Piątek, 19 Kwiecień, Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Gościsławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Promocja władzy – felieton Romana Żokowskiego


Ostatnio słowo „promocja” tak utkwiło mi w głowie, że ciężko je wyplenić. Ale może to i dobrze, bo wcześniej nie zastanawiałem się nad znaczeniem tego słowa. Teraz, kiedy mam sporo wolnego czasu, mogę snuć rozważania co ono oznacza i jak go używać. I dziwi mnie, że ludzie, którzy powinni się promować, tego nie czynią. Czyżby nie wiedzieli jak to zrobić? A jak promują się samorządy? No niech mi ktoś odpowie na to pytanie.Chyba wszyscy pamiętamy kampanie wyborcze poszczególnych kandydatów na burmistrza miasta. Jedni angażowali się bardziej, drudzy mniej, jedni rozdawali jabłka, a drudzy urządzali spotkania w wynajmowanych lokalach. Każdy promował swoją osobę na tyle, na ile pozwalał mu czas i zasobność jego portfela. Na każdym rogu ulicy wisiał wizerunek kandydata. Każdemu zależało na wypromowaniu swojego nazwiska. A po wyborach?

 

A po wyborach, wybrańcy narodu uznali, że już nie muszą się promować, bo i po co. Naród wybrał, to niech teraz naród czeka na efekty. Weźmy na tapetę burmistrza miasta. Jak promuje się burmistrz? Dobre pytanie i trudna odpowiedź. Na razie robi to samo, co poprzedniczka, czyli lansuje się na zdjęciach podczas różnych imprez. Może mieszkańcy Szczytna odbierają to inaczej, ale dla mnie brakuje tego czegoś.

 

Brakuje mi tego jasnego rozliczania z realizacji swoich wcześniejszych obietnic. Brakuje tej informacji, która poszłaby poprzez środki masowego przekazu w kierunku mieszkańców. Każdy chce wiedzieć, co dzieje się w jego mieście, co burmistrz zamierza, na jakim etapie są realizacje wyborczych propozycji, jakie są plany na bliższą i dalszą przyszłość. Takie informacje burmistrz powinien osobiście przedstawiać społeczeństwu bądź za pośrednictwem lokalnej prasy.

 

Powinien systematycznie promować swój wizerunek jako dobrego gospodarza i osoby, która ma konkretne plany na przyszłość. Przez krótkie wzmianki prasowe typu, że burmistrz był tu czy tam, to niestety tego nie uczyni. Dla przykładu tytuł z lokalnej gazety w sprawie przystąpienia do sieci Cittaslow - „Zdołowany burmistrz”. Muszę przyznać, że faktycznie ten tytuł podreperuje wizerunek burmistrza. Przekaz prasowy jest taki, że chcemy iść tam tylko po kasę. Pasym dostał to czemu nie Szczytno? Wygląda na to, że burmistrz to materialista. Czy tak ma wyglądać przekaz do społeczeństwa? A co, jak nas nie przyjmą? To napiszą, że kasy nie będzie?


 

Dość znęcania się nad burmistrzem i dla przykładu poznęcajmy się nad innym samorządem. Co dzieje się w gminie Szczytno? Choć jestem mieszkańcem gminy, to nie bardzo wiem. Szybko zaglądam do ostatnich gazet i dalej nic nie wiem. Może wójt jest na urlopie? Jako mieszkaniec chciałbym wiedzieć, co się dzieje, jakie projekty są realizowane, co jest w planach. Oczywiście raz w roku mogę zapytać wójta na spotkaniu z mieszkańcami, ale mnie nie zadowala taki przekaz informacji. Żeby się coś dowiedzieć, to sam muszę pytać?

 

To chyba powinno działać odwrotnie. To z urzędu powinna płynąć informacja i to urzędnikom powinno zależeć, aby ten mieszkaniec był na bieżąco z wiedzą o swojej gminie. To jak promuje się wójt gminy Szczytno? A no tak, że przyjedzie na zaproszenie tam, gdzie go zaproszą. Zaszczyci swoją obecnością jakąś imprezę i to tyle. A ja jestem ten upierdliwy i z chęcią chciałbym poznać jakie plany na rozwój gminy ma wójt? Jakie propozycje ma dla emerytów z terenu gminy? Czy urzędnicy wyjdą zza biurek do mieszkańców? Jak ma wyglądać praca urzędników, w biurze czy terenie? I wiele innych pytań. Tylko, że te informacje powinny wypływać od samego wójta, a nie jako odpowiedzi na moje pytania. To wójtowi powinno zależeć, aby się odpowiednio promować na tym stanowisku, bo jak się wójt sam nie wypromuje, to za 5 lat znajdzie się taki, co to uczyni.

 

Starzy sportowcy mawiają, że zostać mistrzem to nie problem. Obronić zdobyte mistrzostwo, to jest sztuka. Podobnie jest na stołkach władzy. Trzeba robić wszystko, aby za pięć lat obronić wywalczony stołek, a bez promocji, to może być problem.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Ten nasz burmistrz to gwiazda jednego odcinka tak więc bis-u już nie będzie opinią moją kierują poczynania ów,, aktora\"........ Otoczenie się w radzie miasta przez nasienie PSLu niczego dobrego nie wróży a jedynie afery w tle typu etaciki, mieszkanka, alkohol, alimenty i populizm..... Tak więc tylko oczekiwać nowego odcinka.

Napisz


Komentarze

 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27
 • McDonald's i KFC w Szczytnie
  Pan Burmistrz planuje mieszkańcom Szczytna dietę cud! Czy to jest droga do podniesienia poziomu życia nas wszystkich, czy tylko sposób na odwrócenie uwagi od spraw naprawdę istotnych - poprawy rynku pracy i płacy ?
  Autor: TTT
  2019-04-18 08:41:39
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Szczytno pasy i wszystko jasne. Ile razy miałem okazję jechać przez Szczytno to piesi wchodzą na pasy nie rozgladajac sie. Było kilka razy awaryjne hamowanie bo sobie ktoś wbiegł na pasy. A też przepis mów i że pieszy nie może wejść wprost pod nadjezdzajacy samochód.
  Autor: Kierowca
  2019-04-18 07:07:19
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Nie dziwne piesi w szczytnie chodzą jak święte krowy
  Autor: edas
  2019-04-17 23:58:37
 • Burmistrz i radny pojechali podglądać Elbląg
  Orzoł wylądował w Elblągu :D nie ma jak sie bawic za kase podatników
  Autor: Wrona
  2019-04-17 20:36:23
 • Motocyklista wjechał w wózek z półtorarocznym dzieckiem
  Łatwo osądzać matki/kobiety jak nie widziało się sytuacji, nie wy od tego jesteście! Ludzie przestańcie komentować!
  Autor: Marta
  2019-04-17 20:25:34
 • Radni krytykują szpital i... łatają jego dziurę budżetową
  Co tu dużo mówić. Jeżeli hospitalizowani pacjenci oddalają się ze szpitala bez kontroli - znajdowani są żywi, lub martwi - po interwencji policji. Jeżeli dochodzi do zakażenia bakterią po - zdawałoby się - niegroźnym zabiegu, a następnie do śmierci i nikt tego nie wyjaśnia - no chyba, że rodzinie - ale powinno być wiadomo, czy szpital - oddział jest \"czysty\", czy nie. Generalizować nie można, ale Jeżeli ludzie mają ogólnie kiepską opinię o szczycieńskim szpitalu, to o czym to świadczy? Dlaczego szefostwo szpitala nic nie robi z takim wizerunkiem? Po zbudowaniu lądowiska dla LPR - kierownictwo szpitala zdaje się na dobre odleciało. To jest po prostu wyraz pogardy dla ludzi, \"bo i tak muszą tu trafić\", jak nie mają kasy, albo mozliwości leczyć się gdzie indziej. Śmiać mi się chce, ale nie wiem, czy to prawda, o utworzeniu oddziału geriatrii w naszym szpitalu. Czy to ma być punkt eutanazji?
  Autor: Waga
  2019-04-17 19:15:35