Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Pani Naczelnik – felieton Romana Żokowskiego


No i mamy nowego Naczelnika a raczej nową Panią Naczelnik. Machina konkursowa przemieliła, zabełtała i nikogo nie wybrała. Z jednej strony można się pośmiać, że to niezłe jaja, ale z drugiej strony należy się smucić, że mamy słabą kadrę, która nie przechodzi konkursów. Czy ci lepsi wyjechali w poszukiwaniu godziwej pracy? Trudno powiedzieć, bo konkursy to specyficzny wynalazek. Kandydatów jest kilku, ale i tak wygra „nasz”.Konkursy na stanowiska od lat budzą wątpliwości. Ci, co przegrali, zawsze mają pretensję, że komisja kierowała się względami politycznymi, a to znajomościami, albo jeszcze innymi „kryteriami”.

 

Dla nich ten konkurs był zawsze niesprawiedliwy. To po co robi się te konkursy? Chyba tylko dlatego, że ustawa tak nakazuje. Przecież to burmistrz dobiera sobie ludzi do współpracy i to burmistrz ponosi odpowiedzialność za źle działający aparat władzy. Po co robić jakiś cyrk z konkursem, jak i tak wygrywa osoba, która ma wygrać. Pamiętam wcześniejsze konkursy na stanowisko Komendanta Powiatowego Policji. Konkurs konkursem, ale trzy dni przed nim już się mówiło w kuluarach, kto będzie komendantem. To po co ten cyrk?

 

Chyba po to, aby sprawić przykrość i zawód pozostałym kandydatom. Mam nadzieję, że tym razem wybrano jednak najlepszego kandydata – przepraszam kandydatkę. Wierzę, że Pani Aleksandra spełni pokładane w niej oczekiwania i wypromuje naszą stolicę.

 

Zadanie przed nią nie lada. Jak wypromować miasto, które upada coraz niżej? To naprawdę trudne tym bardziej, że nie tylko miasto, ale i cały powiat wymaga dobrej promocji. Przypominam sobie lata 70-80. gdy nasz powiat oblegany był przez turystów. Ośrodki wczasowe pękały w szwach, a nad jeziorami ciężko było znaleźć wolne miejsce. Na takim Wrzosie były ośrodki Lasów Państwowych, Fabryki Mebli, Browarów Warszawskich i kilka jeszcze mniejszych.

 

Teraz nie ma już żadnego. Ośrodki upadły, domki przeszły w prywatne ręce, wielkie molo, wokół którego to wszystko działało zostało rozebrane. Pół Polski wiedziało gdzie leży Kobyłocha czy Wrzos. Pamiętam, jak w połowie lat 80, razem z turystami ze Śląska jeździliśmy po barach i usiłowaliśmy kupić piwo „Jurand” z nalewaka. Mówili, że to najlepsze piwo w kraju. W Szczytnie nie mogliśmy go kupić i na szczęście nasze, trafiliśmy je w barze „Czajka” w Dźwierzutach.

 


To była marka piwa, za którą warto było przejechać pół powiatu. A teraz? Jak wypromować to miasto, aby ściągnąć turystów? Same „Dni i Noce Szczytna” już nie wystarczą. Szczytno musi mieć swoje niepowtarzalne, unikatowe imprezy. Takie imprezy, na które będzie przyjeżdżała cała Polska. Takie imprezy, na które zawita telewizja i dziennikarze.

 

To najszybsza i chyba najłatwiejsza droga do promocji. Tak jak Mrągowo kojarzone jest z Piknikiem Country, tak Szczytno musi być kojarzone z jakąś ogólnopolską lub europejską imprezą. Może z tą europejską będzie łatwiej niż z ogólnopolską? Niech zjedzie rycerstwo z całej Europy na bitwę śmiertelną na pola pod Szczytnem. Może i jest to jakiś pomysł, aby zawalczyć np. o „miecz Juranda ze Spychowa”, a społeczeństwu pokazać, jak wyglądali rycerze w średniowiecznej Europie.

 

Grunwald przyciąga rzesze ludzi to czemu nie Szczytno? Na przykład tak tydzień przed Grunwaldem, na polach pod Szczytnem mogliby grupować się rycerze Zakonu Krzyżackiego i stąd ruszyć pod Grunwald. Niezła promocja dla całego regionu. Przemarsz wojsk zakonu pod Grunwald. To byłoby coś. Ale teraz wszystko w rękach, a raczej w głowie Pani Aleksandry. Muszę przyznać, że „pojechałem” z tym przemarszem wojsk Zakonu Krzyżackiego, ale pewnie dla wielu z nas nadarzyłaby się okazja na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał średniowieczny rycerz i jego świta. A gdzie rycerstwo by się zebrało? No jak to gdzie? Pod Szczytnem.

 

Konkurs konkursem, ale jeżeli kandydat nie ma odrobiny szaleństwa w sobie, to nie nadaje się na to stanowisko. I nie pomogą tu znajomości, poparcia polityczne czy poparcie z zaświatów, bo i tak na koniec, rozliczony zostanie szef czyli burmistrz.

 

Roman ŻokowskiKomentarze do artykułu

Napisz


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56