Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Ponad 10 milionów unijnych na drogi


Decyzja dotycząca przydziału środków zapadła 5 sierpnia. Dysponent – samorząd wojewódzki, ogłosił konkurs obejmujący całą przydzieloną pulę na poddziałanie pod nazwą „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”.

 

...


  • Data:

Decyzja dotycząca przydziału środków zapadła 5 sierpnia. Dysponent – samorząd wojewódzki, ogłosił konkurs obejmujący całą przydzieloną pulę na poddziałanie pod nazwą „Budowa lub modernizacja dróg lokalnych”.

 

Konkurs na początku i na końcu

 

Województwo miało do podziału 30 mln euro, co wg aktualnego kursu równa się mniej więcej prawie 131 milionom złotych. Wnioskujące samorządy mogły uzyskać maksymalnie 3 mln dofinansowania, natomiast wartość pojedynczych inwestycji nie mogła przekroczyć miliona euro czyli nieco ponad 4,3 mln zł. Do konkursu stanęło 317 wniosków, z których pozytywnie weryfikację przeszły 292. Nie dla wszystkich wystarczy jednak pieniędzy.

Z zapowiedzi marszałka wynika także, że nie będzie listy rezerwowej – mówi wicestarosta Marcin Nowociński. - Przy dzieleniu pieniędzy z poprzedniego budżetu było tak, że niektóre inwestycje, na które brakowało puli w pierwszym etapie dzielenia i tak „łapały” się na dofinansowanie w ramach oszczędności uzyskiwanych podczas przetargów. Teraz, przy końcu sierpnia, podpisane będą już umowy, inwestycje mają być zakończone najpóźniej w 2018 roku i wtedy ma te pieniądze, które zostaną, będzie ogłoszony kolejny konkurs.

 

Wielbark i gmina Szczytno

nie w pełni zadowolone


Reklama

 

Ten sposób dystrybucji nie jest dobra informacją dla gmin Szczytno i Wielbark. Wnioski odnośnie przebudowy dróg: Lipowiec – Gawrzyjałki oraz Wały – Niedźwiedzie w gminie Szczytno oraz blisko 3-kilometrowego odcinka drogi lokalnej w gminie Wielbark znalazły się tuż poza „czarną krechą” limitu. Albo więc gminy będą te inwestycje finansować wyłącznie z własnych środków, albo znajdą inne źródło, albo... poczekają dwa lata. Na pocieszenie można dodać, że gminy te złożyły po kilka wniosków i szereg innych dróg będzie budowanych z unijnym dofinansowaniem.

 

 

Jedwabno i Pasym naprawią drogi powiatowe

 

Najlepiej udokumentowane i najwyżej ocenione zostały dwa wnioski złożone przez gminę Rozogi: przebudowa kilometra drogi gminnej Dąbrowy – Dąbrowy kolonia oraz drogi Kilimany – Klon.

Gmina Jedwabno budować będzie jedną drogę swoją – w Witowie oraz fragment powiatowej: od Nowego Dworu do Dzierzek. - Ustawa pozwala samorządowi gminnemu realizować zadania innego samorządu, jeśli oba dojdą do porozumienia – tłumaczy wicestarosta Nowociński. - Wielki tu ukłon w stronę wójta Jedwabna, jak również burmistrza Pasymia za to, że podjęli się realizować inwestycje w obrębie dróg powiatowych, oczywiście w partnerstwie z samorządem powiatowym.

Reklama

„Swoje” dofinansowanie uzyskał też samorząd powiatowy, który zgłosił rozbudowę i przebudowę drogi Pasym - Dźwierzuty. Będzie to blisko 5-kilometrowy fragment tej arterii, wiodący od „styku” z drogą do Biskupca, przez Dźwierzuty (lekka poprawa) prawie aż do końca Małszewka. Inną część tej samej drogi będzie naprawiał samorząd Pasymia: przez fragment miasteczka do końca Grzegrzółek i jest to jedyny złożony przezeń wniosek. Pasym nie starał się o środki na jakąkolwiek z własnych dróg, w odróżnieniu np. od gmin Wielbark czy Świętajno, z których każda „łapie” się na dofinansowanie kilku drogowych inwestycji.

 

 

Na 3 kilometry zabrakło pieniędzy

 

W przypadku drogi Pasym – Dźwierzuty pojawi się jednak problem 3-kilometrowego odcinka między Grzegrzółkami a Małszewkiem, na który – póki co – pieniędzy nie ma. - Niestety, uwzględnienie całej drogi spowodowałoby, że koszt inwestycji przekroczyłby górny pułap ustalonego limitu kosztów, a wówczas wnioski byłyby odrzucone – mówi wicestarosta. - Dlatego oba są „wyśrubowane” do granicy możliwości, ale i tak w tej drodze pozostanie jeszcze spora „dziura” do załatania w przyszłości.



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama