Piątek, 22 Luty, Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Proboszcz nie chce już szkoły na kościół


Proboszcz Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Farynach, ksiądz Robert Nurczyk, nie chce już budynku po byłej szkole w Farynach. Początkowo chciał zrobić tam kościół. Rezygnacja z pomysłu oznacza kłopot dla gminy Rozogi.

 Proboszcz rezygnuje z pomysłu, bo okazał się on zbyt kosztowny. - Z naszych analiz wynika, że dostosowanie szkoły do potrzeb sakralnych wiązałoby się z wydatkiem około miliona złotych – mówi ksiądz Robert Nurczyk. - A na to nie stać naszej niewielkiej parafii, która liczy około 1200 wiernych.

 

Początkowo idea wydawała się wręcz idealna. Zadowolone były też władze gminy Rozogi, które jak na razie nie mają pomysłu, co zrobić z niszczejącym budynkiem.

 

- Pomysły może i są, ale na ich realizację potrzebne są pieniądze, których nie ma – mówi Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi. - Budynek próbowaliśmy trzykrotnie sprzedać za średnio 270 tysięcy złotych, ale nikt nie stanął do przetargów.

 


Budynek po byłej szkole w Farynach.

 

 

Najlepszym rozwiązaniem – w opinii wójta - byłoby, aby ten budynek został przeznaczony na potrzeby wiejskiej społeczności.

 

- Mogłaby w nim powstać biblioteka, świetlica wiejska, czy siedziba lokalnych stowarzyszeń – wylicza wójt. - Ale każde z tych rozwiązań wymaga dostosowania obiektu, co wiąże się ze znaczącym remont. A że obiekt jest pod opieką konserwatorską, to te koszty jeszcze bardziej rosną.Komentarze do artykułu

Krajan

No to może Wójt by się postarał o te środki: rewitalizacja, adaptacja dla funkcji społecznych z uwzględnieniem osób z niepełnosprawnością? To przecież normalne, że zabytkowy budynek, zwłaszcza szkoła, wtopiony w krajobraz życia wielu pokoleń nie może zniknąć. Bez opieki zniszczeje. Pan Wójt jest historykiem - niech powalczy nie tylko o swój stołek!

fakt

gdyby gmina wybudowała i przekazała kościołowi bezpłatnie albo za symboliczną 1 to kościół by wziął…...

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46