Sobota, 19 Styczeń, Imieniny: Erwiny, Henryka, Mariusza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Podwyżka diet radnych od stycznia 2019 r.


NAPISALI DO NAS: Do historii przeszła już druga sesja Rady Miejskiej w Szczytnie, podczas której radni koalicji rządzącej „Razem Dla Mieszkańców” oraz „Wszystko Dla Szczytna” przeprowadzili kosmetyczny zabieg polegający na obniżeniu uposażenia radnych o 5%. Dzięki temu wybiegowi, dieta podstawowa radnego wzrośnie z obecnych 1680 zł do kwoty 1687,5 zł. Jak to możliwe?Odpowiedź jest prosta, od stycznia wzrasta o 150 zł płaca minimalna, a to na niej oparty jest sposób wyliczania diet. Po nowym roku odpowiednio dieta przewodniczącego komisji stałej rady wynosić będzie 1940,62 zł, a przewodniczący rady otrzyma 2109,37 zł.

 

Dodatkowo koalicja przegłosowała również obniżenie kwoty za nieobecność nieusprawiedliwioną radnego na posiedzeniu komisji czy sesji z 10% do 5% miesięcznego uposażenia. Spotkało się to z moim sprzeciwem, dlatego zgłosiłem wnioski o obniżenie podstawowego uposażenia radnego do 60% kwoty płacy minimalnej czyli do 1350 zł od nowego roku.

 

Dla przypomnienia np. dieta podstawowa radnego w Giżycku wynosi niespełna 1 tys zł.

 

Przyjęte zapisy umożliwiają dodatkowo usprawiedliwić swoją nieobecność u przewodniczącego rady, co w konsekwencji może skutkować tym, że radny, który nie będzie w ogóle uczestniczył w pracach rady otrzyma 100% uposażenia.... Idąc dalej zgłosiłem propozycję, którą składał w poprzedniej kadencji “Klub Razem Dla Mieszkańców” tj. zrównania kwoty uposażenia zastępcy przewodniczącego rady do kwoty podstawowej, którą otrzymuje szeregowy radny.

 

 

Niestety ten wniosek również upadł, jedynie Klub Prawa i Sprawiedliwości poparł moje propozycje. Dla przypomnienia obecni zastępcy przewodniczącego rady to przedstawiciele “Klubu Razem Dla Mieszkańców”. Cóż, zmiana punktu widzenia... jednak dajmy szansę. Są i plusy. \


 

Mieszkańcy, którzy posiadają grunty na cele mieszkaniowe w użytkowaniu wieczystym mogą cieszyć się od nowego roku dodatkową ulgą, którą przyjęliśmy na obecnej sesji. Podwyższyliśmy również kryterium dochodowe uprawiające do świadczenia na zakup posiłku lub żywności w ramach rządowego programu “Posiłek w szkole i domu”.

 

 

Słowa uznania należą się również Burmistrzowi Miasta Szczytno Krzysztofowi Mańkowskiemu, który 22 grudnia organizuje świąteczne spotkanie dla samotnych mieszkańców. Inicjatywa godna pochwały. Na ostatniej w tym roku sesji przyjęliśmy również uchwałę realizującą projekt “Senior +” skierowany do 20 uczestników, których wytypuje MOPS. Zgłosiłem swoją prośbę, aby poszerzyć ten program i umożliwić w ramach działającego klubu innym mieszkańcom możliwość uczestnictwa w zajęciach.

Na zakończenie sesji Szczycieński Zespół SAKS wystąpił ze świątecznym repertuarem, łagodząc nastroje panujące na sali.

 

Ps. przypominam, że jestem do Państwa dyspozycji codziennie nie tylko na dyżurach, których formę chciałbym w tej kadencji zmienić.

 

Pozdrawiam serdecznie Paweł Kamil Krassowski, Radny Rady Miejskiej w SzczytnieKomentarze do artykułu

Tomasz

Panie Krassowski dając przykład innym radnym jak i pokazując że nie jest Pan gołosłownym populistą jak niektórzy Pana koledzy z rady powinien Pan obniżyć własną dietę do wskazanego przez siebie poziomu a zaoszczędzone pieniądze przekazać do budżetu miejskiego tam gdzie ich miejsce. Zachowanie godne króla.... Więc czekamy na Pana decyzję, mam też nadzieję że umotywuje ja Pan na łamach prasy jw.

Napisz


Komentarze

 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Panie Burmistrzu niech pan popatrzy trochę na dzieci ,które zmieniły już budynek szkolny z SP3 na Gimnazjum 1 ich plecaki ważą 18,19 kg i tak jest prawie codziennie, jak te dzieci mają chodzić jeszcze na drugą część Szczytna na lekcje a co za tym idzie ile mają niebezpiecznych ulic po drodze .Ja sobie nie wyobrażam że moje dziecko chodzi do tzw.2 lub 4 gdzie mieszkamy za szpitalem.Pomysł jest chory tak samo jak to żeby likwidować klasy w szkołach w których kiedyś uczyło się po 30 -tu uczniów a teraz klasa liczy zaledwie 22,24 uczniów i brak jest miejsc w szkołach. Chory pomysł jak chora była reforma gimnazjalna.Czemu nigdy nie jest tak ,żeby to rodzice mogli decydować o tym co jest lepsze dla ich dzieci .
  Autor: Agata
  2019-01-17 20:11:06
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Biorą, bo mogą. Ciekawe tylko, czy za godziny na sesjach i komisjach np. WSPol obcina pobory Łachaczowi, starostwo Kiersikowskiemu czy Krassowskiemu, szkoła - Kosakowskiej lub Boczarowej, agencja rolnicza - Żuchowskiemu itd.
  Autor: massakra
  2019-01-17 16:05:13
 • Romantyczne oświadczyny w... kinie
  To piękny moment dla zakochanych, ale co mają do tego przypadkowi ludzie ? Widać, jak ogromny wpływ na niektórych mają tandetne seriale. Mimo wszystko życzę im dużo szczęścia.
  Autor: max
  2019-01-17 09:57:48
 • Godlewska zastąpiła skarbnik Cielecką
  Ten który jest apolityczny :) Szkoda tylko że tak po ludzku nic go życie nie nauczyło! Cielecka nie była święta ale powinien dziękować jej za to że potrafiła się zachować i nie wyciągała żadnych ciekawostek o których wie a mimo to zachowała je dla siebie!!
  Autor: maniek
  2019-01-17 09:01:43
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Cwaniaki, aby napchac swoje kieszenie, a przed wyborami jakie mile i uczciwe jest całe to towarzystwo. Wstyd!
  Autor: Robert
  2019-01-17 02:58:41
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  Wszystko dla mieszkańców a jest tak że wszystko dla siebie. Masakra, masakra.
  Autor: R.....
  2019-01-16 18:32:24
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  To może zamiast ryczałtowych diet wrócić do dawnego zwyczaju wypłacania kwot za posiedzenia komisji i rady - ale po fakcie, a nie tak, że człowiek podpisze się na liście i idzie w siną dal w swoich interesach nie biorąc faktycznie udziału w pracach? Z drugiej strony to jednak mam wrażenie, że nikomu na tym nie zależy, aby rozliczać radnych z ich \'dokonań\". Władzom miasta zależy na tym, aby tę \"trzódkę\" trzymać przy korytku w taki sposób, aby nie przeszkadzała. Prochu to nie wymyśli, ale nabałaganić może. Niech więc siedzą w tej radzie, grodzą d...rele z poczuciem misji, że są potrzebni. Ale niech nie wtryniają nosa w sprawy, na których się nie znają i niech to na nich ciąży odium, że biorą kasę za nic.
  Autor: Waga
  2019-01-16 18:04:13
 • Najpierw diety, potem sprawy miasta
  A czegoś można oczekiwać patrząc na naszych \"drogich\" radnych. Towarzystwo wzajemnej adoracji kontynuuje swoje pięć minut przy korytku. Piękne słówka znów omamiły wyborców. Dzieje się to od wielu lat na wszystkich szczeblach samorządu- bez względu na \"obowiązującą\" opcje polityczną. Jacy wyborcy- takie \"elyty\" polityczne.
  Autor: dr
  2019-01-16 13:53:58
 • Szkoła przy Kasprowicza zostanie zlikwidowana?
  Ja rowniez nie wyobrazam sobie likwidacji tzw 1. Gdyby tak sie stalo syn musial by codziennie isc pare dobrych kilometrow do innej szkoly bo napewno sp 3 nie pomiesci wszystkich uczniow z okolicy. A pozatym w tym roku i tak musial zmienic budynek z sp 3 na sp 1 i co po roku znowu zmiana??? Ktos wogole mysli o tych dzieciach?? Pomyslal ktos jak wplywa na nich ciagla zmiana srodowiska?? Cala nasz edukacja
  Autor: Agnieszka
  2019-01-15 18:34:24
 • Gwiazdki „Tygodnika” dla Ryszarda Łopatki
  Gratuluję Ryszardzie ! Pięknie to ująłeś. Pozdrawiam serdecznie. HB
  Autor: Halina Biziuk
  2019-01-15 15:20:22