Czwartek, 20 Wrzesień, Imieniny: Januarego, Konstancji, Leopolda -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Policjantka skazana za „pomoc”


Skandal w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Jedna z policjantek została skazana przez sąd w Szczytnie na rok więzienia w zawieszeniu. Mimo to wciąż pracuje. Wyrok jest nieprawomocny.Sprawa dotyczy wydarzenia z roku 2016, ale wyrok zapadł dopiero na początku sierpnia tego roku. Prokuratura w Mrągowie oskarżyła policjantkę o przekroczenie uprawnień służbowych i usiłowanie nakłaniania innych funkcjonariuszy do odstąpienia od czynności służbowych. Z informacji, do których dotarli dziennikarze „Tygodnika Szczytno” wynika, że policjantka „wstawiła” się za swoim znajomym, który - zatrzymany przez patrol ruchu drogowego - miał być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariuszka próbowała wpłynąć na swoich kolegów z komendy, aby odstąpili od czynności.

 

- Sąd w Szczytnie na podstawie zebranych przez nas dowodów uznał winę funkcjonariuszki K. - mówi Bogusława Pidsudko-Kaliszuk, szefowa Prokuratury Rejonowej w Mrągowie. - Skazał ją na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na rok i zobowiązał skazaną, aby co sześć miesięcy informowała sąd o okresie próby. Dodam, że wyrok nie jest prawomocny, a z tego co wiem, ta pani złożyła apelację.

 

Ewa Szczepanek, oficer prasowy KPP wyjaśnia, że policjantka, po wszczęciu przeciwko niej postępowania karnego, była zawieszona przez 3 miesiące, bo tak nakazuje ustawa o Policji. O przedłużeniu zawieszenia decyduje komendant powiatowy. Wyrok, który jest nieprawomocny, też tej sytuacji nie zmienia – policjantka może więc nadal pracować. Jej ewentualne zwolnienie mogło też nastąpić w trybie dyscyplinarnym - to również zależy od decyzji przełożonego. W tym właśnie trybie, przed kilku laty, pracę straciło kilku policjantów drogówki posądzonych o branie łapówek. I, co ciekawe, zanim jakikolwiek sąd to potwierdził, w policji już ich nie było...

 

 

 

Zdaniem policji

 

Odpowiada podkom. Ewa Szczepanek,.

oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie

 

Szanowny Panie Redaktorze,

 

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, iż zgodnie z zapisem art. 39 ust. 1 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji :


„Policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego – na czas nie dłuższy niż 3 miesiące.”

 

Powyższe zawieszenie ma charakter obligatoryjny. Oznacza to w konsekwencji, iż każdy policjant, któremu zostaną przedstawione zarzuty popełnienia przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego zostanie z urzędu zawieszony w czynnościach służbowych na czas nie dłuższy niż 3 miesiące.

Ponadto, zgodnie z art. 39 ust. 3 cyt. ustawy organ może skorzystać z dalszego zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych. Jest to zawieszenie fakultatywne i pozostaje w kompetencji przełożonego właściwego w sprawach osobowych.

Zaznaczyć należy, iż kompetencje w zakresie zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych posiadają również Prokuratura Rejonowa/Okręgowa.

Jednocześnie informuję, iż policjanta zwalnia się ze służby w Policji w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane.

Nieprawomocny wyrok sądowy nie stanowi podstawy do zwolnienia policjanta ze służby w Policji.

 

 

 

 

Z poważaniem

podkom. Ewa Szczepanek

oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?
  Ciekawy artykuł o zmianach zachowania wilków w stosunku do człowieka. Jak rozmówca może gwarantować, że drapieżnik nie zaatakuje nigdy człowieka.
  Autor: rex
  2018-09-20 09:43:38
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  A przepraszam, miejsca parkingowe to gdzie będą?
  Autor: Tomasz
  2018-09-20 09:36:08
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Zbyszku, trudny wybrałeś brzeg na przeprawę. Skostniałe układy miasta, nie sprzyjają brodzeniu w tym miejscu. WIARA i poglądy które wyrażasz, zapewne przysporzą ci w przyszłości wiele problemów. Poznałem to na swojej skórze :) Jednak nie poddawaj się. Droga prosta i wąska, to droga zwycięstwa. Bądź tym, który przechodzi mimo to :) Nasze głosy masz.
  Autor: Tomek TK Drogi i Mosty :)
  2018-09-20 09:10:43
 • Czy istnieje ryzyko, że wilki zaczną atakować ludzi?
  Wreszcie artykuł co ma ręce i nogi. Brawo.
  Autor: Kara
  2018-09-19 22:17:16
 • Powstaje Galeria Jurand z salą widowiskową
  Po prostu kino by sie przydalo.
  Autor: J
  2018-09-19 21:02:01
 • 130 radnych, 2 burmistrzów i 5 wójtów, czyli wybory w naszym powiecie
  Zastanów się się - znowu ci sami zastawiasz się nad tym kto nami rządzi - ... .
  Autor: Hjob
  2018-09-19 20:08:57
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do zbyszka.To faktycznie fundamentalna różnica::)))) W takim razie kolejny cytat z wypowiedzi kandydata"Na szczeblu lokalnym najważniejszy jest człowiek. Ale nie wolno zapominać jeszcze o innej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o wiarygodności kandydata" Co myślał jak wpisywał na listę Jolantę,Sawickiego,Lorkowskiego?!! Jaką te chorągiewki mają wiarygodność Twoim zdaniem? Dla mnie zupełne dno.
  Autor: Marek
  2018-09-19 17:53:26
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do Tomka na przełomie 2016/17 z miasta ubyło 1000 osób (dane GUS w zestawieniu z PKW) O tyle nie zwiększyła się liczba Gminy Szczytno. Warto natomiast zabiegać o każdego nawet pojedynczego mieszkańca aby pozostał w mieście. Wystarczy czytać ze zrozumieniem :) Co do braku ludzi to mam nadzieję że jeżeli zajdzie taka potrzeba to Tomek skorzysta z zaproszenia i pomoże :) Program na stronie www. Polecam przeczytać.
  Autor: zbyszek
  2018-09-19 10:07:25
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  Do Marka W Dźwierzutach nie ma koła PiS :) Kandydaci nie są członkami a jedynie startują z list PiS!
  Autor: zbyszek
  2018-09-19 10:03:48
 • Szczytno potrzebuje nowej energii
  "Trudno mieć zaufanie do ludzi, którzy w zależności od zewnętrznej sytuacji zmieniają swoje poglądy czy przynależność do organizacji."-tu dopiero jest hipokryzja!!!!! Połowa "działaczy" koła PIS z Gminy Dźwierzuty to armia zaciężna z PSL-u.Pani kandydat na Wójta Jolanta w poprzednich wyborach startowała do powiatu z listy PSL,ale prawdziwa perełka to pan Krzysztof S. Ten to jest chorągiewka....zaczynał w Samoobronie,przez PSL,a teraz jak statek tonie to zahaczył się w PIS-e.Oj pociągnął oni Pana,Panie Zbyszku....po cichu liczę że w dół,bo czy ludzie mogą zaufać takim chorągiewkom??!!!!
  Autor: Marek
  2018-09-18 21:12:25