.

 

 

 

- Ale pszczelarzy jest zdecydowanie więcej – mówi Adam Błoński. - W gminie Rozogi na przykład do Koła należy 3, a jest 10 osób, które pszczelarstwem się zajmują. Podobnie jest na przykład w Świętajnie. Z rozmów z kolegami wynika, że chcieliby oni należeć do Koła, ale woleliby, aby powstały lokalne, gminne struktury.

 

 

 

W niedzielę do Restauracji Zacisze, w której odbył się opłatek przybyło kilkadziesiąt osób. Uroczystość krótką modlitwą i dzieleniem się opłatkiem zainicjował ksiądz Józef Grażul. Później przyszedł czas na występy artystyczne, obiad i prywatne rozmowy, oczywiście o pszczołach.

 

 

Adam Błoński z Rozóg pasiekę ma już od 20 lat.

 

- Pszczołami zajmował się też mój ojciec i dziadek – wspomina. - Moja rodzina wie, że własny miód to świetna sprawa. To zdrowie. To niezastąpiony produkt dietetyczny, energetyczny i zdrowotny. Ten najbardziej poszukiwany i ceniony to miód wrzosowy i spadziowy.


 

 

Jak mówi pan Adam, a potwierdzają to też inni pszczelarze, hodowla pszczół staje się coraz trudniejsza. - Diametralnie, na przestrzeni ostatnich lat zmienia się środowisko – mówi. - Zaczyna brakować nam miejsc pożytku. Opryski, chemia zabijają nasze pszczoły. Tak naprawdę zostały nam jedynie lasy, drzewa owocowe i na wiosnę mniszek. Pozostałe miejsca pożytku już praktycznie nie istnieją.

 

Pszczelarstwo to pasja osób starszych. Ze statystyk szczycieńskiego koła wynika, że zajmują się nim osoby głównie po 65 roku życia.

 

- Młodzieży w naszym kole, czyli osób do 35 roku życia mamy zaledwie czworo – mówi Błoński. - Szkoda, bo to naprawdę piękny zawód.Komentarze do artykułu

Hanna Matusik

Wspaniały news tylko ja się pytam gdzie ten polski miód. W sprzedaży detalicznej groza i sztampa i tylko pokątnie można kupić coś naprawdę wartościowego. W wioskach są małe lokalne sklepy a miodu z okolic nie ma i dobrze że ten artykuł powstał bo właśnie dowiedziałam się że wytwórców miodu jest dużo. Osobiście przypadkiem znalazłam dostawcę i miód mam ale to czyste zrządzenie losu. Pozdrawiam wszystkich Pszczelarzy. Dziękuję za Wasz trud.

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46