Poniedziałek, 16 Lipiec, Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Powiatowe porozumienie wyborcze podpisane

Sześć podmiotów: partii i organizacji zawarło sojusz wyborczy. Działając wspólnie i w porozumieniu mają nadzieję objąć we władanie powiat szczycieński w nadchodzących wyborach samorządowych. Tylko powiat. W gminy Porozumienie Szczycieńskie wchodzić nie zamierza. Przynajmniej nie sojuszniczo.



Uroczyste podpisanie deklaracji współpracy – zawarcia Porozumienia Szczycieńskiego, nastąpiło w sobotę, 9 czerwca. Dokument podpisali przedstawiciele ugrupowań de facto politycznych: Zbigniew Kudrzycki, aktualnie wójt gminy Rozogi, reprezentujący Koalicję Obywatelską (połączone siły Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej), Arkadiusz Leska, szef lokalnych struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Marcin Nowociński, obecnie wicestarosta, który przewodzi organizacji o nazwie „Ziemia Szczycieńska”, Krzysztof Mańkowski kierujący stowarzyszeniem „Razem dla Mieszkańców”. Sygnatariuszami aktu zostali też szef wojewódzkich struktur Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jarosław Szunejko oraz przewodniczący najmłodszego stowarzyszenia szczycieńskiego „Wybieram Szczytno” - Jerzy Niemczuk.

 

Porozumienie otwarte na wszystkich

 

Organizacje członkowskie Porozumienia deklarują wspólny i czynny udział w wyborach samorządowych, lojalność wobec siebie oraz utworzenie klubu radnych – po wyborach.

 

Istotną cechą lokalnego sojuszu wyborczego jest to, że nie stanowi on zamkniętej całości i chętnie połączy swe już niemałe siły z kolejnymi partiami i stowarzyszeniami. Opcję tę rozważa np. partia „Razem”, której przedstawiciel, podczas sobotniego spotkania informował o tym, że czeka na akceptację od partyjnej „góry”. O przystąpieniu do Porozumienia – jak usłyszał nieoficjalnie „Tygodnik Szczytno” - myślą nawet... wędkarze.

 

Co prawda, w krótkich wystąpieniach poprzedzających podpisanie porozumienia, jego sygnatariusze w większości podkreślali (a głównie występujący w roli honorowego gościa poseł Paweł Papke), że głównym celem tego rodzaju lokalnych sojuszy jest niedopuszczenie PiS do zawłaszczenia władzy na każdym jej szczeblu, ale później, w kuluarach słychać było i takie głosy, że jak jakiś „sensowny” członek PiS czy sympatyk, będzie chciał iść do wyborów w szeregach Porozumienia, to może mieć tę szansę.

 

Tylko powiat?

 

Aktywność wyborcza Porozumienia Szczycieńskiego ma się ograniczać wyłącznie do samorządu powiatowego.

 

- W samorządach gminnych wójtowie najczęściej mają już swój „system”, swoje lokalne komitety społeczne i nie chcą tego zmieniać – tłumaczy Marcin Nowociński. - Dlatego Porozumienie Szczycieńskie, jako Komitet Wyborczy Wyborców nie będzie wystawiało w gminach ani swoich list, ani kandydatów na wójtów czy burmistrzów. Oczywiście nie wyklucza to udzielenia poparcia kandydatom, przynajmniej niektórym.

 

 

Pierwszy oficjalny kandydat

 

Takiego poparcia sygnatariusze porozumienia zamierzają udzielić na przykład Krzysztofowi Mańkowskiemu, który będzie ubiegał się o funkcję burmistrza miasta jako kandydat stowarzyszenia „Razem dla Mieszkańców”. Ten zamiar i nominacja zostały ogłoszone podczas sobotniej uroczystości. W ten sposób Krzysztof Mańkowski otwiera listę oficjalnych kandydatów na burmistrza miasta. I jak na razie jest jedynym oficjalnym, bo inne osoby, o których powszechnie mówi się, że wezmą udział w wyścigu do ratusza, czemuś się krygują i publicznej deklaracji nie składają. W przypadku Krzysztofa Mańkowskiego będzie to jego druga próba sięgnięcia po najwyższy urząd miejski.



Komentarze do artykułu

mieszkaniec

Z tego co śledzę nasze lokalne podwórko to jestem przekonany, że to już nie druga a trzecia próba!

Napisz

Powiązane wydarzenia

  • Środa, 2017-08-09 12:20:17

Powiatowe wnioski pobiły inne na głowę

  • Piątek, 2016-04-22 09:38:24

Powiatowe sztafetowe bieganie

  • Czwartek, 2016-03-24 10:37:30

Powiatowe „Oskary” już w kwietniu

  • Czwartek, 2015-09-10 12:29:45

Słoneczne dożynki powiatowe


Komentarze

  • Satyryczne namawianie do wyborów
    Do Mariana. Macie. Dokładnie 235 artystów abstrakcjonistów. Na Wiejskiej malują nam przyszłość rodem z zamierzchłej przeszłości. I czemu te tysiące wolą pracować na czarno u Niemca? Może lepiej płaci niż nasz patriotyczny biznes?
    Autor: massakra
    2018-07-14 18:07:40
  • Mańkowski kandydatem na burmistrza Szczytna
    Uważam Pana Krzysztofa za bardzo dobrego kandydata na burmistrza. Jest to szlachetny dobry człowiek nie kierowany zawiścią i próżnością. Trzymam kciuki Panie Krzysztofie
    Autor: Maria
    2018-07-13 23:40:00
  • Honorowa odznaka dla dyrektora Mańkowskiego
    Zasługi na rzecz rozwoju sportu motorowego :)
    Autor: stef
    2018-07-13 14:14:39
  • 12 lat w wieży. Czy i co dalej? Rozmowa z burmistrz Danutą Górską
    Burmistrz wskazuje że rozwiązała kwestię dróg czyli nie zauważa zakorkowania całego miasta. Jej zdaniem poprawa w niektórych miejscach nawierzchni jest wystarczająca. Budowane są mieszkania, owszem teraz 12 a wcześniej prawie 20 lat temu. Niestety oczekujących jest prawie 180 rodzin. Czyli na kolejne trzeba poczekać następne dzieścia lat? Są miejsca w żłobkach. Miejskich czy będą jak prywatny inwestor dopiero wybuduje? Wyludnianie się miasta można oceniać nie na podstawie meldunków lecz twardych danych GUS. Osoby przebywające w mieście czasowo (nauka, praca) nie powodują wzrostu dochodów miasta. Pani Burmistrz powinna chyba bardziej realnie stąpać po ziemi. Ps. nawiązując do opisywanego obrazu Picassa to parafrazując co mi po pięknych ścianach mieszkania skoro nie stać mnie będzie na meble czy jedzenie?
    Autor: anna
    2018-07-13 09:41:31
  • Satyryczne namawianie do wyborów
    Ale kicha, co za bryndza. Nie ma cie lepszych artystów niż z Niemiec?? Już pełno tych łobuzów z Niemiec u nas, ile ludzi pracuje na czarno u niemców. Tysiące.
    Autor: Marian
    2018-07-12 12:41:27
  • Satyryczne namawianie do wyborów
    Mógł przyjechać dziesięć lat temu to by dopiero był niezadowolony...
    Autor: Piotr
    2018-07-12 09:45:54
  • Satyryczne namawianie do wyborów
    Z jakiego kraju masoneria was spuscila z łańcucha. Najprawdopodobnie kanada która jest siedliskiem.
    Autor: Nar
    2018-07-11 18:55:19
  • Aktywni obywatele za pieniądze z FIO
    Opracowując raport warto wskazać metodę badawczą oraz wszystkie uzyskane informacje aby otrzymane wyniku ktokolwiek mógł traktować poważnie. Przykro ale na dziś taka informację oceniam jako kiełbasę wyborczą. Poza tym kolejny problem to reprezentatywność i wiarygodność uzyskanych informacji. Jeżeli swoje uwagi przekaże 200 osób (np zainteresowanych jakąś sprawą) to czy np kosztem istotnych nakładów a co za tym idzie może także wbrew innym (niewypowiadającym się) samorząd powinien to realizować? Może i ciekawy pomysł na pozyskanie środków ale efekt niestety będzie mizerny. Szkoda tylko środków bo mogły być lepiej wydane!
    Autor: mieszkaniec
    2018-07-11 13:25:05
  • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
    No tak, PSL również w tej kadencji nie zrobi nic by wyprowadzić ruch ciężarówek poza centrum miasta, ma w nosie mieszkańców centrum Szczytna. W związku z tym PSL nie otrzyma mojego głosu w tych wyborach. Z tego co wiem bardzo duża rzesza mieszkańców myśli podobnie.
    Autor: Jan Mazur
    2018-07-11 09:54:06
  • Jak się PSL w Szczytnie do wyborów szykuje...
    Przypominam że jest już 11 lipca więc chyba początek lipca minął. Czyżby PSL wstydził się własnego szyldu że planuje iść pod szyldem "partnerskiej" inicjatywy? :) Panie Rafale i jeszcze jedno. Co robiliście przez ostatnie 12 lat kiedy Burmistrz Górska z poparcia PSL kierowała naszym miastem? Dopiero po wyborach chcecie realizować nawet takie prozaiczne rzeczy jak winda dla niepełnosprawnych w SP Nr 2? Od Pani Górskiej też się przed wyborami odcinacie? Wydaje mi się że będzie trochę trudno!
    Autor: fred
    2018-07-11 08:33:48