Sobota, 23 Luty, Imieniny: Damiana, Romana, Romany -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Polowanie hubertowskie w „Żbiku” Szczytno (zdjęcia)


Polowanie hubertowskie należy do polowań o szczególnym znaczeniu. Do dziś w polskiej tradycji łowieckiej dzień św. Huberta jest okazją do tzw. hubertowin, czyli polowania zbiorowego o charakterze uroczystym z zachowaniem historycznych wzorców i ceremoniałów. Zazwyczaj poprzedza je msza hubertowska, odprawiana w kościele, kaplicy lub w łowisku. Odznacza się ona uroczystym ceremoniałem, udziałem sztandaru koła, myśliwską oprawą muzyczną i wystrojem ołtarza.Tak było właśnie też w Kole Łowieckim „Żbik” Szczytno, gdzie przy kapliczce przy leśnictwie Kopytko kapelan powiatowy myśliwych ks. Andrzej Wysocki odprawił uroczystą mszą świętą. W jej trakcie odznaczono tych, którzy w sposób szczególny angażują się w życie koła. Odznaczenia „Zasłużony dla KŁ „Żbik” Szczytno otrzymali: Grzegorz Morawski i Edward Kłos. Po mszy uroczystości przeniesiono do „Żbikówki” w Starych Czajkach – domku myśliwskiego, gdzie odbyła się zbiórka myśliwych. Uczestniczyło w niej 30 członków koła i zaproszonych gości.

 

 

Tu też uroczyste ślubowanie złożył nowy myśliwy Dariusz Chorążewicz.

 

Tradycyjnie przed wyruszeniem na łowy przypomniano wszystkim myśliwym o zasadach obowiązujących podczas polowań zbiorowych, ze szczególnym uwzględnieniem tych dotyczących bezpieczeństwa. Polowano w okolicach Kiliman, Występu i Dębówka. Pogoda nie sprzyjała łowom, przez cały dzień padał bowiem deszcz. Podsumowanie polowania odbyło się przy „Żbikówce”, gdzie ułożono uroczysty pokot: byka - jelenia, dwie łanie, dwa dziki i trzy sarny.


 

 

Szczególną uwagę myśliwych i zapewne zazdrość wzbudził dzik o wadze ponad 133 kg, którego pozyskał Dariusz Chorążewicz. Tradycyjnie wybrano też króla polowania. Został nim Bogdan Markowski, a tytuł wicekróla otrzymał Henryk Biaczak. Przyznano także medal królowi pudlarzy, którym został Tadeusz Tomaszek. Polowanie hubertowskie zakończono biesiadą myśliwską.

Grzegorz Siemieniuk

 

Fot. Grzegorz SiemieniukKomentarze do artykułu

Mun

Ksiądz Wysocki uśmiechnięty wobec Panów myśliwych, szkoda, że wobec parafian tak nieżyczliwy i arogancki.

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Spółka „Verdancy” podbija pasymską Koreę
  A co z \"Natura 2000\"? Co z ptactwem które gniazduje/żyje na tych terenach? Środowisko zostanie naruszone nieodwracalnie! Co za bzdura!Od kiedy można od tak dostać pozwolenie na budowę nad wodą lub na wodzie i to w obszarze chronionym?!
  Autor: Patrycja
  2019-02-22 19:56:04
 • „Jedynka” i „dwójka” mistrzami powiatu
  Sobieski nie wygrał? Niemożliwe XDD Chyba ten rok nie należy do najlepszych dla szkoły nr 3
  Autor: Lol
  2019-02-22 15:13:40
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Oto nowa najnowsza masowa produkcja made in Szczytno łoficery po 4 latach na 6 grupach w programie studiów proszę obowiązkowo \"studentom\" puszczać takie pozycje jak ojciec Mateusz, Miami Vice, W11, 07 zgłoś się, Szklana Pułapka a tym ambitniejszym lot nad kukułczym gniazdem
  Autor: Pan łoficer tak się pisze?
  2019-02-22 13:07:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dramat kto wymyślił taki kretynizm. Ta aberacja a właściwie patologia już kiedyś była o takich złotych dzieciach Szczytna mówiło się pampersy. Przychodzili do jednostek i uczył ich sierżant bo aspirant nie miał czasu na takie głupoty. Pomysł to porażajacą głupota ale ta instytucja i tak się stacza. Będzie produkować pseudo oficerów, matołków, tym co planujecie zrobić degradujecie stopień oficera i doprowadzicie do konfliktów w jednostkach. Gratuluję Panie Szymczyk świetny pomysł długo Pan nad tym myślał?
  Autor: Jestem oficerem i mam 4 lata
  2019-02-22 13:00:11
 • Zwyciężyć własne życie
  Brawo!!! Życzę Pani wszystkiego dobrego. Trzymam kciuki!!!
  Autor: varadero
  2019-02-22 11:55:08
 • Rosja połączy Szczytno z Biskupcem
  Mam nadzieję , że skrzyżowania ścieżki rowerowej z drogami publicznymi i lokalnymi będą bezkolizyjne.? Czy znowu tylko rowerzyści będą mieli (pierwszeństwo) -przywileje a kierowcy utrapienie?
  Autor: bezpieczny kierowca
  2019-02-22 08:01:09
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Czyżby to pan komendant rektor doktor inspektor Marek Fałdowski wymyślił? Jakoś mnie to nie dziwi.
  Autor: lubiepolicje
  2019-02-22 03:43:33
 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01