Sobota, 17 Marzec, Imieniny: Izabeli, Henryka, Oktawii -
Jesteś świadkiem jakiegoś wydarzenia? NAPISZ O TYM

Odszkodowanie za złą licytację komorniczą

„Działka” sprzedana przed laty przez komornika za niespełna 50 tysięcy złotych przyniesie byłym właścicielom dodatkowo 180 tysięcy wraz z odsetkami. Tym razem zapłaci były już komornik, biegły oraz skarb państwa, a dokładniej Sąd Okręgowy w Olsztynie.Jest to pierwszy, ale zapewne nie ostatni wyrok w procesie cywilnym, bo mocno wadliwych egzekucji komorniczych w naszym powiecie było więcej.

 

Świeży, ale już prawomocny wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku ma charakter precedensowy. Na to orzeczenie czekało kilka innych osób z powiatu szczycieńskiego, których majątek został zlicytowany za wręcz nieprzyzwoicie niską cenę. Czynności komornicze oraz uzyskane przez niego wyceny były już wcześniej przedmiotem procesu, tyle że karnego. Obaj panowie zostali skazani za niedopełnienie obowiązków służbowych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.

 

Działka w Rozogach została sprzedana jako pusty grunt rolny, podczas gdy w rzeczywistości stał na niej dom i zabudowania gospodarcze, w przekonaniu właścicieli warte około miliona złotych. Powołany przez komornika biegły „nie zauważył” zabudowań, ani ich wartości i obaj panowie, za swój „wzrok nieostry” zostali skazani. Wręcz nieprawdopodobnym się wydaje, że kilka ha gruntów, dobrze utrzymanych, z budynkami i sprzętem rolniczym zostało sprzedanych za śmieszną cenę niespełna 50 tysięcy złotych, przy czym była to „egzekucyjna kara” za niewielkie zadłużenie bankowe, które przed tą nieszczęsną licytacja zostało uregulowane.

 

Po wyroku uznającym winę komornika i biegłego byli właściciele nieruchomości wytoczyli im proces cywilny o odszkodowanie za straty poniesione w wyniku takiej sprzedaży. Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uznał tych roszczeń, ale poszkodowani nie dali za wygraną. Zaskarżony wyrok rozpatrywał Sąd Okręgowy w Suwałkach. W 2016 roku byłym właścicielom nieruchomości przyznał rację i odszkodowanie w wysokości 180 tysięcy złotych, które solidarnie mają uiścić: były komornik, jego biegły oraz olsztyński Sąd Okręgowy (czyli de facto budżet państwa). Z tym z kolei nie zgodził się obciążony komornik i złożył apelację, rozpatrywaną w Białymstoku. Tamtejszy Sąd Apelacyjny zdecydował o kolejnym już szacowaniu wartości nieruchomości. Wyznaczeni biegli potwierdzili ustalenia sądu w Suwałkach, a Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy jego wyrok.

 

Tym sposobem Rozogi i nieruchomość, której dotyczyło postępowanie zapiszą się na stałe w prawniczych annałach. Wyrok zasądzający odszkodowanie za komorniczą sprzedaż mienia za rażąco niską cenę otwiera drogę innym poszkodowanym w podobnych postępowaniach. Różne źródła podają, że tylko w Szczytnie za rażąco niskie ceny zostało sprzedanych sześć nieruchomości, a w skali kraju kilku innych komorników też zostało skazanych podobnymi wyrokami karnymi. I to, w połączeniu z precedensową sprawą z Rozóg, daje klientom tych komorników szansę na odzyskanie części straconego majątku.Komentarze do artykułu

Napisz

Powiązane wydarzenia

 • Piątek, 2017-09-29 09:44:05

Krystyna Kabała odeszła na emeruturę

 • Środa, 2017-04-26 12:12:55

Przyszła wiosna, czas na rower

 • Niedziela, 2017-04-09 13:36:15

Droga Krzyżowa przeszła ulicami Szczytna


Komentarze

 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  A my idziemy 23 marca już trzeci raz z ks. Piotrem, obecnie w Pasymiu, kilometrów mniej, ale spotkanie z samym sobą, w nocnej ciszy - polecam
  Autor: Adam
  2018-03-15 22:11:05
 • Odwołanie sołtysa Olszewek, czy nadmierna aktywność jest szkodliwa?
  Byłem na zebraniu,na którym został wybrany uwielbiany przez mieszkańców super sołtys... było ok 18 osób,z czego 2 były przeciw.A święcicki sam zgłosił swoją kandydaturę!!!!
  Autor: MIESZKANIEC
  2018-03-14 17:49:06
 • Ekstremalna Droga Krzyżowa – zaprasza ksiądz Andrzej Preuss
  Pytania zadawane w pierwszej osobie, ale ich autora oczywiście brak...
  Autor: Ja
  2018-03-13 20:32:13
 • Wojewoda wywalił Krzyśkowa
  Nosił wilk razy kilka (a nawet kilkanaście), ponieśli i wilka ....
  Autor: Ananiasz
  2018-03-12 01:10:46
 • Zamiast kwiatka panie dostały kurs samoobrony (zdjęcia)
  Rzeczywiście, paradoksalnie, Panie od Panów dostały lekcję samoobrony. Panowie, po prostu nie bijcie!
  Autor: Waga
  2018-03-11 01:10:04
 • Kolejny domowy kat za kratami
  co za skurw....n
  Autor: maxxx
  2018-03-10 12:25:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Pomiędzy 4 a 8 miesiącem od odebrania prawa jazdy młody kierowca będzie zobowiązany zaliczyć teoretyczne i praktyczne szkolenia. Pierwsze potrwa 2 godziny i obejmie tematykę wypadków drogowych. Za takie warsztaty Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego policzą sobie maksymalnie 100 zł. Część praktyczna obędzie się w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy i obejmie m.in. zajęcia z wyprowadzenia auta z poślizgu. Taki kurs trwać ma godzinę i kosztować będzie około 200 zł.
  Autor: max
  2018-03-09 16:30:03
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Oczywiste jest to ,że kierowcy nie mają gdzie trenować kontrolowanych poślizgow ,które niestety czasem ratują życie na oblodzonych drogach ,a Pan Klonowski to chyba chce się przypodobać naszej policji albo chyba sam nie wie co mówi .
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:53:10
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Tak oczywiście kierowca z przed roku uderzył w drzewo ale oczywiście nigdzie nie ma napisane co było przyczyną wpadniecia na gładź lodową i uderzenia w drzewo .Oczywiście policja miała informację,że kierowca jadąc BMW zrobił manewr w prawo i wpadł w poślizg tylko dlatego,że kierowca drugiego samochodu wyjechał mu w poprzek z prawej strony .Niestety policja nie ustaliła kto był tym kierowcą,a kierowca BMW robił wszystko, żeby się nie zdeżyć wyjerzdzajacym z prawej strony autem . Dlatego władze miasta powinny utworzyć bezpieczne akweny dla ludzi zainteresowanych sportami motoryzacyjnymi
  Autor: Aneta
  2018-03-09 15:47:35
 • Zbędna brawura na lodowej łące
  Kaczor zapomniał jak sam tak robił ????
  Autor: Kris
  2018-03-09 12:44:56