Piątek, 19 Kwiecień
Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa -

Reklama


Reklama

Połączyła ich pasja... do historii


Ich pierwszy wspólny film o Gminie Żydowskiej w Szczytnie obejrzało kilka tysięcy osób. O kim mowa? O Robercie Arbatowskim i Damianie Dąbkowskim. Pasjonaci lokalnej historii nakręcili kolejny odcinek – tym razem są to wspomnienia nieżyjącej mieszkanki Korpel Waltraudy Golon.


  • Data:

Robert Arbatowski, to emerytowany żołnierz i współpracownik „Tygodnika Szczytno”, ale przede wszystkim miłośnik lokalnej historii. - O tej wielkiej historii, kraju, świata można przeczytać niemal w każdej książce historycznej, a o naszych małych ojczyznach, ludziach tu mieszkających właściwie nie ma żadnych publikacji – mówi Robert Arbatowski. - Od 1999 roku zacząłem spotykać się z najstarszymi mieszkańcami naszego powiatu. Utrwalać ich wspomnienia na nagraniach. Teraz są tego efekty w postaci produkcji filmowych. Pierwsze spotkanie było w Olsztynie z Walterem Późnym, pierwszym powojennym starostą szczycieńskim.

 

Jest sukces

Do swojego autorskiego projektu Robert zaangażował 19-letniego Damiana Dąbkowskiego. To tegoroczny maturzysta z Zespołu Szkół nr 3 w Szczytnie. - Wypatrzyłem go na jednym z apelów szkolnych – mówi Robert. - Miał ciekawą barwę głosu i dykcję. Uznałem, że świetnie nada się do „oprowadzania” widza po historii naszego miasta i powiatu. Mój projekt wspomaga też Witold Olbryś, nauczyciel historii, regionalista, kolekcjoner i pasjonat historii.


Reklama

Ich pierwszy film dotyczył Gminy Żydowskiej w Szczytnie. Obejrzało go kilka tysięcy osób. - Przyznam, że nigdy wcześniej nie interesowałem się historią – mówi Damian. - Ale przy realizacji projektu pana Roberta dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy na temat Szczytna. Mam teraz zupełnie inne spojrzenie na miejsca, które mijam niemal każdego dnia. Wiem, że mają one swoją historię. To tak, jakbym odkrywał miasto na nowo.

Ten obraz można zobaczyć w internecie pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=kyqv4xSF1QA

 

 

Szukają wsparcia

Robert i Damian nakręcili właśnie kolejny odcinek. Tym razem dotyczy on nieżyjącej już mieszkanki Korpel Waltraudy Golon, która wraz z matką i siostrą musiała w 1945 roku uciekać ze Szczytna przed Sowietami. - Przedstawimy ten dramat z jej perspektywy – mówi Robert Arbatowski. - Premiera filmu odbędzie się 20 maja, o godz. 21 w Muzeum Mazurskim w Szczytnie podczas Europejskiej Nocy Muzeów. Gorąco zapraszam.

Filmy powstają bez udziału jakiegokolwiek wsparcia finansowego. - Robimy to własnym sumptem, ale przyznam, że nie jest to łatwe – wyznaje Robert Arbatowksi. - Dlatego jeśli znalazłaby się jakaś instytucja, firma, czy osoba prywatna, która zechciałaby nas wspomóc to będziemy bardzo wdzięczni.

Reklama

 

Robert Arbatowski

Absolwent Akademii Fotografii w Warszawie

Laureat trzech festiwali filmowych w latach 2012-2014

2012 - Festiwal Filmów Amatorskich w Sieradzu. Nagroda Publiczności oraz Nagroda Prezydenta Miasta Sieradz za film "Ocalić od zapomnienia", w którym został przedstawiony szczycieński kirkut

2013 - XXV Festiwal Filmów Amatorskich. I Nagroda Ministra Obrony Narodowej, Nagroda Publiczności oraz Nagroda Prezydenta Miasta Sieradz za film "Grunwald"

2014 - Ogólnopolski Festiwal Filmów Amatorskich w Warszawie. Nagroda Ministra Obrony Narodowej za film "3. Brygada Radiotechniczna"



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

Reklama