Wtorek, 16 Styczeń, Imieniny: Mascelego, Walerii, Włodzimierza -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Ostatnia podróż Bobra Gminka (zdjęcia)

Bóbr Gminek zakończył swoją podróż po placówkach kulturalno-oświatowych gminy Szczytno. Ostatnią szkołą, jaką odwiedził, był Niepubliczny Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Wandy Chotomskiej w Trelkowie, gdzie zrodził się pomysł na Gminka i jego misję.Przebywając w Trelkowie, Gminek uczył się wraz z dziećmi, poznawał techniki czytania oraz liczenia. Z najmłodszymi bawił się i podpowiadał, jak wykonać kulki z ciastoliny. Był również na jesiennym spacerze, podczas którego spotkał się z małym kotkiem.

 

Wspólnie z sową Wandzią i dziećmi wykonał z warzyw kukiełki, ponadto sadził żołędzie i robił jarzynową sałatkę. Bóbr Gminek lubi pić wodę i bardzo chętnie uczestniczył w akcji zachęcającej do jej spożywania. Wraz z dziećmi ze szkoły w Trelkowie wybrał się też na wycieczkę do Olsztyna, podczas której wspólnie z nimi obejrzał w kinie film, zajadając się podczas jego projekcji popcornem.

 

Gminek podczas pobytu w Trelkowie zaczytywał się w lekturze patronki szkoły Wandy Chotomskiej. Bardzo chętnie wraz z dziećmi czytał i słuchał bajek pani Wandzi. Zorganizował wystawę książek, na którą zaprosił wszystkie dzieci, zachęcając je tym samym do czytania.

Na Dzień Kundelka wykonał z uczniami portrety piesków i innych pupili swoich znajomych ze szkoły. Najważniejszym jednak wydarzeniem było zorganizowanie przez Gminka pomocy dla zwierzaków ze schroniska „Cztery Łapy” w Szczytnie.

Wyruszył również w papieską podróż, wspominając wraz z dziećmi postać i nauki Jana Pawła II.

 

Mając na uwadze w sposób szczególny bezpieczeństwo swoich przyjaciół ze szkoły, zorganizował akcję, którą nazwał „Akademia Bezpiecznego Puchatka”. Wespół z sową Wandzią dołączyli do wspomnianej akademii, ucząc się zachowania bezpieczeństwa w różnych miejscach i sytuacjach.

Jesienią wraz z dziećmi odwiedził zapomniane groby na miejscowym cmentarzu i częściowo je porządkując – zapalił na nich znicze. Ponadto Gminek poznał historię Trelkowa.

 

Gminek nie próżnował i wziął również udział w akcji „Śniadanie daje moc”. Uczestniczył także w widowiskach i apelach o charakterze patriotycznym, a w obchodach Narodowego Święta Niepodległości brał nawet bezpośredni udział, jako jedna z występujących postaci.

 

Gminkowi bardzo spodobało się Trelkowo, w którym postanowił pozostać. Ale nie tylko miejscowość miała na to wpływ, lecz również sowa Wandzia, z która Bóbr zaprzyjaźnił się na początku swojej podróży przez gminę i do której skrycie tęsknił. Dlatego też podczas pasowania pierwszoklasistów, również i Gminek dołączył do grona pełnoprawnych uczniów trelkowskiej szkoły.

 

- Podsumowując cały projekt, pragnę podziękować wszystkim dyrektorom, nauczycielom oraz uczniom szkół i placówek kulturalno-oświatowych Gminy Szczytno, którzy bardzo chętnie wzięli udział w moim projekcie – mówi jego autorka Beata Arbatowska. - Dziękuję również Wójtowi Gminy Szczytno Sławomirowi Wojciechowskiemu, który objął patronat honorowy nad projektem, natomiast jego zastępcy – Ewie Zawrotnej, za pomoc w organizacji. Szczególne podziękowania składam na ręce Redaktora Naczelnego „Tygodnika Szcztno” – Tomasza Mikity za patronat medialny nad moim projektem oraz publikację na łamach gazety relacji z przebiegu podróży Gminka. Cieszę się, że projekt zyskał uznanie, a dzieci świetnie się przy tym bawiły. Myślę, że cel projektu, którym w głównej mierze było propagowanie czytelnictwa – został osiągnięty. Tym samym zachęcam szkoły i ich nauczycieli i uczniów do dalszych wspólnych przedsięwzięć.

 Beata Arbatowska

 Galeria zdjęćKomentarze do artykułu

Napisz

Komentarze

 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Niebawem wybory
  Autor: Michał Szczytno
  2018-01-16 11:50:29
 • Podatkowa zachęta dla przedsiębiorców
  Nie jest to sprawiedliwe... mikro firmy dalej będą płaciły, a większe mogą legalnie nie płacić podatku. Wystarczy firmę "sprzedać" osoba prywatna firmie np. sp. zoo i fikcyjna inwestycja będzie ... Nie podoba mi się pomysł ulgi na lata a nie na kwotę w danym roku. Mam wrażenie, że ten przepis powstał pod firmę w byłym Favoricie...
  Autor: ncccc
  2018-01-15 21:17:58
 • Rekordowe granie w gminie Dźwierzuty
  Najlepsi
  Autor: ja
  2018-01-15 12:58:15
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Pani Burmistrz twierdzi, że nie zaniedbujemy sportu jeżeli chodzi o finansowanie. Kluby otrzymują z miasta pieniądze, które w dużej części zwracają do kasy miasta za korzystanie z obiektów miejskich jak np, hala Wagnera czy hala w SP 6.
  Autor: Paweł Malec
  2018-01-12 12:51:20
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  Uczył mnie geografii, pamiętam do dziś jak mi tłumaczył co to jest łańcuch górski, nie było to łatwe bo mi chłopakowi ze wsi łańcuch kojarzył się z wiązaniem bydła. Spoczywaj w pokoju dobry nauczycielu.
  Autor: jack609
  2018-01-11 09:15:21
 • Szczytno traci znakomitego sportowca, Bukowiecki wybiera Olsztyn
  Z szacunkiem dla urzędników , ale kompletnie nie rozumieją , albo nie chcą rozumieć swojej roli .... Pani Burmistrz to nie Pan Bukowiecki ma chodzić i prosić i składać propozycje " najjaśniejszym " To Pani odpowiada za promocje miasta .............................
  Autor: Romuald Amborski
  2018-01-10 20:32:07
 • Wikariusz w świecie edukowany
  bardzo lubię tego księdza pozdrawiam ;)
  Autor: eustacha
  2018-01-10 18:56:50
 • Martwy pies w budzie, drugi skrajnie wycieńczony na łańcuchu
  To ze na tym są psy to nie znaczy ze wszystkie są zaglodzony była interwencja zgłoszona do weterynarza a proszę nie pisać że wszystakie psy biegali i szukały jedzenie bo ja mam psa i jest wszystko w porządku bo terz sprawdzali ale o tym to nikt nie napisał prawda
  Autor: Mieszkanka rudki
  2018-01-10 07:09:49
 • Nie żyje Stanisław Wrona
  To bardzo smutna wiadomość. Pan Stanisław był moim nauczycielem w podstawówce, później nauczycielem wędkarstwa. Zawsze będę miał go w pamięci jako pogodnego i życzliwego człowieka.
  Autor: Krzysztof Chodkowski
  2018-01-07 20:08:04
 • "Niepodległa Łączy " 100 wydarzeń na 100-lecie Niepodległości
  Tak się zastanawiam, co z tym miastem jest nie tak? Świetny pomysł, inicjatywa a jak czyta się komentarze na fcb to aż kipi znowu od nienawisci. W czym kłopot? Że ktoś inny wpadł na genialny pomysł? Co za różnica ze zieloni, czarni, niebiescy, czy PIS. Ważne ze coś ciekawego, weźcie ludzie w końcu przestańcie się kłócić tylko zróbcie w końcu cos dobrego dla tego miasta powiatu. Wspólnie, bo naprawdę nie mają najmniejszego znaczenia szyldy partyjne...
  Autor: Obserwator
  2018-01-07 13:14:58