Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Policja niepraktykująca - felieton Jerzego Niemczuka


Szczytno jest postrzegane jako miasto policyjne. Sam tego doświadczyłem w latach osiemdziesiątych. Choć byłem zameldowany w Warszawie, miałem prawo jazdy wydane w Szczytnie, co budziło zainteresowanie drogówki. Pytali dlaczego, a ja utajniłem, że zawdzięczam ten stan życzliwości wydziału komunikacji w Szczytnie i udzielałem wymijających odpowiedzi. Tym sposobem zdarzyło mi się nie zapłacić paru mandatów.Interesuję się sprawami policji z tego także powodu, że i ona może się zainteresować moimi sprawami, co się przeszłości już zdarzało. Dlatego bardzo mnie zainteresowało, co powiedział szef NSZZ policji Rafał Jankowski o przyczynach akcji strajkowej:

 

„Jeszcze nigdy nie było takiej konsolidacji. Polska policja stanęła pod ścianą, jeszcze nigdy nie było tak źle jak teraz. Władza pozbyła się doświadczonych funkcjonariuszy tylko dlatego że rozpoczęli karierę przed 1989 r. Pojawił się absurdalny pomysł, aby Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie kształciła kadry nieskażone codzienną praktyką”.

 

Idea niepraktykującej policji wydaje się pod pewnymi względami pociągająca, ale bez przesady. Niepałująca, niestrzelająca, nosząca wszystkich na rękach, co się przecież nierzadko zdarza, byłaby bardziej przyjazna dla demonstrujących pokojowo swoje przekonania polityczne, ale z kolei brak praktyki w kontaktach z praktykującymi codzienną przestępczość mógłby w sumie szkodzić.

 

Można wprawdzie patroszyć różne spółki państwa i na krótko obsadzać je zaufanymi ludźmi bez wiedzy i doświadczenia, zakładając, że w tym czasie nie zdołają za wiele popsuć, bo będą w działaniu kierowali się dewizą primum non nocere - ta od czasów Hipokratesa ma pewne zastosowanie w medycynie - i zaniechają w konsekwencji wszelkich działań.

 

Jeśli już się na nie zdecydują, to będą one miały charakter symboliczny, taki jak zawierzenie losów Energi Opatrzności Bożej. Niech się dzieje wola nieba – zamiast długofalowej strategii rozwoju to kierunek, który może liczyć na poparcie episkopatu. Po drugie ten rozwój bez pomocy niebios i tak by nie nastąpił, bo Energa ciągnie pod prąd na toksycznym i coraz droższym węglu, od którego wszystkie cywilizowane kraje odchodzą. Nie musi się jednak przejmować, bo i tak dobierze się do każdego naszego gniazdka podnosząc ceny.


 

 

Brak praktyki może być jednak większym problemem w przypadku Sądu Najwyższego. Dostać się tam jest chyba za łatwo, wystarczy odpowiedzieć właściwie na jedno pytanie: kto jest prezesem SN. Wprawdzie Trybunał Sprawiedliwości będzie się nad tym dopiero zastanawiał, ale kadrowa, poseł Krystyna Pawłowicz, wie z całą pewnością, że nie ta, co jest, i z tego się u niej zdaje. Zastanawiam się też, czy z braku praktyki prokuratorzy w Sądzie Najwyższym, których jest tam wielu, nie zaczną odruchowo stosować praktyk prokuratorskich, oskarżając zamiast sądzić. Nadzieja w tli się może w ławnikach, którzy nie mając wiedzy i doświadczenia przypadkiem wydadzą sprawiedliwy wyrok.

 

Wynalazek prezesa PiS, rotacyjne koryto dla partyjnej trzody, to prawdziwa zdobycz jego nieliberalnej demokracji, bo przekonuje wyborcę, że w Polsce, nie każdy – na przykład Duda – może być prezydentem, ale sędzią i nawet prezesem może już zostać każdy.

 

Jeśli chodzi o policję to być może stoi za tym inny zamysł, nie do końca dopowiedziany. Że ma to być formacja niepraktykująca, ale wierząca. Nie jest to wykluczone. Podobno rektor WSPol ma doktorat z teologii.Komentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46