Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Powiatowe i gminne statystyki wyborcze (pełen wykaz nowych radnych)


Ponad pół wieku dzieli najmłodszego i najstarszą radną spośród wszystkich wybranych członków samorządów w naszym powiecie (poza sejmikiem samorządowym). Pod względem średniej wieku „najmłodszą” radą jest pasymska, a najstarszą – wielbarska. „Najświeższą”, ze względu na liczbę zupełnie nowych osób, jest rada gminy w Świętajnie, najbardziej hm... zasiedziałą – rada w Jedwabnie. Niżej przedstawiamy takie i inne ciekawostki dotyczące nowych władz samorządowych, w przede wszystkim – te władze.Zaczynamy od głów

 

Na swoich miejscach pozostały niemal wszystkie w samorządach gminnych (i miejskich). Spadła tylko jedna – burmistrz Szczytna – Danuty Górskiej. I tylko w Szczytnie odbędzie się druga tura wyborów, bowiem żaden z kandydatów nie uzyskał 50% głosów. O stołek walczyć będą: Zbigniew Gontarzewski (PiS) oraz Krzysztof Mańkowski (Stowarzyszenie Razem dla Mieszkańców).

 

 

Wszyscy pozostali starzy wójtowie nadal będą władać w swoich gminach. Najlepszy wynik uzyskał wójt gminy Szczytno – Sławomir Wojciechowski. Zadecydowało o tym 77,99% głosujących (3952 osoby). Nieco słabszy procentowo był wynik uzyskany przez wójta Jedwabna – Sławomira Ambroziaka (74,83% - 1228 głosujących), najsłabsze, ale wystarczające poparcie uzyskała w gminie Świętajno Alicja Kołakowska (57,12% - 1452 głosy).

 

 

Doświadczenie pokonało entuzjazm

 

Mimo wielu uwag (np. w komentarzach do materiałów wyborczych w internecie) o tym, że „starocie” powinny ustąpić miejsca młodym, wyborcy mieli ostatecznie odmienne nieco zdanie. Radnych, których wiek zaczyna się od „2” jest zaledwie 8, podczas gdy seniorów 60+ jest 17 (w tym nawet troje w wieku 70+). Pod względem średniej wieku radnych „najmłodsza” jest Rada Miejska w Pasymiu (42,3), a odrobinę „starsze” są rady w Dźwierzutach (43,4) oraz w Rozogach (43,7). Najstarsza natomiast rada jeszcze gminna jest w Wielbarku (50,4). Niewiele od niej odstaje rada Jedwabna (50,1), a środek wypełniają rady: Świętajna (45,7), Szczytna (48,01) i gminy Szczytno (48,4). Podkreślenia wymaga i to, że w ogóle „najstarszym” nowym samorządem jest powiatowy, bo tam średnia wieku wynosi 21,5.

 

Nowszy „model” niekoniecznie w cenie

 

Tylko wyborcy w Świętajnie zdecydowali się na radykalne zmiany i z grona 15 radnych ustępującej kadencji na kolejną wybrali tylko dwóch. Także w Rozogach zmiany są znaczące, bo mandaty zachowało tylko 5 radnych ze starego składu. Z kolei w Jedwabnie mieszkańcy zmian nie lubią i dali szansę tylko 4 nowym osobom, z których część i tak już mandaty niegdyś piastowała. Swoje społeczne funkcje zachowuje więc aż 11 obecnych radnych. Tych nowych, ale „starych” więcej jest w szczycieńskiej Radzie Miejskiej, bo aż 14), ale to rada liczniejsza, składa się z 21 osób, więc więcej jest też nowych – bo siedem. We wszystkich pozostałych radach w przewadze są „stare modele”, a i te nowe dość często też są już „przechodzone” - posiadają doświadczenie samorządowe z wcześniejszych kadencji.

 

Męska dominacja

 

Tylko w gminie Jedwabno wśród radnych jest więcej pań (9) niż panów (6). Pozostałe samorządy pozostają zdominowane przez płeć nienadobną. Najczęściej relacje są odwrotne niż w Jedwabnie (stosunek 6:9 lub 15 w Szczytnie). Najsłabiej sfeminizowana jest gmina Świętajno (4 panie radne).

 

Powiat prawie w rękach ludowców

 

Wielka ponadpartyjna i ponadstowarzyszeniowa koalicja nazwana „Porozumieniem Szczycieńskim” nie zdołała wyprzeć PSL-u z Rady Powiatu. Co prawda ludowcy wywalczyli mniej mandatów niż w poprzednich wyborach, ale 9 radnych wciąż im zapewnia pozycję lidera. Z tym tylko, że już bez dominacji w 19-osobowej radzie. Pozostałe 10 mandatów podzieliły między siebie po równo komitety wspomnianego „Porozumienia Szczycieńskiego” oraz PiS. Teoretycznie więc możliwe jest, że mogą one pospołu „spuścić” PSL do roli opozycji. Teoretycznie, bo trudno sobie wyobrazić, aby „Porozumienie”, którego sygnatariusze wyraźnie deklarowali wspólny front głównie po to, by nie dopuścić do władzy PiS, z tymże PiS-em się teraz ułożyło.

 

Skład Rady Powiatu Szczycieńskiego (w nawiasie liczba uzyskanych głosów):

Jarosław Matłach (1732), Justyna Chrapkiewicz-Jagaczewska (423), Jarosław Czaplicki (586), Tomasz Miller (404), Arkadiusz Leska (1011), Zygmunt Rząp (423), Jarosław Kostiuk (542), Teresa Siemiątkowska (377), Adam Cielecki (299), Aleksander Godlewski (752), Czesław Wierzuk (561), Marianna Tańska (631), Marcin Nowociński (892), Krzysztof Buła (674), Agata Wiśniewska (575), Jan Lisiewski (355), Jerzy Szczepanek (915), Barbara Pac (808), Jolanta Drężek (352).

 

 

 

 

 

Szczytno (miasto)

 

Największe poparcie uzyskał Rafał Kiersikowski – 470 głosów i jest to rekord w dotychczasowych wyborach do Rady Miejskiej. Dzięki temu wynikowi na mandat „załapał się” też Waldemar Zimny, z poparciem zaledwie 54 wyborców. W radzie miejskiej najstarsza (i to w całym powiecie) jest 78-letnia Ewa Czerw, zaś najmłodsza – 27-letnia Aleksandra Kobus-Drężek, reprezentująca komitet „Wszystko dla Szczytna”. Jego lider – Rafał Wilczek – odpadł z walki o funkcję burmistrza, ale w Radzie Miejskiej ma imponującą, bo 8-osobową reprezentację, większą od ugrupowań jeszcze walczących czyli PiS (5 mandatów) i Razem dla Mieszkańców (również 5 mandatów). Swoją obecność i aktywność samorządową zaznaczyły w składzie rady także dwa pozostałe komitety. „Z Górską dla Szczytna mandaty ma dwa, a „Aktywne Szczytno” - jeden. Przy tym układzie ktokolwiek zwycięży w drugiej turze, będzie musiał się z Wilczkiem dogadać, żeby mieć większość w radzie. Kto, komu i za jakie funkcje „się sprzeda”, będzie wiadomo po wyborze burmistrza, chociaż zakulisowe spotkania już trwają, podobnie jak analiza ofert.

 

Skład Rady Miejskiej w Szczytnie:

Tomasz Żuchowski (152), Ewa Czerw (100), Zbigniew Orzoł (212), Artur Trochimowicz (191) Paweł Malec (261), Teresa Moczydłowska (226), Paweł Krassowski (254), Tomasz Łachacz (440), Sławomir Staszak (260), Robert Siudak (135), Zdzisław Dziuban (171), Agnieszka Kosakowska (256), Mariusz Pardo (183), Rafał Kiersikowski (470), Waldemar Zimny (54), Beata Boczar (139), Anna Rybińska (209), Arkadiusz Myślak (390), Aleksandra Kobus-Drężek (98), Piotr Gregorczyk (267), Karol Furczak (249).

 

 

Szczytno (gmina)

 

Gmina nie ma żadnego 20-latka, a najmłodszy radny, 37-letni Marcin Błaszczak, już taki młody nie jest. Najstarszy z kolei nie jest bardzo wiekowy. To 64-letni Henryk Ulatowski. W nowej Radzie Gminy Szczytno zasiadać będzie dziewięciu radnych z komitetu „wójtowego”, co oznacza, że Wojciechowski z nikim układać się nie musi.

 

Skład Rady Gminy Szczytno:

Zdzisław Bogacki (234), Aleksander Stawiarz (138), Krzysztof Sikorski (274), Zbigniew Woźniak (0 – wybrany bez wyborów z braku konkurencji), Hanna Rydzewska (194), Edward Lenarciak (205), Andrzej Wróbel (147), Rafał Szumny (262), Jadwiga Golon (140), Małgorzata Antosiak (148), Sylwia Nowakowska (191), Henryk Ulatowski (317), Sylwia Majewska (147), Grzegorz Godlewski (238), Marcin Błaszczak (302).


 

 

 

 

Dźwierzuty

 

Z grona 15 „wybrańców” aż dwie trzecie, bo 10 osób już się na robocie samorządowej zna. Wygląda na to jednak, że zarówno najmłodszy, 24-letni Artur Lorenz, jak i najstarszy – 58-letni Wiesław Wyszyński, to „świeżaki”. Wybory w Dźwierzutach, „odwiecznie” ludowych, to największa porażka PSL-u, który wprowadził tylko 2 radnych, tylu samo, co PiS. 11 osób reprezentuje komitet wójt Marianny Szydlik, więc raczej jakichś szczególnych politycznych fajerwerków w tej gminie nie będzie.

 

Skład Rady Gminy Dźwierzuty:

Kamil Osojca (87), Artur Lorenz (96), Katarzyna Bartkowska (75), Sebastian orłowski (123), Jacek Kandybowicz (124), Danuta Gutysz (103), Arkadiusz Nosek (98), Andrzej Kleniewski (119), Anna Kotula (124), Regina Bazych (89), Dariusz Pióro (100), Andrzej Lorkowski (74), Wiesław Wyszyński (97), Paweł Samojluk (59) Paweł Wyszyński (122).

 

Jedwabno

 

Magdalena Sznajder (30 l.) to najmłodsza z radnych, a Sylwester Janowski (75 l.) - najstarszy i oboje już mają za sobą doświadczenie samorządowe, jak zresztą znakomita większość nowych radnych. Dwoje: Elżbieta Brzóska i Adam Szewczyk uzyskało funkcje radnych bez głosowania. Wśród 15 „mandatowców” aż 12 reprezentuje komitet wójta Ambroziaka, co oznacza, że kolejne pięć lat upłynie w gminie w zgodzie i spokoju. Czy pracowicie – to czas pokaże.

 

Skład Rady Gminy Jedwabno:

Teresa Licka (96), Krystyna Kabała (67), Grażyna Jaguszewska (56), Daniel Dunajski (58), Jan Mil (56), Iwona Arbatowska (76), Sylwester Janowski (54), Dariusz Piórkowski (98), Marianna Szydlik (43), Magdalena Sznajder (64), Elżbieta Brzóska (-), Kamila Szczepańska (48), Adam Szewczyk (-), Danuta Trzcińska (76), Katarzyna Wiktorowska (91).

 

Pasym

 

Można przyjąć, że pasymianie postawili na młodość bardziej, niż mieszkańcy innych samorządów. Wśród nowych radnych jest aż czworo z dwójką z przodu. Najmłodszy Aleksander Waś liczy sobie 22 wiosny, a najstarsza radna Teresa Kowalska, ma lat 60 i żadnej „konkurencji” z szóstką na początku. Warto podkreślić, że najmłodszy z radnych uzyskał mandat imponującą, jak na gminę, liczbą głosów (161) i pod tym względem zajmuje drugie miejsce. Burmistrz Cezary Łachmański ma przed sobą pięć lat władzy niemal absolutnej, bo aż 13 radnych reprezentuje jego komitet wyborczy.

 

Skład Rady Gminy Pasym:

Justyna Konopka (72), Jolanta Augustowska (120), Hanna Gryczka (89), Bożena Kotkiewicz (98), Andrzej Kozikowski (84), Adam Kowalczyk (176), Bogusław Piotrowski (96), Teresa Kowalska (65), Karol Tadaj (74), Michał Żuk (72), Roman Sitko (98), Edyta Adamczyk (104), Romuald Małkiewicz (102), Aleksander Waś (161), Michał Lenczewski (135).

 

Rozogi

 

Sporo stosunkowo młodych i sporo nowych – tak wygląda skład wybranej w niedzielę Rady Gminy Rozogi. Najmłodszy to Grzegorz Kaczmarczyk (28 l.), a najstarszy – Jerzy Bruderek (58 l.). Pięć osób z grona wybranych radnych będzie kontynuowało swoje zadania. Zbigniew Kudrzycki „swoimi” ośmioma radnymi ma lekką, więc mało komfortową przewagę. Może dołączy do niego pięciu radnych z komitetu „Zgodna Gmina”, bo taka nazwa wręcz do tego obliguje. O ile w Dźwierzutach o porażce może mówić PSL, to w Rozogach – PiS, który w tej akurat gminie zwykle popierano bardziej niż w innych. Kandydat na wójta z tego ugrupowania zajął niechlubne, ostatnie miejsce, a w Radzie gminy PiS ma tylko jednego przedstawiciela.

 

Skład Rady Gminy Rozogi:

Romuald Kaczmarczyk (71), Marianna Zdunek (69), Sławomir Zyśk (66), Wanda Malon (113), Jerzy Bruderek (72), Marek Stolarczyk (91), Krzysztof Trzciński (139), Marzena Ejdys (42), Maciej Sypiański (72), Dorota Kulas (139), Małgorzata Dragun (59), Marzena Lis (87), Grzegorz Kaczmarczyk (91), Renata Bałdyga (54), Czesław Warmiak (65).

 

Świętajno

 

Damian Bazydło (21 l.) to najmłodszy radny nie tylko w gminie, ale w całym powiecie. Najstarszy – Andrzej Bełcikowski (66 l.) jest z kolei jednym z dwóch zaledwie radnych, którzy przetrwali wyborczą „czystkę”. Skład „komitetowy” rady może spędzać sen z powiek wójt Alicji Kołakowskiej. Ma zaledwie pięciu „swoich” ludzi. Tylu też reprezentuje komitet jej największego rywala i poprzednika – Janusza Pabicha. Tu też najliczniejszą reprezentację, spośród rad gminnych, ma PiS – aż czterech radnych, a PSL musiał się zadowolić jednym mandatem. Bez solidnej koalicji trudno będzie wójt Kołakowskiej sprawować rządy, a nie bardzo ma z kim się dogadywać, bo animozje spore, skoro sama jest partyjnie przyporządkowana Platformie Obywatelskiej. Najbliższe tygodnie mogą być w Świętajnie burzliwe i ciekawe.

 

Skład Rady Gminy Świętajno:

Katarzyna Czajkowska (108), Sławomir Grzegorczyk (100), Arkadiusz Deptuła (73), Zbigniew Nadrowski (71), Damian Bazydło (66), Sabina Gutowska (78), Ksymena Klusek (121), Andrzej Bruździak (46), Leszek Dąbkowski (109), Edward Niciński (75), Marcin Pawelczyk (85), Andrzej Bełcikowski (53), Roman Janota (53), Ewa Rapacka (73), Tadeusz Skowroński (110).

 

Wielbark

 

Remis: siedmiu „swoich” i siedmiu „zaprzyjaźnionych” w składzie rady to gwarancja, że sprawowaniem władzy przez wójta Grzegorza Zapadkę nic nie powinno zachwiać. „Zaprzyjaźnieni” to radni z list PSL, z których spora część już z wójtem współpracowała w mijającej kadencji. „Starych” jest aż 9, więc będzie miał kto nowych przyuczać, a i życiowego doświadczenia radnym nie brakuje, skoro to „najstarszy”, poza powiatowym, zestaw. Najmłodszą radną, jedyną zresztą ma komitet „Aktywni Gminy Wielbark”, a jest nią Barbara Szymaniak (34 l.), najstarsze są ex aequo Barbara Bruździak i Marianna Owczarek (obie 66 l.).

 

Skład Rady Gminy Wielbark:

Barbara Bruździak (89), Robert Kwiatkowski (80), Szymon Pawłowski (98), Marianna Owczarek (74), Krzysztof Burdyński (43), Andrzej Kimbar (86), Barbara Szymaniak (72), Zbigniew Antoń (84), Adam Jarząbek (150), Antoni Szyszka (92), Jadwiga Matłoch (80), Ireneusz Lis (165), Dariusz Szepczyński (145), Joanna Karcz (79), Hanna Brodzik (73).Komentarze do artykułu

Obserwator

Niestety w Wielbarku kliki ciąg dalszy.. Przekupstwo opłaca.. Kiedy ludzie się obudzą?

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22