Niedziela, 24 Marzec, Imieniny: Feliksa, Konrada, Zbysławy -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? ZGŁOŚ

Opłaty za wodę i ścieki drogą do spłaty długów?


Mieszkańcy gminy Jedwabno w tym roku więcej będą płacić za dostarczaną wodę i odbierane ścieki. Dokładnie o 1 zł za wodę i o 3 zł za ścieki. Gmina rezygnuje bowiem z dopłacania do tych stawek z własnego budżetu. Mieszkańcy skarżą się na wójta i twierdzą, że są „okradani”.Obecnie o stawkach opłat za wodę i ścieki nie decydują gminne samorządy, jak to było jeszcze nie tak dawno. Kompetencję tę, odgórnie, posiada Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Dla naszego powiatu „opiekunem” jest białostocki oddział tej rządowej agendy.

 

Gmina płaciła za mieszkańców

 

- Nasz Zakład Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. wiosną ubiegłego roku przygotował kalkulację opłat i przedstawił ją Wodom Polskim. I to one ostatecznie ustaliły, że woda w gminie Jedwabno ma kosztować 3,20 zł netto za metr sześcienny, a ścieki – 8,72 zł netto. I była to poważna podwyżka, bo wcześniej stawki wynosiły odpowiednio 2,40 i blisko 5 zł – mówi wójt Sławomir Ambroziak. - Wtedy radni uznali, że podwyżki opłat będą zbyt wysokie i uciążliwe dla mieszkańców, w związku z tym podjęta została uchwała, na mocy której różnica w wysokości tych opłat pokrywana była z budżetu gminy. Te dopłaty pochłonęły, w skali roku, około 350 tysięcy złotych.

 

Koniec z ulgami

 

Wspomniana uchwała zapewniająca mieszkańcom ulgę kosztem gminnego budżetu obowiązywała tylko do końca ubiegłego roku. W bieżącym roku gmina zdecydowała, że dopłacać już dłużej nie będzie, a mieszkańcy będą płacić pełne – ustalone odgórnie – stawki czyli za wodę 3,20 zł netto za m3 a za ścieki 8,72 zł netto. - Niestety, sytuacja finansowa gminy aktualnie nie pozwala na to, by nadal stosować te ulgi dla mieszkańców – stwierdza wójt Ambroziak. - Już jest pewne, że gmina będzie musiała zwrócić 6,6 mln zł dotacji, przyznawanych w latach 2012-2013 stowarzyszeniu Helper na prowadzenie ŚDS w Jedwabnie. To zadłużenie, które powstało za rządów wójta Otulakowskiego.


 

 

Skarżą, bo są „okradani”

 

Kwestia likwidacji dopłat do indywidualnych kosztów za wodę i ścieki stanowi jeden z zarzutów w skardze na wójta, jaką sporządziła grupa mieszkańców. W piśmie podpisanym przez kilkanaście osób, zostało napisane m.in.: „Należy znaleźć inną drogę pozyskania środków na dług, a nie poprzez okradanie prostych ludzi”. - Z pewnością zarzut „okradania prostych ludzi” jest absurdalny. Jeszcze w ubiegłym roku, podczas kampanii wyborczej, mój poprzednik głosił, że te dopłaty, wprowadzone tylko na poprzedni rok, są błędem i powinny być zlikwidowane. Zarzucał mi niegospodarność z tego powodu. Teraz „okradam” prostych ludzi, bo postulat pana Otulakowskiego niejako zostaje zrealizowany? A prawda jest taka, że nie „okradam”, chciałem ulżyć mieszkańcom, więc w ubiegłym roku gmina pokrywała za mieszkańców część ich kosztów. Teraz gminy na to już nie stać.

 

Fot.

Radni gminy Jedwabno zdecydowali, że już nie będą z gminnego budżetu dopłacać do indywidualnych rachunków mieszkańców. Ci uznali, że wójt ich „okrada”.Komentarze do artykułu

mki

jesli musza zwracac te pieniadze to na co poszla ta kasa gdzie sie podziała a jak obecny wójt ma ale to niech sie nie wybiela tylko sklada zawiadomienie do prokuratury o niegospodarnosc poprzednika chyba ze tez ma cos za uszami

mieszkaniec

ale to przeciez w 90% Ci sami radni co za Otlulakowskiego nawet przewodniczaca, to jak pozwolili Otulakowskiemu na dawanie to a teraz temu Wojtowi pozwalaja na zabieranie tego co dali ....smieszne. Ta rada powinna sie zmeinic za długo juz jest jako jedna klika i zwalaja tylko na Wojtów bo ich juz nie ma , za 5 lat zwala na tego bo go nie bedzie juz

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2018-08-31 12:53:06

Droga gminna na chwilę... dla pieniędzy

 • Środa, 2018-08-15 17:24:22

Romany i Dębówko połączy droga

 • Poniedziałek, 2018-08-06 21:45:38

Gmina Świętajno z pożyczką na ścieki


Komentarze

 • Rowerowa ścieżka „zarasta”... przetargami
  O jakiej ścieżce jest mówione - jeżeli na trasie Kiejkuty Jabłonka, ten odcinek jest już zasypany. Bo w tym miejscu powstał droga z Kiejkut do Orżyn !!!
  Autor: takisobie
  2019-03-23 13:06:08
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  To są choroby wieku dziedziecego co nie znaczy,ze przechodzi się je łagodnie. Zdarza się raz na 10 tys. zgon spowodowany powikłaniami. Dlatego należy się szczepic.dzieci i siebie!
  Autor: Nuna
  2019-03-23 12:19:35
 • Ospa zabiła 6-letnią Maję
  szkoda dziewczynki pochylmy czoła nad zmarłym dzieckiem spoczywaj w pokoju aniołku!!!
  Autor: tom
  2019-03-23 07:29:19
 • Ogień nie zna się na zegarku
  do Ktosika . Czyli twoim tokiem rozumowani to mieszkańcy i postronne osoby miały zająć się gaszeniem tego samochodu . Jeżeli byłbyś na miejscu to byś wiedział że osoby postronne wraz z właścicielem sklepu próbowały ugasić samochód lecz mimo użycia kilku gaśnic nie udało się to . Potem nie można było nic zrobić tylko patrzeć na palący się samochód . To po co nam ta straż skoro nie wypełniają swoich obowiązków
  Autor: Grzesiek
  2019-03-22 10:45:29
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Dobrze, że Dunajcy mają sklep do 18 to mogę zakupy po drodze z pracy zrobić inaczej chyba musiałabym do Biedronki latać. Pasym to od kilku lat miasto emerytów.
  Autor: ina
  2019-03-22 10:27:31
 • Życie po 16 – felieton Romana Żokowskiego
  Brawo! Nie wiedziałem Romku że z Ciebie taki zdolny felietonista. Pozdrawiam
  Autor: Sebastian T.
  2019-03-22 05:31:55
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  Pozwalam sobie zacytować informacje z konkurencyjnego periodyku tj. \"Kurek Mazurski\" Cyt. 16.01.2019; \" W poniedziałek burmistrz Szczytna wydał zarządzenie dotyczące podziału dotacji dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych. Podobnie jak w latach ubiegłych, najwięcej środków z samorządowego budżetu zostanie przeznaczonych na sportowe szkolenie dzieci i młodzieży – łącznie 230 tys. zł. Z tego, co także nie jest wielkim zaskoczeniem, 79 tys. zł otrzyma klub piłkarski SKS Szczytno \" Ps. Nie znalazłem niestety wybitniejszych osiągnięć naszych lokalnych kopaczy piłki nożnej ? I to jest dysproporcja budżetu ...
  Autor: Frustrat
  2019-03-21 21:10:57
 • Pierwszy piec z dotacją
  To Mańkowski opiera się na tym co burmistrz miasta Danuta Górską stworzyła. Minęło już 5 miesięcy rządów Pana Mańkowskiego z Pslem i poza jego dochodem rzędu 60.000 zł nic się nie zmieniło i nic się nie dzieje.
  Autor: Rafal
  2019-03-21 18:18:05
 • Kadeci „Wiktorii” ukarani za... brak pieniędzy
  I tutaj najlepiej widać jak zarządzane jest miasta. Drużyna która od jakiegoś czasu robi duże postępy dostaje 9 tysięcy złotych? Przecież to jest jakiś żart. Część lokalnych polityków ma większe pensje miesięczne. W Szczytnie nigdy nie będzie sukcesów, bo poza kilkoma pasjonatami to miasto zdycha powolną śmiercią. Lansować się przed kamerami, cykać foty na zawodach sportowych, ale nic nie zrobić gdy rzeczywiście potrzeba interwencji. Wstyd.
  Autor: Szczytniak
  2019-03-21 14:20:47
 • Ogień nie zna się na zegarku
  Przykre jest to, że kierownictwo jednostki które nie stanęło na wysokości zadania i straż nie wyjechała do pożaru , pisze pod pseudonimem Mieszkanka wyjaśnienia, co oznacza skrót OSP. Słabo, doprawdy słabo zasłaniać się kobietą.
  Autor: Feministka
  2019-03-21 10:21:56