Sobota, 20 Styczeń, Imieniny: Fabioli, Miły, Sebastiana -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Poszukiwacze skarbów podreptali do… Olszyn

W ponadgimnazjalnej dwójce nie brak pasjonatów geocachingu. Świadczy o tym chociażby geoskrzynka umieszczona przed budynkiem szkoły. Na założeniu skrytki się jednak nie skończyło. Zabawa w poszukiwanie skarbów tak bardzo spodobała się uczniom, że postanowiono zorganizować II edycję geoturystyki.



O tym, że w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie preferują pieszą formę turystyki kwalifikowanej wiemy od dawna, ale, że uczniowie wraz z opiekunami zdecydowali się pomaszerować pieszo do Olszyn, doniesiono nam parę dni temu.

 

Impreza odbyła się dokładnie 4 października, a okazją był Światowy Dzień Turystyki. Punktualnie o 8.00 ponad setka uczniów wraz z opiekunami udała się na poszukiwanie skrzynek i wykonanie umieszczonych w nich zadań.

 

Tym razem zostały one ukryte w fortyfikacji z czasów I wojny światowej (Szczycieńska Pozycja Leśna), na tamie nad rzeką Wałpusza, przy kamieniu upamiętniającym miejsce, z którego rosyjska artyleria 30 sierpnia 1914 r. ostrzelała Szczytno. Po blisko 4 godzinach marszu pierwsi uczestnicy dotarli do miejsca docelowego, czyli Muzeum Rolniczego w Olszynach.

 

Tam wysłuchano wykładu miejscowego historyka, Witolda Olbrysia - autora przewodnika o atrakcjach turystycznych z czasów I wojny światowej powiatu szczycieńskiego. Dzięki uprzejmości gospodarza – Zygmunta Rząpa - nad palącym się ogniskiem upieczono kiełbaski, delektowano się gorącą herbatą i wrażeniami z trudów pieszej wędrówki. Byli i tacy, co zaśpiewali, zatańczyli.

 

Połączenie turystyki z historią okazało się bardzo udane, a w drodze powrotnej już obmyslano trasę przyszłorocznego marszu.

 

Tekst: ENka

Foto: SKM "KADR"



Galeria zdjęć



Komentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Dostawczy fiat potrącił 79-letnią kobietę na ulicy Piłsudskiego
  Prawdą jest że ta Pani przechodziła w miejscu niedozwolonym, ale prawdą jest również że jest tam bardzo słabe oświetlenie.
  Autor: Kierowca
  2018-01-19 12:24:56
 • Radni rżną własną gminę?
  A ile Kołakowska zapłaciła za ten artykuł?
  Autor: Izabala
  2018-01-18 16:57:17
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49