Czwartek, 21 Luty, Imieniny: Eleonory, Lenki, Kiejstuta -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Parafialny parking może zostać zamknięty


Parafialny parking przy ulicy Kętrzyńskiego w Szczytnie może zostać zamknięty dla korzystających z niego uczniów Zespołu Szkół nr 1. Uczniowie zaśmiecają go butelkami i puszkami po piwie, winie, papierosami... Niszczą. Na domiar złego policja kilkakrotnie zatrzymała tam handlarzy narkotyków. O sytuacji rozmawiamy z proboszczem parafii księdzem Andrzejem Preussem. 

 

Niedzielnymi słowami o zamknięciu parafialnego parkingu dla uczniów pobliskiej szkoły średniej wywołał ksiądz spore zamieszanie.

 

Boli mnie to, że najmniej ważna sprawa stała się miejską sensacją. Informacje o sytuacji w naszej parafii, które przedstawiałem w niedzielę, trwały około 13 minut. Było tam wiele zdecydowanie ważniejszych rzeczy niż ten parking. Mówiłem o zegarze, chodniku, krzyżu, fotowoltaice, szkole parafialnej, czy o moim marzeniu stworzenia kaplicy adoracji.

 

Większość osób usłyszała jednak informację o parkingu, o tym że jest on zaśmiecany, niszczony przez uczniów, i że „używają” go handlarze narkotyków...

 

Takie są fakty. Prawdy przecież nie mogłem przemilczeć. Owszem, zdarzyło się tam zatrzymanie handlarzy narkotyków. Ale ta sprawa należy do policji. Zaśmiecanie, czy niszczenie też, niestety, się zdarza. Ale mimo tych incydentów dalej jestem zdania, że młodzież jest dobra i mądra.

 

To dlaczego ksiądz przymierza się do zamknięcia parkingu?

 

Tak naprawdę nie chcę tego zrobić. To jest na razie pomysł. Mam nadzieję, że ta informacja dotrze do młodzieży, która parkuje tu swoje samochody i stan czystości poprawi się.

 

A jeśli tak się nie stanie?

 

Nie mam innego pomysłu. Wciąż szukam rozwiązania. Stąd ta informacja do moich parafian. Liczę na ich podpowiedzi. Nie chcę zamykać parkingu. Chciałbym, aby był tam porządek. Wielokrotnie zwracałem uwagę młodzieży, która z niego korzysta, ale kończyło się to śmiechem. Byłem w tej sprawie też w szkole, ale efektu na razie nie ma. Wyczerpałem chyba wszystkie drogi polubownego rozwiązania tego problemu.

 

Czyli skończy się na zamknięciu parkingu?

Tego nie wiem. Wiem, że młodzież jest naprawdę dobra i mądra. Na 100 uczniów trafia się jedna osoba, która coś popsuje. Ale tak jest, niestety, w całym społeczeństwie. Dlatego zamykamy na noc kościoły, ograniczamy ich dostępność, zakładamy kraty, monitoringi. Wolałbym, aby było inaczej, aby kościoły były otwarte całą dobę, ale póki co jest jak jest.


 

Interwencja u dyrekcji szkoły nie pomogła?

 

Nie obwiniam tu szkoły. Bo to, że 16-latek, czy 17-latek pali czy pije to nie jest wina szkoły. Raczej samej młodzieży i ich rodziców. Pogubili się w tym wszystkim. Zrzucają odpowiedzialność na innych nie dostrzegając własnych błędów.

Chciałbym, aby ten parking nadal był ogólnodostępny. Ale jeśli sytuacja się nie zmieni, to stanie tam jakiś szlaban. Na pewno nie będziemy za wjazd pobierali pieniędzy, ale na przykład może on być dostępny w zamian za utrzymanie czystości. Może młodzież wprowadzi jakieś dyżury?

 

A sprawa z handlarzami narkotyków? Że też korzystają z tego parkingu...

 

Boli mnie to, że akurat ta informacja stała się miejską sensacja. Ta sprawa należy do policji. Był to fakt historyczny. Szkoda, że ciągle szukamy, interesuje nas to, co jest zło, co niszczy, a nie buduje. Robi się z tego aferę na całe miasto. A tymczasem jest szansa na coś wyjątkowo dobrego, na budowę Kaplicy Wieczystej Adoracji w naszym kościele, gdzie ludzie będą wiedzieli, że jest Pan Jezus i na nich czeka. Gdzie będzie można przyjść nawet o drugiej nad ranem i pomodlić się. Ta kaplica to moje marzenie.

 

Będzie otwarta całą dobę?

 

Dokładnie tak. Czeka nas szereg prac, zabezpieczeń, monitoring, ale chcę, aby była otwarta całą dobę. Jest taka potrzeba. Chyba w Katowicach przeprowadzono badania w sklepie Tesco, który był otwarty całą dobę. Sprawdzono, w jakich nocnych godzinach jest najwięcej klientów. Była to godzina 2.30. Wówczas w sklepie kręciło się najwięcej ludzi nocą. Ale wcale nie robili oni zakupów, tylko chodzili. Nie oszukujmy się, nikt o tej godzinie nie pojedzie kupować wiertarki, czy telewizora. Ci ludzi szli tam, bo sklep był otwarty, a oni w ten sposób uciekali od swoich obaw, lęków, depresji. Szukali tam pocieszenia, kontaktu z innymi. Marzy mi się, aby takim miejscem stała się właśnie Kaplica Adoracji Najświętszego Sakramentu, która powstanie w naszym kościele. Aby było to schronienie dla ludzi szukających pomocy... I to jest tak naprawdę miejską sensacją, a nie jakiś tam parking.Komentarze do artykułu

Józek

Szkoła wygania uczniów z warsztatów tam parkowali u księdza nie można to gdzie .....

Natalia

Najpierw do Ewelina: nie pisz w ten sposób, bo tylko możesz Księdzu zaszkodzić "wywołując do tablicy" niechętnych Proboszczowi- to po pierwsze. Po drugie, parking jako własność parafii powinien być zamykany i tyle. Przychodzą rekolekcje, pogrzeby itp. i nie ma gdzie pozostawić auta, nawet dzisiaj była taka sytuacja. ZS nr 1 posiada sporo wolnego placu, który spokojnie można przeznaczyć dla zmotoryzowanej młodzieży. Sama widziałam dzisiaj jak młodzi gwałtownie ruszają niszcząc przy tym podłoże, rzucają niedopałki gdzie popadnie i wyrzucają puszki, a do tego ta muzyka... współczuję Księżom tam mieszkającym zmuszonym do sprzatania nie swoich śmieci i słuchającym najnowszych przebojów muzyki techno od 8 rano do 15. Tyle w temacie. Reasumując, zachecam byzamknąć ten plac a otwierać jedynie na nabożeństwa itp.

Ewelina

Cudowny Ksiądz. Z powołania.

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

 • Zwyciężyć własne życie
  Szacunek za odwagę!!! Życie bywa ciężkie nieprzewidywalne i każdy z nas może się znaleść na zakręcie gdzie trzeba wszystko prostować....Cóż nie ma co się rozoisywać...Życzę wszystkiego dobrego dla P.Agnieszki i dzieci.Proszę się nie poddawać i żyć pełną parą!!!
  Autor: Wielki szacunek
  2019-02-21 17:08:50
 • Zwyciężyć własne życie
  A czemu mojego komentarza nie ma
  Autor: dzezka
  2019-02-21 16:13:55
 • Zwyciężyć własne życie
  Pozdrawiam i zycze zeby Pani spelnila swoje marzenia.Gratuluje szczerosci . To nas jedynie moze wyleczyc ...szczerosc i wiara w siebie...Zycze Pani tego
  Autor: Regina Roslaniec
  2019-02-21 12:36:01
 • Zwyciężyć własne życie
  Teoche ciezko współczuć kiedy ma się z tylu głowy, że 20 lat temu jakiś dureń napadł na moja mamę, przewrócił ją i moją malutką siostrę i wyrwał torebkę. Może nawet to była ekipa tej Pani...
  Autor: MSO
  2019-02-21 12:17:21
 • Kiedy nadejdzie wiosna? - mazurskie gadanie Wiesława Mądrzejowskiego
  Chłodem powiało, ale z tego artykułu. Nie wiem kim Pan jest i chyba nie chcę wiedzieć, ale nie rozumiem zamieszczania artykułu w naszej lokalnej prasie, gdzie mamy nasze lokalne ciekawe sprawy, w którym to artykule głównym tematem ukrytym pod hasłem \"wiosna\" jest opluwanie naszego -mojego Rządu. Życzę wiele spokoju, bo żółć, która z Pana wypływa zaszkodzi Pańskiemu zdrowiu. Czy warto?
  Autor: Adam
  2019-02-21 12:14:14
 • Zwyciężyć własne życie
  Trzeba mieć wielką odwagę żeby się przyznać, że ma się problem. Tak wiele ludzi pije na różnych stanowiskach i nie zdaje sobie sprawy że ma problem.Pojęcie pijusa tylko kojarzy się z towartystami spod sklepu a tak nie jest.Jest to okropna choroba która powinna być nagłasniana na każdym kroku. Trzymam kciuki za Panią wszystko się ułozy.
  Autor: Super
  2019-02-21 11:51:15
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  Dajcie sobie siana. Pomysł już został zrealizowany w latach 90tych i najęliście tłumoków po LO... poszli potem po WSPol w teren i ... zgrzyty były straszne. Nadal tumany na wysokich szczeblach widzę wniosków w tej firmie nie potrafią wyciagać. Taki Oficer to jak z koziej dupy trąba f-sz. Artysta teoretyk. Wysyłać na oficerke w koncu doswiadczonych f-szy ktorych macie tam coraz mniej. Ten kto nad tym mysli to tylko figurant bo jak widac zupełnie nie panuje nad durnymi pomysłami. Doświadczenie to sila kazdej firmy a policja....cóż niczym szmata....każdą gębę wytrze... Jak dobrze, że nie jestem już w tym syfie. Ni tylko fabryka kurzu i bzdur.
  Autor: Wiesio
  2019-02-21 11:50:50
 • Zwyciężyć własne życie
  No to fajnie, ja tez bym chcial byc takim cichym \"bohaterem\" tylko mi nikt za lezenie w domu pieniedzy dawac nie chce...
  Autor: szczery
  2019-02-21 10:51:53
 • Zwyciężyć własne życie
  Świetny artykuł... Pani Agnieszko trzymam kciuki za Panią.
  Autor: Kobieta
  2019-02-21 09:07:07
 • Ruszają elitarne studia oficerskie
  a tak płakali bo juz nie ma egzaminów między korpusami. to teraz kur8a mamy! 23 letni oficer po 4 latach czytania ksiązek! hahaha
  Autor: bizon
  2019-02-20 18:35:46