Wtorek, 20 Listopad, Imieniny: Anatola, Edyty, Rafała -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Policjantka skazana za „pomoc”


Skandal w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie. Jedna z policjantek została skazana przez sąd w Szczytnie na rok więzienia w zawieszeniu. Mimo to wciąż pracuje. Wyrok jest nieprawomocny.Sprawa dotyczy wydarzenia z roku 2016, ale wyrok zapadł dopiero na początku sierpnia tego roku. Prokuratura w Mrągowie oskarżyła policjantkę o przekroczenie uprawnień służbowych i usiłowanie nakłaniania innych funkcjonariuszy do odstąpienia od czynności służbowych. Z informacji, do których dotarli dziennikarze „Tygodnika Szczytno” wynika, że policjantka „wstawiła” się za swoim znajomym, który - zatrzymany przez patrol ruchu drogowego - miał być pod wpływem alkoholu. Funkcjonariuszka próbowała wpłynąć na swoich kolegów z komendy, aby odstąpili od czynności.

 

- Sąd w Szczytnie na podstawie zebranych przez nas dowodów uznał winę funkcjonariuszki K. - mówi Bogusława Pidsudko-Kaliszuk, szefowa Prokuratury Rejonowej w Mrągowie. - Skazał ją na rok pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem kary na rok i zobowiązał skazaną, aby co sześć miesięcy informowała sąd o okresie próby. Dodam, że wyrok nie jest prawomocny, a z tego co wiem, ta pani złożyła apelację.

 

Ewa Szczepanek, oficer prasowy KPP wyjaśnia, że policjantka, po wszczęciu przeciwko niej postępowania karnego, była zawieszona przez 3 miesiące, bo tak nakazuje ustawa o Policji. O przedłużeniu zawieszenia decyduje komendant powiatowy. Wyrok, który jest nieprawomocny, też tej sytuacji nie zmienia – policjantka może więc nadal pracować. Jej ewentualne zwolnienie mogło też nastąpić w trybie dyscyplinarnym - to również zależy od decyzji przełożonego. W tym właśnie trybie, przed kilku laty, pracę straciło kilku policjantów drogówki posądzonych o branie łapówek. I, co ciekawe, zanim jakikolwiek sąd to potwierdził, w policji już ich nie było...

 

 

 

Zdaniem policji

 

Odpowiada podkom. Ewa Szczepanek,.

oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie

 

Szanowny Panie Redaktorze,

 

W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, iż zgodnie z zapisem art. 39 ust. 1 Ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji :


„Policjanta zawiesza się w czynnościach służbowych w razie wszczęcia przeciwko niemu postępowania karnego w sprawie o przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane z oskarżenia publicznego – na czas nie dłuższy niż 3 miesiące.”

 

Powyższe zawieszenie ma charakter obligatoryjny. Oznacza to w konsekwencji, iż każdy policjant, któremu zostaną przedstawione zarzuty popełnienia przestępstwa umyślnego, ściganego z oskarżenia publicznego zostanie z urzędu zawieszony w czynnościach służbowych na czas nie dłuższy niż 3 miesiące.

Ponadto, zgodnie z art. 39 ust. 3 cyt. ustawy organ może skorzystać z dalszego zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych. Jest to zawieszenie fakultatywne i pozostaje w kompetencji przełożonego właściwego w sprawach osobowych.

Zaznaczyć należy, iż kompetencje w zakresie zawieszenia policjanta w czynnościach służbowych posiadają również Prokuratura Rejonowa/Okręgowa.

Jednocześnie informuję, iż policjanta zwalnia się ze służby w Policji w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe, umyślne, ścigane.

Nieprawomocny wyrok sądowy nie stanowi podstawy do zwolnienia policjanta ze służby w Policji.

 

 

 

 

Z poważaniem

podkom. Ewa Szczepanek

oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie

 

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia


Komentarze

 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Starosta nie może zobaczyć problemu bo go nie ma problem mają ze sobą pewne osoby które zachowują sie jak rozkapryszone dzieci jak nie po ich myśli to szybko na zwolnienienie z nimi starosta powinien zrobić porządek.
  Autor: Pracownik Dps
  2018-11-19 21:03:14
 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Bardzo zielono jest
  Autor:
  2018-11-19 17:09:19
 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Dużo tych Państwa Kostiuków i ich krewnych i kuzynów w Powiecie: radzie i urzędzie?
  Autor: Śmieszek
  2018-11-19 17:07:09
 • W powiecie nowe po staremu, ale bez... wicestarosty Nowocińskiego
  Czyli na zmiany w Dps nie ma co liczyć. Oczywiście Pan starosta nadal nie będzie widział problemu.
  Autor: Sfrustrowany
  2018-11-19 14:26:16
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Ktoś musi się Szczytnem zająć. Jak Mańkowski przez naście lat zajmował się tylko trzymaniem własnego stołka, to dobra i Bańkowska. Mimo wszystko, nawet jeśli tylko przez zasiedzenie, lepiej zna gospodarcze problemy.
  Autor: ktoś
  2018-11-19 12:44:26
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Oprócz tego co czytałam w tym artykule i w komentarzach, też bardzo mnie interesuje, ile kary zapłaci właściciel psa, którego na smyczy przyprowadza pod mój dom i drzwi - bo piesek musi się załatwić / na kafelki/ ?
  Autor: Elena
  2018-11-19 12:15:43
 • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
  Proszę mnie nie oczerniać. Pan Dzierlatka od dawna mówił prawdę, tylko władze gminy nie dopuszczały, aby mieszkańcy dowiedzieli się prawdy. W tak krótkim czasie po objęciu obowiązków przez nową dyrektor, przeżyłam traumę w pracy. Niestety Pan Wójt ani razu nie zainteresował się moją sprawą, mimo że próbowałam go poinformować jak byłam tam strasznie traktowana. Ledwo przejęła obowiązki nowa dyrektor i już na samym wstępie dostałam karę porządkową, min. za zjedzenie w czasie pracy jedynego posiłku w ciągu dnia, którą była frytka na patyku, którą po prostu tak spontanicznie dostałam od sprzedawcy na gminnej imprezie. Zarzutów było dużo, z którymi oczywiście się nie zgadzałam i się odwołałam. Gdyby rzeczywiście wina leżała po mojej stronie, to z oczywistych względów kara by pozostała w moich aktach, jednak stanowczo uważałam, że kara została na mnie nałożona bezpodstawnie, z czym majwyraźniej nowa dyrektor się zgodziła, skoro karę została anulowana. Niestety kara został anulowana, ale za niedługi czas dostałam wypowiedzenie. Powodem wypowiedzenia była moim zdaniem pozorna likwidacja stanowisk biurowych, gdyż pani dyrektor stwierdziła, że w goku jest tak mało pracy i sama sobie z wszystkim poradzi. Skoro dyrektor uważa, że jest tak mało pracy i kilku pracowników, to jaki jest sens zatrudniania głównej księgowej? można przecież nawiązać współpracę z biurem rachunkowym i byłoby znacznie taniej...
  Autor: Mirosława Jóźwik
  2018-11-19 10:41:26
 • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
  O rany boskie! To żart, czy na poważnie, że w GOK pracować będą na etatach tylko szef, księgowa i konserwator? Ostatnio ktoś w którejś telewizji przytoczył cytat z Churchilla (dla mało poinformowanych - premier Wielkiej Brytanii w czasie II Wojny Światowej i krótko po 45 r.). Jest 1941 r., sytuacja krytyczna, Niemcy w ofensywie, Wlk. Brytania potrzebuje więcej pieniędzy na obronę. Przychodzi do niego minister skarbu i mówi: trzeba ciąć, to przytniemy z kultury. Na co Churchill: a o co ta wojna?
  Autor: Śmieszek
  2018-11-18 16:46:50
 • Ilona Bańkowska nowym zastępcą burmistrza Szczytna
  Przykro czytać, że Pan Mańkowski chce \"z biegu\" zacząć urzędować dzięki pani Bańkowskiej. Skoro odpowiadała, jak to ktoś napisał, od 18 lat za Wydział Gospodarki Miejskiej - to fakt, że jest \"oblatana\". Nie jest to jednak wyznacznikiem jej kompetencji na stanowisko Wiceburmistrza. Ale jak rozumiem, w przyszłości może zastąpić ją w Wydziale np. pan Wilczek, jeśli nie pójdzie do miejskiej, lub powiatowej Promocji (coś z nim trzeba zrobić), aby ją już z kretesem pogrzebać. Acha! Jeszcze ta koszykówka, rzeczywiście przydaje się, żeby skakać wysoko, natomiast jeszcze celnie trzeba trafiać do kosza. To się zawodowo pani od rolnictwa i środowiska do tej pory w mieście nie udało.
  Autor: Waga
  2018-11-18 15:59:47
 • Powyborcze „czystki” w gminnym ośrodku kultury?
  Chcieliście wójta Kudrzyckiego to teraz macie efekty.. A to dopiero początek całej zabawy...!!
  Autor: Ela
  2018-11-18 11:29:58