Niedziela, 24 Czerwiec, Imieniny: Albina, Wandy, Zenona -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Parafialny parking może zostać zamknięty

Parafialny parking przy ulicy Kętrzyńskiego w Szczytnie może zostać zamknięty dla korzystających z niego uczniów Zespołu Szkół nr 1. Uczniowie zaśmiecają go butelkami i puszkami po piwie, winie, papierosami... Niszczą. Na domiar złego policja kilkakrotnie zatrzymała tam handlarzy narkotyków. O sytuacji rozmawiamy z proboszczem parafii księdzem Andrzejem Preussem. 

 

Niedzielnymi słowami o zamknięciu parafialnego parkingu dla uczniów pobliskiej szkoły średniej wywołał ksiądz spore zamieszanie.

 

Boli mnie to, że najmniej ważna sprawa stała się miejską sensacją. Informacje o sytuacji w naszej parafii, które przedstawiałem w niedzielę, trwały około 13 minut. Było tam wiele zdecydowanie ważniejszych rzeczy niż ten parking. Mówiłem o zegarze, chodniku, krzyżu, fotowoltaice, szkole parafialnej, czy o moim marzeniu stworzenia kaplicy adoracji.

 

Większość osób usłyszała jednak informację o parkingu, o tym że jest on zaśmiecany, niszczony przez uczniów, i że „używają” go handlarze narkotyków...

 

Takie są fakty. Prawdy przecież nie mogłem przemilczeć. Owszem, zdarzyło się tam zatrzymanie handlarzy narkotyków. Ale ta sprawa należy do policji. Zaśmiecanie, czy niszczenie też, niestety, się zdarza. Ale mimo tych incydentów dalej jestem zdania, że młodzież jest dobra i mądra.

 

To dlaczego ksiądz przymierza się do zamknięcia parkingu?

 

Tak naprawdę nie chcę tego zrobić. To jest na razie pomysł. Mam nadzieję, że ta informacja dotrze do młodzieży, która parkuje tu swoje samochody i stan czystości poprawi się.

 

A jeśli tak się nie stanie?

 

Nie mam innego pomysłu. Wciąż szukam rozwiązania. Stąd ta informacja do moich parafian. Liczę na ich podpowiedzi. Nie chcę zamykać parkingu. Chciałbym, aby był tam porządek. Wielokrotnie zwracałem uwagę młodzieży, która z niego korzysta, ale kończyło się to śmiechem. Byłem w tej sprawie też w szkole, ale efektu na razie nie ma. Wyczerpałem chyba wszystkie drogi polubownego rozwiązania tego problemu.

 

Czyli skończy się na zamknięciu parkingu?

Tego nie wiem. Wiem, że młodzież jest naprawdę dobra i mądra. Na 100 uczniów trafia się jedna osoba, która coś popsuje. Ale tak jest, niestety, w całym społeczeństwie. Dlatego zamykamy na noc kościoły, ograniczamy ich dostępność, zakładamy kraty, monitoringi. Wolałbym, aby było inaczej, aby kościoły były otwarte całą dobę, ale póki co jest jak jest.

 

Interwencja u dyrekcji szkoły nie pomogła?

 

Nie obwiniam tu szkoły. Bo to, że 16-latek, czy 17-latek pali czy pije to nie jest wina szkoły. Raczej samej młodzieży i ich rodziców. Pogubili się w tym wszystkim. Zrzucają odpowiedzialność na innych nie dostrzegając własnych błędów.

Chciałbym, aby ten parking nadal był ogólnodostępny. Ale jeśli sytuacja się nie zmieni, to stanie tam jakiś szlaban. Na pewno nie będziemy za wjazd pobierali pieniędzy, ale na przykład może on być dostępny w zamian za utrzymanie czystości. Może młodzież wprowadzi jakieś dyżury?

 

A sprawa z handlarzami narkotyków? Że też korzystają z tego parkingu...

 

Boli mnie to, że akurat ta informacja stała się miejską sensacja. Ta sprawa należy do policji. Był to fakt historyczny. Szkoda, że ciągle szukamy, interesuje nas to, co jest zło, co niszczy, a nie buduje. Robi się z tego aferę na całe miasto. A tymczasem jest szansa na coś wyjątkowo dobrego, na budowę Kaplicy Wieczystej Adoracji w naszym kościele, gdzie ludzie będą wiedzieli, że jest Pan Jezus i na nich czeka. Gdzie będzie można przyjść nawet o drugiej nad ranem i pomodlić się. Ta kaplica to moje marzenie.

 

Będzie otwarta całą dobę?

 

Dokładnie tak. Czeka nas szereg prac, zabezpieczeń, monitoring, ale chcę, aby była otwarta całą dobę. Jest taka potrzeba. Chyba w Katowicach przeprowadzono badania w sklepie Tesco, który był otwarty całą dobę. Sprawdzono, w jakich nocnych godzinach jest najwięcej klientów. Była to godzina 2.30. Wówczas w sklepie kręciło się najwięcej ludzi nocą. Ale wcale nie robili oni zakupów, tylko chodzili. Nie oszukujmy się, nikt o tej godzinie nie pojedzie kupować wiertarki, czy telewizora. Ci ludzi szli tam, bo sklep był otwarty, a oni w ten sposób uciekali od swoich obaw, lęków, depresji. Szukali tam pocieszenia, kontaktu z innymi. Marzy mi się, aby takim miejscem stała się właśnie Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, która powstanie w naszym kościele. Aby było to schronienie dla ludzi szukających pomocy... I to jest tak naprawdę miejską sensacją, a nie jakiś tam parking.Komentarze do artykułu

Józek

Szkoła wygania uczniów z warsztatów tam parkowali u księdza nie można to gdzie .....

Natalia

Najpierw do Ewelina: nie pisz w ten sposób, bo tylko możesz Księdzu zaszkodzić "wywołując do tablicy" niechętnych Proboszczowi- to po pierwsze. Po drugie, parking jako własność parafii powinien być zamykany i tyle. Przychodzą rekolekcje, pogrzeby itp. i nie ma gdzie pozostawić auta, nawet dzisiaj była taka sytuacja. ZS nr 1 posiada sporo wolnego placu, który spokojnie można przeznaczyć dla zmotoryzowanej młodzieży. Sama widziałam dzisiaj jak młodzi gwałtownie ruszają niszcząc przy tym podłoże, rzucają niedopałki gdzie popadnie i wyrzucają puszki, a do tego ta muzyka... współczuję Księżom tam mieszkającym zmuszonym do sprzatania nie swoich śmieci i słuchającym najnowszych przebojów muzyki techno od 8 rano do 15. Tyle w temacie. Reasumując, zachecam byzamknąć ten plac a otwierać jedynie na nabożeństwa itp.

Ewelina

Cudowny Ksiądz. Z powołania.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
  Do "Poirytowanej" Szanowna Pani - do osoby chorej na raka aby zrobić zastrzyk powinna przyjechać pielęgniarka z hospicjum a nie ZRM. Pogotowie powinno wyjeżdzać tylko do stanów nagłych a nie przewlekłych czy termalnych.
  Autor: Obserwator
  2018-06-24 11:21:58
 • Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)
  Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.
  Autor: Bienschen
  2018-06-23 18:14:09
 • Brutalny napad na kobietę w centrum Szczytna
  Oby zdechł w kiciu
  Autor: 12345
  2018-06-23 12:13:38
 • Wygrał ponad milion złotych w Multi Multi
  A gdzie kupił kupon. Która to kolektura ?
  Autor: Borys
  2018-06-22 17:47:56
 • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
  Ze słucham 4 karetki przez 24 godziny na dobę?no ciekawe. Gdy dzwoniłam w maju po 22 po karetkę odmówili przyjazdu ponieważ jedyna karetka która dysponowali wyjechała w teren . więc gdzie były pozostałe 3 ? W ogóle jakim prawem karetki odmawiają pomocy potrzebującym? np. ludziom chorym na raka . To wola o pomstę do nieba . Jak taka osoba może zrobić sobie zastrzyk z morfiny. Ja się pytam jak ? Przecież w domu nie mogą mieć takich zastrzykow a zlecenie na zrobienie iniekcji jest. Wówczas pamiętnego wieczoru osobiście odebrałam dr. Falkowskiego ze szpitala z opieki nocnej i zawiozlam do potrzebującej osoby. Doktor Falkowski wspaniały człowiek nie odmówił pomocy . Przyjął pacjenta do końca zlecił co trzeba i wychodząc ze mną przeprosil pacjentów na korytarzu . Do samej pacjentki podszedł z dużym szacunkiem . Podał zastrzyk, przepisał dodatkowe leki i wychodząc życzył szybkiego ustania bólu oraz powiedział że jest do dyspozycji tego wieczora i nocy. Odwiezlismy Doktora do szpitala . Pacjentka po minięciu bólu zasnęła spokojnie i przespała całą noc . Takich lekarzy trzeba w Szczytnie . Którzy szanują pacjenta i spieszą z pomocą. bo co nie którzy to zapomnieli przysięgę lekarską która składali.
  Autor: Poirytowana
  2018-06-22 16:40:31
 • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
  Pierwsze co trzeba zrobić , to dać warunki do zakładania firm prywatnych i tych małych. Co z tego , że są markety , gdzie ludzie zarabiają 1500-2000 zł. Ile już małych sklepików i firemek otworzono w tym grajdole. Po 3-5 miesiącach się zamykają. W puszczone zostały markety, i mamy biedę .Co z tego ,że jest praca, za którą ludzie klepią biedę. Mamy zalany rynek dodatkowo Chińczykiem. Do tego Szczytno to miasto "zagłębie" ciucholandów. Szkolnictwo leży, bo dyrektorzy boją się wychylać, bo burmistrz ich "odstrzeli " z ciepłej posady. Do tego nagradzanie uczniów , jest w zależności , właśnie, od czego? Kogo znam. Ale może praktycznie. Mamy miasto i okolica, liczy może 30 tyś osób. Duża ilość to starzy ludzie z niskimi emeryturami, lub byli zomowcy i żołnierze z PRL. Do tego dzieci i kobiety, nie pracujące. Większość pracuje za najniższą krajową u ludzi co mają swoje firmy. Z założenia jest tak, że płacą jak najniżej, bo potrzebuje na nowe BMW lub Mercedesa. Taka wiejska mentalność dorobkiewicza. Do tego lekarze co przyjmują prywatnie i za pieniądze podatnika, mają prywatne zaplecze w szpitalu w Szczytnie. Gdzie , ogólnie się nie leczy, tylko zabija się pacjenta , podawanymi im lekami. Za które dostają bonus od korporacji medycznych. Taki szpital doświadczalny. Nie mówiąc o największym specjaliście , chyba nie w ginekologi, mieszkającym na konopnickiej. Można powiedzieć, że ogólnie miasto i okolica jest w rękach kilku gangów miejscowych. Od gangu co posiada większość nieruchomości w swoich rękach, od gangu lekarzy, co mają monopol na rynku , sprzedaży "dragów" dla pacjentów. Gangi powiązane politycznie, gangi w zależności od stanowiska urzędniczego, więc żyjący na koszt podatników. Wszyscy żyją bardzo dobrze i nawet nie wiedzą z kont znajdują się u nich na koncie pieniądze co miesiąc. Ogólnie od punktu siedzenia, jest punkt widzenia. Patrząc z perspektywy na miasto, to leży i kwiczy. Niech każdy zada sobie pytanie i sobie wyobrazi, że nie mieszka w Szczytnie. A pytanie jest takie, dlaczego chciałbym przyjechać do Szczytna lub w nim zamieszkać? Bo dla osoby ,która ma ustawione życie na dobrym poziomie w Szczytnie, to prawdo podobnie będzie super. Jak to mówią człowiek bogaty i z układami, nie zrozumie ludzie potrzebujących. Ponieważ , jego dochody wysokie ,są wynikiem zaniżania dochodów biednym.
  Autor: Andi
  2018-06-22 15:13:18
 • Wiara w ludzi ratuje życie
  Ja również życzę dużo siły i wiary w ludzi chociaż z własnego doświadczenia zauważyłam że w naszym Szczytnie pomaga się tylko intetesownie. Przykre to ale prawdziwe. Media i władze prawie wogole nie są zainteresowane tym czego potrzebują mieszkańcy ehhh. Życzę dla żony powrotu do zdrowia i jestem z wami całym sercem.
  Autor: Gosia
  2018-06-22 09:28:27
 • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
  Aż mi się buźka uśmiechnęła???? Trzymam mocno kciuki????
  Autor: Anna
  2018-06-21 23:39:08
 • Gdy bliski nie chce już żyć... możemy temu zapobiec (rozmowa "Tygodnika")
  w rozmowie z bliską mi osobą dowiedziałem się że ma myśli samobójcze kilka miesięcy później już nie żyła nie wiedziałem co z tym zrobić
  Autor: x80
  2018-06-21 21:02:09
 • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
  Wydaje mi się, że pora na kogoś "świeżego". Nasza scena polityczna od wielu lat jest zdominowana przez te same osoby. Wielkie obietnice i przedstawianie świetlanych perspektyw, a potem "kicha". Chciałem ale nie wyszło , bo to albo tamto. Pomysł z Innopolice jest podobny do pomysłów asystenta Pani Wójt ze Świętajna- przypomnę: fabryka większa od wielbarskiej Ikei, lotnisko itp. Zostałem wybrany a potem aby do końca kadencji dotrwać. Zbliża się koniec kadencji samorządów- zobaczycie jaka epidemia opanuje ratusz. Większość naszych decydentów wyląduje na zwolnieniach lekarskich. Według mnie radni nie powinni otrzymywać żadnych pieniążków, ewentualnie jakiś ryczałt za czas faktycznie spędzony na posiedzeniach. Diety zryczałtowane to przekupywanie radnych, w ten sposób tworzy się towarzystwo wzajemnej adoracji.
  Autor: dr
  2018-06-21 20:00:39