Sobota, 20 Październik, Imieniny: Michaliny, Michała, Piotra -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Przedwyborcze „nękanie” kandydatów na burmistrza


Wzorem ubiegłego tygodnia, także i tym razem kandydatom na burmistrza miasta zadaliśmy pytania w krótkiej „ankiecie” telefonicznej. Celowo bierzemy ich z zaskoczenia. Praktycznie nie mają czasu do namysłu, wychodzimy jednak z założenia, że osoby światłe, świadome, a przecież tylko takie ubiegają się (bądź powinny) o funkcje publiczne mają wyrobione zdanie na najróżniejsze zagadnienia, nie tylko o charakterze lokalnym.Szczytno nie jest enklawą i to, z czym boryka się kraj czy nawet świat cały, też nas dotyczy. Niektóre z pytań pozwalają też ocenić jakim człowiekiem jest kandydat, jaki jest naprawdę jego stosunek do ludzi i problemów, z którymi mają oni do czynienia. Jest to, w naszym mniemaniu, co najmniej tak ważne, jak partyjny czy komitetowy program wyborczy, a może nawet ważniejsze.

 

Pierwsze pytanie z drugiej serii dotyczyło in vitro. Chcieliśmy wiedzieć, jaki jest osobisty, prywatny stosunek kandydata do tej formy leczenia bezpłodności, a także – czy wzorem niektórych innych samorządów – miasto mogłoby w swoim budżecie przewidzieć jakieś środki na wsparcie mieszkańców w tej kosztownej terapii.

 

Pytanie drugie obejmowało – nazwijmy to – wizjonerskie spojrzenie na miasto, na jego otwartość na to, co nieuchronnie niesie przyszłość, nawet jeśli jeszcze dość odległa. Chcieliśmy wiedzieć, czy miasto może i powinno zainwestować w budowę urządzeń (stacji) ładowania samochodów elektrycznych. Każdy, kto choć trochę „liznął” to zagadnienie wie, że najpoważniejszą blokadą (poza cenami samochodów) w rozwoju tego rodzaju motoryzacji jest właśnie brak takich stacji. Czy więc Szczytno nie zyskałoby gospodarczo (w tym też i turystycznie), gdyby wyszło naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu? Gdyby zapewniło bazę, która zachęciłaby posiadaczy takich aut do przyjazdu i pobytu? Czy nie zyskałoby dzięki temu miana miasta nowoczesnego? Rozważenie tych kwestii było celem tego pytania.

 

Czy i jak nasi kandydaci sobie poradzili sobie z nowym zadaniem?

 

 

Rafał Wilczek, KWW Wszystko dla Szczytna

 

1. Problem in vitro mnie nie dotyczy, nie zastanawiałem się nad tym. Ale, oczywiście, dla wielu ludzi w kraju bezpłodność stanowi poważny problem. Można go rozwiązać dwojako: przez adopcję bądź leczenie. Także metodą in vitro, której nie jestem przeciwny. Kwestia dofinansowania wymaga analizy potrzeb w mieście, ale chyba tak, chyba byłbym skłonny rozważać taki wydatek z budżetu. Decyzja, oczywiście, należy do Rady Miejskiej, ale inicjatywę bym podjął.

 

 

2. Jest w Szczytnie takie urządzenie, tyle że nie działa. Coraz bardziej w kraju i na świecie promuje się takie rozwiązania komunikacyjne, samochody ekologiczne, a ja ekologię popieram w każdym jej wymiarze. W programie mamy zakup ekologicznych autobusów miejskich, dla których musiałaby też powstać stacja ładowania. Mogliby z niej korzystać także mieszkańcy.

 

Krzysztof Mańkowski, KWW Razem dla Mieszkańców

 

1. Osobiście, prywatnie, jako Krzysztof Mańkowski, jestem za in vitro. Jest to bardzo poważny problem społeczny, ale o zasięgu krajowym i na takim szczeblu powinien być rozwiązywany. Samorządy są na to zbyt ubogie. Ale jest to kwestia do rozważenia po dokładnej analizie zapotrzebowania i ewentualnych kosztów.

 

 

2. Samochody elektryczne to przyszłość. Z tego co wiem, w Szczytnie jest kilka. Gdyby było zapotrzebowanie mieszkańców na taką stację publiczną, to należałoby to uwzględnić. Nie sądzę jednak, by posiadanie przez miasto takiej stacji miało być wabikiem dla turystów, zachęcającym do przyjazdu.


 

 

Zbigniew Gontarzewski, PiS

 

1. Jestem człowiekiem religijnym, wierzącym. W kwestii in vitro mam zdanie, jakie wynika z zasad wiary. Jeśli więc kogoś interesuje moje stanowisko, wystarczy, gdy zapozna się ze stanowiskiem, jakie w sprawie in vitro zajmuje Kościół Katolicki.

 

2. Nie wiem ile kosztuje budowa takiej stacji, a od tego sporo zależy. Gdyby jej koszty nie utrudniały realizacji innych zadań samorządu, to oczywiście, można by taką w Szczytnie zbudować. To bardzo fajne i ciekawe, a także przyszłościowe zagadnienie. Jestem za takim rozwiązaniem, bo to z pewnością byłby i będzie element rozwoju.

 

 

Danuta Górska, KWW Z Górską dla Szczytna

 

1. Jestem za in vitro, nie widzę nic niewłaściwego w stosowaniu tej metody, jeśli pomaga ludziom. Uważam jednak, że jest to kwestia, która powinna być rozwiązywana na szczeblu rządowym, krajowym, a nie samorządowym.

 

2. Samochody elektryczne w naszym kraju wciąż jeszcze nie są zbyt powszechne. Jeśli jednak rozwój motoryzacji intensywniej pójdzie właśnie w tym kierunku, to niewątpliwie miasto powinno w swoich zamierzeniach inwestycyjnych to uwzględnić. Przyszłościowo więc budowa takiego urządzenia ze środków miejskich jest możliwa.

 

 

Aneta Lenard, KWW Aktywne Szczytno

 

1. Osobiście nie jestem przeciwna tej formie leczenia. Uważam też, że Szczytno powinno być przede wszystkim prospołeczne, więc każda forma wspierania mieszkańców w ich problemach jest właściwa i zasadna. Jeśli więc byłoby zapotrzebowanie na takie wsparcie, a w budżecie środki – to owszem, miasto mogłoby to realizować.

 

2. Z pewnością trzeba iść do przodu i wychodzić naprzeciw rodzącym się potrzebom. Jeśli w Szczytnie będą samochody elektryczne, to owszem, miasto mogłoby taką stację wybudować, jeśli będzie nas na to stać. Jest w Szczytnie wiele do zrobienia, są sprawy priorytetowe, do których takiej stacji w tej chwili nie zaliczam. Na pewno jednak powinna taka w przyszłości powstać i na pewno będzie ona miała korzystny wpływ na rozwój miasta.

 Komentarze do artykułu

julek

Tylko jeden kandydat tutaj ma jakikolwiek kompetencję do bycia burmistrzem i jest normalny: w średnim wieku, potrafi pozyskiwać środki unijne, nierozmodlony na pokaz, niełżący jak ten z razem dla stołka. Dla opozycji będzie to zawał, bo jest to Rafał Jan Wilczek.

Ten Wilczek to nie Wilczek a lisek.....

Aaaaaaaa

Ntz

Tygodnik Szczytno znowu się zagalopował, to są pytania które moim zdaniem dotyczą bardziej kompetencji posła niż burmistrza. Gdzie pytania o infrastrukture turystyczną, imprezy, ochronę przyrody, ogólny rozwój miasta, zagadnienia związane z prawdziwymi problemami miasta.

Mieszkanka Szczytna

Jezeli moga to niech wplynie ktos w koncu na rozwoj leczenia w tym Miescie lekarze/pielegniarki tu to katastrofa!!!! Powinni to sprawdzac

Antoni

Same pytania delikatnie mówiąc od czapy ale Gontarzewski odpowiedział prawdziwie a nie pod wyborców. I chyba wolę prawdę.

Śmieszek

Dobrze, że przynajmniej nie bredzą, jak nie przymierzając, niejaki Mateusz M. Elektryczne samochody - fajna sprawa, ale to pieśń przyszłości. W Szczytnie - na pewno dalekiej. Na razie to stoi się w korkach, gdy przejazd kolejowy zamykają. In vitro - rzeczywiście się przyda, bo Szczytno wyludnia się... Ale przychodzą długie wieczory i noce jesienno - zimowe. Może mieszkańcy sami się postarają?!

Georg

Na pewno to są problemy naszego miasta

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Kolejna partia nierobow.
  Autor: Stefan
  2018-10-19 17:42:47
 • Łomiak, Malewicz, Szydlik... pojedynek o stołek wójta bez Wierzuka
  Dziwi mnie, iż pani Szydlik z jej poziomem myślenia ma czelność jeszcze ubiegać się o reelekcję na stanowisku wójta. Totalna indolencja umysłowa i takich samych urzędników sobie dobiera. Urzędniczy darwinizm widniejący w dokumentacji Urzędu Gminy będzie prostował jej następca.
  Autor: Wiesława Kowalewska
  2018-10-19 14:14:37
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  "Do Wagi". Ja się nie pytam o sprawy osobiste, chociaż - powtarzam - chętnie bym się dowiedział, co przywiodło Panią do Szczytna. Ja się pytam o wykształcenie, jego profil, czy to grzech? JESTEM WYBORCĄ I WAHAM SIĘ MIĘDZY MOS-em a KINDERLANDEM.
  Autor: Waga
  2018-10-19 12:18:57
 • Policja ma nowych oficerów, czyli promocja w WSPol. (zdjęcia)
  Przestaną brzdąkać w końcu.
  Autor: fircyk
  2018-10-19 10:53:06
 • WIELBARSKA IKEA INDUSTRY PIĄTA NA ŚWIECIE
  Zakład wiele wnosi do lokalnej społeczności, jego powstanie to bez wątpienia duży krok naprzód :)
  Autor: złoto
  2018-10-19 09:08:23
 • Szach, mat, pat w Rozogach
  Z całym szacunkiem dla kolegi Darka to rozumiem że Wójt Gminy Rozogi nie jest mieszkańcem naszego powiatu ? (nie m to jak media) 16II Kudrzycki, Zbigniew POL 0 1800 20II Karabela, Dariusz
  Autor: aleia
  2018-10-18 22:41:39
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Pani Lenard startuje w wyborach, ale nie musi ci wyjawiać osobistych spraw, które nią kierowały, osiedlając się w tym mieście-bez perspektyw. To nie twój pierwszy post o takim charakterze i jeżeli się popiera kierującego MOS, to o czymś, to świadczy.
  Autor: Do Wagi
  2018-10-18 15:59:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  Żeby dobrze zarządzać zespołem nie trzeba być doktorem. Kobieta w życiu już coś osiągnęła i widać, że się do tego nadaje. Jak patrzę jacy to wykształceni managerowie się pchają do koryta to ręce opadają. Który z nich wie cokolwiek o prowadzeniu firmy? Który sam utrzymał się na swoim? Wyścig szczurów.
  Autor: Wykształcony.
  2018-10-18 14:58:41
 • Razem zmieniajmy Szczytno - Aneta Lenard
  A jakie wykształcenie ma Pani Lenard? Poza tym, że stworzyła przedszkole? Mąż studiował w Gdańsku, a Pani? Mąż dostał pracę w Szczytnie. Jestem ciekaw gdzie. Matka dwojga dzieci, a mąż jakby w tle. Chętnie bym się dowiedział, jakie wiatry i z jakiego powodu przywiały Panią do Szczytna. Bo informacji konkretnych Pani nie podaje.
  Autor: Waga
  2018-10-18 13:58:57
 • Danuta Górska, Gospodarz nie Polityk
  Szanowna Pani Burmistrz, mieszkam w Szczytnie od czterdziestu lat i jestem cząstką tego organizmu. Jeżdżę po Polsce, obserwuję i porównuję, muszę powiedzieć, że na ogół wyglądamy jako miasto blado. W zmaganiach o miejsca pracy, o inwestycje w tym zakresie słabiutko i brak perspektyw, tzw. InnoPolice również nie przyniosą miejsc pracy, a w każdym razie nic znaczącego. Remontowane ulice, trudno, żeby nic nie naprawiać. Najbardziej dziwię się Państwa lekceważeniu stanu bezpieczeństwa na ul. Ignacego Paderewskiego. Wiem, że była interpelacja jednego z radnych, odpowiedź była tak kuriozalna i nie rzeczowa, że nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Śmiać się z nieudolności, czy płakać z bo lekceważycie droga władzo uwagi społeczeństwa dotyczące bezpieczeństwa. Ja dzisiaj mam tę przewagę nad Panią, że nie zagłosuję na Panią, bo miasto zaczyna się zwijać, bo w mieście nie ma perspektyw rozwoju. A na koniec ileż to mieszkań komunalnych wybudowała Pani? A czemu nie widać Pani współpracy w temacie mieszkanie plus, czyżby gierki polityczne były ważniejsze, a może deweloperzy i ich drogie mieszkania? Mam nadzieję, że dostanie Pani czerwoną kartkę od mieszkańców, czego szanownej Pani życzę.
  Autor: Krzysztof
  2018-10-18 00:59:13