Wtorek, 23 Kwiecień, Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Pszczelarstwo to pasja seniorów (zdjęcia)


Pszczelarze z naszego powiatu spotkali się w niedzielę na corocznym opłatku. Była to okazja do wspólnego świętowania, ale też rozmów o przyszłość tego ginącego zawodu. - Z roku na rok sytuacja jest trudniejsza – ubolewa Adam Błoński, pszczelarz z Rozóg, a zarazem szef Rejonowego Koła Pszczelarzy w Szczytnie.W naszym powiecie w kole zrzeszone są 64 osoby.

 

 

 

- Ale pszczelarzy jest zdecydowanie więcej – mówi Adam Błoński. - W gminie Rozogi na przykład do Koła należy 3, a jest 10 osób, które pszczelarstwem się zajmują. Podobnie jest na przykład w Świętajnie. Z rozmów z kolegami wynika, że chcieliby oni należeć do Koła, ale woleliby, aby powstały lokalne, gminne struktury.

 

 

 

W niedzielę do Restauracji Zacisze, w której odbył się opłatek przybyło kilkadziesiąt osób. Uroczystość krótką modlitwą i dzieleniem się opłatkiem zainicjował ksiądz Józef Grażul. Później przyszedł czas na występy artystyczne, obiad i prywatne rozmowy, oczywiście o pszczołach.

 

 

Adam Błoński z Rozóg pasiekę ma już od 20 lat.

 

- Pszczołami zajmował się też mój ojciec i dziadek – wspomina. - Moja rodzina wie, że własny miód to świetna sprawa. To zdrowie. To niezastąpiony produkt dietetyczny, energetyczny i zdrowotny. Ten najbardziej poszukiwany i ceniony to miód wrzosowy i spadziowy.


 

 

Jak mówi pan Adam, a potwierdzają to też inni pszczelarze, hodowla pszczół staje się coraz trudniejsza. - Diametralnie, na przestrzeni ostatnich lat zmienia się środowisko – mówi. - Zaczyna brakować nam miejsc pożytku. Opryski, chemia zabijają nasze pszczoły. Tak naprawdę zostały nam jedynie lasy, drzewa owocowe i na wiosnę mniszek. Pozostałe miejsca pożytku już praktycznie nie istnieją.

 

Pszczelarstwo to pasja osób starszych. Ze statystyk szczycieńskiego koła wynika, że zajmują się nim osoby głównie po 65 roku życia.

 

- Młodzieży w naszym kole, czyli osób do 35 roku życia mamy zaledwie czworo – mówi Błoński. - Szkoda, bo to naprawdę piękny zawód.Komentarze do artykułu

Hanna Matusik

Wspaniały news tylko ja się pytam gdzie ten polski miód. W sprzedaży detalicznej groza i sztampa i tylko pokątnie można kupić coś naprawdę wartościowego. W wioskach są małe lokalne sklepy a miodu z okolic nie ma i dobrze że ten artykuł powstał bo właśnie dowiedziałam się że wytwórców miodu jest dużo. Osobiście przypadkiem znalazłam dostawcę i miód mam ale to czyste zrządzenie losu. Pozdrawiam wszystkich Pszczelarzy. Dziękuję za Wasz trud.

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  Jakim prawem niektórzy włodarze w naszym powiecie, notabene z wykształcenia nauczyciele, wspominają o pomocy finansowej dla strajkujących? Kto dał im przyzwolenie na szafowanie samorządowymi pieniędzmi? Przepisy prawa stwierdzają jednoznacznie, iż za czas strajku nie należy się wynagrodzenie a wypłacanie z miejskiej kasy pieniędzy dla niepracujących nauczycieli jest co najmniej niemoralne i bardzo krzywdzące w stosunku do pozostałych mieszkańców.
  Autor: jaga
  2019-04-22 19:49:16
 • Egzaminy mimo strajku
  No i tak to jest. Żadnej konsekwencji w działaniu. Nawet wspólne cele nie są w stanie zjednoczyć jednego środowiska. A urzędnicy na pasku tej, czy innej partii będą robić, co należy, aby im z głowy włos nie spadł. Ale to też świadomość rodziców - czy chcą, by ich dzieci chodziły do dobrej szkoły z dobrymi nauczycielami, czy do byle jakiej szkoły - i tym samym nauczycielom płacić za korepetycje po szkole. A więc - jak kto woli!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-21 19:15:47
 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27