Sobota, 24 Luty, Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Podwójne wesele w Chacie Mazurskiej (zdjęcia)

Narodowe Czytanie to akcja zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP, a jej głównym celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.W tym roku wybór padł na dramat Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Największa izba Chaty Mazurskiej zamieniła się w teatralną scenę, a mieszkańcy naszego miasta stali się widzami barwnej inscenizacji dramatu, bo taką formę Narodowego Czytania postanowiono przyjąć. To była prawdziwa poetycka uczta w sobotnie popołudnie.

 

Wśród osób czytających fragmenty "Wesela" znaleźli się ci bardziej i mniej znani mieszkańcy Szczytna, wśród nich znalazł się również i nasz redakcyjny kolega Robert Arbatowski, który otrzymał rolę Ojca. Współorganizatorem Narodowego Czytania była Anna Bogusz, która od ubiegłego roku jest prezesem Towarzystwa Przyjaciół. - Zadzwoniła do mnie dyrektor Biblioteki Miejskiej Jagoda Pijanowska i zaprosiła do współpracy podczas Narodowego Czytania, na co oczywiście ochoczo wyraziłam zgodę - opowiada Anna Bogusz. Podczas naszego pierwszego spotkania ustaliliśmy, że czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego musimy nieco skrócić, a przy okazji z racji tego, że mam doświadczenie teatralne, wpadłam na pomysł żeby zrobić to w formie inscenizacji, na co pani Jagoda wyraziła zgodę.

 

Po kolejnym spotkaniu obie panie przystąpiły do pracy i skróciły nieco scenariusz dramatu Stanisława Wyspiańskiego. Wspólnie ustaliły obsadę i przystąpiono do kompletowania strojów niezbędnych do wystawienia sztuki.

- Jeśli chodzi o stroje, to w ich poszukiwaniach i przygotowaniach przewróciłam dom prawie do góry nogami, ale się udało. Dodatkowo zrobiłam niewielkie zakupy w sklepach z używaną odzieżą. I udało mi się w ten sposób uszyć strój Stańczyka – opowiada z nieukrywaną dumą pani Anna.

Aby wszystko odbyło się zgodnie ze sztuką teatralną, nie zabrakło w Chacie Mazurskiej również i prób, podczas których uczono debiutantów jak się pozbyć tremy aktorskiej oraz nanoszono niewielkie poprawki do inscenizacji.

Działania połączonych sił pracowników Biblioteki Miejskiej i członków Towarzystwa Przyjaciół Szczytna dzielnie wspomagały zespoły ludowe: Wystek i Kolonianki, które w sąsiedniej izbie śpiewały pomiędzy kolejnymi wystawianymi aktami „Wesela”.

 

Sobotnie popołudniowe spotkanie w Chacie Mazurskie było również okazją do uczczenia „Wesela kurpiowskiego”, które było wystawione dokładnie 15 lat temu. Były kwiaty i gorące życzenia składane na ręce prezes Towarzystwa Przyjaciół Szczytna - Anny Bogusz, która twierdzi, że takie działania i ludzka życzliwość dają jej siłę do kolejnych pomysłów i zamiarów, które ma nadzieję, że spełni.

 

Po zakończonej inscenizacji, jeden z widzów skomentował sobotnie Narodowe Czytanie w Chacie Mazurskiej – Oglądając wcześniej, bo w południe parę prezydencką w Ogrodzie Saskim i słuchających ich tłumy ludzi pod parasolkami, postanowiłem i ja wziąć udział w tym ogólnonarodowym wielkim przedsięwzięciu. Jakież było moje zdziwienie, że tam w Warszawie mimo pogody, głowa państwa czytała „Wesele”, a tu na miejscu w Szczytnie zbrakło przedstawicieli naszych lokalnych władz oraz naszych radnych miejskich, bo przecież na nich głosowaliśmy i chcemy, aby byli blisko nas…

 Galeria zdjęć

Powiązane wydarzeniaKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Przy ulicy Burskiego powstanie plac zabaw
  Szkoda, ze na Łomżyńskiej w Szczytnie nikt nie chce postawić placu zabaw dla dzieci :( Stoi jedna zjeżdżalnia i jedna huśtawka, na ktore strach dziecko wsadzić ...
  Autor: Natalia Zapaśnik
  2018-02-22 12:06:30
 • Narkotyki schował w lodówce, bo… lubił je mieć
  Oby takich akcji było więcej. Jedna akcja oczywiście tylko dla pokazu, że Policja działa. Jeszcze to tylko jakiś młodziak, z mało ilością tego dziadostwa. Pięknie by się stało jak by się wzięli za tych grubszych dilerów tzw. Baronów narkotykowych. Oczywiście Policja ma w tym interes. Policja jest umoczona w tym po uszy. Tak samo jak w czasach "witaj w krainie co wszystko ginie“. Gdzie interes pomiędzy złodziejem, a policjantem kwitł. Kwitnie nadal...
  Autor: Krystyna
  2018-02-22 11:22:40
 • Anioły Sportu rozdane (zdjęcia)
  Sorry , ale to żenada. A tym bardziej ten klub biegacza, Jurand. Są chciwi na kasę. Oni już wiedzą o co chodzi, niech będą świadomi ,że inni też wiedzą.
  Autor: Piotr
  2018-02-21 14:49:12
 • Żłobkowa wojna pachnie wyborami
  Artykuł stronniczy.
  Autor: Beata N.
  2018-02-20 11:54:06
 • Nie żyje Karol Wojciechowski
  [`]
  Autor: Jola
  2018-02-20 09:09:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  ŁO MATKO BOSKO TO STRASZNE POD MUR ZE ZBRODNIARZEM !!!! hahahahhahahahahahha o uj brak słów :D
  Autor: czujny
  2018-02-20 08:50:47
 • Donoszą na wicestarostę Nowocińskiego
  hmm Michal skocnzyl cienka szkole w olsztynie, a zamiast uczyc sie caly czas balowal.. powodzenia
  Autor: toTYLKOja
  2018-02-19 01:23:55
 • Nastolatek stanie przed sądem za posiadanie marihuany
  To jest dno, żałosne...policja......do więzienia?.... brak słów
  Autor: Magnatron
  2018-02-17 20:44:43
 • Policja przerwała „lodową zabawę” 19-latkom
  Jak widać są różne komentarze, i można powiedzieć że każdy miałby rację. Niech ćwiczą bardzo dobrze, są tego plusy, ale i jest bardzo duże niebezpieczeństwo takiej jazdy, bo jak widzicie to na środku stoi słup w który można trafić lub w drzewo które też są nie daleko tafli, jak w zeszłym roku była tragedia nad jeziorem. Ludzie to nie tor do takiej jazdy gdzie jest pusto do okoła. A tu policja interweniowała i pewnie skończyło się tylko na pouczeniu.
  Autor: Piotr
  2018-02-16 19:27:54
 • Krzysztof Pawłowicz wraca do gry
  ta rosyjska flaga w tle bardzo wiele mówi o człowieku
  Autor: jacek
  2018-02-15 10:40:59