Poniedziałek, 25 Czerwiec, Imieniny: Danuty, Jana, Janiny -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ostatnia podróż Bobra Gminka (zdjęcia)

Bóbr Gminek zakończył swoją podróż po placówkach kulturalno-oświatowych gminy Szczytno. Ostatnią szkołą, jaką odwiedził, był Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Wandy Chotomskiej w Trelkowie, gdzie zrodził się pomysł na Gminka i jego misję.



Przebywając w Trelkowie, Gminek uczył się wraz z dziećmi, poznawał techniki czytania oraz liczenia. Z najmłodszymi bawił się i podpowiadał, jak wykonać kulki z ciastoliny. Był również na jesiennym spacerze, podczas którego spotkał się z małym kotkiem.

 

Wspólnie z sową Wandzią i dziećmi wykonał z warzyw kukiełki, ponadto sadził żołędzie i robił jarzynową sałatkę. Bóbr Gminek lubi pić wodę i bardzo chętnie uczestniczył w akcji zachęcającej do jej spożywania. Wraz z dziećmi ze szkoły w Trelkowie wybrał się też na wycieczkę do Olsztyna, podczas której wspólnie z nimi obejrzał w kinie film, zajadając się podczas jego projekcji popcornem.

 

Gminek podczas pobytu w Trelkowie zaczytywał się w lekturze patronki szkoły Wandy Chotomskiej. Bardzo chętnie wraz z dziećmi czytał i słuchał bajek pani Wandzi. Zorganizował wystawę książek, na którą zaprosił wszystkie dzieci, zachęcając je tym samym do czytania.

Na Dzień Kundelka wykonał z uczniami portrety piesków i innych pupili swoich znajomych ze szkoły. Najważniejszym jednak wydarzeniem było zorganizowanie przez Gminka pomocy dla zwierzaków ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie.

Wyruszył również w papieską podróż, wspominając wraz z dziećmi postać i nauki Jana Pawła II.

 

Mając na uwadze w sposób szczególny bezpieczeństwo swoich przyjaciół ze szkoły, zorganizował akcję, którą nazwał „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Wespół z sową Wandzią dołączyli do wspomnianej akademii, ucząc się zachowania bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach.

Jesienią wraz z dziećmi odwiedził zapomniane groby na miejscowym cmentarzu i częściowo je porządkując – zapalił na nich znicze. Ponadto Gminek poznał historię Trelkowa.

 

Gminek nie próżnował i wziął również udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Uczestniczył także w widowiskach i apelach o charakterze patriotycznym, a w obchodach Narodowego Święta Niepodległości brał nawet bezpośredni udział, jako jedna z występujących postaci.

 

Gminkowi bardzo spodobało się Trelkowo, w którym postanowił pozostać. Ale nie tylko miejscowość miała na to wpływ, lecz również sowa Wandzia, z która Bóbr zaprzyjaźnił się na początku swojej podróży przez gminę i do której skrycie tęsknił. Dlatego też podczas pasowania pierwszoklasistów, również i Gminek dołączył do grona pełnoprawnych uczniów trelkowskiej szkoły.

 

- Podsumowując cały projekt, pragnę podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom szkół i placówek kulturalno-oświatowych Gminy Szczytno, którzy bardzo chętnie wzięli udział w moim projekcie – mówi jego autorka Beata Arbatowska. - Dziękuję również Wójtowi Gminy Szczytno Sławomirowi Wojciechowskiemu, który objął patronat honorowy nad projektem, natomiast jego zastępcy – Ewie Zawrotnej, za pomoc w organizacji. Szczególne podziękowania składam na ręce Redaktora Naczelnego „Tygodnika Szcztno” – Tomasza Mikity za patronat medialny nad moim projektem oraz publikację na łamach gazety relacji z przebiegu podróży Gminka. Cieszę się, że projekt zyskał uznanie, a dzieci świetnie się przy tym bawiły. Myślę, że cel projektu, którym w głównej mierze było propagowanie czytelnictwa – został osiągnięty. Tym samym zachęcam szkoły i ich nauczycieli i uczniów do dalszych wspólnych przedsięwzięć.

 Beata Arbatowska

 



Komentarze do artykułu

Napisz

Galeria zdjęć


Komentarze

  • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
    Do "Poirytowanej" Szanowna Pani - do osoby chorej na raka aby zrobić zastrzyk powinna przyjechać pielęgniarka z hospicjum a nie ZRM. Pogotowie powinno wyjeżdzać tylko do stanów nagłych a nie przewlekłych czy termalnych.
    Autor: Obserwator
    2018-06-24 11:21:58
  • Dbają o mazurskie cmentarze w naszym powiecie (zdjęcia)
    Tak trzymać. Należy szanować przeszłość regionu. Bez korzeni każda roślina uschnie. Człowiek też nie jest wyjątkiem.
    Autor: Bienschen
    2018-06-23 18:14:09
  • Brutalny napad na kobietę w centrum Szczytna
    Oby zdechł w kiciu
    Autor: 12345
    2018-06-23 12:13:38
  • Wygrał ponad milion złotych w Multi Multi
    A gdzie kupił kupon. Która to kolektura ?
    Autor: Borys
    2018-06-22 17:47:56
  • Karetki w naszym powiecie zostają bez lekarzy, bo minister wie lepiej
    Ze słucham 4 karetki przez 24 godziny na dobę?no ciekawe. Gdy dzwoniłam w maju po 22 po karetkę odmówili przyjazdu ponieważ jedyna karetka która dysponowali wyjechała w teren . więc gdzie były pozostałe 3 ? W ogóle jakim prawem karetki odmawiają pomocy potrzebującym? np. ludziom chorym na raka . To wola o pomstę do nieba . Jak taka osoba może zrobić sobie zastrzyk z morfiny. Ja się pytam jak ? Przecież w domu nie mogą mieć takich zastrzykow a zlecenie na zrobienie iniekcji jest. Wówczas pamiętnego wieczoru osobiście odebrałam dr. Falkowskiego ze szpitala z opieki nocnej i zawiozlam do potrzebującej osoby. Doktor Falkowski wspaniały człowiek nie odmówił pomocy . Przyjął pacjenta do końca zlecił co trzeba i wychodząc ze mną przeprosil pacjentów na korytarzu . Do samej pacjentki podszedł z dużym szacunkiem . Podał zastrzyk, przepisał dodatkowe leki i wychodząc życzył szybkiego ustania bólu oraz powiedział że jest do dyspozycji tego wieczora i nocy. Odwiezlismy Doktora do szpitala . Pacjentka po minięciu bólu zasnęła spokojnie i przespała całą noc . Takich lekarzy trzeba w Szczytnie . Którzy szanują pacjenta i spieszą z pomocą. bo co nie którzy to zapomnieli przysięgę lekarską która składali.
    Autor: Poirytowana
    2018-06-22 16:40:31
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Pierwsze co trzeba zrobić , to dać warunki do zakładania firm prywatnych i tych małych. Co z tego , że są markety , gdzie ludzie zarabiają 1500-2000 zł. Ile już małych sklepików i firemek otworzono w tym grajdole. Po 3-5 miesiącach się zamykają. W puszczone zostały markety, i mamy biedę .Co z tego ,że jest praca, za którą ludzie klepią biedę. Mamy zalany rynek dodatkowo Chińczykiem. Do tego Szczytno to miasto "zagłębie" ciucholandów. Szkolnictwo leży, bo dyrektorzy boją się wychylać, bo burmistrz ich "odstrzeli " z ciepłej posady. Do tego nagradzanie uczniów , jest w zależności , właśnie, od czego? Kogo znam. Ale może praktycznie. Mamy miasto i okolica, liczy może 30 tyś osób. Duża ilość to starzy ludzie z niskimi emeryturami, lub byli zomowcy i żołnierze z PRL. Do tego dzieci i kobiety, nie pracujące. Większość pracuje za najniższą krajową u ludzi co mają swoje firmy. Z założenia jest tak, że płacą jak najniżej, bo potrzebuje na nowe BMW lub Mercedesa. Taka wiejska mentalność dorobkiewicza. Do tego lekarze co przyjmują prywatnie i za pieniądze podatnika, mają prywatne zaplecze w szpitalu w Szczytnie. Gdzie , ogólnie się nie leczy, tylko zabija się pacjenta , podawanymi im lekami. Za które dostają bonus od korporacji medycznych. Taki szpital doświadczalny. Nie mówiąc o największym specjaliście , chyba nie w ginekologi, mieszkającym na konopnickiej. Można powiedzieć, że ogólnie miasto i okolica jest w rękach kilku gangów miejscowych. Od gangu co posiada większość nieruchomości w swoich rękach, od gangu lekarzy, co mają monopol na rynku , sprzedaży "dragów" dla pacjentów. Gangi powiązane politycznie, gangi w zależności od stanowiska urzędniczego, więc żyjący na koszt podatników. Wszyscy żyją bardzo dobrze i nawet nie wiedzą z kont znajdują się u nich na koncie pieniądze co miesiąc. Ogólnie od punktu siedzenia, jest punkt widzenia. Patrząc z perspektywy na miasto, to leży i kwiczy. Niech każdy zada sobie pytanie i sobie wyobrazi, że nie mieszka w Szczytnie. A pytanie jest takie, dlaczego chciałbym przyjechać do Szczytna lub w nim zamieszkać? Bo dla osoby ,która ma ustawione życie na dobrym poziomie w Szczytnie, to prawdo podobnie będzie super. Jak to mówią człowiek bogaty i z układami, nie zrozumie ludzie potrzebujących. Ponieważ , jego dochody wysokie ,są wynikiem zaniżania dochodów biednym.
    Autor: Andi
    2018-06-22 15:13:18
  • Wiara w ludzi ratuje życie
    Ja również życzę dużo siły i wiary w ludzi chociaż z własnego doświadczenia zauważyłam że w naszym Szczytnie pomaga się tylko intetesownie. Przykre to ale prawdziwe. Media i władze prawie wogole nie są zainteresowane tym czego potrzebują mieszkańcy ehhh. Życzę dla żony powrotu do zdrowia i jestem z wami całym sercem.
    Autor: Gosia
    2018-06-22 09:28:27
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Aż mi się buźka uśmiechnęła???? Trzymam mocno kciuki????
    Autor: Anna
    2018-06-21 23:39:08
  • Gdy bliski nie chce już żyć... możemy temu zapobiec (rozmowa "Tygodnika")
    w rozmowie z bliską mi osobą dowiedziałem się że ma myśli samobójcze kilka miesięcy później już nie żyła nie wiedziałem co z tym zrobić
    Autor: x80
    2018-06-21 21:02:09
  • Krzysztof Mańkowski: Szczytno powinno stać się prawdziwą bramą Mazur
    Wydaje mi się, że pora na kogoś "świeżego". Nasza scena polityczna od wielu lat jest zdominowana przez te same osoby. Wielkie obietnice i przedstawianie świetlanych perspektyw, a potem "kicha". Chciałem ale nie wyszło , bo to albo tamto. Pomysł z Innopolice jest podobny do pomysłów asystenta Pani Wójt ze Świętajna- przypomnę: fabryka większa od wielbarskiej Ikei, lotnisko itp. Zostałem wybrany a potem aby do końca kadencji dotrwać. Zbliża się koniec kadencji samorządów- zobaczycie jaka epidemia opanuje ratusz. Większość naszych decydentów wyląduje na zwolnieniach lekarskich. Według mnie radni nie powinni otrzymywać żadnych pieniążków, ewentualnie jakiś ryczałt za czas faktycznie spędzony na posiedzeniach. Diety zryczałtowane to przekupywanie radnych, w ten sposób tworzy się towarzystwo wzajemnej adoracji.
    Autor: dr
    2018-06-21 20:00:39