Niedziela, 27 Maj, Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Podstrefa ekonomiczna w Korpelach złapała zadyszkę

Podstrefa ekonomiczna w Korpelach złapała zadyszkę. Zdaniem Grzegorza Smolińskiego, prezesa Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to wina szczycieńskiego samorządu, który nie interesuje się podstrefą w Korpelach.Szczycieńska podstrefa to jedna z trzech pierwszych podstref Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, które powstały w naszym województwie już w 1997 roku. Pierwsze zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej zostało tam podpisane 28 października 1998 r. Dzięki temu spółka Cetco-Poland zainwestowała w Korpelach. Bilans funkcjonowania podstrefy w Korpelach to 24 zezwolenia. Przedsiębiorstwa zainwestowały 137 mln 960 tys. 193 zł oraz zatrudniły 630 osób. Obecnie w Podstrefie Szczytno (Korpele) znajduje się 42,2876 ha, z których pozostało do zagospodarowania 8,2 ha.

 

Potrzebna współpraca z samorządem


Mimo że są to liczby imponujące, to szczycieńska podstrefa w ostatnich latach złapała zadyszkę.


- Rzeczywiście w ostatnim czasie niewielkie jest zainteresowania podstrefą w Szczytnie – mówił podczas potkania w Szczytnie Grzegorz Smoliński – prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA. - Podstrefy rozwijają się tam, gdzie jest duże zaangażowanie ze strony samorządów. W Szczytnie, niestety, tego zainteresowania brakuje. Właściwie nie ma go w ogóle. Mówię tu o samorządzie miejskim Szczytna, bo z gminą Szczytno, która jest też udziałowcem WMSSE mamy stały kontakt.

 

 

Był czynnik zniechęcający

Podczas spotkania i rozmowy z prezesem Smolińskim wyszły na jaw też inne rzeczy dotyczące szczycieńskiej podstrefy. Okazało się, że spora część działek inwestycyjnych na terenie Korpel została kupiona, ale nie jest na nich prowadzona żadna działalność.

- Wynika to z tego, że cześć przedsiębiorców chciała potraktować to jako inwestycję – mówi Smoliński. - Przy tworzeniu stref była informacja, że teren wraz z zezwoleniem na inwestycję będzie można odsprzedać. Takiej opcji w rzeczywistości jednak nie było. Teren, owszem, można sprzedać, ale o zezwolenie na uzyskanie pełnych korzyści ze strefy, czyli zwolnienia z podatku dochodowego nabywca musi starać się oddzielnie. Wiem, że był też problem z odwodnieniem, kanalizacją. To zniechęcało potencjalnych inwestorów.

 

Podział administracyjny hamuje


Grzegorz Smoliński do Szczytna przyjechał na zaproszenie lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości w ramach cyklu spotkań „Rozmowy o ojczyźnie”. Miejsce spotkania nie zostało wybrane przypadkowo.

- Szczytno nie rozwija się, jak powinno – uważa Henryk Żuchowski, szef struktur powiatowych PiS w Szczytnie. - W mojej ocenie z miasta w ciągu 10 lat wyjechało około 5 tysięcy mieszkańców. Powód jest prosty: brakuje tu atrakcyjnych ofert pracy.


Strefa ekonomiczna to nasza szansa, ale jak wynika ze słów prezesa Smolińskiego, obecni samorządowcy rządzący miastem tego nie dostrzegają. Udają, że strefy nie ma. Owszem, leży ona na terenie gminy, a nie miasta, ale przecież to tak naprawdę nie ma żadnego znaczenia, bo jeśli podstrefa w Korpelach będzie się rozwijała, to i mieszkańcy miasta będą mieli tam pracę. Dlatego moim zdaniem samorządowi miejskiemu powinno zależeć na jej rozwoju. 

Grzegorz Smoliński,

Prezes Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA.

 

 

Jaki był cel powstania specjalnych stref ekonomicznych?

 

Główną ideą powstania stref było zwolnienie z płacenia podatku dochodowego. Dzięki temu miały powstawać miejsca pracy, była to zachęta dla przedsiębiorców do inwestowania na terenach specjalnych stref ekonomicznych. I to się w dużej mierze udało.

 

 

Jaki kapitał najczęściej korzysta z tych ulg, które oferują strefy?

 

Wbrew powszechnej opinii nie jest to tylko kapitał zagraniczny. W zeszłym roku wydaliśmy w naszej strefie 36 zezwoleń, co jest absolutnym rekordem, bo średnia była 7 zezwoleń rocznie. 29 z tych 36 zezwoleń było wydane firmom polskim, po dwa – firmom brytyjskim, niemieckim i austriackim, a jedno – firmie z kapitałem francuskim.

 

Jak wygląda sytuacja podstrefy w Korpelach?

 

Podstrefa w Korpelach dość prężnie działała. Historycznie było tam wydanych 41 zezwoleń, firmy miały do dyspozycji około 46 hektarów gruntów. W ubiegłym roku wydaliśmy dwa zezwolenia, jedno dotyczyło prefabrykacji związanej z działalnością w branży betonowej. Drugie dotyczyło znanej firmy MPM.

 

To ocena z perspektywy historii, a jak jest dziś w Korpelach?

 

Sukces strefy jest często związany z postawą samorządów. Jeżeli samorząd jest zainteresowany wspieraniem strefy to wspólnie można bardzo dużo osiągnąć. Przykładem takiego idealnego współdziałania jest Nidzica. Oczywiście, lokalizacyjne lepiej położona dla inwestorów niż Szczytno. Wydaliśmy tam ostatnio 7 zezwoleń. Ale dla przykładu Bartoszyce, które zdecydowanie są na uboczu też dobrze się rozwijają, bo tam wydaliśmy 6 zezwoleń.

Jeśli chodzi o Szczytno takiego zainteresowania ze strony miasta nie ma. I to mnie bardzo boli, bo bez wsparcia samorządu trudno rozwijać strefę.

 

Jak długo strefy będą funkcjonowały?

 

Strefy miały funkcjonować według starych zapisów do 31 grudnia 2026 roku. Przedsiębiorcy mieliby mało czasu na odzyskanie pomocy publicznej, ale na szczęście to się zmieni. Nowe przepisy wejdą w życie najprawdopodobniej w czerwcu, dzięki nim będziemy mogli wydawać decyzję o wsparciu na 15 lat. Co ciekawe reforma SSE sprawi, że właściwie cała Polska stanie się taką strefą, więc i Szczytno się w niej znajdzie.

 Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć

Powiązane wydarzenia

 • Poniedziałek, 2016-12-05 11:47:44

PAECH zamyka zakład w Korpelach


Komentarze

 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Mam jedno konkretne pytanie odnośnie tego wypadku: JAKIEJ MARKI i MODEL był radiowóz którym Ci policjanci RD mieli wypadek ??? Ze zdjęć i nagrań w mediach nie idzie tego ustalić. Proszę o konkretną odpowiedz. Pozdrawiam
  Autor: Fafik
  2018-05-27 13:48:07
 • Kołakowska, Fabisiak, Pabich – troje muszkieterów ze Świętajna
  Jedno wiem, że nikt z mojej rodziny i sąsiadów nie zagłosuje na poprzedniego wójta. Pan Pabich powinien raczej poszukać nowego sposobu na życie, bo w lokalnej polityce już był i dostał czerwoną kartkę od wyborców.
  Autor: Marta P.
  2018-05-27 13:30:40
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Jak można pomóc skoro nawet nie wiadomo jak wygląda? Czy aż tak ciężko policji wpaść na pomysł aby udostępnić zdjęcie zaginionego?
  Autor: Szerlok
  2018-05-27 12:23:52
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Jesteś " Wielki' Twoje poczynania są na skraju bezpieczeństwa. Działania Twojej grupy są wspaniałe. Podziwiam Was.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:58:58
 • Ślązak z urodzenia – Mazur z serca (zdjęcia)
  Maciek jesteś Wielki . Twoje zasługi dla Nas dla Ciebie są wielkie.Jesteś super specjalistą. Wiem o Twoich poszukiwaniach ludzi utopionych w dziwnych okolicznościach. Szacunek dla specjalisty i znajomego z Pasymia. Podziwiamy i pozdrawiamy.
  Autor: Bozena
  2018-05-27 01:51:42
 • Zaginął słuchacz kursu podstawowego, policja prosi o pomoc
  Armagiedin rudkiwski
  Autor: Walaus
  2018-05-26 21:11:19
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Odszedł wspaniały kolega i policjant. Byłeś zawsze uśmiechnięty, pomocny i bardzo koleżeński - takiego zapamiętam Cię na zawsze. Szczere wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich. Tego jak bardzo mi przykro nie jestem wstanie opisać słowami...
  Autor:
  2018-05-26 18:44:43
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Tragedia.Mlody człowiek. Spoczywaj w spokoju.Moje kondolencje dla rodziny.
  Autor: Krzysztof - emeryt
  2018-05-26 14:45:00
 • Nie żyje policjant, radiowóz dachował (zdjęcia)
  Jak zwykle wszyscy wiedzą lepiej! Jak można przeczytać, że odszedł mąż i ojciec dwójki dzieci, a później pisać, że bardzo się z tego cieszy! Wszystkie radiowozy to gruchoty mówiąc prostym językiem, aby wszystkie barany które obrażają Pana Piotra oraz jego rodzinę zrozumieli, że to nie jest kwestia szybkiej prędkości, niezapiętych pasów bądź trzeźwości. Mogę nawet ręczyć, że Pan Piotr zawsze zapinał pasy i jeździł przepisowo. Zastanówcie się teraz gdybyście mieli tak jak oni zmianę nocną czy dalej byłoby tak łatwo wam wszystko robić. Zmęczenie niestety zwycięża nad człowiekiem. Uważam, że wszyscy tu komentujący źle i niestosowne beszczeszczą jego osobę. To że nie lubicie policjantów bo są tacy i nie tacy to nie wkładajcie wszystkich w całą gromadę. Pana Piotra znałam osobiście i krzyczę to teraz wszystkim to był wspaniały człowiek. Służył dobrą ręką dla wszystkich. Kochający mąż i tatuś, który miał całe życie przed sobą. To jest bardzo wielka tragedia która wylewa łzy z oczu wszystkich którzy go znali. Zamiast pisać tu głupoty to pomódlcie się za Jego duszę. Spoczywaj w pokoju!
  Autor: Przyjaciółka
  2018-05-26 10:50:00
 • Czy gmina dopłaciła do głosowania w plebiscycie Wójt Roku?
  Ciekawa jestem czy Malik sprawdzał służbowe bilingi jak brał udział w konkursie na najlepszego sołtysa w powiecie.Zajmował wysokie pozycje chociaż wybitnym sołtysem nie był.
  Autor: Ala
  2018-05-26 06:29:54