Wtorek, 13 Listopad, Imieniny: Arkadii, Krystyna, Stanisławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Parafialny parking może zostać zamknięty


Parafialny parking przy ulicy Kętrzyńskiego w Szczytnie może zostać zamknięty dla korzystających z niego uczniów Zespołu Szkół nr 1. Uczniowie zaśmiecają go butelkami i puszkami po piwie, winie, papierosami... Niszczą. Na domiar złego policja kilkakrotnie zatrzymała tam handlarzy narkotyków. O sytuacji rozmawiamy z proboszczem parafii księdzem Andrzejem Preussem. 

 

Niedzielnymi słowami o zamknięciu parafialnego parkingu dla uczniów pobliskiej szkoły średniej wywołał ksiądz spore zamieszanie.

 

Boli mnie to, że najmniej ważna sprawa stała się miejską sensacją. Informacje o sytuacji w naszej parafii, które przedstawiałem w niedzielę, trwały około 13 minut. Było tam wiele zdecydowanie ważniejszych rzeczy niż ten parking. Mówiłem o zegarze, chodniku, krzyżu, fotowoltaice, szkole parafialnej, czy o moim marzeniu stworzenia kaplicy adoracji.

 

Większość osób usłyszała jednak informację o parkingu, o tym że jest on zaśmiecany, niszczony przez uczniów, i że „używają” go handlarze narkotyków...

 

Takie są fakty. Prawdy przecież nie mogłem przemilczeć. Owszem, zdarzyło się tam zatrzymanie handlarzy narkotyków. Ale ta sprawa należy do policji. Zaśmiecanie, czy niszczenie też, niestety, się zdarza. Ale mimo tych incydentów dalej jestem zdania, że młodzież jest dobra i mądra.

 

To dlaczego ksiądz przymierza się do zamknięcia parkingu?

 

Tak naprawdę nie chcę tego zrobić. To jest na razie pomysł. Mam nadzieję, że ta informacja dotrze do młodzieży, która parkuje tu swoje samochody i stan czystości poprawi się.

 

A jeśli tak się nie stanie?

 

Nie mam innego pomysłu. Wciąż szukam rozwiązania. Stąd ta informacja do moich parafian. Liczę na ich podpowiedzi. Nie chcę zamykać parkingu. Chciałbym, aby był tam porządek. Wielokrotnie zwracałem uwagę młodzieży, która z niego korzysta, ale kończyło się to śmiechem. Byłem w tej sprawie też w szkole, ale efektu na razie nie ma. Wyczerpałem chyba wszystkie drogi polubownego rozwiązania tego problemu.

 

Czyli skończy się na zamknięciu parkingu?

Tego nie wiem. Wiem, że młodzież jest naprawdę dobra i mądra. Na 100 uczniów trafia się jedna osoba, która coś popsuje. Ale tak jest, niestety, w całym społeczeństwie. Dlatego zamykamy na noc kościoły, ograniczamy ich dostępność, zakładamy kraty, monitoringi. Wolałbym, aby było inaczej, aby kościoły były otwarte całą dobę, ale póki co jest jak jest.


 

Interwencja u dyrekcji szkoły nie pomogła?

 

Nie obwiniam tu szkoły. Bo to, że 16-latek, czy 17-latek pali czy pije to nie jest wina szkoły. Raczej samej młodzieży i ich rodziców. Pogubili się w tym wszystkim. Zrzucają odpowiedzialność na innych nie dostrzegając własnych błędów.

Chciałbym, aby ten parking nadal był ogólnodostępny. Ale jeśli sytuacja się nie zmieni, to stanie tam jakiś szlaban. Na pewno nie będziemy za wjazd pobierali pieniędzy, ale na przykład może on być dostępny w zamian za utrzymanie czystości. Może młodzież wprowadzi jakieś dyżury?

 

A sprawa z handlarzami narkotyków? Że też korzystają z tego parkingu...

 

Boli mnie to, że akurat ta informacja stała się miejską sensacja. Ta sprawa należy do policji. Był to fakt historyczny. Szkoda, że ciągle szukamy, interesuje nas to, co jest zło, co niszczy, a nie buduje. Robi się z tego aferę na całe miasto. A tymczasem jest szansa na coś wyjątkowo dobrego, na budowę Kaplicy Wieczystej Adoracji w naszym kościele, gdzie ludzie będą wiedzieli, że jest Pan Jezus i na nich czeka. Gdzie będzie można przyjść nawet o drugiej nad ranem i pomodlić się. Ta kaplica to moje marzenie.

 

Będzie otwarta całą dobę?

 

Dokładnie tak. Czeka nas szereg prac, zabezpieczeń, monitoring, ale chcę, aby była otwarta całą dobę. Jest taka potrzeba. Chyba w Katowicach przeprowadzono badania w sklepie Tesco, który był otwarty całą dobę. Sprawdzono, w jakich nocnych godzinach jest najwięcej klientów. Była to godzina 2.30. Wówczas w sklepie kręciło się najwięcej ludzi nocą. Ale wcale nie robili oni zakupów, tylko chodzili. Nie oszukujmy się, nikt o tej godzinie nie pojedzie kupować wiertarki, czy telewizora. Ci ludzi szli tam, bo sklep był otwarty, a oni w ten sposób uciekali od swoich obaw, lęków, depresji. Szukali tam pocieszenia, kontaktu z innymi. Marzy mi się, aby takim miejscem stała się właśnie Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, która powstanie w naszym kościele. Aby było to schronienie dla ludzi szukających pomocy... I to jest tak naprawdę miejską sensacją, a nie jakiś tam parking.Komentarze do artykułu

Józek

Szkoła wygania uczniów z warsztatów tam parkowali u księdza nie można to gdzie .....

Natalia

Najpierw do Ewelina: nie pisz w ten sposób, bo tylko możesz Księdzu zaszkodzić "wywołując do tablicy" niechętnych Proboszczowi- to po pierwsze. Po drugie, parking jako własność parafii powinien być zamykany i tyle. Przychodzą rekolekcje, pogrzeby itp. i nie ma gdzie pozostawić auta, nawet dzisiaj była taka sytuacja. ZS nr 1 posiada sporo wolnego placu, który spokojnie można przeznaczyć dla zmotoryzowanej młodzieży. Sama widziałam dzisiaj jak młodzi gwałtownie ruszają niszcząc przy tym podłoże, rzucają niedopałki gdzie popadnie i wyrzucają puszki, a do tego ta muzyka... współczuję Księżom tam mieszkającym zmuszonym do sprzatania nie swoich śmieci i słuchającym najnowszych przebojów muzyki techno od 8 rano do 15. Tyle w temacie. Reasumując, zachecam byzamknąć ten plac a otwierać jedynie na nabożeństwa itp.

Ewelina

Cudowny Ksiądz. Z powołania.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Trzy flagi = trzy wartości
  Jacek, za co tak bardzo Konstytucji nie lubisz, skoro przez jej \"obecność\" w tej firmie JUZ tam nie zajrzysz? Bez Konstytucji było cacy, a z nią jest beee? To nie o firmie, a o Tobie wiele mówi.
  Autor: Obserwator
  2018-11-10 14:47:28
 • Trzy flagi = trzy wartości
  Firma wie jak starcic klientów . Ja już do was nie zajrzę . Żegnam
  Autor: Jacek
  2018-11-09 22:18:36
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Projekt centrum zabaw i aktywnej rekreacji tzn CZAR jest moim autorskim projektem i owszem. Powstał on kiedy nie byłem radnym. Była to inicjatywa moja i moich sąsiadów z ulicy Lanca, Solidarności, Boh. Września i Leyka. Pokazałem tym samy,że my mieszkańcy możemy wspólnie coś zrobić nie oglądając się na władzę. Do czego i Pana zachęcam. Wprowadzanie mylnych twierdzeń nikomu nie przystoi. Pozdrawiam i zapraszam do współpracy Paweł Krassowski
  Autor: Paweł Krassowski
  2018-11-09 21:36:30
 • Działkowcy blokują helikopter LPR (zdjęcia)
  Mieszkam w bloku przy Łomżyńskiej, gdzie nie ma działek , a w godzinach wieczornych jest takie zadymienie i smród, ze nie można otworzyć okna ponieważ można się udusić. Powodem tego jest kotłownia przy budynku gminy. Coś okropnego.
  Autor: Ewa
  2018-11-09 18:55:08
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Panie Paweł Krassowski: Zacytujmy Tygodnik Szczytno piszący 28 maja 2015 roku o kolejnej inwestycji realizowanej w ramach budżetu obywatelskiego: \"Przypomnijmy też, że autorem zwycięskiego projektu w ubiegłym roku był Paweł Krassowski\" http://tygodnik.szczytno.pl/CZAR_juz_czaruje-n5413.html Czyli Czar na ul. Lanc nie jest tworem radnego Krassowskiego? Nie było aktywnie wykorzystywany w kampanii stowarzyszenia Aktywne Szczytno którego jesteś Pan członkiem? To straszne, że tak wiele osób mylnie przypisuje Panu te dzieło. To może napisze Pan to na swojej tablicy w popularnym portalu społecznościowym - niech ludzie wiedzą! Więcej pokory Panie Radny - z Waszego stowarzyszenie w całych wyborach wprowadziło tylko jedną osobę do samorządu. Jako radny wielokadencyjnie opozycyjny zanim zacznie Pan ogłaszać \'konkursy\' na projekty proszę sprawdzić co o tym sądzą burmistrz i pozostali radni.
  Autor: Paweł Karczewski
  2018-11-09 17:28:42
 • CZAR już czaruje
  Pozdrawiam radnego
  Autor: Paweł Karczewski
  2018-11-09 17:05:08
 • 10-11 listopada – Powiatowe obchody 100-lecia odzyskania niepodległości
  My się tu lokalnie i ogólnopolsko nawalamy w związku tą historyczną datą. a tymczasem litewskie koleje zorganizowały wykonanie hymnu polskiego przez siedem lokomotyw dobranych specjalnie pod kątem wydawanego dźwięku. Przygotowaniem i wykonaniem zajął się koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, Zbigniew Lewicki. To dopiero pomysł wspaniały!
  Autor: Krajan
  2018-11-09 15:28:53
 • Dramatyczny wypadek na Chrobrego, ciężko ranna piesza
  Podobny wypadek był kilka lat temu na ul. Polskiej koło Rossmanna. Wówczas stwierdzono winą pieszej.
  Autor: miki
  2018-11-09 14:09:10
 • Aktywne Szczytno – Aktywni Obywatele, zajrzyj do MDK-u w środę, 14 listopada
  Obserwowałem propozycje mieszkańców i wyniki głosowanie. Oprócz wskazanych potrzeb w tym artykule, sporo osób wskazała duży problem braku obwodnicy. Krótko mówiąc, problem wyprowadzenia tranzytu z centrum miasta.
  Autor: Mieszkaniec Szczytna - Jan Mazur
  2018-11-09 09:59:51
 • Kto zostanie starostą, kto wicestarostą?
  Może nareszcie pora na zmiany na stanowisku starosty. Niech radnymi kieruje dobro powiatu a nie polityczne \"układziki\". Pan Marcin Nowociński jest młodym, wykształconym, błyskotliwym, o wysokiej kulturze osobistej człowiekiem. Idealna osoba na stanowisko starosty. Co do pani Jaskulskiej, już przecież piastowała urząd wicestarosty i według opinii mnóstwa osób, była to totalna porażka. Czy ludowcy naprawdę nie potrafią wyciągać właściwych wniosków?
  Autor: Ela
  2018-11-09 09:42:47