Wtorek, 23 Kwiecień, Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Promocja – felieton Romana Żokowskiego


Słowo o wielu znaczeniach, jakże aktualne w naszym lokalnym środowisku. Słowo to może oznaczać m.in: działania zmierzające do zwiększenia popularności jakiegoś produktu lub przedsięwzięcia albo prawo ucznia do przejścia do następnej klasy, a także przyznanie komuś tytułu naukowego lub stopnia oficerskiego. Wszystkie te trzy znaczenia tego słowa mają u nas zastosowanie. Mamy uczniów, szkolimy oficerów policji a teraz będziemy zwiększać skuteczność promowania naszego lokalnego produktu albo może jakiegoś przedsięwzięcia.Reklama dźwignią handlu. Stara zasada chyba się sprawdza, bo oto w lokalnej prasie czytam, że burmistrz zapowiada powstanie nowego wydziału w urzędzie pod nazwą „Wydział Promocji Miasta i Rozwoju Gospodarczego”. Niebawem ma być ogłoszony konkurs na naczelnika tego wydziału. Ciekawa informacja i choć nie zamierzam startować w konkursie, to myślałem, że z tej informacji prasowej trochę więcej dowiem się na temat tego tworu, a w szczególności jaką rolę ma spełniać i czym ma się zajmować ten wydział?

 

 

Niestety, z artykułu nic nie wyczytałem. Typowa sucha informacja tzw. hasłowa. Rzuca się hasło i cisza. Nie wiem czy brak szerszej informacji to wina burmistrza czy autora artykułu, ale ja z chęcią bym się dowiedział, jaką burmistrz ma wizję na promocję miasta. Co prawda w artykule jest tam jedno zdanie wypowiedziane przez burmistrza zacytuję „chcę, aby miasto wykorzystało swoje atuty, w tym bliskość lotniska w Szymanach”, ale samym lotniskiem promocji się nie załatwi. Ciekawe w jakim kierunku pójdzie nowy wydział, aby wypromować to miasto? Kto zasiądzie za sterami tego wydziału: urzędnik z konkursu czy osoba mająca realne pojęcie o promocji?

 

Zostawmy jednak etatowe sprawy i wróćmy do promocji i rozwoju miasta. Czy powstanie nowego wydziału wypromuje miasto? Czy urzędnicy zapewnią promocję i rozwój gospodarczy skoro do tej pory tego nie uczynili? Mam wątpliwości. Ja nowy wydział widziałbym jako ciało wykonawcze a do główkowania powołałbym przy burmistrzu radę ds. promocji i rozwoju. Rada miałaby charakter doradczy. W skład rady zaprosiłbym kilku lokalnych biznesmenów, mieszkańców wizjonerów, ludzi aktywnych i naczelników wydziałów odpowiedzialnych za realizację. O rozwoju miasta powinni decydować jego mieszkańcy. Kto ma decydować o rozwoju gospodarczym jak nie lokalni biznesmeni? Kto ma decydować o promocji miasta jak nie ludzie aktywni, którzy na co dzień organizując różne imprezy i tak już promują to miasto? Potencjał tych ludzi należy niezwłocznie wykorzystać. Nie stać nas, aby z nich nie skorzystać.


 

Zawsze dziwiło mnie dlaczego WSPol nie korzysta z usług emerytowanych policjantów? Przecież ci emeryci wiele ciekawych praktycznych rzeczy przekazaliby młodym policjantom, a same zajęcia byłyby ciekawsze. Potencjał ludzi z 30-letnim stażem w zawodzie nie jest wykorzystany. Podobnie i tu, szkoda nie skorzystać z potencjału mieszkańców, a potencjał jest bardzo duży. Weźmy tyko pod uwagę dwie grupy: morsów i biegaczy. Niech mi ktoś powie, że te dwie grupy nie promują miasta. Maraton Juranda przyciąga biegaczy z całej Polski, a o morsach ze Szczytna też słyszała cała Polska. A takich grup jest więcej. Tylko sztuka w tym, aby te grupy zaprosić do współpracy. Razem wykombinować produkt, który będzie kojarzony ze Szczytnem przez długie lata, na chwałę miasta i jego mieszkańców.

 

Temat promocji i gospodarki to niełatwa sprawa. Do realizacji tego zagadnienia trzeba mieć wiedzę, chęci a czasami ułańską fantazję. Czy taką fantazję będą mieli urzędnicy nowo powołanego wydziału? Wszystko zależy od ludzi i tych na górze, i tych na dole.

 

 

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Egzaminy mimo strajku
  Jakim prawem niektórzy włodarze w naszym powiecie, notabene z wykształcenia nauczyciele, wspominają o pomocy finansowej dla strajkujących? Kto dał im przyzwolenie na szafowanie samorządowymi pieniędzmi? Przepisy prawa stwierdzają jednoznacznie, iż za czas strajku nie należy się wynagrodzenie a wypłacanie z miejskiej kasy pieniędzy dla niepracujących nauczycieli jest co najmniej niemoralne i bardzo krzywdzące w stosunku do pozostałych mieszkańców.
  Autor: jaga
  2019-04-22 19:49:16
 • Egzaminy mimo strajku
  No i tak to jest. Żadnej konsekwencji w działaniu. Nawet wspólne cele nie są w stanie zjednoczyć jednego środowiska. A urzędnicy na pasku tej, czy innej partii będą robić, co należy, aby im z głowy włos nie spadł. Ale to też świadomość rodziców - czy chcą, by ich dzieci chodziły do dobrej szkoły z dobrymi nauczycielami, czy do byle jakiej szkoły - i tym samym nauczycielom płacić za korepetycje po szkole. A więc - jak kto woli!
  Autor: Śmieszek
  2019-04-21 19:15:47
 • Egzaminy mimo strajku
  To nauczyciel wspiera nauczyciela w biedzie i strajku. Za przeprowadzenie egzaminów emeryci otrzymali po ok 400zł tak, że nauczyciele pokazali swoje oblicza.
  Autor: Rafal
  2019-04-20 09:32:28
 • Dyrektorskie przetasowania w szkołach
  Panie burmistrzu czy to Pana bliska koleżanka z Pana ugrupowania?
  Autor: Karol
  2019-04-20 09:20:42
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Nie wiem czy dotarły moje dwa teksty- Serdecznie pozdrawiam
  Autor: Tadeusz Zagozdziński / Natura
  2019-04-19 21:35:01
 • Drogi – to droga życia Krzysztofa Połukorda (zdjęcia)
  Piękny kawał życia, Serdecznie gratuluję. Rodzinnie mamy podobne drogo co Pana rodzice. Do Szczytna , a właściwie do Nart przyjechałem w latach 80-tych, miałem tam dom nad jeziorem, a jak zapewne może Pan pamięta , że byłem w 2001 roku rzecznikiem prasowym śp. Pana Zimnego i wiele słyszałem o Panu. Podziwiam drogę życia , a zawałem proszę się nie przejmować, mnie udało się przeżyć pięć zawałów i jak Pan widzi , jestem.dosyć aktywny. Pozdrawiam Pana niezwykle serdecznie, życząc słonecznej drogi życia i szczęśliwych Świąt z Pana piękną żoną i rodziną. Jeszcze dodam , że czekam na chwilę jak poprowadzi Pan budowę obwodnicy, życząc Zdrowia. Serdecznie - Tadeusz.
  Autor: Tadeusz Zagozdziński
  2019-04-19 21:20:51
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Przy tylu aktywistach sportowych w Szczytnie taki syf,tylko w gebie mocni i duzo ich do roznych fuch za niezle pieniadze, wstyd !!!
  Autor: LOLO
  2019-04-19 13:09:20
 • Gdzie jest gospodarz? – felieton Romana Żokowskiego
  Piłka nożna w Szczytnie jest w ruinie, ale co jakiś czas nawet na tej stronie pojawia się jakiś wywiad z \"Pasjonatem futbolu\" który opowiada bajki co to on nie robi. Prawda jest taka że nikomu nie zależy na rozwoju piłki w regionie. Pan Burmistrz skupia się na autopromocji wrzucając foty z gościem od wieży ciśnień (co do lat nic nie robi, a teraz nagle stał się zbawicielem), z projektem KFC (gdzie temat jest wciąż plotką, podobnie jak 5 i 10 lat temu), oraz panią Asią z Szansy na Sukces (tak jakby to burmistrz miał wpływ na jej sukces). Dlaczego nie weźmie za łeb ludzi odpowiedzialnych za miejską piłkę? Dlaczego nie zajmie się stadionem, dlaczego nie zrobi czystek w klubie i zastanowi się nad proponowanym połączeniem z Pasymiem? Bo to się mu nie opłaca. Lepiej robić PRowe akcje niż cokolwiek konkretnego.
  Autor: Szczytniak na emigracji
  2019-04-19 09:01:02
 • Szybka „warszawka” już bez... prawka
  „Warszawka” to sformułowanie obraźliwe i świadczące o zakompleksieniu nas czyli tzw. prowincji wobec rodaków ze stolicy
  Autor: Tomasz
  2019-04-18 16:00:36
 • Cittaslow „wywaliło” Kosakowską z klubu PiS
  Działa na szkodę wyborców PiS tylko dlatego, że chce aby Szczytno wstąpiło do sieci miast, które może pomóc miastu nie odstawać na tle innych miast województwa pod względem obiektów sportowych? No to tym bardziej jestem zadowolony że nie głosowałem na PiS... bo im w głowie tylko rozdawnictwo pieniędzy z naszych podatków.
  Autor: Daniel
  2019-04-18 11:28:27