Czwartek, 28 Marca
Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni -

Reklama


Reklama

Podziękowali rolnikom za plony


Podczas dożynek, jakie odbyły się w ostatnią niedzielę w Dźwierzutach bawili się mieszkańcy całego powiatu. Jednak przesłanie imprezy było znacznie głębsze. – Chcieliśmy w ten sposób symbolicznie podziękować rolnikom za ich trud i ciężką pracę, jaką wkładają w wyżywienie mieszka...


  • Data:

Podczas dożynek, jakie odbyły się w ostatnią niedzielę w Dźwierzutach bawili się mieszkańcy całego powiatu. Jednak przesłanie imprezy było znacznie głębsze. – Chcieliśmy w ten sposób symbolicznie podziękować rolnikom za ich trud i ciężką pracę, jaką wkładają w wyżywienie mieszkańców naszego powiatu i kraju – mówili zgodnie wójt Czesław Wierzuk i starosta Jarosław Matłach.

W niedzielę od świtu lało. Wielu wątpiło, czy w związku ze złą pogodą tegoroczne dożynki w ogóle się odbędą. Nie wątpili organizatorzy i dobrze – być może ich wiara pomogła rozegnać deszczowe chmury i tuż przed oficjalnym rozpoczęciem Dożynek Powiatowych, które w tym roku odbyły się w Dźwierzutach, zgromadzonych przywitało słońce. Dzięki temu msza dziękczynna za tegoroczne i przyszłe plony mogła odbyć się na świeżym powietrzu. Słowa uznania i podziękowania skierowali do rolników wójt Czesław Wierzuk oraz starosta Jarosław Matłach. Rolnikom podziękowali też parlamentarzyści, którzy dokonywali tez ocen krajowej gospodarki, ocen mniej czy bardziej pochlebnych w zależności od opcji politycznej, która reprezentowali.

Tegoroczny gospodarz, czyli gmina Dźwierzuty, to jedyna w powiecie szczycieńskim, która zachowała niemal w pełni rolniczy charakter. Na ogólną jej powierzchnię – 26 tys. ha ponad połowa, bo 15 tys. ha to użytki rolne. Na terenie gminy znajdują się 892 gospodarstwa. Głównie uprawia się pszenicę - 850 ha, kukurydzę – 800 ha i pszenżyto - 780 ha, jęczmień – 390 ha. Pogłowie hodowanego na terenie gminy bydła wynosi ogółem - 7 128 szt., w tym 3 085 szt. „młodzieży”, natomiast trzody chlewnej - 2 348 szt.

Honory dla najlepszych

Święto Plonów to najlepsza okazja do tego, by uhonorować tych, którzy najbardziej przyczyniają się do rozwoju nie tylko gminnego rolnictwa. Stąd też podczas części oficjalnej wyróżniający się rolnicy gminy Dźwierzuty zostali odznaczeni medalem „Zasłużony dla Rolnictwa”, a Medalem Komisji Edukacji Narodowej udekorowana została Longina Korniluk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Dźwierzutach.

Medal „Zasłużony dla Rolnictwa”:

Antoni Lachowicz, Dźwierzuty

Zygfyd Marszałek, Dźwierzuty


Reklama

Tadeusz Tomaszewski, Dźwierzuty

Marek Sokołowski, Dźwierzuty

Robert Liniewicz, Orżyny

Irena Osojca, Rumy

Mieczysław Jawoszek, Sąpłaty

Tomasz Hatowski, Szczepankowo

Zbigniew Lubera, Linowo

Leszek Zbrzyski, Jabłonka

Teresa Fila, Orżyny

Dożynkowe obyczaje

Do oficjalnych punktów programu, zgodnie z dożynkowym obyczajem, należy zaliczyć także konkursy na najpiękniejszy wieniec i stoisko, jak również symboliczne dzielenie się chlebem, którego bochen staroście Jarosławowi Matłachowi wręczyli starostowie dożynek: Danuta Woźniak z Nowych Kiejkut i Krzysztof Jabłonowski z Targowa.

Starościna Danuta Woźniak to rolniczka z zawodu i wykształcenia, na UWM ukończyła bowiem Wydział Rolnictwa i Kształtowania Środowiska, uzyskując specjalizację z zakresu agrotechnologii i zarządzania produkcją. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 145 ha, specjalizujące się w produkcji mleka i zbóż. Nowoczesność i wydajność gospodarstwa Danucie i Dariuszowi Woźniakom przysporzyły honorów: statuetkę „Juranda” oraz nominację do finału w ogólnopolskim konkursie „Rolnik – Farmer Roku”. Wiodący rolnicy z Nowych Kiejkut są też Mistrzami Agroligi Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz laureatami Krajowej Agroligi.

Starosta Krzysztof Jabłonowski z Targowa także jest rolnikiem z dyplomem wyższej uczelni, a nawet dwoma, ukończył bowiem również studia podyplomowe z zakresu pozyskiwania funduszy unijnych. Otrzymane od rodziców gospodarstwo prowadzi od 2001 roku i przez ten czas powiększył jego areał z 90 do 150 ha. Specjalizuje się w produkcji zbóż, a średnia wydajność z hektara to 7,5 tony.

Artystycznie i sportowo

Nie byłoby dożynek bez rywalizacji gmin – oceniane były wieńce dożynkowe oraz stoiska, na których każdy zaprezentował to, co ma najlepszego. Tym razem w szranki stanęły też sportowe reprezentacje, które walczyły w szeregu najprzeróżniejszych, mniej czy bardziej poważnych konkurencji.

Reklama

Oprawę artystyczną zapewniły nie tylko zespoły lokalne, jak np. dźwierzuckie Wrzosy, ale także te, które przyjechały z dalekich miast partnerskich: z polskiego Żywca i rosyjskiego Swietłogorska. Skoczne kozackie tańce i muzyka stanowiły nie lada atrakcję tegorocznych dożynek, co najmniej taką, jak beskidzkie hołubce, wycinane przez odzianą w góralski strój wicestarostę Sylwię Jaskulską.

Wyniki najważniejszych dożynkowych konkursów:

Najpiękniejsze stoisko:

  1. Dźwierzuty

  2. Szczytno

  3. Świętajno

 Najpiękniejszy wieniec:

  1. Dźwierzuty

  2. Szczytno

  3. Pasym

Rywalizacja sportowa:

  1. Rozogi

  2. Jedwabno

  3. Szczytno

Paweł Salamucha/Halina Bielawska

Fot. Paweł Salamucha i Krzysztof Kołakowski (sport)



Komentarze do artykułu

Napisz

Reklama


Komentarze

  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Nie wszyscy przyszli na akcję z powodu wyborów samorządowych... Część uczestników przyszła, bo ważna dla nich jest Natura i piękna przyroda, o którą powinno się dnać na co dzień. Akcja ważna, potrzebna, ale niepotrzebnie przykrywają ją rozważania polityczne. Wszyscy dbajmy na co dzień o porządek, zwracajmy uwagę zaśmiecającym...

    Agnieszka Semeniuk-Czepczyńska


    2024-03-27 13:34:56
  • Poznaj dzielnicowych w akcji podczas plebiscytu #SuperDzielnicowy2024
    To jakas kpina. Jak ja mam oddac glos na superdzielnicowego jak ja nawet nie wiem kto nim jest. Glos powinien byc oddany za zaslugi a nie po pokazaniu zdjecia w gazecie. Czym zasluzyli sie dzielnicowi z naszego powiatu, mala podpowiedz. Niczym, po za pierdzeniem w fotel i pozowaniem do zdjec.

    Shazza


    2024-03-27 13:34:24
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że mała grupka ludzi chce tłumaczyć innym co jest dobre i co powinni robić. Oczywiście w kontekście nadchodzących wyborów. Większość z obecnych tam osób nie robiła tego z własnego przekonania tylko dlatego, że trzeba tam być bo niedługo wybory. Smutne jest jeszcze to, że niewielka ale zaangażowana grupa ludzi w wyborach decyduje za większość której nie chce się iść lub jak już idą to nawet nie zastanawiają się jak ich wybór będzie wpływał na ich codzienne życie. Potem pretensje do wszystkich, tylko nie do siebie!!!!

    marian


    2024-03-27 10:33:52
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Tam się troszeczkę spędziło czasu????

    Laki


    2024-03-27 08:30:09
  • Robert Rubak: – czas na przetasowania w radzie
    Miałem przyjemność z bliska obserwować działania p. Rubaka w poprzedniej kampanii wyborczej. Liczyłem, iż nastąpi później okres jego współpracy z burmistrzem co uważałem za dużą szansę dla miasta i regionu. Wielka szkoda, iż p. burmistrz wybrał innych współpracowników. Mam nadzieję, iż p. Rubak znajdzie miejsce w nowej Radzie Powiatu.

    wiesław mądrzejowski


    2024-03-26 15:39:38
  • Więcej niż miasto... Czyli, jak Szczytno przekroczyło granice polityki dla dobra wspólnego (zdjęcia)
    Szkoda że wyborów nie ma co roku, przynajmniej wokół jeziora byłoby czysto. Ciekawe czy na koniec dali sobie buzi a może po buzi.

    mieszkaniec


    2024-03-26 14:50:11
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Współpraca z samorządem? A z kim się pan spotkał, p. Ochman nie należy do naszego samorządu. Brawo PIS, no i PO, w sumie PSL to też to samo.

    Mieszkaniec


    2024-03-26 11:59:15
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Bezpartyjny kandydat ale od Tuska :) No i z Myszyńca, ale skąd on się wziął w Szczytnie ?

    Marian


    2024-03-26 11:26:50
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    Pani (?) Anno, jak się coś pisze to trzeba najpierw pomyśleć. Kiedy i gdzie p. Ochman, Stefan jakby kto pytał, obiecywał paliwo po 5 zł i dobrowolny ZUS? To uprawnienia Sejmu a burmistrzowi nawet Szczytna nic co tego.

    Rysiek T.


    2024-03-26 09:05:07
  • Wiceszef MSWIA Czesław Mroczek w Szczytnie
    No pięknie, przyjeżdża do Szczytna przedstawiciel rządu, tego lepszego rządu i z kim się spotyka, z kandydatem. Panie ministrze naszym przedstawicielem, nas mieszkańców jest Burmistrz, nie jakiś kandydat, robicie to co tak bardzo krytykowaliscie, tak postępował PiS , jestem rozczarowany, myślałem że zmierzamy do normalności ale niestety widzę że nie. A ten pana kandydat z Łodzi, mieszkający w Myszyncu to podobno bezpartyjny z poza układow jak sam o sobie mówi. Żarty.

    Ja


    2024-03-26 08:45:15

Reklama